PeterKMY
08.01.13,20:11
Chcel by som sa spytat, ako nam pan Fico nadelil vacsie odvody , a vacsie dane, tak sa budeme mat viac a viac horsie...ale moja otazka znie, pri priemernom rocnom zarobku cca 13000eur som platil dan okolo 500eur, platil som ZP , aj do SP cely rok. Vyuzival som pausalne vydavky 40%.

Kedze teraz uz je mozne ale len 40% vyuzit do sumy cca. 5000eur. Kolko podla vypoctu by som asi platil dane pri takom istom rocnou zarobku tych 13000 eur (http://www.porada.sk/#) ?

Tiez sa chcem spytat , ak by som si kupil auto, nie nove, ale pouzivane , od sukromnej osoby nie firmy, ci je mozne si tu sumu odpisat nejako, samozrejme ze by uz neslo asi o pausalne vydavky. Teda ci by sa to oplatilo robit inak ako pausalne ak by som si chcel kupit auto a vyuzit aj kupu toho auta k polepseniu si pri zivnosti -platenie dani, alebo nie. Ak ano co by to vsetko obnasalo. Ak budeme ochotny odpovedat budem vdacny, ak nie tak radsej nepiste blbosti .. ďakujem.
marjankaj
08.01.13,19:30
Teraz podľa pána Fica by si platil o 30,40 € viac na dani.
Ale ak by zostala vláda pani Radičovej, tak by si asi platil o 440,80 € viac. Mali v pláne obmedziť paušálne výdavky na 240 € mesačne teda na rok 2880 €.:eek:

Ak by si to auto používal na podnikanie, tak by to nejako šlo. No celú obstarávaciu sumu by si si do výdavkov dal iba v prípade, že by stálo do 1700 €.
PeterKMY
08.01.13,19:59
Ono je to do placu, lebo to dali koli ludom ktory pracuju na zivnost vo firmach...ale co maju robit ty ktory pracuju doma v garazi ? Sa pytam v duchu...No jednalo by sa auto v sume napr. 10 000eur. nebolo by nove , bolo by kupene od obycajnej osoby... (ziadny zivnostnik,ziadny podnikatel, ziadna s.r.o.)
Teraz mi nejde o vyuzzivanie auta ale o znizenie dane s pomocou kupi auta...

Teda na kolko rokov by to slo asi , lebo niesom si isty ci budem mat zivnost 4 roky este napr....A ci by sa muselo viest uctovnictvo kazdy mesiac, alebo by mi to stacilo dat spravit uctovnicke 1x za rok, tak ako pausalne (tak by to bolo pre mna najjednoduchsie).

A tych 30.4 e si myslela o to viac rocne alebo mesacne ?Lebo na rok sa mi to zda akosi malo...
marjankaj
08.01.13,20:13
Ono je to do placu, lebo to dali koli ludom ktory pracuju na zivnost vo firmach...ale co maju robit ty ktory pracuju doma v garazi ? Sa pytam v duchu...No jednalo by sa auto v sume napr. 10 000eur. nebolo by nove , bolo by kupene od obycajnej osoby... (ziadny zivnostnik,ziadny podnikatel, ziadna s.r.o.)
Teraz mi nejde o vyuzzivanie auta ale o znizenie dane s pomocou kupi auta...

Teda na kolko rokov by to slo asi , lebo niesom si isty ci budem mat zivnost 4 roky este napr....A ci by sa muselo viest uctovnictvo kazdy mesiac, alebo by mi to stacilo dat spravit uctovnicke 1x za rok, tak ako pausalne (tak by to bolo pre mna najjednoduchsie).

A tych 30.4 e si myslela o to viac rocne alebo mesacne ?Lebo na rok sa mi to zda akosi malo...
Ročne. do príjmu 12600 € je to aj tak jedno.

Auto za 10000 € odpíšeš za štyri roky. Teda ročne 2500 €. Ale prvý rok je to krátené podľa mesiacov. Teda ak by si kúpil v decembri tak 1/12 z tých 2500. A zvyšných 11/12 by si odpísal v piatom roku. Odpísal= dal do výdavkov. Ale aby si to mohol odpisovať, tak by si ho aj musel používať na podnikanie. A aj platiť daň z motorových vozidiel.

Ono je to do plaču. Ale tí naši zvolení tiež nechcú menšie platy, preto musia viac vybrať na daniach. A keďže pád Radičovej vlády spôsobil Sulík, ktorý nechcel hlasovať za euroval. Tak Ficovi nezostala iná alternatíva ako ten euroval ďalej financovať. A predsa by si nechcel, aby sa na to skladali iba naši zvolení poslanci. A kto iný má peniaze ako živnostníci? Naši tmavší spoluobčania?:eek:
PeterKMY
08.01.13,20:33
A ak smiem vediet ako si sa dopracovala k tomu cislu 12 600 e. ze to je jedno ? :-) Lebo to je nieco cez 1000 e na mesiac z tych 13 000 e. a kedze mesacne 1000e.toje v priemere a uz je tych 40% len z 500e . tak potom nevyjde dan vysia ako len o 30 eur ?

