janka0412
08.01.13,21:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať či v prípade keď som doodpisovala tento rok dlhodobý majetok ho musím automaticky aj vyradiť z používania. Ďakujem za odpoveď.
marjankaj
08.01.13,20:17
Nemusíš ho vyradiť. Ale ak by si ho predala skôr ako uplynie 5 rokov od vyradenia, tak príjem z predaja bude podliehať zdaneniu.
tictac7
08.01.13,20:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať či v prípade keď som doodpisovala tento rok dlhodobý majetok ho musím automaticky aj vyradiť z používania. Ďakujem za odpoveď.

...samozrejme, že majetok len tak vyradiť nemôžeš. Aj keď je odpísaný.... Používaš ho naďalej, eviduješ ho na účte 02x a oprávky k nemu na O8x ....
marjankaj
08.01.13,20:39
Keďže si písala za seba tak som predpokladal, že si FO.
Ak si právnická osoba, tak majetok môžeš vyradiť napríklad predajom, prípadne likvidáciou(zošrotovaním).
Neviem si predstaviť, komu by ten majetok potom patril, ak by si ho iba "vyradila". Kto by potom platil PZP, STK a EK(ak by išlo o auto)?

PS.
Aj FO účtujúca v PU môže majetok preradiť z podnikania do osobného majetku. Na účet 491.
http://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?ucet_c=491&popis=Vlastne-imanie-fyzickej-osoby-podnikatela&i=190
danielaz
14.02.13,13:43
prosím Vás o radu, mám takýto prípad. Na účte 022 je evidovaný majetok k 31.12.2007 v hodnote 15tis., 082 sú oprávky k majetku k 31.12.2007 v sume 15tis. Avšak, predchádzajúci konateľ nebol ochotný predložiť inventárne karty, prípadne uviesť o aký majetok sa jedná. Účtovná hodnota neidentifikovateľného majetku je 0. Moja úloha je, vyradiť majetok z evidencie, cez inventarizačný rozdiel, nakoľko nevieme zdokladovať aký majetok je evidovaný na účtoch. Budem to správne účtovať na 549 (nedaňový náklad)?

A ešte ma napadla otázka, účtujem o sume 15tis, hoci majetok je odpísaný v plnej sume?
Ďakujem za pomoc.