Economic
08.01.13,19:56
Rozhodla som sa po konzultácii s kamoškou tiež externou účtovníčkou, že budeme musieť trošku zmedializovať prípravu zo strany finančnej správy, čo sa týka podávania daňových priznaní za rok 2012 pre fyzické osoby i právnické osoby ceu eDane. Vieme dobre, že máme termín na podávanie pevný a to najneskôr 1. 4 2013. Zrušili nám možnosť posunúť si niektorých klientov na neskorší termín podania. Zo zákona máme teda 3 mesiace aj jeden deň na spracovanie priznaní a ich podanie.
Softvérové spoločnosti KROS a MRP po dotaze, kedy zapracujú tieto tlačivá do svojich softvérov odpovedali, že v polovici mesiaca a druhá spoločnosť koncom februára. Nemôžu to urobiť skôr, pretože nemajú štruktúru od finančnej správy, aby to mohli urobiť.
Takže koľko času reálne nám ostáva na spracovanie a podanie DP ? No veeeľmi málo.
V médiách každý rok hovorkyňa vyzýva, že aby si to subjekty nenechali na poslednú chvíľu. Subjekty a čo externé účtovné spoločnosti, ktoré spracúvajú DP 30 - 40 a ešte aj väčšiemu počtu spoločností alebo FO ? Kto kedy myslí na tieto osoby ? A verte, že nás je veľa.

Radi by sme preto kontaktovať médiá na základe konkrétnych odpovedí od softvérových spoločností a niekoho kompetentného z finančnej správy. Pretože my sa môžeme snažiť akokoľvek jednoducho nám znemožňujú svojou nečinnosťou pracovať už priebežne od začiatku roka.
Týmto počinom chceme rozpútať to, aby sa kompetentní rozhýbali a čo by bolo ideálne aby možno v tomto roku umožnili posunúť si termín podávania DP.
Chceme, aby sa o tom verejne hovorilo. Nemusím zdôrazňovať, aké všetky povinnosti vďaka ich výmyslom na nás číhajú a času máme príliš málo.

Zaujímajú ma Vaše názory na danú problematiku. Zatiaľ je naša predstava taká, že skoncipujeme nejaký list napríklad pre Markízu a radi by sme zahrnúť k podpisu tomuto listu, čo najväčšie množstvo účtovníčiek, či účtovných firiem, ktorých sa nás to bytostne týka.
Budem rada za každý podnet, či pripomienku.
Preto sme sa dohodli, že dáme toto aj na poradu, aby sme získali čo najväčšiu podporu.
Mňa osobne poburuje to, že každý rok menia tlačivá, avšak nevedia to pripraviť v časovom predstihu. Vždy my musíme čakať, kým sa im uráči robiť to, čo majú. Prerábanie nových tlačív za nové stále komplikuje celú situáciu. A nám ukrajuje z času, ktorého je tak málo.
grammatika
08.01.13,19:01
Súhlasím, ja nerozumiem tomu, že tlačivá sú dávno schválené a že DRSR/Finančná správa nie je schopná ich poskytnúť na el.vyplňovanie...
Economic
08.01.13,19:05
Ani fyzicky na DÚ nové tlačivá nezoženieš... A to je 8. január... Tie dni nám tak uletia, že sa ani nenazdáme... Malo by to tak byť, že od 2. januára sú k dispozíciii na DÚ, a koncom roka to môžu zapracovať do potrebných štruktúr do eDaní... Len to by niekto musel na toto myslieť.
Economic
08.01.13,19:19
Konkrétna informácia : na DÚ v Senci kde je pred podateľňou pult s tlačivami, je oznam : daňové budu koncom januára v tlačovej forme. Takto ukradli subjektom mesiac !!! A my si to nemáme nechávať na poslednú chvíľu.
Zita5
08.01.13,19:22
Súhlasím s úvodom a podotýkam, že to nie je prvý krát .
viktorianovakova
08.01.13,19:49
Súhlasím ! ! ! a verím , že táto téma sa dostane čo najďalej , nakoľko by mali brať aj ohľad na všetkých účtovníkov a rôz. účtovných firiem ktoré máju vyše 40 firiem ako podotkla Economic , , Hlavne je ,že my musíme všetko odovzdať včas , lebo je hneď zle . . !! A dovolím si podotknúť , že tento problém je každý rok . . !!
Zita5
08.01.13,19:53
Tento problém má aj širšie súvislosti ...ak zoberieme v úvahu občana(podnikateľa) žiadajúceho o úver , ktorý potrebuje hneď januári a čo najskôr podať DP z dôvodu vybavovania úveru .
saskia26
08.01.13,20:01
Daňové priznania za rok 2012 a príslušné tlačivá, by mali byť zapracované v e-dane a nehovoriac o tlačenej forme už za začiatku roku 2012 a nie 2013!!!
Veď predsa sú prípady, kedy je potrebné podať daňové priznanie za rok 2012 ešte v roku 2012. Nie je ich síce veľa, ale sú také.
Taktiež za rok 2013 už v roku 2013!
tuta
08.01.13,20:18
Toto je problém, ktorý pretrváva každý rok. Minulý rok som bola svedkom, keď jeden pán pýtal daňové priznanie pre FO od pracovníčky DÚ koncom januára a ona mu kľudným hlasom oznámila, že tlačivá ešte nie sú a veď predsa existuje možnosť predlžiť si lehotu na podanie daňového priznania. Chcel, alebo musel svoju daňovú povinnosť splniť skôr.
Mňa osobne rozčuľuje to zrušenie posunu...naviac podľa mňa boli menené pravidlá počas hry.

PS: a bratia česi už majú editovateľné tlačivá.
Anelas
08.01.13,20:20
pripajam sa. predpokladam, ze nam povedia, ze si predsa mozeme vsetko pripravit a potom naraz odoslat, ked sa im uraci nam dat tlaciva do eDane. Asi nevedia, ze pri tolkych priznaniach musime pracovat systemom 'zoberiem, uzavriem, odoslem, zabudnem'. A nie sa hrabat v tom istom dokola.
Alebo nam odporucia to ich oblubene 'podajte priznanie fyzicky'....to je v dnesnej dobe uz vrchol. naco mame ZEPy? Je 21. storocie a mymame behat na postu alebo do podatelni DU, kam sa pomaly ale iste vratila arogancia a nadutost?
Economic
08.01.13,20:26
Presne o to ide... Anelas, ty si tiež moja krvná skupina.... Vďaka za každý príspevok všetkým. Myslím, že robíme dobrú vec a pripravujeme všetko, aby to malo hlavu a pätu a mali vyjadrenia od kompetentných... A hlavne ich musíme rozhýbať, lebo spia ako Ruženka, kým ju princ nepobozká...
tuta
08.01.13,20:38
ale nespia, oni už teraz pripravujú upozornenia pre daňové subjekty, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu
tictac7
08.01.13,21:05
....včera, predvčerom - netuším kedy, boli na Markíze "spomienky" na problémy s elektronickým podávaním DP minulý rok, keď sa všetci kompetentní (v tomto prípade však nerozumej význam "vyznať sa v problematike", ale rozumej význam "od tých, čo platia, chcem viac - aj na nezmyselných sankciách = budem mať vyššie odmeny") ešte v polovici marca usmievali a vyhlasovali, že v ničom problém nie je, to len tí, čo im prispievajú na platy robia veľké bu-bu-bu, aby platiť nemuseli a akí sú nezodpovední, že si všetko nechávajú na poslednú chvíľu.....

mimotemy mám klienta registrovaného na DPH po 1.4.2012 (aj vznik má až po tomto dátume, takže fakt nebolo možné skôr...), už vtedy som mu chcela spraviť dohodu na el.podávanie (šetrím si čas, toner, papier....), čo sa nedalo. Teraz bude musieť podať SV (doteraz povinnosť nemal), len tak mimochodom, je na stránke FR oznam (stratený v spleti iných, tiež dôležitých), že pominuli dôvody na nejaké "úľavy", .... a preto aj tieto subjekty sú už povinné od 20.12.2012 podávať SV len elektronicky. Netuším, akú mal môj klient doteraz úľavu?! Doteraz som mala ja stratu času - 2x pošta s DPH + 8x pošta s Hlásením (závislá činnosť) + obálky + vytlačené tlačivá (toner+papier) + navyše čas klienta a môj, keď musel prísť podpísať tie listiny (nakoľko má máličko dokladov a je kvartálny platca DPH, potrebujem jeho návštevu do 10. po skončení posledného mesiaca v štvrťroku a potom okolo 20. v tom istom mesiaci. Všetko iné viem vybaviť e-mailom - podklady k výplatám od neho, odo mňa tabuľka, čo má platiť, výkazy do SP a ZP si pošlem elektronicky aj bez neho, info o úhrade preddavkov na daň mi dá e-mailom...). ...a vôbec, mám ja, alebo klient denne sledovať stránku FR, že či si oni konečne niečo neráčili zmeniť a je preto jeho povinnosťou už podávať SV len elektronicky?! Veď tá "výnimka", čo bola doteraz, len kvôli neschopnosti našej FS, nie je nikde v zákone ošetrená. Toto nie je o tom, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". On sa pokúšal riadne registrovať, z dôvodu ich problémov, táto registrácia nebola možná a nie je jeho povinnosťou "sledovať", či už niečo opravili alebo nie!!!!

...takže tak. Súhlasím so všetkými príspevkami nadomnou a dovolím si týmto priložiť aj moje podnety k danej téme ;)

Viem, že som viac, ako troška, odbočila od pôvodnej témy, avšak aj toto je problém, určite nie len desiatok alebo stovák daňovníkov....
Germany
08.01.13,21:07
Okrem "starého dobrého" - meníme pravidlá za pochodu (pravidelne každý rok..), nie sú schopní ani aktualizovať aspoň internetovú stránku DR DR a to hlavne v období podávania daňových priznaní. Mám na mysli zverejnenie metodických usmernení a pokynov Daňového riaditeľstva (podotýkam, že zamestnanci daňových úradov majú k dispozícii obeživá - usmernenia, to znamená, že sa hrajú na tajnú službu). Niekedy mám pocit, že je to zámerné, aby daňové subjekty narobili čo najviac chýb. Ideálnym a správnym riešením by bolo, aby po každej zmene v oblasti daňovej a účtovnej, finančná správa vypracovala jasnú a zrozumiteľnú metodiku s príkladmi, aby tejto problematike porozumel každý - veď podávanie daňových priznaní sa dotýka obrovskej časti Slovenska.. Takže daňová správa nie je pripravená na "daňovú žatvu" nielen čo sa týka tlačív, ale aj informácii, ktoré sú podstatné pre vypracovanie a podávanie daňových priznaní.
PS: Pravidelne každý rok, keď už máme podaných x-daňových priznaní, vyrukuje sa s nejakou novinkou: napríklad, kto si pamätá nešťastné zaokrúhľovanie dane z motorových vozidiel pre Prešovský kraj (myslím, že to bolo za rok 2008 ?? kedy Preš.kraj mal daň v SK, ale daň sa vypisovala a podávala v EURách. Až po odovzdaní asi polovice daňových priznaní vyšiel pokyn DR SR, že sa bude daň upravovať o 0,01 EUR. To sme potom dostávali doporučené listy !!! s výzvou k oprave a neskôr - keď pochopili tú neekomičnosť - nám volali z DU ostošesť, aby sme chodili opravovať daňové priznania..)
SilMar Group
08.01.13,21:24
pripajam sa. predpokladam, ze nam povedia, ze si predsa mozeme vsetko pripravit a potom naraz odoslat, ked sa im uraci nam dat tlaciva do eDane. Asi nevedia, ze pri tolkych priznaniach musime pracovat systemom 'zoberiem, uzavriem, odoslem, zabudnem'. A nie sa hrabat v tom istom dokola.
Alebo nam odporucia to ich oblubene 'podajte priznanie fyzicky'....to je v dnesnej dobe uz vrchol. naco mame ZEPy? Je 21. storocie a mymame behat na postu alebo do podatelni DU, kam sa pomaly ale iste vratila arogancia a nadutost?
Problem je, ze ani to nepomoze, pretoze ani tam tlaciva nie su...
srska
08.01.13,21:30
je to pravidelná a stabilná situácia od uvedenia aplikácie edane do prevádzky. zmeny v pluginoch sú realizované pomaly aj keď tlačivá sú v podstate známe od 07.12.2012.

