zofa
08.01.13,07:57
sme pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity. Ako mám postupovať pri odmene členov výboru ? Aké odvody a musím ich prihlásiť na soc.poisťovňu ?
Majapa
07.02.13,21:03
ja robím iba pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou a ako viem, bez právnej subjektivity už zanikli :) postup je nasledovný: PS bez právnej subjektivity vystaví potvrdenie členom PS o výške výnosov a výške nákladov = hospodársky výsledok pred zdanením ........................ na základe výšky podielu je člen PS bez právnej subjektivity povinný si urobiť daňové priznanie v ktorom zahrnie aj príjmy z PS ..................... a z jednorazového príjmu z podielu na zisku do sumy 347,41 Eur sa odvody neplatia
a_je_to
16.02.13,19:07
sme pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity. Ako mám postupovať pri odmene členov výboru ? Aké odvody a musím ich prihlásiť na soc.poisťovňu ?

Tu je každá rada neúplná. Čo nie je subjekt /nemá IČO/ sa nedá registrovať ani na DÚ, ani v SP. Tam by sa mal zaregistrovať spoločný zástupca, pod svojím RČ. PS bez subjektivity by nemali mať výbor, ale spoločného zástupcu. Iba PS so subjektivitou majú výbor a dozornú radu. Pozri § 10, ods. 2 a 11 zákona o PS http://www.lesnyurad.sk/user/181_1995.pdf . Okrem toho, aj lehota na výkaz príjmov, aj na odvody je už prešvihnutá, nehovoriac o registrácii. Bez pokuty by to už teraz nebolo. Nič, vyplaťte to ako vyššie podiely ... a ak im vznikne individuálna povinnosť podať priznanie, tak nech si ho podajú a tam zdania. Aj tak sa do septembra budete musieť transformovať na subjektivitu, alebo zaniknúť. Zatiaľ ešte PS bez subjektivity nezanikli, veď ešte ani nový zákon nebol schválený, iba v prvom čítaní.