Zita5
08.01.13,22:48
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2013.

§4 Peňažný denník




V peňažnom denníku sa uvádza prehľad



peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1 (http://www.porada.sk/#sdfootnote1sym)) celkom, v členení najmä na



predaj tovaru,
predaj výrobkov a služieb,
ostatné príjmy,



výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na




zásoby,

služby,

mzdy,

poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
tvorbu sociálneho fondu,

ostatné výdavky,



príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,

výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.



9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny .
junes
12.01.13,12:43
Ďakujem za príspevok, som z tých, čo si túto zmenu nevšimli. Mám otázku - členenie výdavkov na... SLUŽBY platí odkedy? Nenašla som to v zmenách platných od 1.1.2012. Aký je dôvod na túto zmenu? Ja mám napr. analytiku, kde účtujem všetky výdavky na auto okrem PHM a tam mám aj poistenie PZP a HP a nákup náhr. dielov (žiarovky a pod.), aby som mala prehľad o všetkých nákladoch na automobil. Teraz mám z tohto vyňať všetko, čo je služba a dať to na predkontáciu "SLUŽBY" ? Od 1.1. 2013 ?
Díky za odpoveď
Zita5
12.01.13,12:49
Ďakujem za príspevok, som z tých, čo si túto zmenu nevšimli. Mám otázku - členenie výdavkov na... SLUŽBY platí odkedy? Nenašla som to v zmenách platných od 1.1.2012. Aký je dôvod na túto zmenu? Ja mám napr. analytiku, kde účtujem všetky výdavky na auto okrem PHM a tam mám aj poistenie PZP a HP a nákup náhr. dielov (žiarovky a pod.), aby som mala prehľad o všetkých nákladoch na automobil. Teraz mám z tohto vyňať všetko, čo je služba a dať to na predkontáciu "SLUŽBY" ? Od 1.1. 2013 ?
Díky za odpoveď

Neviem čo za akú analytiku máte a kde v akej skupine v prev.réžii, či materiál ? Predkontácie v JU , to ja nepoznám, to sa bude niekto musieť vyjadriť , lebo ja mám ALFU .Ak pozorne ešte raz prečítate príspevok(jeho záhlavie ) a aj konkrétne Postupy JU zistíte , že táto zmena je platná od 1.1.2013.
Rozalka
12.01.13,13:27
Ďakujem za príspevok, som z tých, čo si túto zmenu nevšimli. Mám otázku - členenie výdavkov na... SLUŽBY platí odkedy? Nenašla som to v zmenách platných od 1.1.2012. Aký je dôvod na túto zmenu? Ja mám napr. analytiku, kde účtujem všetky výdavky na auto okrem PHM a tam mám aj poistenie PZP a HP a nákup náhr. dielov (žiarovky a pod.), aby som mala prehľad o všetkých nákladoch na automobil. Teraz mám z tohto vyňať všetko, čo je služba a dať to na predkontáciu "SLUŽBY" ? Od 1.1. 2013 ?
Díky za odpoveď
Doteraz tieto výdavky boli v ktorom stĺpci peňažného denníka?
Sarlotka
12.01.13,22:49
PZP a HP bude VOZD sluzby ?
junes
13.01.13,10:19
Ďakujem za odpovede, PZP a HP davam ako VOZD, automobil mam v majetku firmy, dufam, ze je to tak OK. Moj softver OBERON mi dovoluje do urcitej miery clenit si vydavky podla potrieb, takze si lahko mozem pozriet v ramci VOZD konkretny druh nakladov napr. naklady suvisiace s prevadzkou automobilu. Pride mi to samozrejme, nenapadlo ma, ze ine softy tuto moznost nemusia ponukat. Akurat ked som spravne pochopila uvodnu info o novele, tak budem musiet rozdelit VOZD naklady tak, aby sa dali vycislit zvlast "VOZD sluzby".
marjankaj
13.01.13,10:45
Ďakujem za odpovede, PZP a HP davam ako VOZD, automobil mam v majetku firmy, dufam, ze je to tak OK. Moj softver OBERON mi dovoluje do urcitej miery clenit si vydavky podla potrieb, takze si lahko mozem pozriet v ramci VOZD konkretny druh nakladov napr. naklady suvisiace s prevadzkou automobilu. Pride mi to samozrejme, nenapadlo ma, ze ine softy tuto moznost nemusia ponukat. Akurat ked som spravne pochopila uvodnu info o novele, tak budem musiet rozdelit VOZD naklady tak, aby sa dali vycislit zvlast "VOZD sluzby".
VOZD si aj doteraz musela rozdeľovať na
1. nákup tovaru
2. nákup materiálu
3. mzdy
4. poistné(odvody)
5. prevádzková réžia
6. tvorba sociálneho fondu

Tak kam si to dávala?:eek:
kn-alka
13.01.13,11:09
Ďakujem za odpovede, PZP a HP davam ako VOZD, automobil mam v majetku firmy, dufam, ze je to tak OK. Moj softver OBERON mi dovoluje do urcitej miery clenit si vydavky podla potrieb, takze si lahko mozem pozriet v ramci VOZD konkretny druh nakladov napr. naklady suvisiace s prevadzkou automobilu. Pride mi to samozrejme, nenapadlo ma, ze ine softy tuto moznost nemusia ponukat. Akurat ked som spravne pochopila uvodnu info o novele, tak budem musiet rozdelit VOZD naklady tak, aby sa dali vycislit zvlast "VOZD sluzby".

Na stránkach exalogicu už je dostupná nová verzia programu:
Jednoduché účtovníctvo

Program bol prispôsobený legislatívnym zmenám platným od 1.1.2013. Zmeny sa týkajú stĺpcov v peňažnom denníku, kde boli výdavky ovplyvňujúce základ dane zmenené nasledovne:
- nový stĺpec Zásoby (pôvodne Materiál alebo Tovar)
- nový stĺpec Služby
- nový stĺpec Ostatné (pôvodne Prevádzková réžia).
Zmena v peňažnom denníku vyžadovala ďalšie úpravy:
- zoznam predkontácii bol automaticky upravený - do roku 2012 (vrátane) boli zachované stávajúce predkontácie, od roku 2013 sa pri transformácii databázy vytvorili nové predkontácie platné od roku 2013, kde boli zmenené stĺpce peňažného denníka Zásoby za Materiál a Tovar, Ostatné za Prevádzková réžia. Predkontáciu pre účtovanie služieb od roku 2013 si je potrebné vytvoriť manuálne.
- Boli upravené všetky tlačové výstupy v peňažnom denníku - tlačové výstupy Peňažný denník, Výkaz o príjmoch a výdavkoch, Súčty stĺpcov peňažného denníka a niektoré ďalšie sú prispôsobené pre tlač údajov aj z účtovného obdobia 2012 a aj 2013. (čiže spracovávanie účtovníctva pre obidva účtovné obdobia bolo zachované). Ostatné tlačové výstupy (napr. Výdavky ovlyvňujúce základ dane) tlačia už stĺpce podľa novej legislatívy, avšak v prípade tlače údajov z predchádzajúcich účtovných období budú zobrazené údaje korektné - do stĺpca Zásoby budú načítané stĺpce Materiál a Tovar.
junes
13.01.13,16:15
KN-alka ďakujem za info, 2013 som ešte nepozerala.

marjankaj - tak, ako píšeš, ibaže prevádzkovú réžiu si ešte delím podľa predmetu.
marjankaj
13.01.13,16:24
KN-alka ďakujem za info, 2013 som ešte nepozerala.

marjankaj - tak, ako píšeš, ibaže prevádzkovú réžiu si ešte delím podľa predmetu.
No dobre, ale do výkazov o príjmoch a výdavkoch sa to nedelí. Alebo máš svoje vlastné výkazy?
Prilep vzor, nech sa poučíme.
Do 31.12.2012
http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4079&documentId=6928
Od 1.1.2013
http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=7481&documentId=7459
VegiC
14.01.13,08:20
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, ako ste po novom vyriešili tvorbu analytiky v jednotlivých stĺpcoch nového peňažného denníka v roku 2013? Kam dať napr. cestnú daň, stravenky, kancelárske potreby, atď? Ďakujem veľmi pekne za reakciu.
marjankaj
14.01.13,09:30
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, ako ste po novom vyriešili tvorbu analytiky v jednotlivých stĺpcoch nového peňažného denníka v roku 2013? Kam dať napr. cestnú daň, stravenky, kancelárske potreby, atď? Ďakujem veľmi pekne za reakciu.
A čo tak kuknúť na úvodný príspevok?:confused:
VegiC
14.01.13,09:37
A čo tak kuknúť na úvodný príspevok?:confused:
Úvodný príspevok som si pozorne prečítal, no odpoveď na moju otázku som tam nenašiel. Je zrejme lepšie človeka začínajúceho účtovať odpísať ako poradiť mu, zrejme ste už zabudli na svoje začiatky. :(
marjankaj
14.01.13,09:42
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, ako ste po novom vyriešili tvorbu analytiky v jednotlivých stĺpcoch nového peňažného denníka v roku 2013? Kam dať napr. cestnú daň, stravenky, kancelárske potreby, atď? Ďakujem veľmi pekne za reakciu.
Treba si prečítať postupy účtovania JU.
Cestná daň - ostatné (predtým réžia)
Kancelárske potreby - zásoby (predtým materiál)
Stravné lístky- ceniny, prípadne ostatné. http://www.porada.sk/t111857-stravne-listky-v-ju.html

Stále sa to tu píše dokola, stačí iba čítať.
VegiC
14.01.13,09:51
Ďakujem, nič viac som nechcel vedieť.
Zita5
14.01.13,09:59
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, ako ste po novom vyriešili tvorbu analytiky v jednotlivých stĺpcoch nového peňažného denníka v roku 2013? Kam dať napr. cestnú daň, stravenky, kancelárske potreby, atď? Ďakujem veľmi pekne za reakciu.