v fdf formulároch nie je v podstate žiadna zmena a v dll súboroch to napreduje pomaly.
SilMar Group
08.01.13,21:31
Pripájam sa. Občas mám neskutočnú chuť vletieť na daňový úrad a narobiť tam riadny brajgel. Mám pocit, že si z nás niekto robí srandu a skúša, kam sme ochotní ich až pustiť.:mad:
srska
08.01.13,21:36
Pripájam sa. Občas mám neskutočnú chuť vletieť na daňový úrad a narobiť tam riadny brajgel. Mám pocit, že si z nás niekto robí srandu a skúša, kam sme ochotní ich až pustiť.:mad:tí za to nemôžu - treba bušiť priamo na imreczeho (http://static.etrend.sk/uploads/tx_media/2012/05/09/article_detail_image_690_trim/imrecze_frantisek_sap_daniari_financna_sprava_sap. jpg). paradoxom je, že prišiel z it firmy sap slovensko:)
SilMar Group
08.01.13,21:40
tí za to nemôžu - treba bušiť priamo na imreczeho (http://static.etrend.sk/uploads/tx_media/2012/05/09/article_detail_image_690_trim/imrecze_frantisek_sap_daniari_financna_sprava_sap. jpg). paradoxom je, že prišiel z it firmy sap slovensko:)
Mne je lautr jedno, kto ten humbuk realne robí, niekto ho na tom daňovom úrade najal a ten má byť za to zodpovedný. Nemal si vybrať takého, ktorý mu dá najvyššiu províziu, ale takého, kto tomu rozumie a vie si poctivo svoju prácu urobiť načas.
srska
08.01.13,21:46
kde niet - tam ani smrť neberie

Zoznam XSD šablón potrebných na vytvorenie XML dokumentu príslušného daňového priznania (http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxdwNJgjiO-pEYYiAOirivR35uqn6Qvrd-gH5BbmhEuaOjIgAAeVbY/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUN0U!)
tuta
09.01.13,08:15
posúvam :)
ecompka
09.01.13,09:06
Súhlasím s názormi a podporujem túto akciu.
kattka.c
09.01.13,09:50
Dnes som dostala odpoved z drsr:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Možnosť vyplniť daňové priznanie k dani z príjmov FO a PO za rok 2012 na internetovej stránke Finančnej správy SR s využitím zapracovaných logických riadkových kontrol a následne vyplnené tlačivo vytlačiť, zatiaľ nie je možné.
Predpokladaný termín možnosti takéhoto vyplnenia daňových priznaní k dani z príjmov FO a PO za rok 2012 je druhá polovica februára 2012.
O sprístupnení tejto možnosti budeme daňové subjekty informovať v aktualitách na internetovej stránke Finančnej správy SR ? Sekcia daňová ? Titulná stránka.
Tlačivá daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2012, ktoré je možné vytlačiť a po vyplnení predložiť na miestne príslušný daňový úrad, sú umiestnené v ponuke Daňové tlačivá/ Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá/Daň z príjmov.


Finančné riaditeľstvo SR
Odbor podpory a služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, kedy budú prístupné elektronicky vyplniteľné tlačivá na daň z príjmov PO a FO? Kedy sa budú dať podať cez eDANE, alebo priamo cez portál drsr.sk (http://drsr.sk)?

Ďakujem
Braňo
09.01.13,10:07
druhá polovica februára je na základe reálnych skúseností začiatok marca.
SilMar Group
09.01.13,10:16
hej a v druhej polovici marca im padne system :-(
nika.sum
09.01.13,10:56
Ked nebudu stihat, znova daju moznost predlzit lehotu na podanie danoveho priznania ....tento stat je proste neschopny:mad:
srska
09.01.13,11:02
Dnes som dostala odpoved z drsr:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Možnosť vyplniť daňové priznanie k dani z príjmov FO a PO za rok 2012 na internetovej stránke Finančnej správy SR s využitím zapracovaných logických riadkových kontrol a následne vyplnené tlačivo vytlačiť, zatiaľ nie je možné.
Predpokladaný termín možnosti takéhoto vyplnenia daňových priznaní k dani z príjmov FO a PO za rok 2012 je druhá polovica februára 2012.
O sprístupnení tejto možnosti budeme daňové subjekty informovať v aktualitách na internetovej stránke Finančnej správy SR ? Sekcia daňová ? Titulná stránka.
Tlačivá daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2012, ktoré je možné vytlačiť a po vyplnení predložiť na miestne príslušný daňový úrad, sú umiestnené v ponuke Daňové tlačivá/ Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá/Daň z príjmov.


Finančné riaditeľstvo SR
Odbor podpory a služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, kedy budú prístupné elektronicky vyplniteľné tlačivá na daň z príjmov PO a FO? Kedy sa budú dať podať cez eDANE, alebo priamo cez portál drsr.sk (http://drsr.sk)?

Ďakujemodľahčím:
sto slovákov sme sa opýtali a kattka.c zvlášť - "bol pod tou odpoveďou aj niekto podpísaný alebo nie?"
srska
09.01.13,11:20
no, ja využijem zákon o slobodnom prístupe k info a pošlem im otázky:

1. Aktualizuje v zmysle platnej daňovej legislatívy pluginy v aplikácii eDane externý dodávateľ?
2. Ak ich aktualizuje externý dodávateľ, aký je termín odovzdania aktuálnej verzie aplikácie eDane aby bola nasadená a použiteľná pre daňové subjekty v takom stave, aby bolo možné realizovať podania napr. všetkých daňových priznaní za zdaňovacie obdobie 2012 na el. podateľňu FS SR - SD od 01.01.2013?
3. Ak ich aktualizujú IT pracovníci FS SR - SD, prečo nie je aplikácia funkčná v zmysle bodu č. 2 od 01.01.2013?
kattka.c
09.01.13,11:23
Ano, bola tam podpisana pracovnicka, ktora vypracovala tu odpoved. Ona si robi svoju pracu na rozdiel od inych (vyssie postavenych). Zial, isto nie ona moze za situaciu ktora tu je - preto som ani neuviedla jej meno. Zda sa mi to zbytocne.
korduľa
09.01.13,11:24
nuz ale aspon, ze mame tie socialne istoty..:)
Johanka
09.01.13,11:44
srska
09.01.13,12:14
no, ja využijem zákon o slobodnom prístupe k info a pošlem im otázky:

1. Aktualizuje v zmysle platnej daňovej legislatívy pluginy v aplikácii eDane externý dodávateľ?
2. Ak ich aktualizuje externý dodávateľ, aký je termín odovzdania aktuálnej verzie aplikácie eDane aby bola nasadená a použiteľná pre daňové subjekty v takom stave, aby bolo možné realizovať podania napr. všetkých daňových priznaní za zdaňovacie obdobie 2012 na el. podateľňu FS SR - SD od 01.01.2013?
3. Ak ich aktualizujú IT pracovníci FS SR - SD, prečo nie je aplikácia funkčná v zmysle bodu č. 2 od 01.01.2013?v trochu pozmenenej verzii odoslané mailom o 14:10 na info@financnasprava.sk
srska
09.01.13,14:24
mabo1
09.01.13,14:35
mimotemy http://ekonomika.sme.sk/c/6660181/stat-chce-od-buduceho-roku-znamkovat-vsetkych-podnikatelov.html
http://aktualne.atlas.sk/ficova-vlada-chce-znamkovat-firmy-rating-planuje-pridelit-aj-zivnostnikom/ekonomika/firmy/

to to je vyborna sprava pre vsetkych:D
idem pohladat niekde ci nenajdem pionierske satku, preukaz, urobim si patrocnicu, ktoru dufam splnim nie na 100% ale na 1850%:D
este ze mam zmysel pre humor
LUBY
09.01.13,17:33
tak tato odpoved ma bude velmi zaujimat, predpokladam ze ju zahraju do outu
Economic
09.01.13,18:14
Čerstvá informácia z MF SR, že tlačiva DP boli definitívne schválené a budú v tejto podobe zverejnene.

Čiže dnes schválené a kým ich natlačia a zapracujú.... pretečie ešte veľa vody v Dunaji.... Pracujeme na prípravách... a zbierame všetky možné informácie k danej problematike.

Podstata je, že my by sme ich veľmi radi napríklad už dnes vedieť vyplňovať a podávať.
evuša
09.01.13,18:43
Však hlavne, že vymysleli zasa nové tlačivá načo by ich dávali účtovníčkam k dispozícii včas? A hlavne, že presne stanovili výšky pokút. To, že oni dajú tlačivá až v druhej polovici februára a pritom sa daňové priznania teoreticky môžu podávať už v od 2. januára ich vôbec nezaujíma. Ak štátna správa svojou nečinnosťou - nie sú potrebné tlačivá dané včas - spôsobí to, že niektorému živnostníkovi znemožní podať daňové priznanie ich vôbec nezaujíma. Hlavne že zrušili možnosť na neskoršie podanie daňového priznania. Ak napríklad živnostník odchádza začiatkom febuára do USA a vráti sa až o 4 mesiace, nemá vôbec možnosť splniť si povinnosť na podanie daňového priznania z dôvodu nečinnosti štátnej správy. Lenže pokuty bude platiť živnostník. Štátna správa sa len napakuje.
Topas
09.01.13,20:17
Nestíhali, museli vymýšľať známkovanie daňových subjektov. To je dôležitejšie.
bredikova
10.01.13,06:27
Súhlasím so všetkými príspevkami, zas sa to opakuje , ako každý rok - tlačivá nie sú. Mám zákazníka čo si vybavuje úver, a chel by DP podať skôr - no nemôže. :confused:
Aljok
10.01.13,07:34
Súhlasím so všetkými príspevkami, zas sa to opakuje , ako každý rok - tlačivá nie sú. Mám zákazníka čo si vybavuje úver, a chel by DP podať skôr - no nemôže. :confused:

Ale môže. Vytlač si DP zo stránky DR SR, vyplň a podaj....
srska
10.01.13,07:43
KatarinaNR
10.01.13,08:01
dievčence podporujem vás a so všetkým súhlasím!
Janiela
10.01.13,08:31
Tiež podporujem, rozmýšľam, či ma celý ten "poriadok" ešte baví. Sem s tou petíciou, listom, sťažnosťou a pod.Podpíšem sa.
Economic
10.01.13,09:18
Ale môže. Vytlač si DP zo stránky DR SR, vyplň a podaj....

Pre zvlášť súrny jeden prípad by sa to dalo aj takto riešiť ale pre nás ostatných, ktorých máme toho neúrekom, trvám na svojom.

To akože v dnešnej dobe ešte v papieri robiť ? Idem si vytlačiť formulár 8 stranové PDF-ká aby som si čísla ručne do neho poodpisovala s perfektného softvéru a odniesť na DÚ ? Aj Súvaha aj výkaz ziskov a strát ? To je čo... Na takýto spôsob som už ja a veľa iných zabudla. A toto mám robiť pri cca 40 klientoch ? Ozaj to takto robiť nemôžeme.
FAA
10.01.13,10:01
Ale môže. Vytlač si DP zo stránky DR SR, vyplň a podaj....

Dá sa aj tak, ale nie som maso... Ak nebudeme ozývať, tak nám vylezú na chrbty, už ma tí fešáci tam hore začínajú štvať.
Economic
10.01.13,10:08
Nie my sme vymysleli elektronické podávanie. (dokonca povinnosť opäť odložená o rok) Nie my sme si žiadali zase nové tlačivá a formuláre. My musíme dodržať zákonnú lehotu na podávanie. Prečo ten kto je to zodpovedný za to, aby elektronické podávanie fungovalo aj v tejto oblasti 100%tne nie je pripravený, aby jednoducho 1. 1. 2013 všetko fungovalo ako má ? Zákonné lehoty by mali platiť pre obe strany rovnako tak ako pre nás, tak aj pre štát. No mne jednoducho tento štát neumožní si svoje povinnosti za svojich klientov splniť už teraz. Mám veľa klientov a jednoducho si celé 3 mesiace musím podeliť medzi všetkých. Veď nechceme nič výnimočné. Ak niečo musíme, musí jednoducho to isté robiť aj druhá strana. Naozaj nemôžem si dovoliť za veľké množstvo klientov robiť ručne ako v praveku. A v dnešnej dobe elektronizácie... Veď to je výsmech.

Už nechcem byť ticho, šomrať nadávať s tými, čo rozumejú o čom hovorím a nič preto neurobiť....
Pripravujeme medializáciu v televízii, nech sa o problémoch hovorí, riešia sa a neodsúvajú....
ErikaDP
10.01.13,10:27
Nie my sme vymysleli elektronické podávanie. (dokonca povinnosť opäť odložená o rok) Nie my sme si žiadali zase nové tlačivá a formuláre. My musíme dodržať zákonnú lehotu na podávanie. Prečo ten kto je to zodpovedný za to, aby elektronické podávanie fungovalo aj v tejto oblasti 100%tne nie je pripravený, aby jednoducho 1. 1. 2013 všetko fungovalo ako má ? Zákonné lehoty by mali platiť pre obe strany rovnako tak ako pre nás, tak aj pre štát. No mne jednoducho tento štát neumožní si svoje povinnosti za svojich klientov splniť už teraz. Mám veľa klientov a jednoducho si celé 3 mesiace musím podeliť medzi všetkých. Veď nechceme nič výnimočné. Ak niečo musíme, musí jednoducho to isté robiť aj druhá strana. Naozaj nemôžem si dovoliť za veľké množstvo klientov robiť ručne ako v praveku. A v dnešnej dobre elektronizácie... Veď to je výsmech.

