snehulienka
28.02.06,11:01
Ahojte, mame problem s dodavatelskymi fakturami a nevieme sa rozhodnut ktore riesenie je spravne. Nas dodavatel nam dava mesacne faktury za kurenie.Hlavicka faktury je FAKTURA - DANOVY DOKLAD c.XY. No v texte faktury je .....zalohovo kurenie na obdobie ...... Ako by ste takuto fakturu evidovali vy, ako zalohu alebo ako danovy doklad? Co je dolezitejsie sledovat, ci je to danovy doklad podla nazvu alebo ze je v texte zaloha? Poradte prosiiiiiiiim. Dakujem
snehulienka
28.02.06,10:33
PLEAAAAAAAAASE!
Milan Benka
28.02.06,10:37
V zmysle zadania by som to považoval za opakované zdaniteľné plnenia a podľa toho postupoval. Zároveň by som požiadal dodávateľa o znenie fakturácie v zmysle uvedeného.
montecristo
28.02.06,11:37
Pre odberateľa aj dodávateľa najlepším riešením by bolo, aby dodávateľ mu vystavil splátkový kalendár, ktorý je zároveň aj daňovým dokladom - t.j. má predpísané náležisti daňového dokladu. V prípade, že dodávateľ takýto doklad nevystaví, je povinný po prijatí každej zálohy vystaviť daňový doklad, nakoľko po prijatí platby dochádza k zdaniteľnému plneniu.
snehulienka
28.02.06,12:00
DAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM
apo
01.03.06,00:47
DAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM

Ahoj snehulienka,
nenapísala si z akého pohľadu máš problém s faktúrou od dodávateľa tepla.

Ak riešiš problém z pohľadu DPH, tí predo mnou radili správne.
Ak máš problém s pohľadu dane z príjmu potom je ešte otázne či vedieš jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo.

V jednoduchom účtovníctve ak sa jedná o zálohu potom to nie je daňový výdavik, ale pri opakovanom plnení ako je napríklad zálohová platba za elektrickú energiu, alebo plyn dal by som do nákladov s tým, že budem sa musieť hádať pri daňovej kontrole nakoľko pri striktnom dodržiavaní zákona o dani z príjmu zálohová platba nie je nikdy daňovým výdavkom (nikdy mám na mysli od nového zákona o dani z príjmu)

V podvojmom ôčtovníctve si urobíš náklad cez rezervy, alebo iným spôsobom v súlade so zákonom o účtovníctve.

apo
atka4
07.03.06,15:29
s časťou ohľadne DPH súhlasím. Nám nájomca fakturuje okrem nájomného zálohu na médiá s DPH. Tú riešim cez poskytnuté zálohy, keďže k 31.12. nemám vyúčtovanie, tvorím rezervu, ktorou mi to prejde do nákladov príslušného roka a v nasledujúcom roku, ke´d mi pošle vyúčtovanie ju rozpúšťam.