sofia323
08.01.13,07:37
Prosím Vás o radu,
ak mám prijatú faktúru a vystavenú faktúru voči tomu istému partnerovi. Zápočet pohľadávok a záväzkov musím vykonať dohodou o vzájomnom zápočte alebo aj jednostranným zápočtom a poslať tento zápočet druhej strane.

V Obchodnom zákonníku sa akurát píše že musia byť tieto pohľadávky po splatnosti.

Tiež sa chcem spýtať, či musí byť dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov podpísaná oboma stranami alebo nie.
Adiks
08.01.13,08:39
Pohľadávky a záväzky musia byť po lehote splatnosti len v prípade jednostranného započítania, v prípade vzájomného započítania môžu byť aj v lehote splatnosti. Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov musí byť podpísaná oboma stranami.
Darina Z
14.01.13,11:18
da sa urobit aj zapocet pohladavky v pripade, ked si SZCO pozical peniaze od svojho zamestnavatela v dobe, ked bol na UP a po otvoreni zivnosti si to odpracoval???moze sa to tak chapat???
Tweety
14.01.13,11:20
Nelogické je to, že SZČO má svojho zamestnávateľa. Je to porušenie ZP. Tak upresni, živnostník svoju prácu fakturoval?
Darina Z
14.01.13,11:45
jasne, ze nie tak uplne.....myslim "zamestnavatela".......vieme ako to chodi u zivnostnikov....vzdy je niekto kto vam ponukne pracu a vy mu potom fakturujete za danu pracu.....

peniaze mu prisli na ucet v juni, ale bol na UP koli dotacii a potom faktura bola vystavena v juli po otvoreni zivnosti......lenze teraz to nesedi v uctovnictve k danovemu priznaniu.....neviem ako to uctovat a napadlo ma zapocet pohladavok....som v tom nova tak sa ospravedlnujem ak mam sproste otazky :confused:
Tweety
14.01.13,11:48
jasne, ze nie tak uplne.....myslim "zamestnavatela".......vieme ako to chodi u zivnostnikov....vzdy je niekto kto vam ponukne pracu a vy mu potom fakturujete za danu pracu.....

peniaze mu prisli na ucet v juni, ale bol na UP koli dotacii a potom faktura bola vystavena v juli po otvoreni zivnosti......lenze teraz to nesedi v uctovnictve k danovemu priznaniu.....neviem ako to uctovat a napadlo ma zapocet pohladavok....som v tom nova tak sa ospravedlnujem ak mam sproste otazky :confused:
So zápočtom musí súhlasiť aj druhá strana.
Darina Z
14.01.13,11:50
takze ak som to spravne pochopila da sa to, ale treba to podpisat oboma stranami..
tajomna21
21.02.13,14:06
Chcem sa opytat, moze byt zapocet urobeny aj so sukromnou osobou, nepodnikajucou?
Podla §364 Obch.zakonnika : Na základe dohody strán možno započítať akékoľvek vzájomné pohľadávky.