DanPaul
08.01.13,10:04
Ahojte, potrebujem poradiť IDEÁLNU cestu, ako si môžem ako programátor dať časť bytu do nákladov. Pracujem vo svojom byte, kde bývam spolu s manželkou. Sídlo firmy (moje trv. bydlisko) je v tomto byte. Byt je samozrejme v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Využívam 3 miestnosti v byte. Rád by som odpisoval nadobudaciu cenu a do nákladov zahrnul aj úroky z hypotéky + energie. Samozrejme všetko v alikvotnej časti.
Čo všetko k tomu potrebujem?
Vďaka
Danielle369
08.01.13,09:26
DanPaul
08.01.13,11:00
dan: Tuto stranku poznam a vlastne kvoli nej som tu, lebo mi nie je jasne, preco tam neuvadzaju odpisovanie ceny bytu. Mojim cielom je cast ceny bytu, ktory vyuzivam uplatnit v nakladoch. Kym boli 40% naklady bez obmedzenia, stacilo mi to, ale teraz potrebujem realne naklady dostat co najvyssie. V podstate ma zaujimaju podmienky, za akych si mozem byt odpisovat.
Danielle369
08.01.13,11:07
Skúsim túto tému posunúť jednej poradáckej právničke...vydrž,bude tu večer...
DanPaul
08.01.13,11:08
Aby si mohol byt dpisovať, musel by byť majetkom teba ako SZČO.
Teda staci si byt zaradit do dlhodobeho hmotneho majetku?
Kdesi som cital o aejsi opodstatnenosti/obhajitelnosti nakladov. Je nutne zaradenie bytu do DHM a odpisovanie nejako zdovodnovat?
Je mozne tieto veci s niekym konzultovat?
Tweety
08.01.13,11:10
Teda staci si byt zaradit do dlhodobeho hmotneho majetku?
Kdesi som cital o aejsi opodstatnenosti/obhajitelnosti nakladov. Je nutne zaradenie bytu do DHM a odpisovanie nejako zdovodnovat?
Je mozne tieto veci s niekym konzultovat?
Myslela som to skôr tak, že ak by si ho kúpil za účelom podnikania, riadne zaradil a odpisoval. Ale nie previedol ten pôvodný.
DanPaul
08.01.13,11:10
Vďaka...
DanPaul
08.01.13,11:13
Myslela som to skôr tak, že ak by si ho kúpil za účelom podnikania, riadne zaradil a odpisoval. Ale nie previedol ten pôvodný.
Ja ale nemam ani ICO. Fungujem cez autorsky zakon, u mna je predsa vsetok moj majetok zaroven majetkom firmy, nie? Akurat, ked to chcem zoficialnit, tak to nejako musim hlasit danovemu uradu... Ci pletiem hrusky s jablkami?
Mária27
08.01.13,12:14
vlastne ti už odpovedala dan, poukázala na ten článok v e-právo
Odpisovať sa dá len pri zaradení v majetku firmy

veď preto štát požaduje skutočné náklady, lebo 40% nikdy nedosiahneš
DanPaul
08.01.13,13:23
Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco?
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe?

Prosim, poradte mi, co mozem urobit, aby som si aspon cast bytu mohol odpisovat.
Tweety
08.01.13,13:25
Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco? Nie, nemôžeš, už máš uvedené prečo nie, aj v tom linku to máš.
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe? Nie, nemôžeš. Stále si to ty sám. V texte.
marjankaj
08.01.13,13:33
Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco?
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe?

Prosim, poradte mi, ci s tym viem nieco urobit.
Aká si ty firma, keď nemáš ani IČO?
A to by si si dal do príjmu napríklad 1000 € a do výdavkov tiež 1000 €? Tým by si znížil základ dane o 1000-1000=0?:rolleyes:
DanPaul
08.01.13,13:36
A da sa s tym nieco robit? Existuje nejaka moznost?
DanPaul
08.01.13,13:38
Aká si ty firma, keď nemáš ani IČO?
SZCO cez autorsky zakon...
veronikasad
08.01.13,13:40
A da sa s tym nieco robit? Existuje nejaka moznost?
Celý postup máš popísaný v prísp. č. 2. Zaradenie bytu do obchodného majetku nie je pre teba výhodné (okrem zvýšených nákladov na energie) aj z toho dôvodu, že ak by si byt po skončení podnikania do 5 rokov chcel predať, príjem zdaníš, aj keď u fyzickej osoby (nepodnikatela) by si ho mal oslobodený.

Využívaš súkromné auto na podnikanie ? Ak ano, skús radšej zníženie základu dane riešiť cez paušálne náhrady súkromného mot.vozidla.
DanPaul
08.01.13,13:48
Celý postup máš popísaný v prísp. č. 2. Zaradenie bytu do obchodného majetku nie je pre teba výhodné (okrem zvýšených nákladov na energie) aj z toho dôvodu, že ak by si byt po skončení podnikania do 5 rokov chcel predať, príjem zdaníš, aj keď u fyzickej osoby (nepodnikatela) by si ho mal oslobodený.

Využívaš súkromné auto na podnikanie ? Ak ano, skús radšej zníženie základu dane riešiť cez paušálne náhrady súkromného mot.vozidla.
Ale ja ten byt nechcem predavat, iba ho potrebujem odpisovat.
Naklady na auto su drobne v porovnani s bytom - ja nikam nejazdim.
Jedine riesenie mojho problemu je NEJAKO zacat odpisovat alikvot. cast nadobudacej hodnoty bytu. Zvysene naklady a pod. to velmi neovplyvnia. Ide o to, ze byt ma mesacne stoji 900 EUR a to ho takmer cely pouzivam na podnikanie. Uroky zo splatky hyp. uveru su mesacne 400 EUR, energie 250 EUR.
S manzelkou obyvame iba jednu izbu + prislusenstvo.
veronikasad
08.01.13,13:52
Ale ja ten byt nechcem predavat, iba ho potrebujem odpisovat.
Naklady na auto su drobne - navyse nikam nejazdim.
Jedine riesenie mojho problemu je NEJAKO zacat odpisovat alikvot. cast nadobudacej hodnoty bytu. Zvysene naklady a pod. to velmi neovplyvnia. Ide o to, ze byt ma mesacne stoji 900 EUR a to ho takmer cely pouzivam na podnikanie. Uroky zo splatky hyp. uveru su mesacne 400 EUR, energie 250 EUR.
S manzelkou obyvame iba jednu izbu + prislusenstvo.
Nejako začať odpisovať je v prvom rade vyňať byt z bytového fondu. Ak si myslíš, že to bude také jednoduché, návod máš v prísp. č. 2. Pokračovať budeš návštevou vodárov, elektrikárov, plynárov, aby ti urobili samostatné prípojky ako podnikateľovi.

