SYLVI65
08.01.13,07:29
ešte jednu otazku limit pre platby hotovosti je 5000 eur, ide o sumu týkajúcu sa jednej faktury však? napr.ak budem mať vystavenu fakturu na 10000 eur, tak 5000 eur môžem mať v hotovosti ,5000 na účet, následne v dalšom mesiaci vystavím fakturu na 8000 eur, tak z tejto dalšej faktury zas 5000 eur môžem mať v hotovosti? neviem patram po internete a nikde som nenašla k tomu príklad
šromo
08.01.13,06:51
mám ten istý názor - tiež som tomu tak porozumela
Zita5
08.01.13,07:31
Tu je zákon
Zita5
08.01.13,07:39
SYLVI65
08.01.13,10:52
zitka dakujem čitala som tie príspevky ale ako hovorim dostavam sa do toho kym kolegyna nepride, takže ja som pochopila ked nas sef vyberie z kasy napr.tržbu za týžden 6000 eur a vloží to do banky tak na toto obmedzenie neplatí?
druhá vec čo ked bude chcieť z kasy 6000 eur ako vyber podnikateľa alebo bude chcieť vložiť tu už obmedzenie platí správne som pochopila dakujem?
SYLVI65
10.01.13,06:21
vie mi to niekto odsuhlasiť že tomu spravne rozumiem dakujem
Zita5
10.01.13,13:29
zitka dakujem čitala som tie príspevky ale ako hovorim dostavam sa do toho kym kolegyna nepride, takže ja som pochopila ked nas sef vyberie z kasy napr.tržbu za týžden 6000 eur a vloží to do banky tak na toto obmedzenie neplatí?

Nie , predsa vyberie peniaze z pokladne a ide ich vložiť na podnikateľský účet .

druhá vec čo ked bude chcieť z kasy 6000 eur ako vyber podnikateľa alebo bude chcieť vložiť tu už obmedzenie platí správne som pochopila dakujem?

To platí len vtedy, ak by niekomu platil za dodané plnenie . Ale ak sa jedná o osobnú spotrebu - výber z pokladne, podnikateľský vklad do pokladne , resp. výber z pokladne a zároveň vklad na BU , na tieto úkony sa zákon nevzťahuje .


Odpoveď modrou .
zuzana.š.
14.01.13,13:11
K hotovostným platbám mi dnes došla odpoveď na dopyt a zaujímavé je:

Vyplatenie zisku spoločníka alebo akcionára z pokladne spoločnosti ako platbu v hotovosti nad ustanovenú hodnotu, t. j. nad 5 000 eur zamestnancom oprávneným na odovzdávanie platby v hotovosti, sa považuje za porušenie zákazu platby v hotovosti; osoba, ktorá odovzdá vyplatenie zisku formou platby v hotovosti, sa dopustí správneho deliktu.
srska
14.01.13,13:14
K hotovostným platbám mi dnes došla odpoveď na dopyt a zaujímavé je:

Vyplatenie zisku spoločníka alebo akcionára z pokladne spoločnosti ako platbu v hotovosti nad ustanovenú hodnotu, t. j. nad 5 000 eur zamestnancom oprávneným na odovzdávanie platby v hotovosti, sa považuje za porušenie zákazu platby v hotovosti; osoba, ktorá odovzdá vyplatenie zisku formou platby v hotovosti, sa dopustí správneho deliktu.veď jasné - niekto za pokladňu zodpovedá a teda príjma a vydáva love z nej => zodpovednosť
Tweety
14.01.13,13:17
ALe čo keď tú platbu vykoná niekto, kto nemá oprávnenie?:--- Potom to by už nemalo byť porušením. Veď píšu len o oprávnenom zamestnancovi.:(
srska
14.01.13,13:21
ALe čo keď tú platbu vykoná niekto, kto nemá oprávnenie?:--- Potom to by už nemalo byť porušením. Veď píšu len o oprávnenom zamestnancovi.:(tweety, neoprávnený tam nemá čo hľadať. pustíš ty neoprávnenú osobu do svojej portmonky?:)
Tweety
14.01.13,13:21
tweety, neoprávnený tam nemá čo hľadať. pustíš ty neoprávnenú osobu do svojej portmonky?:)
Śak neoprávnený môže byť napr. aj majiteľ.:--- Ale ja ho k tomu nepustím. ale iní môžu.:---
srska
14.01.13,13:22
Śak neoprávnený môže byť napr. aj majiteľ.:---jedna kasa - jeden pokladník - jedna zodpovednosť - či?
Tweety
14.01.13,13:23
jedna kasa - jeden pokladník - jedna zodpovednosť - či?
Jasné, ale v niektorých firmách, kde nemajú poriadok, šarapatí kadekto.
srska
14.01.13,13:24
Śak neoprávnený môže byť napr. aj majiteľ.:--- Ale ja ho k tomu nepustím. ale iní môžu.:---no vidíš? ako sa zbaviť jednoducho zamestnanca - majiteľ urobí nátlak, pokladník povolí a majiteľ ho na minútu vyhodí za hrubé porušenie pd
zuzana.š.
14.01.13,13:36
a môže si F.O. - živnostník vybrať zisk z pokladne v sume vyššej ako 5000 €?
Sú to jeho peniaze, ale na druhej strane F.O-živnostník vypláca úhradu zisku F.O.