To som pocul ze za 4 roky, ale je mozne ze si to dam napr. len na 2 roky ? To by som potom mohol aj ine veci si dat do vydavkov napr. PC ,stravne listy alebo nejake ine veci ? Ratame ze niesom platca DPH.

Proste ide mi o to ze keby si kupim auto a chcel by som ho takto "odpisat" ze ci sa to pri tychto podmienkach ake momentalne mame oplati alebo neoplati robit, alebo radsej ostat pri tych pausalnych. Nechcem platit uctovnicku mesacne ani nic, chcel by som to spravit tak jednoducho ako pri pausalnych , teda raz za rok . Len neviem ci by pri tomto taka moznost bola alebo nie.


Ospravedlnujem sa ze som Ti , pisal, ako keby si bol "zena". Nevsimol som si ...
marjankaj
09.01.13,10:26
A ak smiem vediet ako si sa dopracovala k tomu cislu 12 600 e. ze to je jedno ? :-) Lebo to je nieco cez 1000 e na mesiac z tych 13 000 e. a kedze mesacne 1000e.toje v priemere a uz je tych 40% len z 500e . tak potom nevyjde dan vysia ako len o 30 eur ?

To som pocul ze za 4 roky, ale je mozne ze si to dam napr. len na 2 roky ? To by som potom mohol aj ine veci si dat do vydavkov napr. PC ,stravne listy alebo nejake ine veci ? Ratame ze niesom platca DPH.

Proste ide mi o to ze keby si kupim auto a chcel by som ho takto "odpisat" ze ci sa to pri tychto podmienkach ake momentalne mame oplati alebo neoplati robit, alebo radsej ostat pri tych pausalnych. Nechcem platit uctovnicku mesacne ani nic, chcel by som to spravit tak jednoducho ako pri pausalnych , teda raz za rok . Len neviem ci by pri tomto taka moznost bola alebo nie.


Ospravedlnujem sa ze som Ti , pisal, ako keby si bol "zena". Nevsimol som si ...
40% z 12600=5040 to je 12*420
Ak tá suma bude vyššia teda 13000 tak 40%z 13000=5200 ale do nákladov si môžeš dať maximálne 5040.
Daňové odpisy hmotného majetku sú dané. Sám si ich nemôžeš určovať. Takže 2 roky určite nie. Iba pri nehmotnom majetku si môžeš sám určiť koľko sa to bude odpisovať.
PeterKMY
09.01.13,15:52
Vdaka tak to uz chapem, neviem preco som si myslel, ze tych 5040e sa odratava z zarobenej sumy, napr. 13 000 - 5040 , a z toho potom dan..., asi preto ze niesom uctovnik .... :-)

Ak by sa dalo a mas cas , ci uz do sukromnej spravy, alebo aj tuna, mozes mi prosim ta uviest priklad ako by to teda slo ? Ze co by som mohol "vsetko" poodpisovat pri tom aute a snim spojene ? A ako dlho a v pripade zrusenia zivnosti po 2 rokoch od kupy auta ako by to bolo dalej...Ale pri minimalnych papierovacka - ak sa to da napisat tak aj tie mozes napisat (ci to je taky podobny princip ako pri pausale..,teda tie papierovacky).

Inak ono sa uz ani neoplati potom asi doma pracovat ...v strojarstve teda...Kedze by som mal dajme tomu zarobok 2000 eur, tym padom by asi boli aj vyssie odvody , aj vysie dane, a do nakladov by som si nemal co dat.
marjankaj
10.01.13,09:46
Vdaka tak to uz chapem, neviem preco som si myslel, ze tych 5040e sa odratava z zarobenej sumy, napr. 13 000 - 5040 , a z toho potom dan..., asi preto ze niesom uctovnik .... :-)

Ak by sa dalo a mas cas , ci uz do sukromnej spravy, alebo aj tuna, mozes mi prosim ta uviest priklad ako by to teda slo ? Ze co by som mohol "vsetko" poodpisovat pri tom aute a snim spojene ? A ako dlho a v pripade zrusenia zivnosti po 2 rokoch od kupy auta ako by to bolo dalej...Ale pri minimalnych papierovacka - ak sa to da napisat tak aj tie mozes napisat (ci to je taky podobny princip ako pri pausale..,teda tie papierovacky).

Inak ono sa uz ani neoplati potom asi doma pracovat ...v strojarstve teda...Kedze by som mal dajme tomu zarobok 2000 eur, tym padom by asi boli aj vyssie odvody , aj vysie dane, a do nakladov by som si nemal co dat.
Od 13000 odrátaš paušálne výdavky 5040 potom ešte odvody do poisťovní, nezdaniteľné časti a z výsledku vypočítaš daň 19%.
Keďže neviem koľko si platil odvody ani za ktorý rok bude tá nezdaniteľná časť, tak som vypočítal iba rozdiel na dani, pri rovnakých podmienkach.

Ak by si zarobil iba 6000 tak si odrátaš iba 40% z 6000, teda 2400.
PeterKMY
10.01.13,16:10
Zarobok 13 000e. za rok 2012
Socialka cca. 1390e
Zdravotna cca. 552e