čo sa týka auta - 0,183€/km + spotreba PHM nie je na zníženie základu dane zanedbatelná čiastka.
marjankaj
08.01.13,14:00
Ale ja ten byt nechcem predavat, iba ho potrebujem odpisovat.
Naklady na auto su drobne v porovnani s bytom - ja nikam nejazdim.
Jedine riesenie mojho problemu je NEJAKO zacat odpisovat alikvot. cast nadobudacej hodnoty bytu. Zvysene naklady a pod. to velmi neovplyvnia. Ide o to, ze byt ma mesacne stoji 900 EUR a to ho takmer cely pouzivam na podnikanie. Uroky zo splatky hyp. uveru su mesacne 400 EUR, energie 250 EUR.
S manzelkou obyvame iba jednu izbu + prislusenstvo.
Veď odpisuj.
Keď ti príde daňová kontrola, tak zrejme preukážeš že bez toho bytu by si nemal príjmy. Podobne ako zamestnanci niekde vo fabrike, tiež by si asi neudržali zamestnanie, ak by bývali pod mostom. A odpisy z bytu si takisto neuplatňujú.
Potom pekne ušetrené bubáky doplatíš aj s príslušnými úrokmi.
DanPaul
08.01.13,14:15
Veď odpisuj.
Keď ti príde daňová kontrola, tak zrejme preukážeš že bez toho bytu by si nemal príjmy. Podobne ako zamestnanci niekde vo fabrike, tiež by si asi neudržali zamestnanie, ak by bývali pod mostom. A odpisy z bytu si takisto neuplatňujú.
Potom pekne ušetrené bubáky doplatíš aj s príslušnými úrokmi.
Vyuzivam 2 izby z 3 cisto na podnikanie. V jednej nie je nic ine, iba okruhly stol a stolicky [ zasadacka ] byuzivam ju na dohadovanie zmluv, jednania a podobne. V druhej mam hlavny pocitac, sedacku a TV na prezentacie projektov - vizualizacie komplexnych rieseni.
Ja nie som robos alebo kadernik, ale vyrabam pocitacove programy na zakazku podla dohody so zakaznikom.
DanPaul
08.01.13,14:20
Podobne ako zamestnanci niekde vo fabrike, tiež by si asi neudržali zamestnanie, ak by bývali pod mostom.
Ale pracovat by mali kde, keby byvali pod mostom? Ja by som bez bytu nezohnal zakazky, nemal kde programovat a ani by som nevedel zakaznikovy predviest, ako bude program fungovat a co vsetko dokaze, takze by museli kupovat macku vo vreci.
Rozalka
08.01.13,15:10
Ale pracovat by mali kde, keby byvali pod mostom? Ja by som bez bytu nezohnal zakazky, nemal kde programovat a ani by som nevedel zakaznikovy predviest, ako bude program fungovat a co vsetko dokaze, takze by museli kupovat macku vo vreci.
... ale no!
Neviem, či by si vedel obhájiť, že z 3 izieb 2 sú len a len na podnikanie a bývate v tej tretej, že tie dve na svoje súkromné záležitosti nevyužívate.
marjankaj
08.01.13,15:19
Veď rátaj.
50% manželka 50% ty
Ty tiež nebudeš všetko využívať na podnikanie. Dajme tomu tiež napoly
teda 25% z ceny bytu budeš odpisovať.
Napríklad zo 100000 € budeš odpisovať 25000 po dobu 20 rokov. Teda ročný odpis by bol 1250 €. Z toho by bola daň 237,50 €. To sa ti kvôli takej sume oplatí špekulovať?
DanPaul
08.01.13,15:34
... ale no!
Neviem, či by si vedel obhájiť, že z 3 izieb 2 sú len a len na podnikanie a bývate v tej tretej, že tie dve na svoje súkromné záležitosti nevyužívate.
Co mam co obhajovat, ked ma izba jasne definovany sposob uzivania? Ved je snad moja vec, ci v kancelarii budem jest a pozerat televizor po praci.
Kto to vlastne kontroloje? Take iste "odbornicky" ake sedia na DÚ?
marjankaj
08.01.13,15:37
Co mam co obhajovat, ked ma izba jasne definovany sposob uzivania? Ved je snad moja vec, ci v kancelarii budem jest a pozerat televizor po praci.
Kto to vlastne kontroloje? Take iste "odbornicky" ake sedia na DÚ?
Ani ten televízor si nemôžeš dať celý do nákladov, ak ho budeš používať aj na osobné účely.
A ani posteľ, či pohovku ti neuznajú ak tam budeš spávať. A teda ani tú "kanceláriu".

A tie "odborníčky" sú určite viac vyškolené ako ty. Tie aspoň prečítali zákon o dani z príjmov. Ty si asi o ňom ani nepočul.
DanPaul
08.01.13,15:41
Veď rátaj.
50% manželka 50% ty
Ty tiež nebudeš všetko využívať na podnikanie. Dajme tomu tiež napoly
teda 25% z ceny bytu budeš odpisovať.
Napríklad zo 100000 € budeš odpisovať 25000 po dobu 20 rokov. Teda ročný odpis by bol 1250 €. Z toho by bola daň 237,50 €. To sa ti kvôli takej sume oplatí špekulovať?