Pripájam sa a podporujem predošlé príspevky. Doplním, že na spracovanei priznaní nemáme ani tie 3 mesiace, lebo v januári je množstvo iných povinností, veď je málo firiem kotré maju veľký uradnícky aparát, smostatných personalistov, mzdárov, účtovníkov, ekonomov ... väčšinou su funkcie kumulované a u externých účtovných firiem ani nehovorím. Tento rok nam okrem bežných januarových povinnosti ( daň za auta, štatistiky, vydavanie potvrdení k zavislej činnosti a podpisovanie vyhlaseni k zučtovaniu dane, vysporiadane DPH ročných koeficentov, prechod kvartalnych DPh na mesačných, koncesionarske poplatky, dane z nehnuteľnosti, inventarizacie pohľadávok a záväzkov a ostatneho .... atď ) naložili riadnu zataž ohladne prihlasovania a v prvom rade pochopenia dohodarov do SP a ZP. Jednoducho v januari sa neda na danovych priznaniach naplno robiť, a vobec neprichádza do uvahy vyplnovať tlačivá na daň z príjmu a suvisiace výkazy ručne, behať fyzicky na DU, na poštu, obvolavať a kontaktovať a travi´t čas s klintom za účelom podpísania .... to všetko berie čas, to si nik kompetný od stola neuvedomí, lebo oni len vymyslia, rozhodu a maju na všetko svoj uradnicky aparát. Al bežný účtovník sa môže zblázniť.

Idealne by bolo ,keby vzhľadom na meškanie formularov posunuli termín podania o dobu o ktru meškali sao sprístupnením elektron. podavania + čas na upravu programov software firmami. To by bolo logické a hlavne slušné voči občanovi ... Ale toto je len nezrealizovateľný sen ... Vôľa kompetentných bola a je jasná.

Chvalim inciativu Economic a všetkých ktorí prispeli k tejto téme a podporia aby sa vyjadrenie nespokojnosti s týmto stavom dostalo na verejnosť.
Zákonodarci v parlamente postavili daňovníkov do pozície že odklady priznaní sa využívali na špekulatívne odkladanie platby dane ... iste boli aj takí, ale určite nie všetci, zas me pri tom že všetci podnikatelia su ponímaní ako podvodníci . Ale odklady priznaní mali opodstatneie presne aj na takéto situácie: keď daňovnk má vonkajšími faktormi znemožnenie plnenie svojich povinnosti. Prečo zákon stanovuje lehotu 3 mesiace a nezakotvuje že tato lehota je platná iba vtedy ak aj daňová správa dodrží svoje povinnosti voči daňovníkovi ?

Skratením realnej doby v kotrej budeme môcť pracovať na d prizaniach nás tlačia do stresu, do situácie ked sa neda práca vykonať s plnou zosdpovednosťou, musí sa niečo vynechať, urýchliť len aby sa stiho ... no a to ma za nasledoch chybovosť a možno aj nesprávnny vykázanie daňvoej povinnosti. Veď predsa ak daňovej správe by malo záležť na tom aby sme mali podmienky na vykázanie správnej daňovej povinnosti.

Navrh: za pokus by stálo skusiť podať žiadosť o povolenie odkladu ( zostalo v zákone) zo závažných dôvodov a spravca dane môže ( ale nemusí) povolíť, s uvedením dôvodu že neboli technické podmienky na podanie v lehote 3 mesiace. Iste by odpovedali v zmysle už citovaných odpovedí že na papierovm tlačive sa podať dá, a určite by to bola zamietajuca odpoveď,, nič by sa neporiešilo ...
Economic
10.01.13,11:41
Práve o to znemožnenie nám robiť si svoje zákonné povinnosti v čase vyhovujúcom nám a pri tom v súlade s platnou legislatívou tu ide. Problém sa týka veľkého množstva spoločností, daňových poradcov a aj fyzických osôb spracujúcich externe účtovníctvo. Na Slovensku neplatí rovnica že každá SZČO a PO má svojho jediného účtovníka a ten robí a spracúva iba jedno daňové priznanie svojej firmy.
Ala
10.01.13,11:57
Súhlasím a podporujem. Keď všetko nám zobrali a pridali neúrekom práce teraz, -ešte aj mesačných platiteľov DPH - nerozumiem a neviem, prečo aspoň nenechali nám ten odklad do 30. 6. Sama seba sa pýtam, to "tam" žiaden účtovník nie alebo ani jeden z partnerov tých "tam" nerobí takú mravenčiu práce......, veď človek - účtovník tri štyri mesiace nežije.
Aljok
10.01.13,12:50
To akože myslíš vážne v dnešnej dobe ? Idem si vytlačiť formulár 8 stranové PDF aby som si čísla ručne do neho poodpisovala s perfektného softvéru a odniesť na DÚ ? Aj Súvah aj výkaz ziskov a strát ? To je čo... Na takýto spôsob som už ja a veľa iných zabudla. A toto mám robiť pri cca 40 klientoch ? Ozaj by si to tak robila ?
Prečo si poriadne neprečítaš na ktorý príspevok som reagovala? Až potom sa rozčuľuj...
Klient bredikovej potrebuje úver a ona tvrdí, že nemôže podať DP.
Tak som ju usmernila. Ak to jej klient tak súrne potrebuje kvôli úveru, tak možnosť tu je.
Ak by to bol môj klient, tak áno, vypísala by som mu to ručne, pretože sa klientom snažím vyjsť v ústrety a 1 DP vyplnené ručne by ma nezabilo.
Samozrejme, že tiež radšej podávam všetko elektronicky. A tiež ma rozčuľuje ako neskoro zapracúvajú tlačivá do eDANE.
Takže útočíš na tú nepravú...
Economic
10.01.13,12:54
Ale veď ja vôbec na teba neútočím, a ani sa nerozčuľujem. To by mi vôbec nepomohlo. Ak sa ťa môj príspevok dotkol, tak potom prepáč... Idem to poopraviť... pre istotu...
KatarinaNR
10.01.13,13:02
v 21.storočí odmietam robiť takéto dokumenty na papieroch!
symona
10.01.13,13:38
Súhlasím a podporujem túto iniciatívu. Už by bolo načase, keby niekto z kompetetných bol za takúto neschopnosť potrestaný. Ale to zrejme zostane len v rovine našich zbožných želaní. Hlavu hore, milé účtovníčky a účtovníci! My sme šikovní, vzdelaní a odolní, zvládneme to. No nie?
Katarína Cigánová
10.01.13,14:09
absolutne suhlasím a podporujem tuto iniciatívu .
Iba som trochu skeptická , a to v podaní našich novinárov , redaktorov , či ako ich nazvat . ˇV drvivej väčšine sa uspokoja s odpovedou typu "sažíme sa", bude včas zabezpečené " apod. .. skuste si porovnat diskusie - hlavne politické s českou / nebudem menovat / s českými stanicami . Tam do tých politikov , hovorcov a čo ja viem koho postavia pred kameru búšia jedna radosť , a odpovede typu " k tomu sa nebudeme vyjadrovat" som snad ešte ani nepočula . U nás je to absolutne bežný sposob komunikácie pre media , a tí redaktori sa voči tomu ani len neohradia . /Tým nechcem znižovat prácu redaktorov a novinárov .. , len sa mi to častokrát zdá ako : vysielací čas sme sme vyplnili , tak čo ?! /
trochu som odbočila - ospravedlnujem sa .
nely221
10.01.13,14:26
Ste zlatí. Súhlasím s Vami, že náš štát nie je pripravený..... Mne sa dokonca stalo, že som sa na daňovom úrade bola opýtať konkrétnu vec a pani mi nedokázala zodpovedať moju otázku tak, aby som odišla s odpoveďou. Hlavne, že za to dostáva plat.

Chcem sa Vás aspoň opýtať, koľko je odpočítateľná položka na daňovníka pri podávaní priznania za rok 2012. Vopred ďakujem.
srska
10.01.13,14:47
dnes pokročili - pridali upozornenie a dá sa ísť na el. podateľňu :-)
srska
10.01.13,15:10
žeby som bol výnimka? ale zas je pravda, že ani priamo v eTaxe históriu podaní nevidím :-)
tuta
10.01.13,15:24
nie si výnimka , mám to rovnako
Economic
10.01.13,15:24
žeby som bol výnimka? ale zas je pravda, že ani priamo v eTaxe históriu podaní nevidím :-)

Vladko eviduje to iba podania počnúc dnešným dňom.
Teraz som si pozerala podanú DPH, čo som dnes podávala a vidím to tam a aj na samotné DP sa dostanem.
srska
10.01.13,15:28
Vladko eviduje to iba podania počnúc dnešným dňom.
Teraz som si pozerala podanú DPH, čo som dnes podávala a vidím to tam a aj na samotné DP sa dostanem.myslel som si, že to tak urobili. história podaní pred 10.01.2013 ich netrápi. ale ak je tu niekto, kto má dič začínajúce dvojčíslim 28xxxxxxxx - zaujímalo by ma či v eTaxe vidí históriu podaní v 2012. ja tam mám zero celý rok. schránka je ok.

poz.: neviem ako teraz ale tých dič s 28-kou bolo vraj v sr pridelených málo, prideľovali ich začiatkom roku 2012 pri známom kolapse inf. systému
Economic
10.01.13,16:29
myslel som si, že to tak urobili. história podaní pred 10.01.2013 ich netrápi. ale ak je tu niekto, kto má dič začínajúce dvojčíslim 28xxxxxxxx - zaujímalo by ma či v eTaxe vidí históriu podaní v 2012. ja tam mám zero celý rok. schránka je ok.

poz.: neviem ako teraz ale tých dič s 28-kou bolo vraj v sr pridelených málo, prideľovali ich začiatkom roku 2012 pri známom kolapse inf. systému

28 vôbec v zozname subjektov nevidno v eDaniach, iba v etaxe
srska
10.01.13,16:34
28 vôbec v zozname subjektov nevidno v eDaniach, iba v etaxeto hej vierka ale mňa srdí hlavne to, že v etaxe nevidím na mojom subjekte žiadnu históriu podaní. akceptácie sú ok. opýtam sa v bb na it prečo je to tak.
Anelas
10.01.13,19:12
v hre Radosinskeho naivneho divadla 'Janosik' hovori Janosikov otec, ze ako poddani pracuju 6 dni v tyzdni. A potom polozi otazku 'a nie je to malo?'. Tak by sme sa my danovnici mali k informacii, ze danove priznania buduv druhej polovici februara spytat: 'A NIE JE TO SKORO?
Economic
10.01.13,19:15
To Srska : To je chvály hodné, že niečo v eDaniach aj napreduje. Naozaj badám, že vo veci trochu pokročili. Ale poďme na to takto. Štát chce vybrať čo najvyššie dane. Uprednostňuje novú elektronickú podateľňu. Pekné. Konečne za naše peniaze aj niečo robia a hlavne to aj vidieť. Ale nebolo by vhodnejšie sprístupniť obyčajným ľuďom a daňovým poplatníkom možnosť podávať daňové priznania on-line už teraz ? Prečo toto stále odkladajú ?
Economic
10.01.13,19:16
v hre Radosinskeho naivneho divadla 'Janosik' hovori Janosikov otec, ze ako poddani pracuju 6 dni v tyzdni. A potom polozi otazku 'a nie je to malo?'. Tak by sme sa my danovnici mali k informacii, ze danove priznania buduv druhej polovici februara spytat: 'A NIE JE TO SKORO?


Však jasné jeden daňovník má možno času dosť... ale čo taký človek čo má daňovníkov na starosti 30 - 40 a určite aj viac ?
victoria
10.01.13,19:34
Zhodou okolností občas píšem pre tlačené média a včera som dostala otázku od redaktora SME na tému petície kvoli stranke fin.spravy. Ak chcete pisat nejaky oficialny list ku ktoremu sa rada pridam môžem ho veľmi ľahko dostať do denníkov ako SME alebo Hospodárske noviny takze touto cestou ponukam svoju pomoc.
Economic
10.01.13,19:44
Zhodou okolností občas píšem pre tlačené média a včera som dostala otázku od redaktora SME na tému petície kvoli stranke fin.spravy. Ak chcete pisat nejaky oficialny list ku ktoremu sa rada pridam môžem ho veľmi ľahko dostať do denníkov ako SME alebo Hospodárske noviny takze touto cestou ponukam svoju pomoc.

Ja osobne a pár 100 % ďalších overených účastníkov "petície" sa určite pripájame..... Treba medializovať... Musíme...

V prípade potreby dodám pripravený základný spracovaný materiál k problematike
srska
10.01.13,22:56
Zhodou okolností občas píšem pre tlačené média a včera som dostala otázku od redaktora SME na tému petície kvoli stranke fin.spravy. Ak chcete pisat nejaky oficialny list ku ktoremu sa rada pridam môžem ho veľmi ľahko dostať do denníkov ako SME alebo Hospodárske noviny takze touto cestou ponukam svoju pomoc.chválim ponuku. no ja som radšej za medializáciu v hn.
ErikaDP
11.01.13,05:52
chválim ponuku. no ja som radšej za medializáciu v hn.

