Mardo24
08.01.13,16:21
Dobrý deň mám taký popblém začínam podnikať ako samostatná jednotka.MOja otazke znie....



Mám zdravotný problém 50%tná znížená pracovná schopnosť, polovičný invalidný...budem si musieť plaťiť odvody do zdravotnej poistovni?Kolko?Ako sa to vybavuje respektíve kde mi poradia viac k dannej téme predsa je lepšie vždy sa opýtať reálne ako to vlastne je.Ak náhodou ma niekto skúsennosť budem rád za poznatky.A ešte ohľadom sociálky rok je oslobodenie po roku to je ako či to platí to isté pre človeka s handicapom rovnaká platba alebo inak.Dakujem velmi pekne M.
MOLLY
16.01.13,07:13
dobrý den, tak ak som si to dobre zistili, malo by to byť vo výške 2 percent zo svojho vymeriavacieho základu, ak je zároveň poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy najmenej 50% - 78,60€....
veronikasad
16.01.13,07:18
Dobrý deň mám taký popblém začínam podnikať ako samostatná jednotka.MOja otazke znie....



Mám zdravotný problém 50%tná znížená pracovná schopnosť, polovičný invalidný...budem si musieť plaťiť odvody do zdravotnej poistovni?Kolko?Ako sa to vybavuje respektíve kde mi poradia viac k dannej téme predsa je lepšie vždy sa opýtať reálne ako to vlastne je.Ak náhodou ma niekto skúsennosť budem rád za poznatky.A ešte ohľadom sociálky rok je oslobodenie po roku to je ako či to platí to isté pre človeka s handicapom rovnaká platba alebo inak.Dakujem velmi pekne M.
V prvom roku podnikania si môžeš určiť v ZP vymeriavací základ nula a preddavky na zdr.poistenie neplatíš. Počítaj ale s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia, ktorý závisí od výšky tvojho zisku za rok 2013. Ako občan so zdr.postihnutím máš sadzbu ZP 7 % (zdraví platia 14%)

Sociálne poistenie minimálne do 30.6.2014 platiť nebudeš. Či sa staneš povinným platitelom od 1.7.2014 závisí od výšky tvojich príjmov za rok 2013. Ak tržby presiahnu 12-násobok min.vymer.základu, od 1.7.2014 sa musíš zaregistrovať v SP.