qkx
08.01.13,10:38
Dobry den,

brat je dlhodobo bez prijmu, a az teraz sa zacal zaujimat o davky v hmotnej nudzi :rolleyes: Skoda reci, kazdopadne mam zanho niekolko otazok:

- ma osoba s trvalym bydliskom u rodicov (vek 26r, slobodny) narok na davku v hmotnej nudzi ak nema dlhodobo (vyse rok) ziadny prijem? Co som vygooglil, su tu 2 chytaky:

1) spoluposudzovane osoby pri posudzovani naroku su manzel(ka) co nema kedze je slobodny a rodicia, ale iba u deti do 25r, co sa ho tiez netyka. Vychadza mi teda, ze narok ma, je to tak?

2) este je tu druhy chytak, osoba udajne nema narok na davku v hmotnej nudzi ak ma majetok, ktoreho predajom by sa vedela uzivit - co moj brat nema, ale zase byva u rodicov a teda neviem ako sa chapu spolocne priestory a vybavenie (televizor, atd)?

- kedze dost hlupo neriesil zatial tuto situaciu, ako je to s vyplacanim tejto davky retrospektivne? Viem, ze niektore socialne davky ako prispevok na dieta, atd sa vyplacaju aj spatne 6/12 mesiacov, nic take o davke v hmotnej nudzi som ale nenasiel. Ako to je?

Dakujem za informacie
veronikasad
08.01.13,10:21
Brat má nárok na dávku v hmotnej núdzi, nakoľko sa posudzuje samostatne (vek 26 rokov). Dávku v hmotnej núdzi mu nepriznajú spätne, najskôr ododňa doručenia žiadosti.