Victoria, vďaka za ponuknutu pomoc,

tiež sa prikláňam k HN
truch
11.01.13,06:18
Victoria, zverejni to v oboch denníkoch, ak môžeš, hádam sa ľady pohnú:)
victoria
11.01.13,08:11
Prosim teda o zaslanie materialu k problematike a ja sa do toho pustim :-)
Economic
11.01.13,08:13
Pošlem ti to na e-mail.
Economic
11.01.13,08:57
Prišiel ten materiál v poriadku ? Napísalo mi po odoslaní správu, že e-mailová schránka je plná.
Olijanko
11.01.13,11:56
Súhlasím s príspevkom a podporujem ho, pretože tiež sama externe spracovávam účtovníctvo viacerých firiem a je to každý rok horšie. Dnes som chcela poslať elektronicky mesačné prehľady, nedalo sa a po skoro hodinovom vytáčaní sa dovolala na informačnú linku a dozvedela som sa že zase majú problém, aby som dnes radšej nič neposielala. A tak si ani nechcem predstaviť, ako to bude fungovať koncom mesiaca.
enter
11.01.13,13:00
úvahy k článku o problematike e-podávanie na DU

Som v podstate človek ktorý, má snahu si myslieť, že korupcia nie je až taká ako sa o nej hovorí, nikoho nemám vo svojom okolí kto by sa s tým osobne stretol. O tom že som idealista som sa presvedčila práve základe skúseností so zavádzaním e-podávania na DU. To že podvodný system e-tax nikdy nefungoval dostatočne smerom k užívateľom-daňovým subjektom vieme všetci.

Takže ma to vôbec neprekvapovalo, že do riešenia zaangažovali aj iných riešiteľov. Začiatky si myslím nikoho nenadchli- nové registrácie behanie na DU s novými dohodami + ostatné tlačivá.
Ak by mal niekto čas stálo by to za to vypočítať koľko ton papira sa minulo iba na dohody o elektronickom podávaní, ktorá bola pripravená na 5 strán pritom sa to mohlo pripraviť, tak aby to zaberalo iba 2 strany (ekologicky nikto nerozmýšľa pri príprave takého projektu). Spokojná som bola so spôsobom inštalácie a celkovo s prácou v EZU.
Nechápala som v čom je problém keď smerom k užívateľom-daňovým subjektom systém funguje dobre.

Na základe následnej medializácie problému vyšlo najavo že systém nefunguje v rámci DU.
Som presvedčená že, navrhnúť a implementovať systém bez účinnej spolupráce DU nie je ekonomické. Alebo na DU máme iba takých odborníkov, ktorí každú robotu (okrem rutiny) vedia urobiť iba tak, že to objednajú komplet dodávateľsky.

Bolo vôbec vypracované zadanie - analýza, pre dodávateľov systému. Veď daňový úrad máme len jeden ak programy vytvárajú programátori, ktorí ak nemajú skúsenosti so súvislosťami v danom systéme bez podrobného zadania to urobiť dobre zaručene nevedia.

Programový systém pre prácu DU je unikát, keď riešenie rozšírenia chcem zadať niekomu inému tak ho musím pustiť do systému, aby to vedel dobre rozanalyzovať a na základe toho navrhnúť riešenie. Proste bez spolupráce a bez koordinátora znalého problematiky to neide.

DU znova zadal úlohu pôvodnému riešiteľovi, ktorý systém DU síce pozná ale zrejme nemá také programátorské kapacity, ktoré by zvládli úlohu, potvrdzuje to dnešný stav elektronického podávania.

Na celom dnešnom stave ma najviac hnevá to, že teraz prerábajú tú časť systému, ktorá fungovala dobre pre státisíce (neviem presný počet) užívateľov, namiesto toho aby sa zamerali na vnútorný systém, ktorý obsluhujú pracovníci DU, (koľko ich je tisíc) zaškolenia a zmeny v systéme by mohli riešiť za zatvorenými dverami a nezaťažovať nás. My máme aj iné problémy, okrem iného ako zarobiť na ich platy.
piškot
11.01.13,13:46
Pekne ste to tuná všetci zhrnuli..plne s Vami súhlasím..a to sme si mysleli že po vlaňajšku sa nám už nič horšie v našej praci nemôže stať..ale ako vidíme ,,naši"..nás dokážu vždy prekvapiť...a to ked my podáme o jeden deň Prehľad.. tak je hned pokuta 66,-€..zohľadní niekto prečo to bolo podané iba o jeden deň neskôr....to zase niekto zoberie prachy za vypracovanie softveru..a kde nič tu nič....boh ochraňuj túto republiku...pekný víkend priatelia
Economic
11.01.13,15:13
Pred chvíľkou išla reportáž na prvých správach v JOJ. Samozrejme hovorkyňa povedala múdru vec, že koncom januára by podávanie DP malo byť funkčné. Ibaže my musíme ešte čakať na naše softvérové spoločnosti.
Nerozumiem, čo za odborníci nám to šéfujú. Dobre vedia aký dlhý čas trvá zapracovanie nových vzorov pre všetkých kompetentných... Prečo keď každý na to potrebuje čas, najmenej ostáva bohužiaľ len pre nás ? Odse.... si to bohužiaľ len my.....
srska
11.01.13,16:17
úvahy k článku o problematike e-podávanie na DU

Som v podstate človek ktorý, má snahu si myslieť, že korupcia nie je až taká ako sa o nej hovorí, nikoho nemám vo svojom okolí kto by sa s tým osobne stretol. O tom že som idealista som sa presvedčila práve základe skúseností so zavádzaním e-podávania na DU. To že podvodný system e-tax nikdy nefungoval dostatočne smerom k užívateľom-daňovým subjektom vieme všetci.

Takže ma to vôbec neprekvapovalo, že do riešenia zaangažovali aj iných riešiteľov. Začiatky si myslím nikoho nenadchli- nové registrácie behanie na DU s novými dohodami + ostatné tlačivá.
Ak by mal niekto čas stálo by to za to vypočítať koľko ton papira sa minulo iba na dohody o elektronickom podávaní, ktorá bola pripravená na 5 strán pritom sa to mohlo pripraviť, tak aby to zaberalo iba 2 strany (ekologicky nikto nerozmýšľa pri príprave takého projektu). Spokojná som bola so spôsobom inštalácie a celkovo s prácou v EZU.
Nechápala som v čom je problém keď smerom k užívateľom-daňovým subjektom systém funguje dobre.

Na základe následnej medializácie problému vyšlo najavo že systém nefunguje v rámci DU.
Som presvedčená že, navrhnúť a implementovať systém bez účinnej spolupráce DU nie je ekonomické. Alebo na DU máme iba takých odborníkov, ktorí každú robotu (okrem rutiny) vedia urobiť iba tak, že to objednajú komplet dodávateľsky.

Bolo vôbec vypracované zadanie - analýza, pre dodávateľov systému. Veď daňový úrad máme len jeden ak programy vytvárajú programátori, ktorí ak nemajú skúsenosti so súvislosťami v danom systéme bez podrobného zadania to urobiť dobre zaručene nevedia.

Programový systém pre prácu DU je unikát, keď riešenie rozšírenia chcem zadať niekomu inému tak ho musím pustiť do systému, aby to vedel dobre rozanalyzovať a na základe toho navrhnúť riešenie. Proste bez spolupráce a bez koordinátora znalého problematiky to neide.

DU znova zadal úlohu pôvodnému riešiteľovi, ktorý systém DU síce pozná ale zrejme nemá také programátorské kapacity, ktoré by zvládli úlohu, potvrdzuje to dnešný stav elektronického podávania.

Na celom dnešnom stave ma najviac hnevá to, že teraz prerábajú tú časť systému, ktorá fungovala dobre pre státisíce (neviem presný počet) užívateľov, namiesto toho aby sa zamerali na vnútorný systém, ktorý obsluhujú pracovníci DU, (koľko ich je tisíc) zaškolenia a zmeny v systéme by mohli riešiť za zatvorenými dverami a nezaťažovať nás. My máme aj iné problémy, okrem iného ako zarobiť na ich platy.
hm, celkom dobrá úvaha.
ale v hre je stále silná štvorka, ktorá má klondajk - ibm, novitech, asseco central europe a ditec. stačí pozrieť do centrálneho registra zmlúv a porátať napr. výdaje fssr týmto firmičkám za roky 2011 a 2012.

poz.: lacnejšej človekohodiny ako 89 evri tam tuším ani niet ....
victoria
11.01.13,17:01
material prisiel v poriadku a uz som ho poslala redaktorovi do SME
Economic
11.01.13,17:21
Superky. Aj krátke reportáže sa mihli na JOJ aj na Markíze.... Ale ozaj veľmi krátke... Dianová opäť tvrdí, že tlačivá budú k dispozícii koncom januára. Problém však je, že my aj tak máme zviazané ruky, keďže softvéry nie sú pripravené. Budú síce tlačivá, ale museli by sme ručne vypisovať pri PO vyše 20 strán, čo je však nemožné (DP, Súvaha, výkaz ziskov a strát) .
tictac7
11.01.13,20:34
...ja mám ale fakt straaašne písmo :-)
srska
12.01.13,16:32
dúfam, že to nedajú pod belovo piano;)
2weird2die
13.01.13,08:57
váš úmysel medializovať problém s finančnou správou podpisujem.. skutočné daňové úniky sú u nich
SilMar Group
13.01.13,11:57
Superky. Aj krátke reportáže sa mihli na JOJ aj na Markíze.... Ale ozaj veľmi krátke... Dianová opäť tvrdí, že tlačivá budú k dispozícii koncom januára. Problém však je, že my aj tak máme zviazané ruky, keďže softvéry nie sú pripravené. Budú síce tlačivá, ale museli by sme ručne vypisovať pri PO vyše 20 strán, čo je však nemožné (DP, Súvaha, výkaz ziskov a strát) .

Koncom januára?? A to má byť akože všetko v poriadku a máme ich potľapkať po pleci, ako to rýchlo a s prehľadom zvládajú? Si niekto robí srandu. Tie tlačivá mali byť v obehu už koncom minulého roka, všetky SF spoločnosti mali mať k dispozícií už dávno podklady, aby aktualizácie k 1.1. obsahovali aktuálne tlačivá. Kedy sa na riaditeľstve vedelo, že chcú nové lajstrá - včera? Od daňového poplatníka pod hrozbou pokuty chcú stále viac a viac tlačív, ale aby ich dali do obehu - načo? Veď je oveľa efektívnejšie nás všetkých naháňať jak zduté kravy a potom si mädliť v teplúčku ruky, koľko zasa zarobili na pokutách, ako splnili plán a koľko z toho bude prémií.
A to žijeme v EU a v 21. storočí. Zlatý stredovek - dane mali všetci rovnaké, žiadne lajstrá - ak ak nemali na zaplatenie, tak išli do lesa, nazbierali huby, odovzdali a mali pokoj.
JankaO
13.01.13,12:05
:D poznám miesta, kde rastú muchotrávky zelené...
JankaO
13.01.13,12:07
Momentálne bola dôležitejšia koncepcia hodnotenia daňových subjektov. Tej sa bolo treba venovať.
Economic
13.01.13,12:15
Dej blbci funkci,vymyslí lajstro. Lajsto je už málo, musia vymyslieť hodnotenie. Komu má slúžiť a ako sa môžu porovnávať malí podnikatelia, ktorí tiež môžu byť dobrí s veľkými firmami s XX zamestnancami napríklad ? Však podľa mňa niet rovných a ani žiadnych kritérií, ktoré by boli zrovnateľné pri nezrovnateľných.... Dane im unikajú a venujú sa hovadinám. Nie sú schopní nič načas doriešiť načas... len pokuty vyberať, na tom si zgustnú a vyrubujú pokuty aj za podania, ktoré nie je povinnosť vôbec podať (môj osobný prípad)
avalik
13.01.13,12:31
Dej blbci funkci,vymyslí lajstro. Lajsto je už málo, musia vymyslieť hodnotenie. Komu má slúžiť a ako sa môžu porovnávať malí podnikatelia, ktorí tiež môžu byť dobrí s veľkými firmami s XX zamestnancami napríklad ? Však podľa mňa niet rovných a ani žiadnych kritérií, ktoré by boli zrovnateľné pri nezrovnateľných.... Dane im unikajú a venujú sa hovadinám. Nie sú schopní nič načas doriešiť načas... len pokuty vyberať, na tom si zgustnú a vyrubujú pokuty aj za podania, ktoré nie je povinnosť vôbec podať (môj osobný prípad)

tu nejde o to komu bude sluzit hodnotenie ... tu sa len otvara priestor pre dalsie kamaratksefty so softverom ...
srska
13.01.13,13:56
nevymysleli nič nové - stačí sa aj teraz opýtať správkyne aký rating máte alebo ste mali ako subjekt v minulých rokoch (teraz ešte nemusia odpovedať). interne to majú xy rokov. už som to tu dakde písal
Braňo
14.01.13,07:27
a užívatelia by nemohli hodnotiť služby štátnych orgánov, lebo nejakú známku pre Finančnú správu by som aj mal
Braňo
14.01.13,07:28
však z údajov, ktoré sú na internete bezplatne urobíme nový projekt, zadáme nejakej firmičke a zaplatíme niekoľko stoviek tisíc eur...
fortunka
14.01.13,07:55
Prosim trochu mimo temy: Kde si vytlacim krycie listy k podanim danovym?? V aplikacii mi to vobec nevytlacilo, samozrejme so to uz zavrela... nadrsr to tiez nejde v archive dokumentov.. uz som na nervy...
jb0863
14.01.13,09:12
Ak už máš uzatvorenú dohodu v zmysle zákona 563/2099 Z.z., nemusíš už na DÚ posielať písomne vyhlásenie-krycie listy.

