jiva
08.01.13,17:04
szčo účtuje v JU má takúto nehnuteľnosť do ktorej nakúpil práčku , kanvicu, mikrovlnku, sendvičovač a podobne. Má tieto veci účtovať zvlášť ako KIM, resp. priamo do nákladov (podľa výšky sumy), alebo majú navyšovať cenu majetku a premietnúť ich do nákladov v odpisoch?
Zatiaľ ich účtujem zvlášt priamo do nákladov, no s blížiacou sa koncoročnou uzávierkou už som si nie istá. Ďakujem za radu...
jiva
14.01.13,09:17
Môžete mi niekto prosím Vás poradiť? ďakujem...
jiva
16.01.13,08:16
Skúsila som volať na daňové poradenstvo a odpovedali, že tieto veci nie sú príslušenstvom inv. majetku, ale ich môžem účtovať priamo do nákladov, resp. zaviesť do evidencie krátkodobého majetku..
Kavi
26.03.13,08:34
Dobrý deň, prenajímam byt a chcela by som si ho zaradiť do obchodného majetku aby som si mohla uplatňovať odpisy, len neviem čo presne to znamená, či musím mať živnosť. Nie som podnikateľ, nemám živnosť ani žiadnu obchodnú spoločnosť. Stačí len, že si budem viesť evidenciu príjmov a výdavkov v excel tabuľke a to znamená, že mám byt v obchodnom majetku? nemusím si preto zakladať živnosť? mám aj stanovisko z DU, ktoré prikladám, ale nie som si istá, či som správne pochopila odpoveď, preto prosím o radu. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Obchodný majetok je pre účely podnikania zadefinovaný v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov, ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.
Zaradenie majetku do obchodného majetku podľa § 2 písm. m) na účely zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZoDP) daňovníka podnikateľa, alebo daňovníka bez živnostenského oprávnenia je vždy na slobodnom a autonómnom rozhodnutí daňovníka. ZoDP neustanovuje, muselo by to tam byť priamo uvedené, že daňovník nemôže svoj súkromný majetok, ktorí mu patrí a ktorý mieni používať na podnikanie zaradiť do obchodného majetku podnikateľa, alebo do obchodného majetku fyzickej osoby a to
Ak má daňovník prenajímanú nehnuteľnosť v príslušnom zdaňovacom období
zaradenú vo svojom obchodnom majetku, t. j. ak o nehnuteľnosti účtuje v knihe
dlhodobého hmotného majetku (v prípade účtovania v sústave JÚ) alebo o nehnuteľnosti
účtuje ako o dlhodobom hmotnom majetku v účtovej triede 0 (v prípade účtovania v sústave PÚ), alebo ak nehnuteľnosť eviduje v evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZoDP, potom si v súlade s podmienkami ustanovenými v ZoDP môže do daňových výdavkov uplatňovať:
- výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov),
- výdavky na jej technické zhodnotenie (ustanoveným spôsobom),
- výdavky na jej opravy a udržiavanie a
- iné súvisiace výdavky spojené s používaním prenajímanej nehnuteľnosti.
Inými súvisiacimi výdavkami vynaloženými na dosiahnutie príjmov z prenájmu
nehnuteľnosti, o ktorej prenajímateľ účtuje alebo ju eviduje podľa § 6 ods. 11 ZoDP, sú výdavky na riadnu prevádzku, napr. elektrina, plyn, voda, t.j. náklady na energie. Ďalej sú to výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov [§ 19 ods. 2 písm. a) ZoDP], napr. poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu prevádzky, údržby a opráv
v súlade so zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup prenajímanej nehnuteľnosti.

