ulicnica
08.01.13,10:08
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Prečítala som si celý zákon o DPH, ale mám v tom nejaký miš-maš.
Nie som platca DPH, som iba registrovaná podľa § 7a a predávam tovar konečnému spotrebiteľovi - zásielkový tovar do Nemecka. Moje obraty boli zatiaľ veľmi nízke, takže v danej krajine nie som registrovaná pre DPH...Moja otázka znie...Faktúru vystavujem bez DPH a nemusím podávať ani daňové priznanie DPH, na Slovensku neodvádzam žiadnu DPH ani nepodávam súhrnný výkaz. Robím tak správne? A na faktúre asi tiež neodvádzam odvolanie sa na paragraf, že DPH platí príjemca, alebo tam mám dať -Oslobodené od dane?
A ešte jedna otázka, objednala som zopár vecí z krajiny mimo EU v hodnote do 22eur, prišlo mi to na poštu bez toho, aby mi na colnici vyrúbili clo. Nie je mi úplne jasné, či mám platiť clo a DPH. Viem, že sa to tu už mnohokrát rozoberalo, ale podľa zákona o DPH §48 bod 2b si myslím, že by som nemusela, či áno? Tam sa nespomína, či ide o súkromnú osobu alebo SZČO. To sa spomína iba v bode 2a. Tak neviem, mám v tom chaos a neviem, čo urobiť. Pochopila som ten zákon správne?
Pomôže mi prosím niekto?

§48
Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru
(1) Oslobodený od dane je dovoz tovaru, ak ide o tovar, ktorého dodanie v tuzemsku platiteľom by bolo oslobodené od dane.
(2) Tovar, ktorý je prepustený do colného režimu voľný obeh s oslobodením od cla podľa osobitného predpisu,22) je oslobodený od dane, ak ide o
a) malé zásielky tovaru neobchodného charakteru a ak ide o dovoz kávy alebo čaju, oslobodenie sa vzťahuje na
1. 500 gramov kávy alebo 200 gramov kávového extraktu a esencie,
2. 100 gramov čaju alebo 40 gramov čajového extraktu a esencie,
b) zásielky, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur,
c) osobný majetok fyzických osôb sťahujúcich sa z tretieho štátu na územie Európskej únie,
.....