Ked to napises takto, tak to znie malo, ale z bytu pouzivam cca. 60% a jeho cena bola 140.000e, neviem ako velmi by som dokazal niekoho "presvedcit" o tom, ze naozaj pouzivam byt na 60%, ale ked som raz v byte sam 10 hodin denne a pracujem + okupujem 60%, tak pouzivam ninimalne 60% z celeho bytu. Plosne okupujem dve izby (samozrejme firemnu navstevu mam raz za cas, ale to snad nikoho nema co zaujimat). V prezentacke normalne pracujem, zasadacka je realne 90% roka bez vyuzitia - nic sa tam nedeje.
Kto v tomto pripade musi dokazovat? Predsa existuje prezumpcia neviny - v podnikani nie?
marjankaj
08.01.13,15:49
Neser si do huby. Veď máš manželku. Tej patrí 50% bytu. O šesť rokov odpisu si už prišiel(roky 2007-2012).
Veď si prenajmi kanceláriu(alebo kúp), ako iní podnikatelia a odpisuj. Budeš to mať čisté.
DanPaul
08.01.13,15:49
Ani ten televízor si nemôžeš dať celý do nákladov, ak ho budeš používať aj na osobné účely.
A ani posteľ, či pohovku ti neuznajú ak tam budeš spávať. A teda ani tú "kanceláriu".

A tie "odborníčky" sú určite viac vyškolené ako ty. Tie aspoň prečítali zákon o dani z príjmov. Ty si asi o ňom ani nepočul.
Zakon o dani z prijmov som cital... Ak mi vies povyberat ZAKONY a odseky, ktore hovoria o tom, ze si nemozem odpisovat hmotny majetok v plnej vyske, ale len v alikvotnej casti, ktoru preukazatelne pouzivam na podnikanie, budem Ti vdacny.
marjankaj
08.01.13,15:50
Kto v tomto pripade musi dokazovat? Predsa existuje prezumpcia neviny - v podnikani nie?
Ty budeš dokazovať, že tvoje výdavky slúžia na dosahovanie príjmov z podnikania. Jedine ty.
DanPaul
08.01.13,15:52
Neser si do huby. Veď máš manželku. Tej patrí 50% bytu. O šesť rokov odpisu si už prišiel(roky 2007-2012).
Veď si prenajmi kanceláriu(alebo kúp), ako iní podnikatelia a odpisuj. Budeš to mať čisté.
Bezpodielove vlastnictvo Ti nieco hovori? O akych 50% to tu pises? Ber to tak, ze od manzelky mam pisomne povolenie na uzivanie bytu.
DanPaul
08.01.13,15:54
Ty budeš dokazovať, že tvoje výdavky slúžia na dosahovanie príjmov z podnikania. Jedine ty.
A ako sa da dokazat, ze výdavky slúžia na dosahovanie príjmov z podnikania? Pisomne potvrdenie zakaznika je dostatocny dokaz?
marjankaj
08.01.13,16:00
Zakon o dani z prijmov som cital... Ak mi vies povyberat ZAKONY a odseky, ktore hovoria o tom, ze si nemozem odpisovat hmotny majetok v plnej vyske, ale len v alikvotnej casti, ktoru preukazatelne pouzivam na podnikanie, budem Ti vdacny.
§6
(17) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 4 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.


§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

§24
(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.

(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
marjankaj
08.01.13,16:05
Bezpodielove vlastnictvo Ti nieco hovori? O akych 50% to tu pises? Ber to tak, ze od manzelky mam pisomne povolenie na uzivanie bytu.
Áno hovorí. Aj som ti to zvýraznil.



Inak to si si perfektne zariadil, že môžeš užívať ten byt.
Iných manželov to asi akosi nenapadlo.:---
DanPaul
08.01.13,16:12
§6
(17) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 4 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.


§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

§24
(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.

(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.

Ano, vdaka, zrak mi zatial sluzi, ale stale nevidim nikde napisane, ze bezpodielove vlastnictvo = 50%.
Podla §6 (17) to teda budem ja, kto si byt zahrnie do majetku - som JEDEN Z MANZELOV.
V §24 (3) nie je nariadenie o BEZPODIELOVOM spoluvlastnictve, takze na zaklade §6 (17) odpisujem 100%.
Teda ak vezmem v uvahu aj §24 (4), tak mozem odpisovat 60%.

Zle?
Tweety
08.01.13,16:15
Áno hovorí. Aj som ti to zvýraznil.
Chlapče máš to márne,:) toho tak ľahko nepresvedčíš. Neuzná žiaden argument, ani ten, podložený zákonom. Je si istý svojou pravdou, tu sa nedá nič robiť.
DanPaul
08.01.13,16:19
Chlapče máš to márne,:) toho tak ľahko nepresvedčíš. Neuzná žiaden argument, ani ten, podložený zákonom. Je si istý svojou pravdou, tu sa nedá nič robiť.
Ale ja uznavam zakonom podlozene fakty. Nieco som napisal zle v prispevku #32?
Keby som si bol isty svojou "pravdou" nepytal by som sa tu. Mne ide o to, aby som nerobil nieco mimo ramec zakonov.
marjankaj
08.01.13,16:20
Ano, vdaka, zrak mi zatial sluzi, ale stale nevidim nikde napisane, ze bezpodielove vlastnictvo = 50%.
Podla §6 (17) to teda budem ja, kto si byt bude odpisovat - som JEDEN Z MANZELOV.
V §24 (3) nie je nariadenie o BEZPODIELOVOM spoluvlastnictve, takze na zaklade §6 (17) odpisujem 100%.
Teda ak vezmem v uvahu aj §24 (4), tak mozem odpisovat 60%.

Zle?
A to ti mám citovať aj občiansky zákonník?
Spoluvlastníctvo máme podielové a bezpodielové.


Druhá hlava
SPOLUVLASTNÍCTVO
§ 136
(1) Vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov.