Ak služby nahradili Prevádzkovú réžiu , a Ostatné nahradili Iné výdavky OVZD ,tak daň z MV (cestná už neexistuje), by som účtovala Ostatné , stravenky idú najskôr do cenín a potom by som ich účtovala do "Ostatné" a kancelárskej potreby do " Zásoby ".

Určite k tomu vydajú usmernenie či pokyn, lebo každý bude účtovať inak .
VegiC
14.01.13,10:14
Ak služby nahradili Prevádzkovú réžiu , a Ostatné nahradili Iné výdavky OVZD ,tak daň z MV (cestná už neexistuje), by som účtovala Ostatné , stravenky idú najskôr do cenín a potom by som ich účtovala do "Ostatné" a kancelárskej potreby do " Zásoby ".

Určite k tomu vydajú usmernenie či pokyn, lebo každý bude účtovať inak .

Ďakujem Zita5 za inteligentnú a odbornú odpoveď. Ďakujem, že ste mi potvrdila, že sa vydá nejaký pokyn, usmernenie k účtovaniu, lebo zatiaľ nič konkrétne neexistuje a každý účtuje inak. Chcel som si len overiť, či moje účtovné kroky vedú správnym smerom alebo nie, ešte raz veľká vďaka.
marjankaj
14.01.13,10:40
Určite k tomu vydajú usmernenie či pokyn, lebo každý bude účtovať inak .
Je úplne jedno či vydajú usmernenie alebo pokyn. To nie je vôbec záväzné. Rozhodujúce je či je to v súlade so zákonom.
Zita5
14.01.13,10:51
Je úplne jedno či vydajú usmernenie alebo pokyn. To nie je vôbec záväzné. Rozhodujúce je či je to v súlade so zákonom.

Janko , však ma nechytaj za každé slovíčko .:D
Bude v tom chaos, to vieme , lebo tie Postupy JU nie sú jednoznačné a zasa zreteľné a je v nich ešte sem aj chyba . Veľa ľudí bude mať aj problém kam zaúčtovať DzMV, resp. Daň z nehnuteľnosti nebude im to jasné, nakoľko sme to účtovali účtovali do prevádzkovej réžie , tam mali byť len služby ......avšak DzMV a DzNH nepovažujem za nakupovanú službu ..... ale Ostatný výdavok .My si to vieme uvedomiť resp.rozlíšiť ...ale začínajúci účtovník nie ....daňová správa sa zobudí o pár rokov, ako tomu je doteraz .

Prosím Ťa prilep ten súlad zákona , ktorý bude jasný,zreteľný a čitateľný ozaj pre každého jedného človeka ....že ak si ho prečítaš, tak je každému všetko jasné .
Áno usmernenie či pokyn bude pre všetkých takou pomocnou barličkou :)
marjankaj
14.01.13,11:23
Janko , však ma nechytaj za každé slovíčko .:D
Bude v tom chaos, to vieme , lebo tie Postupy JU nie sú jednoznačné a zasa zreteľné a je v nich ešte sem aj chyba . Veľa ľudí bude mať aj problém kam zaúčtovať DzMV, resp. Daň z nehnuteľnosti nebude im to jasné, nakoľko sme to účtovali účtovali do prevádzkovej réžie , tam mali byť len služby ......avšak DzMV a DzNH nepovažujem za nakupovanú službu ..... ale Ostatný výdavok .My si to vieme uvedomiť resp.rozlíšiť ...ale začínajúci účtovník nie ....daňová správa sa zobudí o pár rokov, ako tomu je doteraz .

Prosím Ťa prilep ten súlad zákona , ktorý bude jasný,zreteľný a čitateľný ozaj pre každého jedného človeka ....že ak si ho prečítaš, tak je každému všetko jasné .
Áno usmernenie či pokyn bude pre všetkých takou pomocnou barličkou :)
S týmto súhlasím.
A chaos predsa nerobíme my, ale tí, čo robia takéto zákony. Aj tak to nikomu nie je treba. Slúži to väčšinou na to, aby mali za čo udeliť sankcie. A plniť plán pokút.
A čo vymyslel Mikloš s informačným systémom minulý rok ani nehovorím.
Zita5
14.01.13,11:24
Úvodný príspevok som si pozorne prečítal, no odpoveď na moju otázku som tam nenašiel. Je zrejme lepšie človeka začínajúceho účtovať odpísať ako poradiť mu, zrejme ste už zabudli na svoje začiatky. :(

Aby som bola objektívna marjankaj radí na tejto porade dobrovoľne, netreba sa zasa hneď uraziť.Nikto sme nezabudli na svoje začiatky, ale chceme , aby aj nový účtovník ktorý príde na Poradu študoval všetko čo potrebuje k svojej práci .Len to nás posúva ďalej .Takže on to vôbec nemyslel v zlom .
marjankaj
14.01.13,11:45
Začiatkom roka je dostať v stánkoch daňový sprievodca s komentárom. Teraz to bude na rok 2013. Vydávajú to Hospodárske noviny a aj Pravda. Treba si to kúpiť, tam je všetko aktuálne. A bude to vždy všetko pokope a poruke.
Zita5
14.01.13,11:50
Začiatkom roka je dostať v stánkoch daňový sprievodca s komentárom. Teraz to bude na rok 2013. Vydávajú to Hospodárske noviny a aj Pravda. Treba si to kúpiť, tam je všetko aktuálne. A bude to vždy všetko pokope a poruke.

Dobre že si to pripomenul, mám klienta s PNS tak mu musím pripomenúť .Najväčší problém mi robí nový Daňový poriadok, v tom sa neviem stále orientovať ,predpokladám, že aj ten tam bude.
marjankaj
14.01.13,11:53
Dobre že si to pripomenul, mám klienta s PNS tak mu musím pripomenúť .Najväčší problém mi robí nový Daňový poriadok, v tom sa neviem stále orientovať ,predpokladám, že aj ten tam bude.
V roku 2012 tam bol. No tie paragrafy poriadne poprehadzovali.:confused:
A sú tam aj postupy účtovania. Možno chýba iba Obchodný zákonník, ale to už by bola veľká kniha.;)

Je dobré si to odkladať. Ak príde kontrola trebárs za dva roky, tak sa tie paragrafy už pletú popri tých všetkých novelách.
Jana Acsová
14.01.13,11:54
Zmena druhového členenia výdavkov peňažného denníka od 1. 1. 2013. Skúsime zhrnúť.
Aktuálne členenie:

1. zásoby
2. služby
3. mzdy
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov
5. tvorbu sociálneho fondu
6. ostatné výdavky
Tzv. "zberkou" sa stávajú ostatné výdavky, kde sa účtuje to, k čomu nemáme vecnú náplň.

Vzhľadom k vyšpecifikovaniu nového výdavku služby, postupy uvádzajú v § 6/9 PUJU, čo sa tam účtuje, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné.

Ako ostatné výdavky sa účtujú napríklad kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv, nehmotný majetok v ocenení neprevyšujúcom 2 400 eur, ktorý nie je dlhodobým majetkom, zrušenie prác a trvalé zastavenie prác súvisiacich s obstaraním dlhodobého majetku ak to nie je manko alebo škoda, OC postúpenej pohľadávky, odpis opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku, DPH na konci roka u koeficientára a iné neuvedené výdavky, ktoré nie sú výdavkom na zásoby, služby, mzdy, poistné a odvody a tvorbou SF.
VegiC
14.01.13,11:59
Aby som bola objektívna marjankaj radí na tejto porade dobrovoľne, netreba sa zasa hneď uraziť.Nikto sme nezabudli na svoje začiatky, ale chceme , aby aj nový účtovník ktorý príde na Poradu študoval všetko čo potrebuje k svojej práci .Len to nás posúva ďalej .Takže on to vôbec nemyslel v zlom .

V žiadnom prípade sa neurážam. Čítam, hľadám, sťahujem, študujem... niekedy to nestačí a človek sa potrebujem poradiť aj s iným účtovníkom a keďže nikoho nepoznám, pomoc som hľadal tu... nechcem obťažovať svojou nevedomosťou ostatných účastníkov, len som si chcel byť istý, že analytika, ktorú som si vytvoril, je správna. V konečnom dôsledku som odpovede na svoje otázky našiel a to je hlavné...
ledne
14.01.13,13:41
Keď som tomu dobre porozumel tak, cestná daň sa bude učtovať do služieb ?
Jana Acsová
14.01.13,13:43
Keď som tomu dobre porozumel tak, cestná daň sa bude učtovať do služieb ?No neviem, ako ste k tomu dospeli, ale mne to do služieb nepasuje. Do ostatných výdavkov áno. Prečo? Lebo ostatné výdavky sú zberným stĺpcom pre výdavky, ktoré neviem zaradiť. A daň je daň. Nie je to žiadna služba.
ledne
14.01.13,14:41
Ďakujem.
Ešte poprosím - nákup PHM na automobil vo firme, mám zaúčtovať do služieb, alebo do ostatných výdajov ?
marjankaj
14.01.13,14:43
Ďakujem.
Ešte poprosím - nákup PHM na automobil vo firme, mám zaúčtovať do služieb, alebo do ostatných výdajov ?
Zásoby.
§11/2c postupy JU

http://www.epredpisy.sk/images/stori...2011/562nn.pdf (http://www.epredpisy.sk/images/stories/pdf/novely/2011/562nn.pdf)
jana007
28.01.13,06:55
Chcem sa spýtať, pracovné oblečenie pre zamestnancov, kde zaradím?
beatam
28.01.13,09:08
Chcem sa spýtať, pracovné oblečenie pre zamestnancov, kde zaradím?