Ing. Jozef Ďuriš
odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Prenajímam byt a chcela by som ho zaradiť do obchodného majetku. Môžem mať byt zaradený v obchodnom majetku a viesť preukázateľnú evidenciu príjmov a výdavkov ak nemám živnosť ani obchodnú spoločnosť? Ďakujem za odpoveď.
Kavi
27.03.13,19:23
Dobrý deň, prenajímam byt a chcela by som si ho zaradiť do obchodného majetku aby som si mohla uplatňovať odpisy, len neviem čo presne to znamená, či musím mať živnosť. Nie som podnikateľ, nemám živnosť ani žiadnu obchodnú spoločnosť. Stačí len, že si budem viesť evidenciu príjmov a výdavkov v excel tabuľke a to znamená, že mám byt v obchodnom majetku? nemusím si preto zakladať živnosť? mám aj stanovisko z DU, ktoré prikladám, ale nie som si istá, či som správne pochopila odpoveď, preto prosím o radu. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Obchodný majetok je pre účely podnikania zadefinovaný v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov, ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.
Zaradenie majetku do obchodného majetku podľa § 2 písm. m) na účely zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZoDP) daňovníka podnikateľa, alebo daňovníka bez živnostenského oprávnenia je vždy na slobodnom a autonómnom rozhodnutí daňovníka. ZoDP neustanovuje, muselo by to tam byť priamo uvedené, že daňovník nemôže svoj súkromný majetok, ktorí mu patrí a ktorý mieni používať na podnikanie zaradiť do obchodného majetku podnikateľa, alebo do obchodného majetku fyzickej osoby a to
Ak má daňovník prenajímanú nehnuteľnosť v príslušnom zdaňovacom období
zaradenú vo svojom obchodnom majetku, t. j. ak o nehnuteľnosti účtuje v knihe
dlhodobého hmotného majetku (v prípade účtovania v sústave JÚ) alebo o nehnuteľnosti
účtuje ako o dlhodobom hmotnom majetku v účtovej triede 0 (v prípade účtovania v sústave PÚ), alebo ak nehnuteľnosť eviduje v evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZoDP, potom si v súlade s podmienkami ustanovenými v ZoDP môže do daňových výdavkov uplatňovať:
- výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov),
- výdavky na jej technické zhodnotenie (ustanoveným spôsobom),
- výdavky na jej opravy a udržiavanie a
- iné súvisiace výdavky spojené s používaním prenajímanej nehnuteľnosti.
Inými súvisiacimi výdavkami vynaloženými na dosiahnutie príjmov z prenájmu
nehnuteľnosti, o ktorej prenajímateľ účtuje alebo ju eviduje podľa § 6 ods. 11 ZoDP, sú výdavky na riadnu prevádzku, napr. elektrina, plyn, voda, t.j. náklady na energie. Ďalej sú to výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov [§ 19 ods. 2 písm. a) ZoDP], napr. poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu prevádzky, údržby a opráv
v súlade so zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup prenajímanej nehnuteľnosti.

Ing. Jozef Ďuriš
odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Prenajímam byt a chcela by som ho zaradiť do obchodného majetku. Môžem mať byt zaradený v obchodnom majetku a viesť preukázateľnú evidenciu príjmov a výdavkov ak nemám živnosť ani obchodnú spoločnosť? Ďakujem za odpoveď.
Nikto mi neporadí?
Katy a R
18.04.13,17:02
Nikto mi neporadí?

no ja skúsim takto ... vedenie evidencie - to máš v zák o DzP § 6 odst 11 popísané . excel ti na to bohato stačí:)

No a aj keď si obyčajná osoba, čo prenajíma byt, môžeš ho kľudne zaradiť do obchodného majetku - ak sa tak rozhodneš. A výdavky - to máš pekne popísané v tej odpovedi z FR.

len teda treba pamätať na to, že ak zaradíš byt do obchodného majetku - a budeš ho chcieť neskôr predať - tak oslobodenie od dani z príjmov pri predaji môže byť až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku - viď §9 (to je tá nevýhoda) . ak byt neplánuješ predať, respektíve až neskôr - tak ti to môže byť jedno ;)