(2) Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
marjankaj
08.01.13,16:22
Chlapče máš to márne,:) toho tak ľahko nepresvedčíš. Neuzná žiaden argument, ani ten, podložený zákonom. Je si istý svojou pravdou, tu sa nedá nič robiť.
Veď mne to môže byť jedno.
Pri daňovej kontrole zistí koľko "ušetril".
Tweety
08.01.13,16:23
Veď mne to môže byť jedno.
Pri daňovej kontrole zistí koľko "ušetril".
Ja viem, len ide o to, že sa mu snažíme pomôcť, a on si nechce pochopiť, že takto sa to jednoducho nedá.
marjankaj
08.01.13,16:24
Ano, vdaka, zrak mi zatial sluzi, ale stale nevidim nikde napisane, ze bezpodielove vlastnictvo = 50%.
Podla §6 (17) to teda budem ja, kto si byt zahrnie do majetku - som JEDEN Z MANZELOV.
V §24 (3) nie je nariadenie o BEZPODIELOVOM spoluvlastnictve, takze na zaklade §6 (17) odpisujem 100%.
Teda ak vezmem v uvahu aj §24 (4), tak mozem odpisovat 60%.

Zle?
No zahrnúť do obchodného majetku síce môžeš. Ale výdavky(teda odpisy) si môžeš uplatniť iba podľa pomeru.
Aspoň čítať vieš? A ak áno aj rozumieš napísanému?
DanPaul
08.01.13,16:25
A to ti mám citovať aj občiansky zákonník?
Spoluvlastníctvo máme podielové a bezpodielové.

Tak toto som nepochopil.JA NEMAM URCENY SVOJ PODIEL.
Citovanie znenia zakona, ktory s tym nijako nesuvisi mi nepomoze.
marjankaj
08.01.13,16:27
Tak toto som nepochopil.JA NEMAM URCENY SVOJ PODIEL.
Citovanie znenia zakona, ktory s tym nijako nesuvisi mi nepomoze.
No zdá sa, že tebe naozaj nič nepomôže.:eek:
DanPaul
08.01.13,16:27
No zahrnúť do obchodného majetku síce môžeš. Ale výdavky(teda odpisy) si môžeš uplatniť iba podľa pomeru.
Aspoň čítať vieš? A ak áno aj rozumieš napísanému?
Ale podla akeho POMERU, ked v BEZPODIELOVOM spoluvlastnictve ziaden POMER neexistuje?
Na to nie je pravidlo, preto aj v §6 (17) to museli spravit tak, ako to spravili. Inak by mal kazdy z manzelov mat v majetku firmy len podiel.
DanPaul
08.01.13,16:30
No zdá sa, že tebe naozaj nič nepomôže.:eek:
Asi si ma nepresvedcil. Nikde nevidim dokaz toho, ze ak si ako jeden z manzelov dam cely byt do majetku firmy, tak si ho nemozem tiez cely odpisat. To mi nedava zmysel.
Ide tu o to, ze ako majetok to cele bude vedene u mna, ale odpisem si iba polovicu? A to jako manzelka si ma odpisovat druhu polovicu z niecoho, co mam zaradene v majetku ja?
Logika mi tam chyba...
DanPaul
08.01.13,16:52
No zahrnúť do obchodného majetku síce môžeš. Ale výdavky(teda odpisy) si môžeš uplatniť iba podľa pomeru.
Aspoň čítať vieš? A ak áno aj rozumieš napísanému?
A odkedy VYDAVKY = ODPISY?
Vydavky su predsa nieco ine...
marjankaj
08.01.13,18:10
Asi si ma nepresvedcil. Nikde nevidim dokaz toho, ze ak si ako jeden z manzelov dam cely byt do majetku firmy, tak si ho nemozem tiez cely odpisat. To mi nedava zmysel.
Ide tu o to, ze ako majetok to cele bude vedene u mna, ale odpisem si iba polovicu? A to jako manzelka si ma odpisovat druhu polovicu z niecoho, co mam zaradene v majetku ja?
Logika mi tam chyba...
Za to ja nemôžem.
Opýtaj sa doktorov špecialistov.

PS. Ako potom môžeš niečo programovať?
marjankaj
08.01.13,18:13
A odkedy VYDAVKY = ODPISY?
Vydavky su predsa nieco ine...
Prečítaj si §19.
Odpisy sú daňovým výdavkom §19/3a

Nemal by si mi náhodou platiť za školenie? :rolleyes:
DanPaul
08.01.13,20:45
Za to ja nemôžem.
Opýtaj sa doktorov špecialistov.

PS. Ako potom môžeš niečo programovať?
To si pis, ze sa opytam - doktora specialistu - auditora a danoveho poradcu.
Uz boli viaceri "majstri sveta" co ma ponizovali, ze som strateny pripad a ze nechapu ako mozem programovat.
Potom koktali, ked sa snazili vykrutit zo svojich tvrdeni.
DanPaul
08.01.13,20:47
Prečítaj si §19.
Odpisy sú daňovým výdavkom §19/3a

Nemal by si mi náhodou platiť za školenie? :rolleyes:
Prepac, ale nemam vo zvyku platit za informacie ako sa nieco neda.
Ale uz som si zvykol, ze na Slovensku sa nic NEDA.
Zial, vacsinou ide iba o dezinformovanost plebsu.
marjankaj
08.01.13,20:54
To si pis, ze sa opytam - doktora specialistu - auditora a danoveho poradcu.
Uz boli viaceri "majstri sveta" co ma ponizovali, ze som strateny pripad a ze nechapu ako mozem programovat.
Potom koktali, ked sa snazili vykrutit zo svojich tvrdeni.
Potom sem napíš čo si sa dozvedel.
marjankaj
08.01.13,21:14
Prepac, ale nemam vo zvyku platit za informacie ako sa nieco neda.
Ale uz som si zvykol, ze na Slovensku sa nic NEDA.
Zial, vacsinou ide iba o dezinformovanost plebsu.
Ja som nechcel za informácie. Ale za lekcie z čítania.:---
Tu máš niečo na štúdium, keďže goglovanie ti asi veľmi nejde.
http://www.e-pravo.sk/questions/view/305/podnikanie-szco-v-byte-a-danove-uplatnovanie-nakladov

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-Marec/byt-a-podnikanie.html
blavaciko
08.01.13,22:13
DanPaul:
Uvedom si, prosim, ze vsetkym, ktori ti tu radia je skutocne u *iti, kolko si z bytu odpises. Kludne si ho odpis aj cely a naraz, nam na tom nezalezi.