Ak nemáš uzavretú dohodu , tak cez eDane -daňové dokumenty, práca s DP ,tlač dokumentu , ktorý si dáš na podateľni potvrdiť.
fortunka
14.01.13,18:31
no tak tu dohodu si skontrolujem, ale my sme iba tu prvu vybavovali a podpisovali,t ak asi nie.. nastudujem. Ale k tej tlaci.. podla tohto postupu, by som ho musela znovu vypisat a aj poslat, ale ja som ich uz odoslala a krycie listy mi nevytlacilo.
Economic
15.01.13,09:11
Len tak pre informovať všetkým, ktorí nám vyjadrili svoju podporu, TA3 sa ujala medializácie nášho problému. Pokiaľ budem vedieť bližšie viac o termíne odvysielania reportáže, dám vedieť. Plánujú aj predvolať hostí, napríklad zo softvérových spoločností a možno aj z FS.
Anelas
15.01.13,09:14
Super. Dúfam, že sa toho ujme profík. Pretože niekedy keď počúvam čo redaktori natrepú okolo daní, tak neviem či zabiť ich, alebo seba.
Braňo
15.01.13,09:26
dúfam,že podchvostová myš Kažimír bude tiež pozvaná.
srska
15.01.13,11:34
Len tak pre informovať všetkým, ktorí nám vyjadrili svoju podporu, TA3 sa ujala medializácie nášho problému. Pokiaľ budem vedieť bližšie viac o termíne odvysielania reportáže, dám vedieť. Plánujú aj predvolať hostí, napríklad zo softvérových spoločností a možno aj z FS.možno z fs? tam predsa musí byť niekto zodpovedný (ing. d.čech). len nech tam nenanominujú pani uhrínovú.

inak vierka, mali by ťa prizvať za účtovnícku obec. problematiku máš v malíčku.
ErikaDP
15.01.13,13:57
Len tak pre informovať všetkým, ktorí nám vyjadrili svoju podporu, TA3 sa ujala medializácie nášho problému. Pokiaľ budem vedieť bližšie viac o termíne odvysielania reportáže, dám vedieť. Plánujú aj predvolať hostí, napríklad zo softvérových spoločností a možno aj z FS.

Výborne Vierka,
vďaka
Economic
15.01.13,14:02
možno z fs? tam predsa musí byť niekto zodpovedný (ing. d.čech). len nech tam nenanominujú pani uhrínovú.

inak vierka, mali by ťa prizvať za účtovnícku obec. problematiku máš v malíčku.

Mala by som mať možnosť vyjadriť sa k odpovediam, ktoré odznejú... Všetko sa pripravuje. V problematike som doma... Nie je problém z mojej strany... Už je aj JOJ rozohratá... a na ostatnom sa pracuje popri bežných mojich a Majkiných pracovných povinnostiach...
azla
15.01.13,14:55
Len tak pre informovať všetkým, ktorí nám vyjadrili svoju podporu, TA3 sa ujala medializácie nášho problému. Pokiaľ budem vedieť bližšie viac o termíne odvysielania reportáže, dám vedieť. Plánujú aj predvolať hostí, napríklad zo softvérových spoločností a možno aj z FS.

Oceňujem túto aktivitu.:)

Je dobré, že sa rozvinie diskusia z viacerých strán a z odborných kruhov, hadám sa už konečne na FS "obačia" (a očakávam možnosť posunutia termínu, už len s ohľadom na všetkých, ktorých poznám, čítam a sa ich to bytostne dotýka):)
victoria
15.01.13,17:23
Ja som dostala informaciu z Hospodarskych novin ze to chcu pouzit ako sucast materialu o elektronickom podavani danovych priznani a pytaju sa kto je ochotny sa pod to podpisat aby to neostalo vo vseobecnej rovine.
DarinaB
15.01.13,18:12
áno, presne tak, je to hrôza počúvať tú ich fundovanosť
Economic
16.01.13,14:40
Sledujte dnes TA3. Pôjde medializácia, ktorú som riešila.
m.hladka
16.01.13,14:46
super, gratulujem a o ktorej to bude ... :)
Ajenka
16.01.13,16:50
Fortunka píšeš:" Ale k tej tlaci.. podla tohto postupu, by som ho musela znovu vypisat a aj poslat, ale ja som ich uz odoslala a krycie listy mi nevytlacilo."

NIe je potrebné, aby si to opätovne odosielala. Stačí len vojsť do aplikácie e-dane, vypísať tlačivo (alebo si ho načítať z XML súboru) v záložke PRÁCA S DP a v tej istej záložke nižšie je možnosť vytlačiť krycí list.
zanetth
16.01.13,16:54
Ajenka
16.01.13,16:55
NIe je potrebné, aby si to opätovne odosielala. Stačí len vojsť do aplikácie e-dane, vypísať tlačivo (alebo si ho načítať z XML súboru) v záložke PRÁCA S DP a v tej istej záložke nižšie je možnosť vytlačiť krycí list.
ErikaDP
16.01.13,16:59
Sledujte dnes TA3. Pôjde medializácia, ktorú som riešila.
Ak ste sledovali reportáž na TA3, určite ste si vypočuli vyjadrenie pána ministra financií, v ktorom sa vyjadril, že nebolo možné sprístupniť vzory daňových priznaní pre softw.firmy na zapracovanie do účtovných programov z dôvodu, že zákony sa menili v decembri a nedalo sa to stihnuť skôr. Toľko vyjadrenie ohladne toho čo môže štátna správa.
Stálo by zato , aby súčasne v tom istom rozhovore, náväzne na to čo si môše štátna správa dovoliť, t.j. nestinúť niečo urobiť načas, lebo veď to dá logika, skôr sa nddalo... čo by odpovedal predstaviteľ štátnej správy na otázku ako môže štátna správa vyžadovať od občana aby si on splnil povinnosti dané zákonom, ktoré maju pevné lehoty ( zrušenie odkladov). Predsa termín podať priznanie v lehote do 3 mesiacov po skončení obdobia bol stanovený za predpokladu že občan má všetky podmienky vytvorené na to aby tuto povinnosť splnil. Teda, rečnícka otázka: štát nemusi niešo urobiť v realnom termíne, lebo sa to nedá stihnuť ale občan to aj napriek tomu stihnuť musí.
Ale ono to vyzerá že účtovníci, ekonomovia, auditori, daňoví poradcovia nie su občania tohto štátu, su to len chudáci, na kotrých sa tento bordel pristaví ...
Johanka
16.01.13,17:09
Výsledok príspevku na TA3 je, že sa vlastne nič nedeje, FS za nič nemôže, tlačivá sú, môžeme ich kľudne vypisovať - to, že sa to jednoducho nedá stíhať, nikoho hore nezaujíma - skôr mi to pripadá ako primitívna škodoradosť ...
Pátram, pátram, prečo je v tomto štáte účelovo vytváraný chaos v oblasti mzdy/účtovníctvo/dane ? Začína to už tým, že vedenie účtovníctva je voľná živnosť a končí bezbrehou neschopnosťou Finančnej správy . Výber pokút je asi významnou položkou :mad:.
Economic
16.01.13,17:26
Ak ste sledovali reportáž na TA3, určite ste si vypočuli vyjadrenie pána ministra financií, v ktorom sa vyjadril, že nebolo možné sprístupniť vzory daňových priznaní pre softw.firmy na zapracovanie do účtovných programov z dôvodu, že zákony sa menili v decembri a nedalo sa to stihnuť skôr. Toľko vyjadrenie ohladne toho čo môže štátna správa.
Stálo by zato , aby súčasne v tom istom rozhovore, náväzne na to čo si môše štátna správa dovoliť, t.j. nestinúť niečo urobiť načas, lebo veď to dá logika, skôr sa nddalo... čo by odpovedal predstaviteľ štátnej správy na otázku ako môže štátna správa vyžadovať od občana aby si on splnil povinnosti dané zákonom, ktoré maju pevné lehoty ( zrušenie odkladov). Predsa termín podať priznanie v lehote do 3 mesiacov po skončení obdobia bol stanovený za predpokladu že občan má všetky podmienky vytvorené na to aby tuto povinnosť splnil. Teda, rečnícka otázka: štát nemusi niešo urobiť v realnom termíne, lebo sa to nedá stihnuť ale občan to aj napriek tomu stihnuť musí.
Ale ono to vyzerá že účtovníci, ekonomovia, auditori, daňoví poradcovia nie su občania tohto štátu, su to len chudáci, na kotrých sa tento bordel pristaví ...


Vyjadrenie Ministra ma normálne pobúrilo.... Nemám k tomu čo dodať. Naozaj to vyzerá tak Erika ako píšeš.... Zvažujeme ešte ďalšie postupy. Toto ma určite neuspokojilo....
To že nič nestíhajú načas ako keby bolo v úplnom poriadku.... Nonsens na Slovensku.

A panej, ktorá sa vyjadrila by som priala pre 40 právnických osôb vyplňovať DP ručne... keď povie, že tlačivá sú k dispozícii na stránke FS.
Johanka
16.01.13,17:32
Pani bola fanúšik FS a kecala podobne ako úplne mimózny moderátor. Kto nám pomôže ???
azla
16.01.13,17:38
Vierka, vďaka za aktivitu. :)


Práve som videla reportáž ...... tak som sa hneď rozčúľovala ......

Je namieste úsmev ministra ????

Tak ONI nestihli, lebo len v decembri to bolo schválené ........
Ak sú neskoro podklady nemôžu stíhať ani softvérove firmy .......
A V Š A K
účtovníci už to nemajú na koho posunúť ........
účtovníci idú na "špeciálne baterky" ...
čo z toho vyplýva ??????
ak sto stihnú - (čo iné ostáva, zatiaľ ???),- tak sú najšikovnejší.
:)
(ale bohužiaľ v danom reťazci najslabší):rolleyes:
Economic
16.01.13,17:42
Rado sa stalo.... No toto nesplnilo ešte účel... Ten úsmev ministra aj mňa pobúril a poriadne... ako keby sa nechumelilo...
My sme jednoducho čarodejníčky.... Všetko musíme stihnúť za polovičnú lehotu ( a to ešte nevieme, či vôbec polovičná bude)
Ten materiál bol dosť rozsiahly, vypichli síce málinko z toho. Darmo to softvérové firmy potvrdili....
Ešte stále zvažujeme s Majkou, čo urobíme, aby sa to pohlo ešte ďalej. Námety privítam...
azla
16.01.13,17:44
Vyjadrenie Ministra ma normálne pobúrilo....

Pobúrilo, presne to je to slovo, čo vyjadruje môj pocit.
Je to viac ako rozčúlilo.

Občan, občania, veľa občanov ..... nemá právo vyžadovať od štátu lepšie služby, lepší servis ?
Ak sa nám takých služieb nedostáva, aké máme možnosti ? (okrem vyjadrenia nespokojnosti vo voľbách) ?
Economic
16.01.13,17:45
Viki, Nemám problém sa pod to podpísať celým menom, no skôr než pod to hodím podpis, by som rada vidieť konečnú úpravu príspevku.
Economic
16.01.13,17:51
Pobúrilo, presne to je to slovo, čo vyjadruje môj pocit.
Je to viac ako rozčúlilo.

Občan, občania, veľa občanov ..... nemá právo vyžadovať od štátu lepšie služby, lepší servis ?
Ak sa nám takých služieb nedostáva, aké máme možnosti ? (okrem vyjadrenia nespokojnosti vo voľbách) ?