2012 - materiál
2013 - zásoby
aktaK
29.01.13,11:47
ludia, prosím o odpoved asi na moju "priblblu" otazku,

ale minulý rok som pouzívala kolonku TOVAR len na nákup tovaru na dalsí predaj, myslím, že kvoli poriadku na sklade to bolo super, ze to bolo odclenene, teraz nákup tovaru na dalsí predaj dám do novej kolonky zásoby, nebude v tom dáky velky chaos, ked tam bude zaroven pero, papier, spinky, ziarovky atd, ktore idu ihned do spotreby?
beatam
29.01.13,11:56
ludia, prosím o odpoved asi na moju "priblblu" otazku,

ale minulý rok som pouzívala kolonku TOVAR len na nákup tovaru na dalsí predaj, myslím, že kvoli poriadku na sklade to bolo super, ze to bolo odclenene, teraz nákup tovaru na dalsí predaj dám do novej kolonky zásoby, nebude v tom dáky velky chaos, ked tam bude zaroven pero, papier, spinky, ziarovky atd, ktore idu ihned do spotreby?

Nič Ti nebráni urobiť si vlastnú analytiku ku kolonke zásoby :)
aktaK
29.01.13,12:07
beatam, dakujem, prave som si vytlacila novy penazny dennik na rok 2013, a značím si, co a kde budem uctovat,
takze ZASOBY si rozclením minimalne na tovar a materiál...
- do tovaru - tovar na dalsí predaj (zároven ako príjem do skladu),
- a do materiálu - materiál do okamzitej spotreby (toto mimo sklad)....
(myslim, ze stará kolonka tovar bola dost dolezitá sama o sebe, hlavne kvoli prehladu nákupu tovaru - ved na strane druhej kolonku TOVAR v príjmoch nezrusili, resp. ju nespojili dokopy s kolonkou za vyrobky a sluzby..)
rufus
05.02.13,11:57
naozaj sú ZASOBY vhodné pre kancelárske potreby, ktoré idú priamo do spotreby? veď stĺpec ZASOBY ide do výkazu majetku a záväzkov a predstavuje speňažiteľný majetok a nie spotrebovaný. Ja by som to dala do OSTATNE odpočítateľné výdavky...
marjankaj
05.02.13,12:12
naozaj sú ZASOBY vhodné pre kancelárske potreby, ktoré idú priamo do spotreby? veď stĺpec ZASOBY ide do výkazu majetku a záväzkov a predstavuje speňažiteľný majetok a nie spotrebovaný. Ja by som to dala do OSTATNE odpočítateľné výdavky...
Áno naozaj.
Veď aj tovar, ak ho predáš, tak ho predsa stále budeš viesť v kolónke Zásoby, aj keď na sklade už nič nebude.:cool:
A do výkazu nejde stĺpec z peňažného denníka, ale stav zo skladovej evidencie na základe inventúry.
rufus
05.02.13,12:29
ďakujem
uko
07.02.13,12:41
prosim Vas a ako si to clenite v ALFE?
mne "sám" program rozdelil napríklad zásoby na tovar a materiál. potrebovala by som ešte rozčleniť napr. materiál na PHM, kancelárske potreby..... ale neda sa to. rozmyslam ze to urobim takto :
zásoby-tovar,
zásoby - materiál PHM
zásoby - materiál kancelárske potreby
zásoby - materiál obaly .... a pod
a ked budem potrebovat vediet material spolu, tak to manualne spocitam.... dake divne, ze?
kylie
10.02.13,12:05
Dobrý deň. V Alfe mi "sám" program ponúkol členenie vo výdavkoch za služby - nákup PHM. No podľa usmernenia by nákup PHM mal byť zaradený do zásob. Tak už teraz tomu nerozumiem.Je to chyba v Alfe?
susan 111979
10.02.13,17:02
Dobrý deň. V Alfe mi "sám" program ponúkol členenie vo výdavkoch za služby - nákup PHM. No podľa usmernenia by nákup PHM mal byť zaradený do zásob. Tak už teraz tomu nerozumiem.Je to chyba v Alfe?
Od 1.1.2013 sa PHM člení do výdavkov zásob.
Siporka
10.02.13,17:30
Od 1.1.2013 sa PHM člení do výdavkov služieb.

Treba čítať aj predchádzajúce komentáre, myslím si, že komentár č. 30 uvedie správny postup. PHM "Zásoby. §11/2c postupy JU"
Rozalka
10.02.13,17:38
Od 1.1.2013 sa PHM člení do výdavkov služieb.
ále? a kde si to čítala?
Aljok
10.02.13,19:17
Dobrý deň. V Alfe mi "sám" program ponúkol členenie vo výdavkoch za služby - nákup PHM. No podľa usmernenia by nákup PHM mal byť zaradený do zásob. Tak už teraz tomu nerozumiem.Je to chyba v Alfe?
Pravdepodobne si predtým PHL účtovala do prevádzkovej réžie. Tiež som pozerala ako puk čo mi to všetko nahádzala Alfa do analytiky služieb, ale zrejme len opravili názov stĺpca Prevádzková réžia na Výdavok za služby a pôvodná analytika nám zostala z min. roka. To už si musíš opraviť podľa nových postupov.
alohamercy
11.02.13,14:02
možno to bude primitívna otázka, ale predsa....
SZČO robí JU ručne, aké knihy je musí viesť?
Stačí peňažný denník a kniha pohľadávok a záväzkov, alebo je potrebné aj niečo iné?
Rozalka
11.02.13,19:29
možno to bude primitívna otázka, ale predsa....
SZČO robí JU ručne, aké knihy je musí viesť?
Stačí peňažný denník a kniha pohľadávok a záväzkov, alebo je potrebné aj niečo iné?
Všetko, pre čo má náplň.
evelien
12.02.13,08:55
poplatok za upomienku za nezaplatene telefonne ucty - ostatne vydavky?
Siporka
12.02.13,19:41
Správny je nasledovný postup,
duša /pneu/ - zásoby
mon.dem.vyvážov- služby
expres.platba - ostatné
prísady do PHM - zásoby
tech. kontorla, nálep., osvedč.- služby
recyk. odp.z obalov-služby
odborné knihy- zásoby
poplatky BU - služby
upgrade soft.-služby
odvody SZČO, zamestnancom- platby do fondov
Sarlotka
13.02.13,20:53
prosim kam s dialnicnymi znamkami

sluzby alebo ostatne

podla mna ostatne?
dakujem
nika.sum
13.02.13,21:11
prosim kam s dialnicnymi znamkami

sluzby alebo ostatne

podla mna ostatne?
dakujem
Ked to porovnam s PU uvazovala by som aj o sluzbach...
Sarlotka
13.02.13,21:35
Ked to porovnam s PU uvazovala by som aj o sluzbach...

no ved toto...:)

aj po PZP a HP som uz tiez niekde pisala ci poistovacie sluzby alebo vydavok ostatne s porovnanim s PU...

snad k tomu vydaju nejake usmernenie.. v priebehu roka preuctujem...
uko
14.02.13,13:07
skúsila som urobiť takúto tabuľku.... niečo je z opatrenia, niečo z vašich príspevkov.
ak je niečo zle, prosím opravte. priebežne by sme ju mohli opravovať a dopĺňať
....a kým budeme robiť DP za rok 2013 snáď k niečomu jednotnému spoločne dospejeme :cool:
amundsen
15.02.13,12:34
Dobry den,

a kam by ste zaradili:
servis - udrzba auta
kurier
parkovne

Dakujem krasne za odpovede.
mondes
15.02.13,12:35
Dobry den,

a kam by ste zaradili:
servis - udrzba auta
kurier
parkovne

Dakujem krasne za odpovede.