Poradaci ti chcu len usetrit penale a pokuty, ktore ti danovy urad moze naparit za porusovanie zakona.

K tvojim argumentom:
Pokial si v tom byt sam 10 hodin denne, tak vyuzivas len 10/24, nie? a pokial z neho vyuzivas len 60%, tak to je 6/24, teda 25%, takze sme na rovnakom vysledku ako marjankaj.

A prosim, nikomu nevrav ze je to sidlo firmy, kedze firma v tvojom pripade neexistuje a sidlo uz vonkoncom nie.

Na zaver snad len:
Je nam skutocne jedno, kolko tymto (ne)usetris a ak neveris, preluskaj si poradu a zistis se ludia tu naozaj nepremyslaju sposobom "nic sa neda"
Dáša_
09.01.13,05:42
A netreba tento prípad začať rozdelením BSM?
pavol54
09.01.13,06:21
A netreba tento prípad začať rozdelením BSM?
Presne tam, ale vidíš aký je že sa nechce pohnúť a iným nadáva že na to nemôže prísť tak načo radiť. Nech si to "vyprogramuje"
buchač
09.01.13,06:30
Pali .......tu ide o iné..

Presne tam, ale vidíš aký je že sa nechce pohnúť a iným nadáva že na to nemôže prísť tak načo radiť. Nech si to "vyprogramuje"

nemam vo zvyku platit za informacie ako sa nieco neda.
vôbec

...ale platby rád prijme ...
DanPaul
09.01.13,06:44
Vazeni, len vas chcem upozornit, ze tym, ze sa do mna navazate a urazate ma, iba dokazujete svoju ubohost. Navrhujem, aby sa tato diskusia drzala temy a ak niekto prida nejaky prispevok, nech to nie je zbierka dojmov a vlastnych usudkov, ale nech ide o fakty, resp. citacie zakonov a ich paragrafov k danej problematike.
Dakujem.
Dáša_
09.01.13,06:47
no, zober si, že BSM nebude rozdelené a príde s rozvodu manželstva. Ako potom budete ten byt deliť?
DanPaul
09.01.13,06:48
A netreba tento prípad začať rozdelením BSM?
Ak treba, vies sem dat znenie zakona - paragrafu - odseku, ktory o tom pise?
buchač
09.01.13,06:53
Navrhujem, aby sa tato diskusia drzala temy a ak niekto prida nejaky prispevok, nech to nie je zbierka dojmov a vlastnych usudkov, ale nech ide o fakty, resp. citacie zakonov a ich paragrafov k danej problematike.
Dakujem.
Ja

Ak treba, vies sem dat znenie zakona - paragrafu - odseku, ktory o tom pise?
...veď je to jednoduché ....

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=rozdelen%C3%ADm+BSM+z%C3%A1kon&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&redir_esc=&ei=RyHtUMTWFIbasgaEm4Bg

Približný počet výsledkov: 8 360 (0,34 sekúnd)
DanPaul
09.01.13,06:53
no, zober si, že BSM nebude rozdelené a príde s rozvodu manželstva. Ako potom budete ten byt deliť?ň
No asi tak ako sa to bezne robi. Rozhodnutim sudu.
Pisal som, ze mam od manzelky suhlas o pouzivani bytu. Ona ma podiel 100%, ja mam podiel 100%. Moj nazor je, ze kedze ja si byt zahrniem v plnej vyske alikvotnej casti do majetku firmy, mal by som si aj celu zahrnutu cast uplatnit v odpisoch. Co sa tyka vydavkov (energie a pod.) tie asi uz budem musiet zahrnat v alikvotnej casti podla pouzivania. (nebudem sem teraz pisat paragrafy, tiez uz v teme su)
Dáša_
09.01.13,06:55
No veď si to kľudne do tých nákladov daj.

Len teda, skús spočítať, koľko na tej dani cez odpisy ušetríš a koľko budú zvýšené náklady z dôvodu, že byt sa stane podnikateľským priestorom (elektrina, bytová daň, smeti, fond opráv....). Aby si nebol v konečnom dôsledku prekvapený. A nebodaj príde k rozvodu a deleniu majetku. Prípadne predaju bytu a následnému plateniu daní.
DanPaul
09.01.13,06:57
Ja

...veď je to jednoduché ....

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=rozdelen%C3%ADm+BSM+z%C3%A1kon&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&redir_esc=&ei=RyHtUMTWFIbasgaEm4Bg

Približný počet výsledkov: 8 360 (0,34 sekúnd)

My sa ale nerozvadzame. Ja som sa pytal na to, ktory zakon hovori o tom, ze pred odpisovanim majetku v bezpodielovom spoluvlastnictve je tento nutne rodelit.
buchač
09.01.13,07:03
...nepochopil si .....ide o to že niektoré info si predsa hľadaj SÁM ...
DanPaul
09.01.13,07:04
No veď si to kľudne do tých nákladov daj.

Len teda, skús spočítať, koľko na tej dani cez odpisy ušetríš a koľko budú zvýšené náklady z dôvodu, že byt sa stane podnikateľským priestorom (elektrina, bytová daň, smeti, fond opráv....). Aby si nebol v konečnom dôsledku prekvapený. A nebodaj príde k rozvodu a deleniu majetku. Prípadne predaju bytu a následnému plateniu daní.

Mne ide o znizenie zakladu dane a tym znizenie odvodov. Prepocitane to mam, inak by som o tom neuvazoval. V mojom pripade sa jedna o usporu 250Eur mesacne, ktore chcem investovat na kupu auta. Uz kalkulujem aj so splatkami leasingu v nakladoch.
DanPaul
09.01.13,07:11
Pochopil som, ale nic take som v tvojich vysledkoch nenasiel.
Dáša_
09.01.13,07:12
No veď hovorím, daj to tam. Ale zo skúsenosti, pri kontrolách neprechádzajú oveľa menšie veci, nie toto. To by potom nebolo pre teba vhodnejšie prejsť na sro ?
DanPaul
09.01.13,07:24
No veď hovorím, daj to tam. Ale zo skúsenosti, pri kontrolách neprechádzajú oveľa menšie veci, nie toto. To by potom nebolo pre teba vhodnejšie prejsť na sro ?
Este to prediskutujem s auditorom, nechcem riskovat, ze mi to neprejde. Tie danove kontroly su nanestastie tiez postavene iba na usudku kontrolora, takze ma cely tento system nesmierne rozculuje. Ked budem mam potvrdenie od auditora, ze to tak ide a ze ma v pripade danovej kontroly bude zastupovat, tak to tak urobim.
Co sa tyka s.r.o., tak to ja nemozem, kedze idem cez autorsky zakon a zakaznik si to nezela, tak nebudem drazdit hada bosou nohou.
Tweety
09.01.13,07:25
Co sa tyka s.r.o., tak to ja nemozem, kedze idem cez autorsky zakon a zakaznik si to nezela, tak nebudem drazdit hada bosou nohou.
A DÚ môžeš?
Dáša_
09.01.13,07:26
Este to prediskutujem s auditorom, nechcem riskovat, ze mi to neprejde. Tie danove kontroly su nanestastie tiez postavene iba na usudku kontrolora, takze ma cely tento system nesmierne rozculuje. Ked budem mam potvrdenie od auditora, ze to tak ide a ze ma v pripade danovej kontroly bude zastupovat, tak to tak urobim.
Co sa tyka s.r.o., tak to ja nemozem, kedze idem cez autorsky zakon a zakaznik si to nezela, tak nebudem drazdit hada bosou nohou.

Je rozdiel auditor a daňový poradca.

A nie je všetko len na úsudku kontrolóra, má aj svojich nadriadených. Až po ministerstvo.

Ale ver, hovoríme ti tu ľudia z praxe. Niektorí sme zažili s daňovými úradmi všeličo. Pár aj súdy...
DanPaul
09.01.13,08:01
A DÚ môžeš?

Co myslis pod skratkou DÚ? Asi nie danovy urad :)
Tweety
09.01.13,08:01
Co myslis pod skratkou DÚ? Asi nie danovy urad :)
Áno, presne ten.
DanPaul
09.01.13,08:02
Je rozdiel auditor a daňový poradca.
Ja viem, ale je to velmi uzko spojene a vacsina auditorov robi aj danove poradenstvo.
DanPaul
09.01.13,08:05
Áno, presne ten.

A co snim? Tam su tak informovani ludia (kam ja patrim), ze mi 3 nezavisle na sebe tvrdili, ze napriek tomu, ze dodavam sluzbu do Ceska, nie som povinny registrovat sa na DPH ani podla paragrafu 7a zakona o DPH. Potom, ked som im na druhy den priniesol znenie zakona vytlacene a zvyraznene, tak zacali koktat a prijali prihlasku. Nemam s nimi dobre skusenosti.
Tweety
09.01.13,08:06
A co snim? Tam su tak informovani ludia (kam ja patrim), ze mi 3 nezavisle na sebe tvrdili, ze napriek tomu, ze dodavam sluzbu do Ceska, nie som povinny registrovat sa na DPH ani podla paragrafu 7a zakona o DPH. Potom, ked som im na druhy den priniesol znenie zakona vytlacene a zvyraznene, tak zacali koktat a prijali prihlasku. Nemam s nimi dobre skusenosti.
Myslela som tým len to, že DÚ kontroluje daňovníkov.
srska
09.01.13,08:08
doporučujem v tvojom prípade dopredu osloviť radšej 2 v 1 = advokát+daňový poradca;)
DanPaul
09.01.13,08:10
Myslela som tým len to, že DÚ kontroluje daňovníkov.

Ved prave - to je kamen urazu :)
srska
09.01.13,08:12
Ved prave - to je kamen urazu :)ak budú chcieť a mať dôvod, tak sa na teba pripravia
buchač
09.01.13,08:14
Ved prave - to je kamen urazu :)
Veď to .......sviniari daňováci ..:---

Aj jeden taký bol , čo neplatil ....že Al Capone ....
Vraždy a iné delikty mu nedokázali ...
Do basy šiel pre nezaplatené dane ...a odvtedy sa už nepozviechal na rovné nohy ...
srska
09.01.13,08:15
Veď to .......sviniari daňováci ..:---

Aj jeden taký bol , čo neplatil ....že Al Capone ....
Vraždy a iné delikty mu nedokázali ...
Do basy šiel pre nezaplatené dane ...a odvtedy sa už nepozviechal na rovné nohy ...urobil chybu, že pôsobil v amerike. tu by sa mu také nestalo
DanPaul
09.01.13,08:15
ak budú chcieť a mať dôvod, tak sa na teba pripravia

A tu presne plati pravidlo: Kto chce psa bit, palicu si najde.
Ja viem, ze je jednoduchsie a lahsie sa na vsetko vykaslat a ustupovat, ale po tom, co vlada porobila s odvodmi ma presla chut na vsetko.
Dokedy budeme stale iba ustupovat a nechavat tych garparov skakat nam po hlave?
Zrusili nam pausaly, chcu realne naklady, tak ich budu mat. A vsetky...
srska
09.01.13,08:18
A tu presne plati pravidlo: Kto chce psa bit, palicu si najde.
Ja viem, ze je jednoduchsie a lahsie sa na vsetko vykaslat a ustupovat, ale po tom, co vlada porobila s odvodmi ma presla chut na vsetko.
Dokedy budeme stale iba ustupovat a nechavat tych garparov skakat nam po hlave?
Zrusili nam pausaly, chcu realne naklady, tak ich budu mat. A vsetky...vôbec som na palicu nemyslel.
ver mi, že budeš musieť byť veľmi dobre pripravený, ak sa naserú.
DanPaul
09.01.13,08:37
vôbec som na palicu nemyslel.
ver mi, že budeš musieť byť veľmi dobre pripravený, ak sa naserú.

Najhorsie je, ze po nas drobnych podnikateloch najviac tie ku*vy idu. Radsej keby sa sustredili na velke ryby a im kontrolovali dane.
Idu lahsou cestou, lebo vedia, ze drobny podnikatel nema na takych pravnikov, ktori ho vysekaju z hocicoho, tak plnia kasu
prave na nas. Mam mesacny prijem (brutto) 1900Eur a z toho vo finale vidim iba drobne. Je to hanba tohoto statu, ze nas takto zdiera.
Prachy, co my pracne zarobime rozda vselijakym prizivnikom a akonahle zacne mat malo, zdvihne dane a odvody. Tot Smer, ktorym ideme.
Gratulujem vsetkym poslancom, maju to velmi dobre vymyslene. Namiesto toho, aby riesili pricinu problemu, plataju dieru z najzranitelnejsich zdrojov.
srska
09.01.13,08:45
Najhorsie je, ze po nas drobnych podnikateloch najviac tie ku*vy idu. Radsej keby sa sustredili na velke ryby a im kontrolovali dane.
Idu lahsou cestou, lebo vedia, ze drobny podnikatel nema na takych pravnikov, ktori ho vysekaju z hocicoho, tak plnia kasu
prave na nas. Mam mesacny prijem (brutto) 1900Eur a z toho vo finale vidim iba drobne. Je to hanba tohoto statu, ze nas takto zdiera.
Prachy, co my pracne zarobime rozda vselijakym prizivnikom a akonahle zacne mat malo, zdvihne dane a odvody. Tot Smer, ktorym ideme.
Gratulujem vsetkym poslancom, maju to velmi dobre vymyslene. Namiesto toho, aby riesili pricinu problemu, plataju dieru z najzranitelnejsich zdrojov.to je len čiastočná pravda a zbytok nekomentujem
Dáša_
09.01.13,10:55
doporučujem v tvojom prípade dopredu osloviť radšej 2 v 1 = advokát+daňový poradca;)

A najlepšie na tom je, že čo ušetrí na dani a na odvodoch to rovno zaplatí za rady advokáta :D:cool:
srska
09.01.13,10:57
A najlepšie na tom je, že čo ušetrí na dani a na odvodoch to rovno zaplatí za rady advokáta :D:cool:dáša, dopredu (ale pochopil som to čo píšeš)
pavol54
09.01.13,11:35
Najhorsie je, ze po nas drobnych podnikateloch najviac tie ku*vy idu. Radsej keby sa sustredili na velke ryby a im kontrolovali dane.
Idu lahsou cestou, lebo vedia, ze drobny podnikatel nema na takych pravnikov, ktori ho vysekaju z hocicoho, tak plnia kasu
prave na nas. Mam mesacny prijem (brutto) 1900Eur a z toho vo finale vidim iba drobne. Je to hanba tohoto statu, ze nas takto zdiera.
Prachy, co my pracne zarobime rozda vselijakym prizivnikom a akonahle zacne mat malo, zdvihne dane a odvody. Tot Smer, ktorym ideme.
Gratulujem vsetkym poslancom, maju to velmi dobre vymyslene. Namiesto toho, aby riesili pricinu problemu, plataju dieru z najzranitelnejsich zdrojov.
Teraz si ma tak nasral, z tých 1950 keď si odložíš na dôchodok a zdravotné poistenie tak ti ešte ostane dosť čo si myslíš dokedy budeme nejakých vychcaných príživníkov živiť? príde tvoja dôchodková doba a budeš nadávať na sk...ý štát že ti nedá nič. Stačí mi keď z mojich príjmov dávam na tých dôchodcov čo počas celého života robili
pavol54
09.01.13,11:38
Zadarmo potrebujem funkčný program na účtovníctvo dodaj a ja ti zadarmo poradím. všetko inak nájdeš v ZDP. a zadarmo
buchač
09.01.13,11:47
Teraz si ma tak nasral, z tých 1950 keď si odložíš na dôchodok a zdravotné poistenie tak ti ešte ostane dosť čo si myslíš dokedy budeme nejakých vychcaných príživníkov živiť? príde tvoja dôchodková doba a budeš nadávať na sk...ý štát že ti nedá nič. Stačí mi keď z mojich príjmov dávam na tých dôchodcov čo počas celého života robili
Poniektorí majú životné minimum ...
Zijú s rodičmi ...2 in 1 ...počet osôb 2 + 4 ...

A byt za 140.000 € ...sen , Modré z neba , sci - fi , fantazmagória ......

Serú ma také kydy ....

Poniektorí by si najradšej aj toaleťák odpísali a to oné - hnedé na sracáku do nákladov dali ....
marjankaj
09.01.13,11:51
Paušálne výdavky boli pôvodne určené drobným živnostníkom, aby sa nemuseli zaťažovať vedením účtovníctva.
Ale ak to začali "zneužívať"(síce legálne) právnici, prekladatelia, programátori a iní čo nemajú veľké skutočné výdavky a majú veľké príjmy, tak sa zdá lodické, že sa to obmedzilo. Buď rád, že padla Radičovej vláda, lebo oni navrhovali paušálne výdavky max 240 € mesačne. A odvody do poisťovní schválila tak isto predchádzajúca vláda. Takže Fico za to veľmi nemôže, on sa vďačne zviezol na týchto opatreniach.

Zdá sa že ty by si si dal do výdavkov ešte aj svokru.

A veď môžeš Putina požiadať o občianstvo ako Depardieu, ak sa ti u nás nepáči. Tam je vraj daň z príjmu 13%.
pavol54
09.01.13,12:37
Presne tak kvôli "budovateľom" svojich svetlejších zajtrajškov prichádzajú o príjmy "špekulanti" ako si privyrobiť k svojmu malému platu a udržať si minimálny životný štandard.
takto to dopadlo aj s dohodármi (po práci rozniesol noviny, prišiel zopárkrát okopať zeleninu, zopárkrát pozbierať úrodu) To bol pôvodný zmysel dohôd a kam sa to zvrhlo. To isté aj s paušálnymi výdavkami alebo prenájmami garáží.
Melnick
10.01.13,09:31
=pavol54;2219924]Teraz si ma tak nasral, z tých 1950 keď si odložíš na dôchodok a zdravotné poistenie tak ti ešte ostane dosť čo si myslíš dokedy budeme nejakých vychcaných príživníkov živiť? príde tvoja dôchodková doba a budeš nadávať na sk...ý štát že ti nedá nič. Stačí mi keď z mojich príjmov dávam na tých dôchodcov čo počas celého života robili

:eek:No pavol54,:eek: mala som na Teba iný názor.:cool: To sa akože mám ísť pásť, za 42 odpracovaných rokov ?????:(
A ešte stále makám ako trúba, platím odvody a prerátať SD si nemôžem dať, keďže živnosť nemám ukončenú.:mad:
Ukončiť, len kvôli prerátaniu SD nemôžem, lebo ma nepustia zmluvy s poisťovňami za škodu spôsobenú výkonom povolania.
Celý život som sa ( možno neoprávnene) radila medzi poctivých pracantov a teraz všade počúvam, ako ukrajujem chlieb - MLADÝM , ÚSPEŚNÝM. Už mi to fakt lezie na nervy.
marjankaj
10.01.13,09:40
Veď Palo too tak nemysle. Jemu vadí, že prispieva aj na takých, čo nerobili.
Melnick
10.01.13,09:48
Poslednú dobu sa dôchodcovia akosi "nenosia".
Melnick
10.01.13,09:50
Hmm, asi by ich bolo treba vystrieľať. Som asi naštvatá. Neviem.
Melnick
12.01.13,06:50
Keď čítam s odstupom času, myslím, že pavol54 mal na mysli vychcancov , ktorí obchádzajú platenie odvodov. Zakopeme vojnovú sekeru , pavol54?
pavol54
13.01.13,07:33
Súhlas, vyjasnenie názorov nie vykopaná vojnová sekera
ZuzuS
29.01.13,13:49
Ahojte poradaci. Citala som tuto temu a nie je mi jasna jedna vec. Reagovala by som na clanok
http://www.e-pravo.sk/questions/view/305/podnikanie-szco-v-byte-a-danove-uplatnovanie-nakladov#comments

Ak ja ako zivnostnik chcem vyuzivat byt (nemam tam trvaly pobyt) na podnikanie, preco musim menit ucel vyuzitia bytu, alebo ho vynat z bytoveho fondu, aby mal charakter nebytoveho priestoru. Viete ked si svoj majetok zaradim do obchodneho majetku firmy a vyuzivam ho na dosiahnutie a zabezpecenie svojich prijmov, z danoveho hladiska su vydavky na tento byt danovo uznane. Mozno rozmyslam uplne zle, ale danove zakony mi predsa nehovoria, ze mojim obchodnym majetkom musi byt priestor nebytoveho charakteru. A stavebny zakon sice pekne hovori, ze byt je na byvanie, ale zaujima to vobec danovy urad?
marjankaj
29.01.13,13:55
Ahojte poradaci. Citala som tuto temu a nie je mi jasna jedna vec. Reagovala by som na clanok
http://www.e-pravo.sk/questions/view/305/podnikanie-szco-v-byte-a-danove-uplatnovanie-nakladov#comments

Ak ja ako zivnostnik chcem vyuzivat byt (nemam tam trvaly pobyt) na podnikanie, preco musim menit ucel vyuzitia bytu, alebo ho vynat z bytoveho fondu, aby mal charakter nebytoveho priestoru. Viete ked si svoj majetok zaradim do obchodneho majetku firmy a vyuzivam ho na dosiahnutie a zabezpecenie svojich prijmov, z danoveho hladiska su vydavky na tento byt danovo uznane. Mozno rozmyslam uplne zle, ale danove zakony mi predsa nehovoria, ze mojim obchodnym majetkom musi byt priestor nebytoveho charakteru. A stavebny zakon sice pekne hovori, ze byt je na byvanie, ale zaujima to vobec danovy urad?
A čo tam chceš robiť? Rezať drevo na cirkulárke?
Zaujímať to bude živnostenský úrad a samozrejme aj susedov v prvom rade.
ZuzuS
29.01.13,14:00
Nie nebudem tam rezat drevo, ale tiez programovat. Zivnostensky urad ma tento byt nahlaseny ako miesto podnikania a susedom hadam moje tukanie do PC nebude vadit.
Rozalka
29.01.13,14:05
Nie nebudem tam rezat drevo, ale tiez programovat. Zivnostensky urad ma tento byt nahlaseny ako miesto podnikania a susedom hadam moje tukanie do PC nebude vadit.... by si sa čudovala: ťukanie síce nie, ale napr. môžu k tebe chodiť tvoji klienti a míňať energie na svetlo, výťah a podobne.
ZuzuS
29.01.13,14:14
to je pravda, to mozu, vytah sice nemam, ale ked dojdu v noci, tak si asi zasvietia na chodbe a ja zasadne programujem potme :D :D a aj na WC idem so svieckou hihi. No ale k teme. Hlavna otazka. Ak nenahlasim tento byt, ako nebytovy priestor, moze mi danovy urad neuznat danove vydavky, ak budem mat ten byt v obchodnom majetku?