Inak skúšame ešte aj ostatné médiá. Moje zbožné prianie je, ak každá TV bude otravovať Ministra s podobnou otázkou, či náhodou niekto z kompetentných sa nezobudí... Keď budem vedieť ďalšie info, dám vedieť. Aj článok v HN Victoria pripravuje s mojou spoluprácou... Snažíme sa aspoň sa ohlasovať, čo iné môžme robiť ? Keď sa rozhoduje o nás bez nás ? A zákony tvoria blbci od reality na sto honov ? Čo nevedia ani ako DP vyzerá ?
victoria
16.01.13,18:59
ano rozumiem Vierka, poziadala som redaktora o autorizaciu clanku pred zverejnenim.
srska
16.01.13,19:17
no, pozrel som a musím konštatovať - čajíček: pani o-o bola n-n .
Economic
16.01.13,19:25
Mňa normálne že rozladila... určite ju dohodil a doporučil pán K... ktorý ma svojim úsmevom totálne naštval ! To je výsmech slovenskému pracovitému účtovníckemu ľudu.
Ale moja verejná sťažnosť bola aspoň vypočutá :-)
srska
16.01.13,19:30
Mňa normálne že rozladila... určite ju dohodil a doporučil pán K... ktorý ma svojim úsmevom totálne naštval ! To je výsmech slovenskému pracovitému účtovníckemu ľudu.
Ale moja verejná sťažnosť bola aspoň vypočutá :-)kde sa dá pozrieť koment toho žoviálneho pána?
srska
16.01.13,19:33
Mňa normálne že rozladila... určite ju dohodil a doporučil pán K... ktorý ma svojim úsmevom totálne naštval ! To je výsmech slovenskému pracovitému účtovníckemu ľudu.
Ale moja verejná sťažnosť bola aspoň vypočutá :-)ešte vierka - som zvedavý kedy mi pošlú z fssr-sd odpoveď:)
Economic
16.01.13,19:33
Economic
16.01.13,19:35
To aj mňa bude zaujímať...
truch
16.01.13,19:46
Skús tu...
http://www.ta3.com/clanok/1013201/podklady-na-nove-tlaciva-danovych-priznani-dal-stat-neskoro.html

mimotemyVierka, aspoň niekto sympatický vystupoval v tomto príspevku:) a nebol to pán minister:D teší ma, že ťa spoznávam:)
Economic
16.01.13,19:47
Ďakujem... Aj mňa teší.... Bolo mi cťou, za Vás všetkých bojovať....

Inak zgustla by som si keby to bolo možné v takej diskusii toto prebrať ako býva v nedeľu na telo... v tejto téme... Škoda že ten príspevok bol taký kratučký a z tých mojich argumentov použitého pomenej... Asi málo času...
SilMar Group
17.01.13,06:32
Ďakujem, že za nás bojuješ, vážim si to a dúfam, že budeš pokračovať aj naďalej.

A udivuje ma, že náš pán úžasný minister financií s permanentným úškrnom na tvári zabudol spomenúť, že páni poslanci boli tí, ktorí zrušili možnosť predĺžiť lehotu na podanie DP a vzápätí povymýšľali zmeny v zákonoch, v ktorých sa ani divá sv. nevyzná. Lenže oni sú ti chudáčikovia, ktorí to nestíhajú a my sme tí chudáci, čo na to doplatia.
Angiatko
17.01.13,06:54
Aj ja ďakujem za túto iniciatívu. verím, že neustálym otravovaním kompetentných môžeme niečo zmeniť.
srska
17.01.13,07:10
čo robili od 30.10. -10.12. ???
Economic
17.01.13,08:54
Ďakujem, že za nás bojuješ, vážim si to a dúfam, že budeš pokračovať aj naďalej.

A udivuje ma, že náš pán úžasný minister financií s permanentným úškrnom na tvári zabudol spomenúť, že páni poslanci boli tí, ktorí zrušili možnosť predĺžiť lehotu na podanie DP a vzápätí povymýšľali zmeny v zákonoch, v ktorých sa ani divá sv. nevyzná. Lenže oni sú ti chudáčikovia, ktorí to nestíhajú a my sme tí chudáci, čo na to doplatia.

Jasné že pokračujeme. Ja som večný bojovník a nikdy sa nevzdávam. Minister sa nemôže na nič vyhovoriť. Potvrdil, že to bolo neskoro... len keby sa nám podarilo dosiahnuť cieľ... Posunúť termín...
grammatika
17.01.13,13:03
Oznamujeme tým užívateľom elektronických služieb, ktorí do konca roka využívali k elektronickému podávaniu dokumentov možnosť prístupe cez eTax, že od 1.1.2013 si pre elektronickú komunikáciu musia stiahnuť do svojich počítačov aplikáciu eDane, v ktorej sú sprístupnené tieto tlačivá na ich vypĺňanie, tlač a elektronické odosielanie na elektronickú podateľňu:

daň z príjmu - fyzické osoby typ A - za zdaňovacie obdobie 2010-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
daň z príjmu - fyzické osoby typ A - za zdaňovacie obdobie 2010-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
daň z príjmu - právnické osoby - za zdaňovacie obdobie 2010, 2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
ÚV v jednoduchom účtovníctve ÚV FO 1-01, ÚV FO 2-01 - za zdaňovacie obdobie 2008-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
ÚV v podvojnom účtovníctve ÚV POD 1-01, ÚV POD 2-01 - za zdaňovacie obdobie 2009-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
DPH - zdaňovacie obdobie 2011-2013
súhrnný výkaz pre DPH - za zdaňovacie obdobie 2010-2013
daň z motorových vozidiel - za zdaňovacie obdobie 2011-2012, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch ... mesačný - za zdaňovacie obdobie 2012, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch ... štvrťročný - za zdaňovacie obdobie 2010-2011
hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - za zdaňovacie obdobie 2010-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012


Kebyže aspoň nerobia preklepy!!
Aljok
17.01.13,13:06
Čo od nich vlastne očakávame keď ani nevedia na akých tlačivách za ktorý rok pracujú?

Zo stránky DR SR :


OZNAM pre užívateľov e-služieb

Oznamujeme tým užívateľom elektronických služieb, ktorí do konca roka využívali k elektronickému podávaniu dokumentov možnosť prístupe cez eTax, že od 1.1.2013 si pre elektronickú komunikáciu musia stiahnuť do svojich počítačov aplikáciu eDane, v ktorej sú sprístupnené tieto tlačivá na ich vypĺňanie, tlač a elektronické odosielanie na elektronickú podateľňu:

daň z príjmu - fyzické osoby typ A - za zdaňovacie obdobie 2010-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
daň z príjmu - fyzické osoby typ A - za zdaňovacie obdobie 2010-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
daň z príjmu - právnické osoby - za zdaňovacie obdobie 2010, 2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
ÚV v jednoduchom účtovníctve ÚV FO 1-01, ÚV FO 2-01 - za zdaňovacie obdobie 2008-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
ÚV v podvojnom účtovníctve ÚV POD 1-01, ÚV POD 2-01 - za zdaňovacie obdobie 2009-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
DPH - zdaňovacie obdobie 2011-2013
súhrnný výkaz pre DPH - za zdaňovacie obdobie 2010-2013
daň z motorových vozidiel - za zdaňovacie obdobie 2011-2012, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch ... mesačný - za zdaňovacie obdobie 2012, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch ... štvrťročný - za zdaňovacie obdobie 2010-2011
hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - za zdaňovacie obdobie 2010-2011, v spracovávaní sú pre obdobie 2012
Aljok
17.01.13,13:07
grammatika, neopisovala som... :-)))
grammatika
17.01.13,15:48
hihi, sme rovnako aj označovali :) :) :)
renatamnch
18.01.13,18:09
Tento problém má aj širšie súvislosti ...ak zoberieme v úvahu občana(podnikateľa) žiadajúceho o úver , ktorý potrebuje hneď januári a čo najskôr podať DP z dôvodu vybavovania úveru .

my máme zase problém s vybavením kompenzácie z UPSVaR pre onkolog. pacienta - živnostníka, ktorý sa nevie dopracovať k potvrdeniu príjmu za rok 2012
renatamnch
18.01.13,18:15
....sa ksichtí a rehoce....
evuša
18.01.13,22:58
ale DP má aj prílohy a tie ešte nie sú zverejnené za rok 2012, takže pravda je taká, že nemôže.
victoria
21.01.13,07:04
V dnešnej tlačenej podobe Hospodárskych novín je článok s názvom Štát sťažuje zaslanie priznaní ktorý vychádza z materiálu ktorý mi poslala Vierka, nie sú tam konkrétne mená ale sú tam citovaní "účtovníci". Tiež sa mi podarilo trošku prihriat nas problem a dostat ho aspon jednou vetou v tomto prispevku na verejnost http://www.podnikam.webnoviny.sk/ekonomika/48/smer-vyhlasil-podnikatelom-tichu-vojnu-tvrdi2236488/27020?fb_action_ids=4630880362670&fb_action_types=og.likes&fb_source=timeline_og&action_object_map=%7B%224630880362670%22%3A1445311 52370524%7D&action_type_map=%7B%224630880362670%22%3A%22og.lik es%22%7D&action_ref_map tolko moja troska do mlyna pri rieseni nasho problemu. Pekny tyzden prajem
Economic
21.01.13,07:21
V dnešnej tlačenej podobe Hospodárskych novín je článok s názvom Štát sťažuje zaslanie priznaní ktorý vychádza z materiálu ktorý mi poslala Vierka, nie sú tam konkrétne mená ale sú tam citovaní "účtovníci". Tiež sa mi podarilo trošku prihriat nas problem a dostat ho aspon jednou vetou v tomto prispevku na verejnost http://www.podnikam.webnoviny.sk/ekonomika/48/smer-vyhlasil-podnikatelom-tichu-vojnu-tvrdi2236488/27020?fb_action_ids=4630880362670&fb_action_types=og.likes&fb_source=timeline_og&action_object_map=%7B%224630880362670%22%3A1445311 52370524%7D&action_type_map=%7B%224630880362670%22%3A%22og.lik es%22%7D&action_ref_map tolko moja troska do mlyna pri rieseni nasho problemu. Pekny tyzden prajem

SUPEEEER !

Každé jedno slovo, ktoré je verejné je veľmi dobrééé....
srska
21.01.13,23:49
no, ja využijem zákon o slobodnom prístupe k info a pošlem im otázky:

1. Aktualizuje v zmysle platnej daňovej legislatívy pluginy v aplikácii eDane externý dodávateľ?
2. Ak ich aktualizuje externý dodávateľ, aký je termín odovzdania aktuálnej verzie aplikácie eDane aby bola nasadená a použiteľná pre daňové subjekty v takom stave, aby bolo možné realizovať podania napr. všetkých daňových priznaní za zdaňovacie obdobie 2012 na el. podateľňu FS SR - SD od 01.01.2013?
3. Ak ich aktualizujú IT pracovníci FS SR - SD, prečo nie je aplikácia funkčná v zmysle bodu č. 2 od 01.01.2013?


v trochu pozmenenej verzii odoslané mailom o 14:10 na info@financnasprava.sk
odpovedali mi včera.

zacitujem:

- "... proces na strane dodávateľa podľa zložitosti tlačiva trvá cca 7 - 10 týždňov ..."
- " ... " fssr robí všetko preto, aby aplikácia eDane s požadovanými tlačivami bola nasadená v poslednom januárovom alebo prvom februárovom týždni" .....
SilMar Group
22.01.13,06:34
clovek nevie, ci sa ma rehotat alebo plakat
Anelas
22.01.13,06:34
je to výsmech. Buď mali vypracovať tlačivá v októbri, aby boli v januári pripravené, alebo nech posunú termín na podanie priznania.
Kvaka
22.01.13,07:30
Len uvažujem, nahlas. Platné tlačivá DP vyjadrujú aktuálne znenie zákona, preto ak prebieha legislatívny proces, jeho súčasťou by mali byť aj práce na zmene týchto tlačív. Prečo sa však čaká vždy až na schválenie zákona, aby sa začali práce na tlačivách, keď hlavné zmeny sú známe oveľa skôr? Takto by boli tlačivá pripravené dopredu, po konečnom schválení zákona v parlamente by sa už len prípadne dolaďovali. Je to neschopnosť rezortu financií, že si toto nevie dopredu zabezpečiť.
srska
22.01.13,07:39
Len uvažujem, nahlas. Platné tlačivá DP vyjadrujú aktuálne znenie zákona, preto ak prebieha legislatívny proces, jeho súčasťou by mali byť aj práce na zmene týchto tlačív. Prečo sa však čaká vždy až na schválenie zákona, aby sa začali práce na tlačivách, keď hlavné zmeny sú známe oveľa skôr? Takto by boli tlačivá pripravené dopredu, po konečnom schválení zákona v parlamente by sa už len prípadne dolaďovali. Je to neschopnosť rezortu financií, že si toto nevie dopredu zabezpečiť.podľa odpovede zo včerajška, proces prác na zakomponovaní tlačív do eDane ale aj do systémov daňovej správy začína až uverejnením oficiálnych tlačív vo finančnom spravodajcovi
Kvaka
22.01.13,07:40
podľa odpovede zo včerajška, proces prác na zakomponovaní tlačív do eDane ale aj do systémov daňovej správy začína až uverejnením oficiálnych tlačív vo finančnom spravodajcoviTo nie je pravda. Sú len neschopní.
Tweety
22.01.13,07:41
To nie je pravda. Sú len neschopní.
To je len náš subjektívny názor. :) Oni rozmýšľajú inak.:rolleyes:
Kvaka
22.01.13,07:44
To je len náš subjektívny názor. :) Oni rozmýšľajú inak.:rolleyes:Oni nerozmýšľajú, lebo ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Takže všetko je to len o manažmente finančnej správy.
Tweety
22.01.13,07:45
Oni nerozmýšľajú, lebo ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Takže všetko je to len o manažmente finančnej správy.
A na jedno si zabudla, o peniazoch. Škoda, že našich.
srska
22.01.13,07:51
A na jedno si zabudla, o peniazoch. Škoda, že našich.
hej.
ale kvitujem ich celkom serióznu obhajobu množstva prác a nasadenia pri činnostiach spojených s aktualizáciou aplikácie eDane.
Tweety
22.01.13,07:52
hej.
ale kvitujem ich celkom serióznu obhajobu množstva prác a nasadenia pri činnostiach spojených s aktualizáciou aplikácie eDane.
Mohli by tak obhajovať aj daňovníkov, vtedy by som im to uznala. Veď mať veľa práce je objektívna skutočnosť na obidvoch stranách.
srska
22.01.13,08:04
Mohli by tak obhajovať aj daňovníkov, vtedy by som im to uznala. Veď mať veľa práce je objektívna skutočnosť na obidvoch stranách.nezabúdaj, že MD/DAL poznajú aj oni. to bol a bude večný džihád:D
Tweety
22.01.13,08:06
nezabúdaj, že MD/DAL poznajú aj oni. to bol a bude večný džihád:D
Oni určite poznajú aj vzal. :---
srska
22.01.13,08:09
Oni určite poznajú aj vzal. :---tak určite. kto dokáže?
Kvaka
22.01.13,08:12
tak určite. kto dokáže?Možno preveriť pár účtov, najmä tých firiem, ktoré sa striedajú pri "elektronizácii" FS. Aj pár zmlúv, veď každý minister si s inou firmou rozumie, niekde aj s dvomi.
srska
22.01.13,08:13
Oni určite poznajú aj vzal. :---zober to takto - nkú preveril v 02/2012 reálny stav vo fs sr (nefunkčný systém), zo záverov vyplynulo trestné oznámenie, polícia koná, výsledky zatiaľ žiadne ....
srska
22.01.13,08:14
Možno preveriť pár účtov, najmä tých firiem, ktoré sa striedajú pri "elektronizácii" FS. Aj pár zmlúv, veď každý minister si s inou firmou rozumie, niekde aj s dvomi.toto je síce správny názor ale... ale
Kvaka
22.01.13,08:22
No mňa sa to moc netýka, čas ma netlačí, ja som nemala príjem žiaden, robím len tri DP (2x A a 1xB), iba zadara, z lásky k blížnym. Ale viem, ako to tu bude v marci, na porade bude naraz aj 3000 členov. Vlani to bolo takto: Na Porade bolo najviac členov súčasne 22.03.12 v počte 2,973, o 10:48.
Padne rekord v 2013?
Dav
22.01.13,08:26
No mňa sa to moc netýka, čas ma netlačí, ja som nemala príjem žiaden, robím len tri DP (2x A a 1xB), iba zadara, z lásky k blížnym. Ale viem, ako to tu bude v marci, na porade bude naraz aj 3000 členov. Vlani to bolo takto: Na Porade bolo najviac členov súčasne 22.03.12 v počte 2,973, o 10:48.
Padne rekord v 2013?
A to ešte bola fúra odložených daňových priznaní...
srska
22.01.13,08:27
No mňa sa to moc netýka, čas ma netlačí, ja som nemala príjem žiaden, robím len tri DP (2x A a 1xB), iba zadara, z lásky k blížnym. Ale viem, ako to tu bude v marci, na porade bude naraz aj 3000 členov. Vlani to bolo takto: Na Porade bolo najviac členov súčasne 22.03.12 v počte 2,973, o 10:48.
Padne rekord v 2013?
nervóznych bude veľa.
ale či tá snaha z roku 2012 pomôže naplniť kasičku a či financ minister bude vysmiaty sa uvidí.
Dáša_
22.01.13,08:51
nervóznych bude veľa.
ale či tá snaha z roku 2012 pomôže naplniť kasičku a či financ minister bude vysmiaty sa uvidí.

srska, úprimne - myslíš, že bude mať dovôd na úsmev ???? :D Jak tak pozorujem napriklad spravanie klientov, tak tento rok klesajú platby DPh a klesajú. Oproti predchadzajucim rokom za porovnateľné obdobia... Uz z toho sa daju mnohe veci odhadovať, aj keď to samozrejme nie je smerodatné :D
ecompka
22.01.13,17:47
Dnes by malo byť niečo teraz v správach na JOJKE. Bola nejaká upútavka.
Economic
22.01.13,20:00
Dnes by malo byť niečo teraz v správach na JOJKE. Bola nejaká upútavka.

Tak ja som si to veľmi starostlivo pozrela.
Úžasné odporúčanie hovorkyne - tlačivá sú - treba si vytlačiť zo stránky drsr.sk... a je to podľa nich úplne normálne a všetko v najlepšom poriadku.
V elektronickej podobe vraj budú k dispozícii koncom januára...
Škoda že neodznelo to najdôležitejšie, čo nás všetkých externých účtovníkov trápi najviac a čo nás toľko poburuje... a o čom tu už dlho debatíme a bojujeme.

Veľmi ma mrzí, že sa do boja nepustila napríklad komora daňových poradcov, alebo iné inštitúcie združujúce účtovníkov slovenska... aby za seba a aj za nás zabojovali
Zdá sa mi, že my účtovníci sme ten najposlednejší článok, hoci podľa môjho skromného odhadu ten najdôležitejší...
srska
22.01.13,20:09
Tak ja som si to veľmi starostlivo pozrela.
Úžasné odporúčanie hovorkyne - tlačivá sú - treba si vytlačiť zo stránky drsr.sk... a je to podľa nich úplne normálne a všetko v najlepšom poriadku.
V elektronickej podobe vraj budú k dispozícii koncom januára...
Škoda že neodznelo to najdôležitejšie, čo nás všetkých externých účtovníkov trápi najviac a čo nás toľko poburuje... a o čom tu už dlho debatíme a bojujeme.

Veľmi ma mrzí, že sa do boja nepustila napríklad komora daňových poradcov, alebo iné inštitúcie združujúce účtovníkov slovenska... aby za seba a aj za nás zabojovali
Zdá sa mi, že my účtovníci sme ten najposlednejší článok, hoci podľa môjho skromného odhadu ten najdôležitejší...mám taký pocit, že oni sú účastní okrem iného aj na testovaní
ata111
22.01.13,20:13
... ale veď nestresujte, čo nevidieť budú daniari robiť za nás všetko - účto i daňové záležitosti. Ešte len potom nebudeme stihať naplňať ich soft našimi faktúrami a dávať na verejný bubon naše dlho budované know-how. Všetci už naozaj budeme "ako jedna rodina". No fakt geniálny nápad ako z marsu. :mad:
Economic
22.01.13,20:14
Jasné Vladko, všetci majú iba pocity... ale to je málo... Čas je neúprosný... a nik nám ho nevynahradí... Ale pokuty nám nezabudla pani hovorkyňa pripomenúť, aké nám hrozia....
Economic
22.01.13,20:15
... ale veď nestresujte, čo nevidieť budú daniari robiť za nás všetko - účto i daňové záležitosti. Ešte len potom nebudeme stihať naplňať ich soft našimi faktúrami a dávať na verejný bubon naše dlho budované know-how. Všetci už naozaj budeme "ako jedna rodina". No fakt geniálny nápad ako z marsu. :mad:


A zabudla si, že nás ešte budú pekne hodnotiť !!!
Melnick
22.01.13,20:40
Súhlasím s úvodom a podotýkam, že to nie je prvý krát .
A dokonca ani druhý a bojím sa, že ani poslednýkrát. :mee:
Stromova
23.01.13,08:40
Ahojte,
musím sa pridať k Vašim ohlasom.Pripravenosť finančnej správy na podávanie DP za rok 2012 (FO a PO) = nepripravenosť.Ešte stále sa nedajú DP vypĺňať na ich stránkach.
SilMar Group
23.01.13,08:48
Ahojte,
musím sa pridať k Vašim ohlasom.Pripravenosť finančnej správy na podávanie DP za rok 2012 (FO a PO) = nepripravenosť.Ešte stále sa nedajú DP vypĺňať na ich stránkach.

Ale veď je"EŠTE LEN" 23. januára!!! Tak načo sa ponáhľať? :rolleyes:
Jana25
23.01.13,17:14
Dnes v hospodárskych novinách bolo uvedené, že tlačivá sa na stránkach finančného riaditeľstva sa budú dať vypĺňať až v druhej polovici februára. No a potom, mi to nejako nevychádza, že máme tri mesiace na spracovanie závierok.
Jana25
23.01.13,17:17
A ak bude koncom marca kolabovať systém, tak pani hovorkyňa určite bude konštatovať, že je to nedisciplinovaťou daňovníkov, lebo si to nechali na poslednú chvíľu. My musíme všetko stihnúť včas, ale štátna správa nie je pripravená ale toto je už každoročný kolotoč.
SilMar Group
23.01.13,17:34
tak teraz si trafila kliniec po hlavicke J
IVETA N
24.01.13,07:57
presne takýto problém sme mali aj my a na FS nám povedali , že až po 15 januaári a tlačivo nie a ni nájsť
IVETA N
24.01.13,08:25
nervóznych bude veľa , ale hlavne budeme pod tlakom a je známe že sa robia v takejto situácii chyby .A ako sa hovorí za chyby sa platí , v konečnom dôsledku si to aj tak ,,zlízne učtovníčka,, a bude za to ,,potrestaná,,. Plne podporujem a súhlasím s názormi, že treba dať nejako našu nespokojnosť najavo , len dúfam, že to bude mať aj nejaký efekt , že sa zase nepovie s ,,provokačným,, úsmevom , že čo by sme chceli máme čakať a dosť ......
IVETA N
24.01.13,08:37
asi to berú ako nejaký extra bonus máte tlačivá na stránke tak kmitajte , aby ste to do marca stihli...
srska
30.01.13,15:44
30.01.13 nič nové
srska
31.01.13,16:05
pomaly ale isto :D
Aljok
31.01.13,16:11
Veď je najvyšší čas - 31.1......
IVETA N
31.01.13,18:22
už sa trochu ,,, zviditeľnieva ,,,
srska
01.02.13,08:40
prehľad za 01/13 so zep-om bez problémov
Economic
01.02.13,08:42
prehľad za 01/13 so zep-om bez problémov


Ty si nejak veľmi šikovný Vladko. A či testuješ ?
srska
01.02.13,08:50
Ty si nejak veľmi šikovný Vladko. A či testuješ ?
nie vieri, reálne odoslané ale nie načítaním xml súboru do edane zo softu (pohoda nestíha) ale natypovaním.
prvá strana automat edane a druhá tých pár riadkov nestojí za reč
srska
01.02.13,08:57
inak už sa trochu pohli, bo na drsr.sk sú už zverejnené šablóny xsd pre tvorbu formulárov (http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxdwJJgjiO-pEYYiAOirivR35uqn6Qvrd-gH5BbmhEuaOjIgAwMHdc/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUN0U!).

poz.: ide to zatiaľ tak, ako mi sľúbila p. stoklasová:)
Economic
01.02.13,08:57
nie vieri, reálne odoslané ale nie načítaním xml súboru do edane zo softu (pohoda nestíha) ale natypovaním.
prvá strana automat edane a druhá tých pár riadkov nestojí za reč

Jasné v pohode... Ja som ešte mzdy nestihla za január ani urobiť... Odskúšam najbližšie. Teraz som sa pasovala so zlúčením troch eseročiek... To mi trošku času vzalo...
truch
01.02.13,09:24
Urobila som mzdy za 1/2013, výkaz prešiel v pohode /načítaním XML súboru/:)
srska
01.02.13,09:28
Urobila som mzdy za 1/2013, výkaz prešiel v pohode /načítaním XML súboru/:)z akého softu do edane?
veronikasad
01.02.13,10:05
OLYMP
Economic
02.02.13,07:03
srska
02.02.13,14:22
teplo, teplo, ...
Economic
02.02.13,14:26
Len keby sme už aj s naším softom mohli spolupracovať... Nemôžem si dovoliť vyplňovať súvahy a výkazy ZaS ručne...
Rozalka
02.02.13,14:48
čoskoro budú aj priznania A,B
srska
02.02.13,14:56
čoskoro budú aj priznania A,B
tak to odhadli skoro dobre:

..... Finančné riaditeľstvo SR robí všetko preto, aby aplikácia eDane s požadovanými tlačivami bola nasadená v poslednom januárovom alebo v prvom februárovom týždni.
S pozdravom, .......
ladyrs
02.02.13,15:08
z akého softu do edane?

aj mne sa včera podarilo odoslať januárový prehľad načítaním XML, pracujem v programe PROLUC od INFOPRO
mimotemy okrem ZP dovera,ktorý mali odstávku, prešli mi aj výkazy do ZP a SP
srska
02.02.13,15:13
aj mne sa včera podarilo odoslať januárový prehľad načítaním XML, pracujem v programe PROLUC od INFOPRO
mimotemy okrem ZP dovera,ktorý mali odstávku, prešli mi aj výkazy do ZP a SPnóóó, žeby som zmenil dodávateľa softu? bo pohoda hlási to čo je v #153
Aljok
02.02.13,15:42
Tak na tomto sa museli strašne narobiť keď sú to tie minuloročné... :-))))
Aljok
02.02.13,15:44
Len keby sme už aj s naším softom mohli spolupracovať... Nemôžem si dovoliť vyplňovať súvahy a výkazy ZaS ručne...