Jednoznačne to patrí do služieb.
Sarlotka
16.02.13,13:29
suhlasim sluzby
annasa
16.02.13,19:01
A kam by ste zaučtovali lízingový úrok?
Rozalka
17.02.13,13:11
A kam by ste zaučtovali lízingový úrok?
ostatné
uko
18.02.13,10:12
Správny je nasledovný postup,
duša /pneu/ - zásoby
mon.dem.vyvážov- služby
expres.platba - ostatné
prísady do PHM - zásoby
tech. kontorla, nálep., osvedč.- služby
recyk. odp.z obalov-služby
odborné knihy- zásoby
poplatky BU - služby
upgrade soft.-služby
odvody SZČO, zamestnancom- platby do fondov

takze ked mam napr. opraveny defekt a na jednom blocku je zaplata, klobucik, demontaz disku, montaz disku, oprava duse..... mam to rozdelovat??? fakt to tak robite?
Tweety
18.02.13,10:13
takze ked mam napr. opraveny defekt a na jednom blocku je zaplata, klobucik, demontaz disku, montaz disku, oprava duse..... mam to rozdelovat??? fakt to tak robite?
Nie, je to jedna služba.
Najka
18.02.13,15:38
Debetný úrok a úrok z úveru dávať do služieb-poplatky banke?
Najka
19.02.13,09:31
posúvam....
uko
19.02.13,09:58
Debetný úrok a úrok z úveru dávať do služieb-poplatky banke?
ja by som dala tam
Katarína Vážna Janeková
19.02.13,11:37
a kam by ste zaradili predplatne časopisu? "služba" ?
uko
19.02.13,12:42
a kam by ste zaradili predplatne časopisu? "služba" ?
ja by som dala asi skor ostatne. ci?
nika.sum
19.02.13,21:02
ja by som dala asi skor ostatne. ci?

neviem, keby som kupila odborny casopis, ci knihu, dala by som to doteraz do materialu, cize po novom zasoby, a predplatne je len dopredu zaplateny casopis....
nika.sum
19.02.13,21:05
Inak nechapem preco vymysleli taketo nepodstatne zmeny, akoby sme toho nemali v tejto dobe dost. Co sa zmeni tymto nechapem....asi len potrebuju zase dovod za co pokutovat, tych ktori tie zmeny nepostrehnu alebo spravne nepochopia...
tompet
20.02.13,00:13
Ak nad tým uvažujem tak touto/pre mňa blbou/ zmenou viac potopili daňovákov ako nás.
Jednoduchý klik na rekapitulácia peňažného denníka mi dal info o hrubom rabate pri predaji tovaru = PTO/VTO. Teraz použijem analytiku a tých klikov bude o pár viac. Ale ja si to zistím hravo.
A na základe výkazov /PaV,MaZ/ si mierne erudovaný človek vedel vyrátať skoro presne rabat pri predaji tovaru. My si to vyrátame aj tak, lebo máme údaje.
Ale teraz si zoberte daňovákov. Z doterajších výkazov boli múdri a ak sa im nezdal rabat tak už ste fičali na kontrolu. A videl som také DP kde bol rabat aj mínusový alebo v lepšom prípade blízky nule. /Niekedy žasnem ako niekto môže robiť účtovníctvo a nemá ani páru o logike čísel/
Ale z tých nových výkazov to absolútne nevyčítajú. Takže toto je plus pre nás - môžme viac riskovať, veď kontrola je tak štatisticky raz za 5-7 rokov ak nevytŕčate z radu.
Tak si myslím, že niekto chcel vykopať jamu a padol do nej sám.
A možnože len niekto vlastní tlačiarne a nemal zákazky?
Život je zmena - a uznajte - čo treba meniť ak nie to čo funguje už pekných pár rokov a nik to meniť nechce. A možnože na vianoce bude ďalší darček - zmeny v postupoch účtovania v JU na strane príjmov.
Odpusť im bože, sú tak blbí, že nevedia čo činia.
kukučka
20.02.13,00:45
Naozaj si myslíš, že sú hlúpi? Ja si myslím, že sú bezcitní, tie zmeny nerobia kvôli nám "dole", ale kvôli sebe "hore".
Bobusko
20.02.13,02:47
Dobrý nápad, ja by som doplnila medzi ostatné výdavky koncesionársky poplatok ...Kam zaradiť doplnky do MV napr. autorádio, poťahy, alarm do MV, pričom cena je do 1700EUR
Bobusko
20.02.13,02:52
Chcem sa spýtať, kam zaradiť doplnky do MV /napr. autoalarm, poťahy, koberčeky, autokamery-všetko v malej hodnote nepresahujúce 1700EUR za rok/
jeso
20.02.13,06:48
nový stlpec - zásoby / pôvodne materiál /
aladin
20.02.13,17:37
Ak nad tým uvažujem tak touto/pre mňa blbou/ zmenou viac potopili daňovákov ako nás.
Jednoduchý klik na rekapitulácia peňažného denníka mi dal info o hrubom rabate pri predaji tovaru = PTO/VTO. Teraz použijem analytiku a tých klikov bude o pár viac. Ale ja si to zistím hravo.
A na základe výkazov /PaV,MaZ/ si mierne erudovaný človek vedel vyrátať skoro presne rabat pri predaji tovaru. My si to vyrátame aj tak, lebo máme údaje.
Ale teraz si zoberte daňovákov. Z doterajších výkazov boli múdri a ak sa im nezdal rabat tak už ste fičali na kontrolu. A videl som také DP kde bol rabat aj mínusový alebo v lepšom prípade blízky nule. /Niekedy žasnem ako niekto môže robiť účtovníctvo a nemá ani páru o logike čísel/
Ale z tých nových výkazov to absolútne nevyčítajú. Takže toto je plus pre nás - môžme viac riskovať, veď kontrola je tak štatisticky raz za 5-7 rokov ak nevytŕčate z radu.
Tak si myslím, že niekto chcel vykopať jamu a padol do nej sám.
A možnože len niekto vlastní tlačiarne a nemal zákazky?
Život je zmena - a uznajte - čo treba meniť ak nie to čo funguje už pekných pár rokov a nik to meniť nechce. A možnože na vianoce bude ďalší darček - zmeny v postupoch účtovania v JU na strane príjmov.
Odpusť im bože, sú tak blbí, že nevedia čo činia.

maximalne suhlasim a nie iba marzu (rabat nakup predaj/tovaru) ale v hrubom aj pridanu hodnotu sluzieb.. (Prijem sluzieb/ vydaj material) Vsak mal niekto minusovy rozdiel medzi nakupom a predajom tovaru a nemal to nad sklade, bol to dobry podnet na kontrolu. Existoval v minulom roku program infonumb do ktoreho ked sa zadali tieto udaje (nakup predaj tovaru , sklad, pohladavky za tovar , tak vcelku vypocital rabat...vlastne marzu) ale bolo to jasne i z vykazov ako hovoris.necudoval by som sa ak o rok by sa menili vykazy asi to muselo byt od zeleneho "parlamentneho" stola
aladin
20.02.13,17:40
nemyslim si ze su nepodstatne zmeny. v celku menia filozofiu prislusnosti vydavkov
monciqamonciqa
20.02.13,19:25
a co napr. nakup nafty, spotreba nafty (vyuzivam traktor na prace v lese..niekolko mesiacov v roku ) ..dakujem pekne za odpovede.
mondes
20.02.13,19:35
nafta = výdavok za materiál
monciqamonciqa
20.02.13,19:41
nafta = výdavok za materiál
a kam potom so spotrebou ?
mery25
21.02.13,09:22
poprosím a kde by ste dali doplnenie mýta, diety zamestnancov a leasingovú splátku?
aladin
21.02.13,15:04
+ udaj zasoby z casti vykazu Prijmy a vydavky sa nemusi rovnat zasobam z formulara vykaz o majetku a zavazkoch. Tazko sa tu hlada logika
a_je_to
21.02.13,16:29
a co napr. nakup nafty, spotreba nafty (vyuzivam traktor na prace v lese..niekolko mesiacov v roku ) ..dakujem pekne za odpovede.


a kam potom so spotrebou ?

Každý nákup nafty účtuješ a dokladuješ ako nákup zásob /doposiaľ materiálu - na poskytovanie služieb/ až do konca roka. Spotrebu upravíš podľa knihy jázd /výkonov traktora/ na sumu vykázanej spotreby buď stornom zásob, alebo doúčtovaním v uzávierkových operáciách, ak si v minuloročnom výkaze o majetku a záväzkoch vykázala zostatok nafty z minulého roka. Ak nevykazuješ knihu jázd, tak stornuješ 20% z vykázaného nákupu.
a_je_to
21.02.13,16:31
+ udaj zasoby z casti vykazu Prijmy a vydavky sa nemusi rovnat zasobam z formulara vykaz o majetku a zavazkoch. Tazko sa tu hlada logika

Ako by sa to mohlo rovnať ? Keď výkaz Príjmy a výdavky vykazuje nákup, resp. spotrebu za celý rok a Výkaz o majetku a záväzkoch zostatok nakúpených ale nespotrebovaných zásob k 31.12 ?
a_je_to
21.02.13,16:37
poprosím a kde by ste dali doplnenie mýta, diety zamestnancov a leasingovú splátku?

Doplnenie mýta by mal byť výdavok na Služby /diaľničnej spoločnosti/, diéty Služby /aspoň tak sú považované v PÚ = 512/. Leasingová splátka sa musí rozdeliť na splátku istiny = nedaňový výdavok a splátku úroku = finančná Služba leasingovej spoločnosti.
aladin
21.02.13,19:05
Ako by sa to mohlo rovnať ? Keď výkaz Príjmy a výdavky vykazuje nákup, resp. spotrebu za celý rok a Výkaz o majetku a záväzkoch zostatok nakúpených ale nespotrebovaných zásob k 31.12 ?
ano konstatoval som to iste len inymi slovami :)
Siporka
26.02.13,20:50
Prosím o radu,
mám pok. EUR a pok. SF ako správne zaúčtovať v JU, program MRP povinný prídel na SF aby bol danový výdavok?
jana007
27.02.13,07:56
Prosím o radu,
mám pok. EUR a pok. SF ako správne zaúčtovať v JU, program MRP povinný prídel na SF aby bol danový výdavok?

P/EUR - pohyb 26
P/SF - pohyb 14
aktaK
04.03.13,15:08
teraz mám dilemu, kam budem účtovať opravy budov, či už sa jedná o malé bežné opravy, udržiavanie stavu budov, resp. či sa jedná o výmenu okien atd...
najprv som začala taketo faktúry učtovat ako služby... ale dnes som sa akosi zarazila, či ich nemám opraviť a zaradiť medzi ostatné výdavky,
už aj kvoli tomu, že medzi ostatnými výdavkami sú aj odpisy - napríklad aj budov, takže by to malo byť v jednej kope,
čo myslite??
jana007
05.03.13,06:12
Údržba a oprava hmotného majetku patrí do ostatných výdavkov. Teraz vyšla celkom dobrá publikácia:
http://www.pp.sk/1544/Vedenie-jednoducheho-uctovnictva-2013_47157.aspx

Kto má predplatený nejaký časopis z poradcu podnikateľa, treba zavolať, zašlu zdarma v rámci bonusového programu.
mimusa
10.03.13,18:30
nakupujem papier a z neho povysekavam napr.skatule, a potom ich predavam .Kde to mam zauctovat od 1.1.2013 do zasoby material alebo tovar ?
mondes
10.03.13,18:42
nakupujem papier a z neho povysekavam napr.skatule, a potom ich predavam .Kde to mam zauctovat od 1.1.2013 do zasoby material alebo tovar ?

Nákup papiera - materiál
Predaj škatúľ - predaj výrobkov a služieb
Pavol_Kr
11.03.13,14:45
Podľa "OPATRENIA Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74" so spracoval s kolegyňou nasledovný prehlad čo kam účtovať do výdavku v roku 2013. Predpokladáme že sa nebudeme mýliť a prehľad bude dobrým vodítkom pre novopečených účtovníkov.
( kódovanie je podľa MRP účtovného programu)



23


mzdy



1

- čisté mzdy



2

- daň zo ZČ zrazená a zaplatená



3

- daňový bonus



4

- odvody SP zo mzdy zrazená zamestnancovi vo výplate



5

- odvody ZP zo mzdy zrazená zamestnancovi vo výplate


24


platba do fondov



1

- SZČO SP - odvod - platba do SP




2

- SZČO ZP - odvod - platba do ZP




3

- SP - odvod do SP platenej firmou - príspevok firmy




4

- ZP - odvod do ZP platenej firmou - príspevok firmy



26


tvorba SF



28


zásoby




1

- materiál





1.1

- materiál - výrobný





1.2
- kancelárske potreby





1.3
- čistiace potreby a hygienické potreby do firmy (WC papier, mydla a podobne





1.4.
- PHM





1.5
- materiál na opravu





1.6
- inventár





1.7
- DrHM do doby spotreby jedného roka bez ohľadu na cenu





1.8
- ostatný spotrebný materiál




1.9




2

- tovar




3

- vlastná výroba - materiál spotrebovaný na ňu



29


služby




1

- nakupované služby - typu sprostredkovanie




2

- práve služby




3

- spotreba energii




4

- telefónne poplatky




5

- poštovné




6

- bankové poplatky - za služby mimo dane zrazenej na účte




7

- nájomné




8

- cestovné výdavky




9

- podla mňa sem ide aj niečo také ako umývanie auta, parkové, upratovanie služby, kopírovanie, asi aj notárske poplatky




10

- diaľničná nálepka




11

- mýtne



12

- kolkové známky



13

- stravné 100% živnostník a 55% zamestnanec



14

- poštovné



15

- leasingov provízie



30


ostatné výdavky





- DMV





- poistenia - PZP, HP, poistenie všeobecné zodpovedné za škodu





- úroky debetné na účtoch





- úroky pri leasingu



Rád by som keby ste sa k uvedenej problematike teda rozdeleniu vyjadrili prípadne ak máte nejaké podnety aby ste mi ich napísali a komentovali.

Ďakujem
Rozalka
11.03.13,19:01
Podľa "OPATRENIA Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74" so spracoval s kolegyňou nasledovný prehlad čo kam účtovať do výdavku v roku 2013. Predpokladáme že sa nebudeme mýliť a prehľad bude dobrým vodítkom pre novopečených účtovníkov.
( kódovanie je podľa MRP účtovného programu)

Rád by som keby ste sa k uvedenej problematike teda rozdeleniu vyjadrili prípadne ak máte nejaké podnety aby ste mi ich napísali a komentovali.

Ďakujem

Podľa môjho názoru kolky medzi služby nepatria.
jana007
12.03.13,07:08
Medzi ostatné výdavky patria výdavky s používaním motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku:
- daň z MV
- PZP a havarijné poistenie
- výdavky na opravy a údržbu
- ďalšie prevádzkové výdavky, ktoré súvisia s prevádzkovaním auta
- odpisy
- leasing
Pavol_Kr
13.03.13,11:48
Podľa môjho názoru kolky medzi služby nepatria.


nooo ako sa to vezme podľa mňa sa to môže zaradiť aj do služieb ale aj do ostatných výdavkov
nevravím že som zjedol všetku múdrosť sveta ... myslím si ze práve preto je tento portál aby sme o mnohých veciach diskutovali

o.i. najviac sa mi páčia odpovede typu to by som nedal tam alebo tam alebo to tam a tam nepatrí ale nenapíše svoj názor ... také odpovede súúú úúúplne happy
L-M
13.03.13,13:25
Medzi ostatné výdavky patria výdavky s používaním motorového vozidla zaradeného do obchodného majetku:
- daň z MV
- PZP a havarijné poistenie
- výdavky na opravy a údržbu
- ďalšie prevádzkové výdavky, ktoré súvisia s prevádzkovaním auta
- odpisy
- leasing

Aho Janka, prečo tieto výdavky na opravu auta, PZp... nie do služieb? A SL?- prepokladám , že do služieb..
jana007
14.03.13,06:39
L-M
14.03.13,11:38
Ďakujem Janka mrknem na to :-)
Rozalka
14.03.13,18:46
nooo ako sa to vezme podľa mňa sa to môže zaradiť aj do služieb ale aj do ostatných výdavkov
nevravím že som zjedol všetku múdrosť sveta ... myslím si ze práve preto je tento portál aby sme o mnohých veciach diskutovali

o.i. najviac sa mi páčia odpovede typu to by som nedal tam alebo tam alebo to tam a tam nepatrí ale nenapíše svoj názor ... také odpovede súúú úúúplne happy

Ani ja som nezjedla všetku múdrosť sveta, len tak premýšľam: akou službou je použitie kolkov?
v PÚ sa to účtuje na účet 538 - ostatné dane a poplatky, preto usudzujem tak, ako som napísala.
mizu24
14.03.13,18:49
No niekto tu písal, že kolky majú byť na 518, ja som to doteraz tiež dávala na 538
Rozalka
14.03.13,19:50
No niekto tu písal, že kolky majú byť na 518, ja som to doteraz tiež dávala na 538
.... a ja budem aj naďalej. Kolkom sa nedá nikde inde platiť, len v štátnych inštitúciách.
Ak by to mala byť služba, potom predpis by sa účtoval 518/345?.... to ani na pohľad nevyzerá účtovne, ale rada sa nechám poučiť.


Cenigová:

Na účtoch účtovej skupiny 53 - Dane a poplatky sa účtujú dane, odvody a obdobné platby, pri ktorých je účtovná jednotka daňovníkom, okrem dane z príjmov, ktorá sa účtuje v účtovej skupine 59. Patrí sem daň z motorových vozidiel a daň z nehnuteľností, ďalej sú to miestne dane, poplatky a odvody platené podľa osobitných zákonov.
raketak
15.03.13,12:59
Pekny den prajem, mam taky mensi problem u klienta alebo mozno to ani nie je, mam klienta ktory ma predmet zivnosti CInnost organizacnych, ekonomickych a podnikatelskych poradcov,.......v jednej fakture som mu nasiel fakturujem vam pomocne prace za obdobie januar-marec 2012 je to niaky problem alebo nie je?
veronikasad
15.03.13,13:14
Pekny den prajem, mam taky mensi problem u klienta alebo mozno to ani nie je, mam klienta ktory ma predmet zivnosti CInnost organizacnych, ekonomickych a podnikatelskych poradcov,.......v jednej fakture som mu nasiel fakturujem vam pomocne prace za obdobie januar-marec 2012 je to niaky problem alebo nie je?
čoho sa týkali tie pomocné práce ?
raketak
15.03.13,14:41
praveze to tam nie je blizsie specifikovane na fakture, to vedia len ti dvaja dodavatel a odberatel, preto som z toho v miernom zaskoceni ci je to chybna zmluva alebo nie ked je aj vyplatena
dov
26.03.13,19:47
dobrý večer, ak používam software Alfa+ úhrada školenia sa dáva na Iný výdavok ovplyvňujúci základ dane?
ďakujem za pomoc
Maria129
27.03.13,11:56
ahojte potrebujem pomoc....ak chcem prejsť z JU na paušálne výdavky...treba upraviť ZD nejako alebo treba mať niečo vysporiadané? Je možné len tak urobiť danové za 2012 - preukázaním paušálnych výdavkov alebo musím pokračovať preukázaním výdavkov - teda v JU ??? prosím poradte mi Ďakujem
Romant
27.03.13,12:56
Dotaz: a kam zauctovat vykon za preklad a tlmocenie - sluzba alebo ostatne??? Dakujem za radu, doteraz som to davala do prev. rezie.
Katarina
28.03.13,08:39
Podľa môjho názoru je to služba.
L-M
04.04.13,10:55
Prosím Vás a parkovné, autoumývarka tiež ostatné výdavky? SL- služby, alebo ostatné výdavky ? Človek si už na niečo zvykne a zas to menia :-(.

Ďakujem
MIŠO T
04.04.13,11:55
už sa mi to poplietlo - zakupil som NTB/ 500 e s DPH/ ako ho správne zaučtovať v JU ?
topper1
04.04.13,11:58
Prosím Vás a parkovné, autoumývarka tiež ostatné výdavky? SL- služby, alebo ostatné výdavky ? Človek si už na niečo zvykne a zas to menia :-(.

Ďakujem

podľa mna služby
topper1
04.04.13,11:59
už sa mi to poplietlo - zakupil som NTB/ 500 e s DPH/ ako ho správne zaučtovať v JU ?

zasoby
MIŠO T
04.04.13,12:01
zasoby

Ja som to dal ako DM / že je to drobny majetok/ a ono mi to hodilo do VNZD, takže teraz už viem že DM je DLHODOBY MAJETOK. To ho len treba evidovat v KM
lu-ab
05.04.13,11:58
dobrý deň, čítam si túto tému stále dokola a už som z nej domotaná...PZP a hav. poistku účtujete ako poistné služby alebo ostatný výdavok? PHM zostáva na zásobách? pretože kdesi vyššie som čítala, že je to vraj služba...a ešte by ma zaujímali úroky z úveru? tiež ostatný výdavok? ďakujem za odpoveď
jaroslava.n
11.04.13,13:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či niekto z vás používa program IFOsoft, a ako rieši to členenie zásob, služieb a ostatných výdavkov analytický, lebo podľa mňa sa to v tomto programe nedá a teda budem mať všetko v jednom, a nebudem to vedieť rozčleniť. Ďakujem
nikula
12.04.13,11:03
Dobropisom sme dostali bonus za rýchlu platbu - VOS alebo VTO?
Zita5
12.04.13,11:34
Dobropisom sme dostali bonus za rýchlu platbu - VOS alebo VTO?

Čo znamená skratka VOS a VTO ?
mimusa
16.04.13,09:26
Prosim Vas je to spravne
drobny hmotny majetok napr. telefon do ostatne
suciastky na udrzbu auta do sluzieb
sáčky do koša do zasob
Siporka
16.04.13,14:12
Ahojte,
ako by ste zaúčtovali,
- úroky BU - ostatné nezdaniteľné príjmy
- vrát. daň z mot. vozidiel - ostatné nezdaniteľné príjmy alebo minusom ostatné výdavky /suma je zaradená medzi pohľadávky, negativný pohyb ani neviem, či sa dá nejako urobiť/.
Ďakujem
Monika Kováčová
16.04.13,14:51
Prosim Vas je to spravne
drobny hmotny majetok napr. telefon do ostatne
suciastky na udrzbu auta do sluzieb
sáčky do koša do zasob
telefón ako prístroj - zásoby - hnuteľné veci použiteľné do roka
súčiastky na údržbu auta - zásoby - náhradné dielce k HM
sáčky do koša - zásoby - prevádzkový materiál
Monika Kováčová
16.04.13,14:52
Ahojte,
ako by ste zaúčtovali,
- úroky BU - ostatné nezdaniteľné príjmy
- vrát. daň z mot. vozidiel - ostatné nezdaniteľné príjmy alebo minusom ostatné výdavky /suma je zaradená medzi pohľadávky, negativný pohyb ani neviem, či sa dá nejako urobiť/.
Ďakujem

vrátenie dane z motorových vozidel - mínusom výdavky ovplyvňujúce základ dane ostatné
Monika Kováčová
16.04.13,14:55
Dobropisom sme dostali bonus za rýchlu platbu - VOS alebo VTO?

dobropis za čo? tovar? materiál? služba? - účtuje sa mínusom v príslušnom druhovom členení. Platba za faktúru bola účtovaná ako tovar? materiál? služba? Odpoveď na tieto otázky vám dá správny postup.
nika.sum
16.04.13,17:53
ja som si uz myslela, ze mi nieco uslo ked to neviem....:-)
Siporka
16.04.13,21:01
Úroky na BU 0,01 EUR kde účtovať?
Sarlotka
16.04.13,22:39
Úroky na BU 0,01 EUR kde účtovať?

kreditny urok PNZD ostatne ...
nika.sum
18.04.13,08:34
kreditny urok PNZD ostatne ...

ja pokial ho nemam zdaneny davam ako POZD, ak je zdaneny tak vtedy davam PNZD.
Monika Kováčová
18.04.13,08:57
Mám za to, že každý kreditný úrok je zdanený a to zrážkovou daňou - v zmysle zákona. Bez ohľadu na to, či zrážková daň je rovná nula, alebo nie. Zdanený je.;)
Zita5
18.04.13,09:06
Mám za to, že každý kreditný úrok je zdanený a to zrážkovou daňou - v zmysle zákona. Bez ohľadu na to, či zrážková daň je rovná nula, alebo nie. Zdanený je.;)

Ale z bankového výpisu nevyplýva že je úrok zdanený .Čo v tom prípade ?;)
Monika Kováčová
18.04.13,09:07
§ 43 (4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5, 9 alebo odseku 10. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.

§47 (1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

príklad: úrok 0,02 EUR - zrážková daň 20% = 0,004 EUr, na Eurocenty nadol je 0,00 EUR
Monika Kováčová
18.04.13,09:09
Ale z bankového výpisu nevyplýva že je úrok zdanený .Čo v tom prípade ?;)

daňovník môže postupovať podľa § 43a :
(1) Ak má daňovník pochybnosti o správnosti zrazenej dane alebo preddavku na daň, môže požiadať o vysvetlenie platiteľa dane v lehote do 12 kalendárnych mesiacov odo dňa, keď k zrážke dane alebo preddavku na daň došlo. V žiadosti uvedie dôvody preukazujúce jeho pochybnosti. Platiteľ dane je povinný písomne oznámiť daňovníkovi požadované údaje v lehote do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti a v tej istej lehote prípadnú chybu opraviť. Ak platiteľ dane nesplní túto povinnosť, daňovník je oprávnený podať sťažnosť správcovi dane v lehote do 60 dní odo dňa, keď mal platiteľ dane doručiť daňovníkovi písomné vysvetlenie a prípadnú chybu opraviť.

(2) Ak po doručení písomného vysvetlenia platiteľa dane podľa odseku 1 daňovník nesúhlasí s postupom platiteľa dane, môže podať sťažnosť na postup platiteľa dane správcovi dane, a to v lehote do 30 dní odo dňa doručenia písomného vysvetlenia platiteľa dane daňovníkovi.

(3) Správca dane, ktorý je miestne príslušný platiteľovi dane podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, 136ab) o sťažnosti uvedenej v odseku 1 alebo odseku 2 rozhodne tak, že sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu alebo vyhovie čiastočne a súčasne uloží platiteľovi dane povinnosť vykonať nápravu v určenej lehote, alebo sťažnosť zamietne. Rozhodnutie o sťažnosti sa doručí daňovníkovi aj platiteľovi dane, pričom daňovník a platiteľ dane sa môžu proti nemu odvolať v lehote do 30 dní odo dňa jeho doručenia. Odvolanie má odkladný účinok. Ak platiteľ dane nevykoná nápravu v lehote určenej v rozhodnutí, správca dane uloží platiteľovi dane pokutu podľa osobitného predpisu.136ac)
UBIKA25
20.04.13,08:56
Účtovanie - nákup software - 560 € ?? - služba ?... ostatné?...
ďakujem
wirgi
20.04.13,09:00
nehmotný majetok do 2400 eur - ostatné
Nina92
21.04.13,16:33
kde účtujete nákup has. prístrojov, ktoré sú určené na bezpečnosť prevádzke, nie na predaj?
Nina92
21.04.13,16:42
nákup softvéru v hodnote 50 eur - ostatné výdavky?
Tweety
21.04.13,18:03
nákup softvéru v hodnote 50 eur - ostatné výdavky?
Áno, a keby si prečítala príspevok č 125 vyššie, ani si nemusela zadávať otázku.
Tweety
21.04.13,18:03
kde účtujete nákup has. prístrojov, ktoré sú určené na bezpečnosť prevádzke, nie na predaj?
​Zásoby.
Rozalka
21.04.13,19:01
Ak sa neviete rozhodnúť, kam nákup zaradiť, stačí si pomyslieť, aký konštantný symbol by sa použil na úhradu.
Nina92
21.04.13,19:07
kde účtujete obedy pre zamestnancov - ostatné výdaje?
Nina92
21.04.13,19:10
Ďakujem, čítala som ju, chcela som sa uistiť, či tak rozmýšľame viacerí.
Nina92
21.04.13,20:21
Prosím vás, účtujete ochranné pomôcky pre zamestnancov do zásob? Nič iné mi z toho nevychádza...
Nina92
21.04.13,23:20
Poplatok mestu za znečisťovanie ovzdušia - ostatné výdavky - účtujete to takto aj vy?
wirgi
22.04.13,05:40
Áno
Nikol73
22.04.13,06:57
Dobry poprosila by som o radu kam zaradit pohonne hmoty teda nafta a benzin,opravy na auto a poistky .Ďakujem za odpoved.
mondes
22.04.13,07:03
Dobry poprosila by som o radu kam zaradit pohonne hmoty teda nafta a benzin,opravy na auto a poistky .Ďakujem za odpoved.

Pohonné hmoty - Zásoby v čl. PHM
Opravy na auto - Služby
Poistky - myslíš zákonnú poistku za auto? To by som dala do ostatných výdavkov
mariana11
26.04.13,10:10
Pohonné hmoty - Zásoby v čl. PHM
Opravy na auto - Služby
Poistky - myslíš zákonnú poistku za auto? To by som dala do ostatných výdavkov

PHM a opravy na auto by som zaradila rovnako, ale poistné by som dala do služieb.
Poisťovne poskytujú poisťovacie služby.

Ale podľa príspevku 88 by toto všetko malo byť zaradené do ostatných výdavkov. A to sa mi vôbec nepozdáva. Na základe čoho by všetko čo sa týka vozidla zaradeného v majetku, malo ísť do ostatných výdavkov?
Lucinka23
12.05.13,17:53
Dobrý deň, poplatok Soze a Slovgramu ako výdavok ostatné? Alebo sa mýlim? Ďakujem
Tweety
12.05.13,18:05
Áno, ostatné.
Siporka
20.05.13,21:02
Ahojte,
ako by ste zaúčtovali neoprávnený odber el.ener.?
Siporka
21.05.13,20:43
Naozaj nikto nevie?
Na FA je aj zisťovací poplatok s DPH a neoprávnený odber el. ener.. Ako by ste účtovali.
Poradí niekto, či sa dá DPH uplatniť, zisťovací poplatok bude daňovým výdavkom a neoprávnený odber el. ener. nie, alebo ako?
apo
22.05.13,21:02
V Postupoch účtovania je o priebežných položkách písané len tak všeobecne.

Moja otázka:

Ostala povinnosť pri nákupe hradenom debetnou kartou účtovať cez priebežné položky?

Veľmi by ma potešilo, že nie.

Inak štruktúra výdavkov podľa nových postupov sa dostala z hlavy na nohy. Dnes už nik nebude špekulovať či toaletný papier je réžia, alebo nákup materiálu.

Ďakujem.

apo
Zita5
23.05.13,06:49
Apo pozri §12

4)Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu
v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň
zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.
5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku
v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e) alebo písm. g). Na základe výpisu z banky
sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
apo
23.05.13,09:46
Ďakujem Zita5, akosi som to v §12 nevidel.

Priznám sa, že úhrady platobnou kartou účtujem po celý rok tak ako ped touto nepodarenou úpravou. Doklad o nákupe zaúčtujem do ostatných záväzkov a uplatním odpočet DPH. Takto to robím v JÚ aj v PÚ. Výdavok v JÚ zaúčtujem pri účtovaní bankového výpisu. Nepodareným pokynom pre JÚ sa riadim iba v tom prípade ak úhrada záväzku je odpísaná z BÚ až v nasledujúcom roku. V tom prípade nákup zaúčtujem ako výdavok v internom doklade cez priebežné položky tak ako káže usmernenie.

Nech mi je odpustené, ale takto to robím a budem si tento postup obhajovať aj pri daňovej kontrole. V jednoduchom účtovníctve účtujem ozaj veľké firmy a občas sa mordujem s priebežnými položkami pri prevodoch z pokladne na BÚ a naopak. Predstava, že by som mal dohľadávať priebežné položky pri nákupoch je strašná.

Ale poznám jednu pani daňovú poradkyňu, ktorá sa venuje aj účtovníctva iným klientom, ktorá cez priebežné položky v pokladni účtuje v PÚ nákupy hradené platobnou kartou. Ja to považujem za zvrhlosť, lebo podľa môjho názoru to nemá s pokladňou vôbec nič spoločné.

Ďakujem.

apo
KRISTINN
01.06.13,11:13
Poplatok za zisťovanie by som dala do nedaňových výdavkov, odpočet DPH by som rozhodne neuplatnila. Predpokladám, že išlo o nelegálny odber a zvažovala by som aj nad tým odberom energie, či bol použitý na uskutočnené plnenia daňovníka,,,
Betina2
03.09.13,12:18
chcem sa opýtať nasledovné. Viem že nákup trebárs nejakého prístroja v hodnote do 1700 eur, dám do peňažného denníka do stlpca Zásoby (po novom). Ale ako to bude s výkazmi? Ak ho do operatívnej evidencie drobného majetku dám, vyskočí vo výkaze majetku a záväzkov v kolonke Zásoby celkom (tj. súčet všetkých zásob účtovaných do denníka do kolonky zásoby, nevstúpi mi ale ani do materiálu ani do tovaru ani nedokončenej výroby vo výkaze). Ak ho ako drobný majetok nedám na operatívnu evidenciu, tak mi nevyskočí nikde vo výkaze...Tak a teraz ako to má byť....to samé ma zaujíma čo s a týka trebárs nákupu kanc.potrieb, papiera a pod...doteray bývali v réžii, terya idú ako zásoby, evidentne sa ale do výkazov nepremietnu. Navyše pri zostavovaní výkazu mám možno yaškrtnúť či chcem aby sa počítal DM do zásob, som z toho jeleň, to sa akože môžem rozhodnúť či mi do výkazu tá nakúpená tlačiaren vstúpi i ked ju evidujem v operatívnej evidencii drobného majetku a účtovala som ju ako zásobu ?
kn-alka
03.09.13,12:32
chcem sa opýtať nasledovné. Viem že nákup trebárs nejakého prístroja v hodnote do 1700 eur, dám do peňažného denníka do stlpca Zásoby (po novom). Ale ako to bude s výkazmi? Bude to ako výdavok vo výkaze o príjmoch a výdavkoch Ak ho do operatívnej evidencie drobného majetku dám, vyskočí vo výkaze majetku a záväzkov v kolonke Zásoby celkom - To je v poriadku (tj. súčet všetkých zásob účtovaných do denníka do kolonky zásoby, nevstúpi mi ale ani do materiálu ani do tovaru ani nedokončenej výroby vo výkaze - v akom výkaze??? ). Ak ho ako drobný majetok nedám na operatívnu evidenciu, tak mi nevyskočí nikde vo výkaze...Tak a teraz ako to má byť....to samé ma zaujíma čo s a týka trebárs nákupu kanc.potrieb, papiera a pod...doteray bývali v réžii, terya idú ako zásoby - áno, ide to do výkazu o príjmoch a výdavkoch NIE do výkazu o majetku a zásobách, evidentne sa ale do výkazov nepremietnu. Navyše pri zostavovaní výkazu mám možno yaškrtnúť či chcem aby sa počítal DM do zásob - asi sa pýta, či to má zaevidovať do výkazu o majetku a zásobách, som z toho jeleň, to sa akože môžem rozhodnúť či mi do výkazu tá nakúpená tlačiaren vstúpi i ked ju evidujem v operatívnej evidencii drobného majetku a účtovala som ju ako zásobu ?

???????
Splietaš Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch !!!!

V peňažnom denníku zaúčtuješ všetko do zásob, čo sa ti premietne vo výkaze o príjmoch a výdavkocho
To čo si zaeviduješ do operatívnej evidencie drobného majetku sa ti zasa ukáže vo výkaze o majetku a zásobách.

Asi si pletieš to slovko ZÁSOBY..... v peňažnom denníku sa tak premenovali výdavky na materiál a tovar, ale vo výkaze o majetku a zásobách sa tak volá konečný stav zásob - materiálu na výrobu, tovaru na predaj a drobného majetku.... ale sú to 2 rozdielne veci
apo
03.09.13,13:52
Pre Betina2

Metodici, ktorí vymýšľajú ako čo účtovať vymysleli aj ako čo pomenovať.
Režijná spotreba materiálu by sa nám ľudom určite páčila viac, ale sú to zásoby, keby aspoň povedali, že spotrebované zásoby už by si sa netrápila.

apo
Zita5
03.10.13,06:39
Betina , ak nakúpiš drobný majetok do 1700 eur , zaúčtuješ tento nákup ako výdavok OVZD – zásoby.
1)
a)Pokiaľ tento majetok dáš hneď do používania , tak si zapíšeš majetok do Evidencie krátkodobého majetku, týmto krokom sa Ti tento majetok nebude zohľadňovať vo Výkaze o majetku a záväzkoch v riadku 04(Zásoby celkom) ani v riadku 06(tovar).
Budeš ho viesť len evidenčne ako Krátkodobý majetok v používaní .

b)Ako výdavok sa zohľadní ale vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch v riadku 05 – Zásoby
----------------------------------------
2)
Pokiaľ zakúpiš rovnaký majetok (viď vyššie) a nedáš ho hneď do používania , ale na sklad(tovarový) a bude na sklade aj k 31.12.2013, tak vtedy bude zohľadnený aj :

2.1. vo Výkaze o majetku a záväzkoch v riadku 04(Zásoby celkom) a 06(Tovar)

2.2 ale aj vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch v riadku 05 – Zásoby

.....až do doby , pokiaľ ho nevydáš do používania .Ak sa tak stane napr. v roku 2014, tak tento vydáš zo skladu(Výdajka) , znížiš tým zásoby a zároveň zapíšeš do Evidencie krátkodobého majetku .

Vo výkazoch v roku 2014 sa Ti nebude už zohľadňovať tento majetok ani v jednom výkaze , len bude len v evidencii Krátkodobého majetku . A Ty si evidenciu môžeš viesť aj v zošite .
Minna
08.10.13,20:47
prosím vás keď mám faktúru za odbornú publikáciu a je na nej uvedené aj poštovné a balné ako to mám zaúčtovať? publikáciu ako zásoby a poštovné a balné ako služby? alebo celú sumu fa do zásob? našla som totiž jeden príspevok kde bolo uvedené: "Podľa zákona o účtovníctve sa zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou oceňujú obstarávacou cenou, to znamená cenou, za ktorú sa zásoby obstarali vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. Vyúčtované poštovné a balné súvisí s dodávkou zásob, a preto sa obstarávacia cena zásob o tieto náklady zvyšuje. Tlačivá, resp. odbornú literatúru, ktorú SZČO objednala a ktorú jej dodávateľ doručil poštovou zásielkou, zaúčtuje preto ako zásoby."
Aký je váš názor? ďakujem

a ak môžem ešte poprosiť kam mám zaúčtovať ročný aktualizačný poplatok programového vybavenia?
Minna
09.10.13,07:38
prosím poradí niekto?
Zita5
09.10.13,09:41
prosím vás keď mám faktúru za odbornú publikáciu a je na nej uvedené aj poštovné a balné ako to mám zaúčtovať? publikáciu ako zásoby a poštovné a balné ako služby? alebo celú sumu fa do zásob? našla som totiž jeden príspevok kde bolo uvedené: "Podľa zákona o účtovníctve sa zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou oceňujú obstarávacou cenou, to znamená cenou, za ktorú sa zásoby obstarali vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. Vyúčtované poštovné a balné súvisí s dodávkou zásob, a preto sa obstarávacia cena zásob o tieto náklady zvyšuje. Tlačivá, resp. odbornú literatúru, ktorú SZČO objednala a ktorú jej dodávateľ doručil poštovou zásielkou, zaúčtuje preto ako zásoby."
Aký je váš názor? ďakujem

a ak môžem ešte poprosiť kam mám zaúčtovať ročný aktualizačný poplatok programového vybavenia?
Jednoduché účtovníctvo :
Odborná publikácia cena včetne balného a poštovného - zásoby
Aktualizačný poplatok programového vybavenia - služby
cinky16
26.10.13,17:39
Prosim Vas,v pragrafe 11 zásoby ods. 8 sa uvadza: "prirastky a ubytky jednotlivych druhov zasobk, ktore su urcene vnutornym predpisom ÚJ na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraíi, sa v priebehu uctovneho obdobia neuctuju v knihe zasob."
AKO TO BUDE V TOMTO PRIPADE S PHM? ako je chapany tento odsek?PHM natankujeme do nakladeho automobilu - cize ide hned po obstarani na priamu spotrebu...uctovat to aj tak zasoby v cleneni na PHM? dakujem za kazdy nazor
Natty
15.12.13,10:04
Poprosím skúsenejších o pomoc pri riešení najsledujúceho problému:
neviem ako správne zaúčtovať úhradu faktúry, ktorá bola vyplatená v hotovosti ešte deň pred jej vystavením na pobočke? Keďže faktúra sa vystavuje v sídle firmy, bola doručená následne so sumou uvedenou podľa zmluvy o prenájme, čiže nie nulová. V deň podpisu zmluvy bolo nájomné uhradené na mieste v hotovosti. Ako teda zaúčtovať úhradu predmetnej faktúry, keď de facto bola uhradená ešte pred jej vystavením a ešte k tomu aj s rozdielom +0,01 € oproti úhrade v hotovosti?! Požiadala som písomne firmu o vyjadrenie, avšak k dnešnému dňu som od nich k tomu nič nedostala. Nechápem, že im to sedí?! Poraďte prosím, čo mám robiť...???
Alžbeta Vernarská
29.01.14,07:55
Prosím Vás o radu kam účtovať koncesionárske poplatky. je to služba alebo ostatné výdavky. Nikde som to nenašla
Ďakujem.
Tweety
29.01.14,08:23
A kde si hľadala?
nika.sum
29.01.14,08:39
Prosím Vás o radu kam účtovať koncesionárske poplatky. je to služba alebo ostatné výdavky. Nikde som to nenašla
Ďakujem.

konces.poplatky - nie su sluzby, je to povinny poplatok - ostatne vydavky
Sarlotka
29.01.14,10:59
Prosím Vás o radu kam účtovať koncesionárske poplatky. je to služba alebo ostatné výdavky. Nikde som to nenašla
Ďakujem.

konces.poplatky - nie su sluzby, je to povinny poplatok - ostatne vydavky

a soza je sluzba vsak? dakujem.
nika.sum
29.01.14,11:17
Podla mojho nazoru aj soze sa platia poplatky, ved oni ziadnu sluzbu neposkytuju a naviac je to povinnost platit zo zakona. Tiez by som to dala ako ostatne vydavky
Rozalka
29.01.14,14:02
Podla mojho nazoru aj soze sa platia poplatky, ved oni ziadnu sluzbu neposkytuju a naviac je to povinnost platit zo zakona. Tiez by som to dala ako ostatne vydavky
Súhlasím, nič som si u nich neobjednala a oni mi žiadnu službu nedodali
10eva
07.02.14,10:24
prosim vas o radu kde mám zaučtovať nákup klúčov živnostník je automechanik do ostatné alebo zásoby
Tweety
07.02.14,10:27
Sú to zásoby.
PS, ale druhy krát tu nedávaj otázku, mimotemy
Žabinka
07.02.14,10:37
prosim vas o radu kde mám zaučtovať nákup klúčov živnostník je automechanik do ostatné alebo zásoby
tu máš odpoveď http://www.porada.sk/t234730-dobry-chcela-by-som-sa-opytat-kde-zauctujem-do-akej-kolonky-nakup-klucov-szco-je-automechanik.html#post2487098
10eva
07.02.14,14:24
nabudúce budem vedieť ďakujem
10eva
08.02.14,13:48
dobrý dobre učtujem dobierku a dopravné do kolonky služby?
Žabinka
08.02.14,14:48
dobrý dobre učtujem dobierku a dopravné do kolonky služby?
dobierkou mi môže prísť dáky tovar alebo materiál.. neviem si predstaviť, aká služba by mi mohla prísť dobierkou.. a dopravné ide do OC..
10eva
08.02.14,22:54
ˇano dobierkou mi prišiel tovar a je tam kolonka dopravné a poštovné takže služba?
jeso
09.02.14,09:01
Žabinka ti už napísala, dopravné a poštovné ide do OC tovaru...
10eva
09.02.14,10:18
Takže to ide do zásob spolu s tovarom?
Zita5
09.02.14,10:47
10 eva „nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním“..........tieto výdavky rozpočítate k cene tovaru a účtujete spolu do zásob .

Čiže odpoveď na Vašu otázku .... áno, pôjde to do zásob spolu s tovarom. Rozpočítate to do ceny tovaru na ďalší predaj .

Ale napríklad poštovné za odoslanie listu napr. na DU je účtovanie o službách .
10eva
20.02.14,15:54
prosím Vás o radu ukončila živnosť a zostali jej zásoby z predajne neni platca dph
čo s tými zasobami má ich zdaniť ?
Sarlotka
20.02.14,18:03
ano zdanit
10eva
20.02.14,19:05
dakujem velmi pekne lebo dneska mi kamoška povedala že sa len zdaňuje iba platcovia dph dakujem ešte raz
tictac7
20.02.14,19:10
dakujem velmi pekne lebo dneska mi kamoška povedala že sa len zdaňuje iba platcovia dph dakujem ešte raz

Keď niečo riešiš, tak si to rozober. Keď boli tie zásoby nakúpené - faktúry zaplatené - boli účtované ako VOZD z dôvodu, že sú to výdavky potrebné na dosiahnutie príjmu. Keďže žiadny príjem z nich nie je - keďže podnikanie bolo ukončené, tak nie je nárok na to, aby boli uznané ako VOZD - záver - treba dodaniť.
To čo Ti hovorila kamoška - je ten istý princíp pre platiteľa DPH na DPH - DPH na vstupe si uplatnil, pretože sa predpokladalo, že raz tie zásoby speňaží a potom odvedie daň na výstupe - avšak ak sa podnikanie ukončí, tak aj tú DPH treba vrátiť....
Z vyššie uvedeného vyplýva - že platiteľ DPH - robí oba kroky - aj vratku DPH, aj dodanie zásob...

Skúsila som to tak polopatisticky vysvetliť, tak ma, prosím, nedrnkajte za nepresné výrazy - môžem použiť aj tie, resp. presne citovať zákon - potom ale toto celé nemá význam...
nikulik
24.02.14,11:52
Zdravim Vám poradaci, prečítala som si celú temu a prisla som k takemuto zaveru: ani sa nečudujem, že už v tom maju niektorí guláš, ked napr. oprava auta, jeden prispevok tu bol v tejto teme rada dať to do služby a iny bol dať to ako ostatné.

Ja by som ale poprosila o radu. Nákup platobnou kartou sa účtoval min.rok ako: (vzor, nákup PHL plat.kartou)
ID-VYDAVOK - v PD Výdavok za mat.-PHL
ID-PRíJEM - Príjem z priebež.položky
VzBU-VýDAVOK - Výdavok na priebež.položku

Tento rok to učtujem rovnako ale namiesto vydavok za mat. budu zásoby? Ďakujem.
Siporka
25.02.14,13:03
Ahojte,
vysporiadanie koeficientu DPH a odpisy kde účtujete? Ide do ostatných výdavkov?
Katarina
25.02.14,18:47
Áno, sú to ostatné výdavky.
nikulik
04.03.14,10:33
Zdravim Vám poradaci, prečítala som si celú temu a prisla som k takemuto zaveru: ani sa nečudujem, že už v tom maju niektorí guláš, ked napr. oprava auta, jeden prispevok tu bol v tejto teme rada dať to do služby a iny bol dať to ako ostatné.

Ja by som ale poprosila o radu. