kahu
28.02.06,12:17
Mám zamestnankyňu, ktorá pracovala do októbra 2005, potom išla na materskú dovolenku.
Musí si podať daňové priznanie typu A, a uviesť tam aj príjem z materskej dovolenky za 3 mesiace?
Má nárok na daňový bonus ak sa jej narodilo dieťa 27.11.2005? V akej výške?
Dik
slovex
28.02.06,12:47
prečo podávať daňové priznanie, ak požiadala do 15.2.2006 o ročné zúčtovanie tak jej môžete urobiť ročné zúčtovanie. ak nepožiadala tak DP typu A, materská sa tam neuvádza. K tomu daňovému bonusu - nie pretože musí zarobiť 1/2 minimálnej mzdy, aby mala nárok na DB. Materská nie je príjem zo závislej činnosti.
Susan
01.03.06,08:44
prečo podávať daňové priznanie, ak požiadala do 15.2.2006 o ročné zúčtovanie tak jej môžete urobiť ročné zúčtovanie. ak nepožiadala tak DP typu A, materská sa tam neuvádza. K tomu daňovému bonusu - nie pretože musí zarobiť 1/2 minimálnej mzdy, aby mala nárok na DB. Materská nie je príjem zo závislej činnosti.

Prave som sa vcera zaoberala, ci sa do prijmu zapocitava aj materska dovolenka. Nasla som uvedene: Do prijmov manzeliek sa na účely prijmu zapocitavaju napr. aj tieto prijmy: materské, doktorandske stipenia, priplatok k nahrade prijmu pri docasnej PN...
Bola som na skoleni, kde tak isto spominali, ze prijmy z MD sa zapocitavaju do prijmu manzelky!!! Tak ako je to vlastne?
ZuzanaA
01.03.06,08:55
Susan, pozri odborný článok od Jožka Mihála, máš to tam všetko uvedené :
http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html
Tweety
01.03.06,09:05
Prave som sa vcera zaoberala, ci sa do prijmu zapocitava aj materska dovolenka. Nasla som uvedene: Do prijmov manzeliek sa na účely prijmu zapocitavaju napr. aj tieto prijmy: materské, doktorandske stipenia, priplatok k nahrade prijmu pri docasnej PN...
Bola som na skoleni, kde tak isto spominali, ze prijmy z MD sa zapocitavaju do prijmu manzelky!!! Tak ako je to vlastne?
Tieto uvedené príjmy sa započítavajú do príjmu na uplatnenie nezdanit.čiastky na manželku.:cool:;)
Susan
01.03.06,09:11
Susan, pozri odborný článok od Jožka Mihála, máš to tam všetko uvedené :
http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html

Dakujem pekne za presmerovanie na clanok p.Mihala. Z uvedeneho teda vyplyva, ze ak si manzel chce uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku, ktora je od novembra 2004 na MD a od 19.7. 05 na rodicovskom, teda od januara 2005 do 17.6.05 poberala materske, tak tento prijem musim brat do uvahy ako prijem manzelky a ked tento neprevysi sumu 87.936 Sk tak uvadzam nezdanitel.cast na manzelku ako rozdiel medzi dosiahnutym prijmom a nezdan.castou! Dufam, ze je to spravne :confused: . Nechcela by som niekoho ukratit o peniazky!!
kahu
01.03.06,10:46
Tak ešte raz, má si daňovníčka uvádzať na daňovom priznaní typu A príjem z materskej dovolenky alebo nie. Manžel si ju neodrátava.
slovex
01.03.06,11:56
Prave som sa vcera zaoberala, ci sa do prijmu zapocitava aj materska dovolenka. Nasla som uvedene: Do prijmov manzeliek sa na účely prijmu zapocitavaju napr. aj tieto prijmy: materské, doktorandske stipenia, priplatok k nahrade prijmu pri docasnej PN...
Bola som na skoleni, kde tak isto spominali, ze prijmy z MD sa zapocitavaju do prijmu manzelky!!! Tak ako je to vlastne?
ano započítava ale ak si chce manželku uplatniť manžel pri sojom ročnom zúčtovaní
slovex
01.03.06,11:59
Tak ešte raz, má si daňovníčka uvádzať na daňovom priznaní typu A príjem z materskej dovolenky alebo nie. Manžel si ju neodrátava.
nie, žena si podá DP len z príjmov, ktoré dosiahla v zamestnaní. Nevidím dôvod prečo by si ju manžel nemohol uplatniť