Myslím, že máš Omegu, tak už výkazy môžeš kľudne posielať, pretože sú také isté ako minulý rok. :)
Aljok
02.02.13,16:08
A 7.2. bude nová verzia Omegy kde bude aj DP PO za 2012.
tuta
02.02.13,18:32
v mk softe už máme DP FO a PO od 28.01.
Melnick
02.02.13,18:41
Sa tu vychvaľujete ... ja mám zasa :D:D:D čo znamená veľký úsmev od ucha k uchu.
srska
04.02.13,16:34
horúco, horúco:)
Economic
04.02.13,16:37
Aj nám bude horúco, horúco...
Dáša_
04.02.13,16:45
horúco, horúco:)


akurát sranda, že sú výkazy, ale chýba daňové priznanie :D , alebo blbo vidím????
srska
04.02.13,17:02
akurát sranda, že sú výkazy, ale chýba daňové priznanie :D , alebo blbo vidím????dobre vidíš - v eDane ešte eé ale na drsr už áno:)
Economic
04.02.13,17:02
akurát sranda, že sú výkazy, ale chýba daňové priznanie :D , alebo blbo vidím????

Dáška, zrak ti dobre slúži.
Sú iba výkazy, nie DP.
Však práve rozmýšľam, že možno najskôr popodávam výkazy a na koniec DP. Však ja za to nemôžem, že ešte nemajú DP zapracované ?
Dáša_
04.02.13,17:09
dobre vidíš - v eDane ešte eé ale na drsr už áno:)

no asi by si "trhli normu", keby to dali naraz :D:D
srska
04.02.13,17:12
no asi by si "trhli normu", keby to dali naraz :D:Dvieš, že aj u nich platí 2x měř 1x řež:D
Economic
04.02.13,17:15
Teraz ma napadá taká otázka, Súvaha alebo výkaz ziskov a strát s menili tlačivá oproti minulému roku ? Už mám v tom normálne chaos...
Dáša_
04.02.13,17:17
Teraz ma napadá taká otázka, Súvaha alebo výkaz ziskov a strát s menili tlačivá oproti minulému roku ? Už mám v tom normálne chaos...

suvaha a vysledovka už má tuším pripísaný rok 2012
Economic
04.02.13,17:23
Myslela som dolu to čísielko na tlačivku ... je tam 2010, tak sa zdá, že sa nemenili.... MF SR 25947/1/2010
SilMar Group
04.02.13,17:34
nemenili
Aljok
04.02.13,18:09
Teraz ma napadá taká otázka, Súvaha alebo výkaz ziskov a strát s menili tlačivá oproti minulému roku ? Už mám v tom normálne chaos...

Veď som ti odpovedala v príspevku č. 166....
Výkazy sú tie isté ako v r. 2011. Súvaha = UVPOD1v11_1 a VZaS = UVPOD2v09_1. Je to prvé číslo vľavo hore...
Economic
04.02.13,18:13
Veď som ti odpovedala v príspevku č. 166....
Výkazy sú tie isté ako v r. 2011. Súvaha = UVPOD1v11_1 a VZaS = UVPOD2v09_1. Je to prvé číslo vľavo hore...


Prepáč, jasné... Už mi z toho švitorí, tak sa prosím nečuduj :D
Tak sa čoskoro na to vrhnem... Nech to odsýpa....
Aljok
04.02.13,18:15
To je OK. Nie si sama... :-))))
účtovník 007
04.02.13,18:18
Minulý týždeň som bola na DU. Po schodoch vyšiel taký, asi 80 ročný pán, možno mal aj viac. Pýtal si DP FO. Čo myslíte mali? Nemali. Vraj až budúci týždeň. Tak som mu aspoň ukázala, že je tam aj výťah, aby nemusel zase dolu schodmi. :-(
IVETA N
04.02.13,18:21
tichá závisť, že nech to odsýpa
tuta
04.02.13,19:45
V edaniach je už zapracované DP FO typ A.
srska
04.02.13,20:10
V edaniach je už zapracované DP FO typ A.aj výkazy pre dpfob
KEJKA
04.02.13,22:30
V edaniach je už zapracované DP FO typ A.UŽ????
mne chýba DPPO, ved je február.
Madalena
04.02.13,22:38
Mne zase chýba tá stará PORADA nie platený DRAK pána Mihaľa ktorý má dosť peňazí
Heni
08.02.13,18:51
jeeej, práve som objavila, že už je na eDANE pridané aj tlačivo DPFO B za rok 2012... si "švihli", ved je "len" 8. február... :cool: :rolleyes:
tuta
08.02.13,20:35
už včera bolo :-)
Aldan
10.02.13,11:54
ale je 10. február a nie sú tlačivá na e-dane pre DPPO, sú len výkazy pre PO - mali by sme bojovať za to - 3 mesiace na podanie priznaní od dátumu,kedy budú na e-daniach a hned by si páni švihli
tuta
11.02.13,07:36
Tak v e-daniach pribudlo aj daňové priznanie pre právnické osoby.
srska
11.02.13,08:40
Tak v e-daniach pribudlo aj daňové priznanie pre právnické osoby.tak už sú pripravení:)
Ľubomír
11.02.13,09:05
madalena, ... palec hore... to už nie je PORADA ako bola
kimart
15.02.13,09:04
:) hurá do boja
Economic
15.02.13,09:11
tak už sú pripravení:)


Bolo načase. Presnú polovicu lehoty nám znemožnili pracovať ako treba.
Economic
15.02.13,09:11
Horšie je, že ešte moji softveráci nie sú pipravený na XML výstup DP :-(
Aljok
15.02.13,11:48
Tiež ma nemilo prekvapili, že doteraz neboli schopní to zapracovať...
Economic
18.02.13,17:58
:) Konečne užívatelia KROS programov máme XML - ká ! Tak šup do práce !!! 18. deň z druhého mesiaca, ktorý má len 28 dní .... SUPEEEEER.
Economic
21.02.13,12:54
TA3 dnes vo večerných správach opäť preberie danú problematiku oneskorenia pripravenosti finančnej správy.
skonline
22.02.13,08:11
zdravim poraďáci !

obnovoval som po roku zaručený el.podpis, nový mam platný od 8.2.2013 a nedá sa mi teraz po prihlásení do etax priradiť nový certifikát. Robili ste to už niekto v poslednom období, išlo Vám to? už som ho takto obnovoval dvakrát, ale doteraz s tým problém nebol. požiadavku na hotline som už zadal, keď budem mať k tomu info, dám to sem, len či ste to už náhodou niekto neriešili ... hotline tel. DRSR je momentálne tradične obsadený
skonline
22.02.13,13:24
odpoveď z hotlinu bola obsiahla, v podstate kopírovala tech.požiadavky na el.komunikáciu, ale jedna z možností môj problém čiastočne vyriešila - do IE zadávajte úplnú adresu, t.j. www.drsr.sk a nie ako ja zjednodušene drsr.sk, čo Vám síce web načíta bez problémov, ale to priradenie certifikátu je potom nefunkčné. Tak som teda zadal www.drsr.sk, tlaćítko pridanie certifikátu fungovalo, ale po podpísaní oznámenia že idem dokumenty podpisovať novým certifikátom sa nový certifikát nepridal. Ale to som potom až následne zistil, že to okno, ktoré som mal ďalej ešte potvrdiť sa neotvorilo na navrchu plochy ale niekde v pozadí ostatných pootváraných aplikácií, tak sa stačilo preklikať oknami a funguje to. Ufff, čo sa bude diať o mesiac ....
martinius
10.03.13,07:58
Prosím vás, neviem, či sa to už preberalo alebo nie, ale poznámky ako povinnú súčasť účt.závierky mieni vôbec Finančná správa pridať do aplikácie e-dane? To akože NAOZAJ mám podať DP, súvahu a výkaz ziskov a strát podať elektronicky a poznámky ako blbec posielať poštou? Však to pošlem poštou všetko a nebudem maturovať nad aplikáciou, už som aj tak pol dňa strávila nad ich prístupovými kódmi a aj tak mám pocit, že to nebude OK.....to je akože elektronizácia??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!
tuta
10.03.13,08:23
Nebude možné podať elektronicky, nielen poznámky, ale ani iné prílohy napr. potvrdenia o zdaniteľnej mzde, rodné listy deti, potvrdenia o návšteve školy...
Ono je to asi fakt najvýhodnejšie zbaliť všetko do obálky a odoslať poštou, príp. zaniesť osobne na DÚ.
Janiela
10.03.13,08:36
Preposlala som DP elektronicky, mám pekne vytlačené potvrdenky aj akceptácie. Prílohy - výkazy, rodné listy, potvrdenia zo školy a manželkin príjem nechcem posielať doporučene poštou, stalo sa mi, že pani z DÚ mi "oznámila", že všetko čo som poslala bola len prázdna obálka - tvrdenie proti tvrdeniu.

Moja prosba o radu:
Spíšem si všetko čo dodám a dám to oproti podpisu pani, ktorá mi to prevezme? Priložím aj potvrdenky a akceptácie?
Máte podobné skúsenosti?

Mám ešte jednu otázku:
Daňovník s trvalým pobytom v meste A podá DP v meste B. Niektoré DÚ to akceptujú, niektoré nie. DÚ, kde bývam, to napríklad akceptuje. Podala som dopyt na DÚ, uvidím, aká mi príde odpoveď, i keď osobne si myslím, že len odcitujú zákon. Máte s tým skúsenosti? Mám totiž klientov aj z iných miest. Dokonca i z opačnej strany SR, no a skúsenosť s "prázdnou obálkou".

Ďakujem za Váš čas a radu. :-)
Anja111
10.03.13,14:15
Preposlala som DP elektronicky, mám pekne vytlačené potvrdenky aj akceptácie. Prílohy - výkazy, rodné listy, potvrdenia zo školy a manželkin príjem nechcem posielať doporučene poštou, stalo sa mi, že pani z DÚ mi "oznámila", že všetko čo som poslala bola len prázdna obálka - tvrdenie proti tvrdeniu.

Moja prosba o radu:
Spíšem si všetko čo dodám a dám to oproti podpisu pani, ktorá mi to prevezme? Priložím aj potvrdenky a akceptácie?
Máte podobné skúsenosti?

Mám ešte jednu otázku:
Daňovník s trvalým pobytom v meste A podá DP v meste B. Niektoré DÚ to akceptujú, niektoré nie. DÚ, kde bývam, to napríklad akceptuje. Podala som dopyt na DÚ, uvidím, aká mi príde odpoveď, i keď osobne si myslím, že len odcitujú zákon. Máte s tým skúsenosti? Mám totiž klientov aj z iných miest. Dokonca i z opačnej strany SR, no a skúsenosť s "prázdnou obálkou".

Ďakujem za Váš čas a radu. :-)

Na našom DU požadujú v tomto prípade vytlačiť z eDane Vyhlásenie a prvú stranu odoslaného DP a k tomu priložiť všetky prílohy, ktoré sa nedali odoslať elektronicky...
Janiela
11.03.13,05:37
Ďakujem :-)
Janiela
13.03.13,10:06
Prikladám odpoveď, možno niekomu pomôže:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Daňové priznanie podáva daňovník miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa riadi miestom trvalého pobytu fyzickej osoby.
Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť podľa miesta trvalého pobytu, riadi sa miestom umiestnenia organizačnej zložky daňového subjektu podľa Obchodného zákonníka, inak miestom, v ktorom daňový subjekt vykonáva prevažnú časť svojej činnosti. Ak ani takto nemožno určiť miestnu príslušnosť, potom je príslušný Daňový úrad Bratislava.

Podľa § 18 ods. 1 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov ak nie je daňový úrad alebo colný úrad, ktorému bolo podanie doručené, príslušný na prerokovanie veci alebo na rozhodnutie, je povinný podanie bezodkladne postúpiť príslušnému správcovi dane a upovedomiť o tom toho, kto podanie podal. Ak bolo podanie urobené v lehote, lehota sa považuje za zachovanú aj u správcu dane, ktorému bolo podanie postúpené.

JUDr. Martin Ďuračík
odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Na základe poslednej skúsenosti, kedy som zaslala daňové priznanie doporučene poštou, Dp bolo stratené, pričom mi pracovníčka DÚ naznačila, že som mohla poslať prázdnu obálku. Následne mi bola vyrúbená pokuta za neskoré dodanie DP.
Moja otázka znie:
Môžem podať DP aj v inom mieste, než je miestna príslušnosť?
Príklad:
daňovník ma miesto trvalého pobytu v meste X, ja by som chcela podať DP v meste Y.

Za odpoveď ďakujem