mamamiaaa
08.01.13,20:46
Dobrý večer,

chcem sa spýtať ako je to keď si FO popri zamestnaní chce založiť aj živnosť. Viem, že odvody do SP sa platia po dosiahnutí 12nasobku min. .. (aká to je vlastne suma ??:cool: ) No chcem vedieť z akého vymeriavacieho základu sa potom odvody do SP počítajú (z akej sumy) ? Berie sa tu aj ohlad na vyplácanú mzdu a odvody zamestnanca ?
vďaka veliká :---
veronikasad
08.01.13,19:50
Povinná registrácia v SP vzniká, ak príjem z podnikania prekročí 12-násobok min.VZ, pre registráciu od 1.7.2013 je to príjem=tržby za rok 2012 v sume 12*393€. Výška odvodov závisí od základu dane, ak vznikne povinná registrácia platia sa najmenej z minima, pokial príjem zo zamestnania nepresiahne maximálny vymer.základ.
mamamiaaa
08.01.13,20:02
ďakujem veronika . a čo to zamestnanie . je tam nejaký vplyv alebo vôbec ?
Mila123
08.01.13,20:05
ďakujem veronika . a čo to zamestnanie . je tam nejaký vplyv alebo vôbec ?
je vplyv, v tom prípade, že za mesiac ak by bol príjem zo zamestnania rovný popr. vyšší ako 3930 € platby ako SZČO by sa krátili......
mamamiaaa
08.01.13,20:14
fúúúha ...to len v tom ?? iné prípady krátenia neexistuju ?
genko
10.01.13,09:03
Ahojte, zaujimalo by ma, ze ked pracujem na HPP a zaroven som aj SZCO - ako prekladatel pre zahranicneho partnera, ako by to u mna vyzeralo so zivnostou, kebyze pridem o ten HPP. Je mi jasne, ze nemozem byt aj evidovana na UP aj SZCO. Moj prijem zo SZCO je vsak mesacne velmi nizky a poberat podporu by sa mi v pripade straty HPP oplatilo viacej. Moja otazka: Mozem v takomto pripade zivnost len pozastavit alebo ju musim uplne zrusit? Da sa potom namiesto zivnosti spolupracovat so zahranicnym partnerom len na dohodu do vysky odmeny 143 eur mesacne a popritom poberat podporu? Dakujem za info.
veronikasad
10.01.13,09:05
Ahojte, zaujimalo by ma, ze ked pracujem na HPP a zaroven som aj SZCO - ako prekladatel pre zahranicneho partnera, ako by to u mna vyzeralo so zivnostou, kebyze pridem o ten HPP. Je mi jasne, ze nemozem byt aj evidovana na UP aj SZCO. Moj prijem zo SZCO je vsak mesacne velmi nizky a poberat podporu by sa mi v pripade straty HPP oplatilo viacej. Moja otazka: Mozem v takomto pripade zivnost len pozastavit alebo ju musim uplne zrusit? Da sa potom namiesto zivnosti spolupracovat so zahranicnym partnerom len na dohodu do vysky odmeny 143 eur mesacne a popritom poberat podporu? Dakujem za info.
Stačí živnosť pozastaviť, ale nedá sa na menej ako 6 mesiacov.
Počas evidencie na UP môžeš mať (zatial-pripravujú sa zmeny), príjem na dohodu 143,40€ mesačne
genko
10.01.13,09:12
Vdaka, Veronika :)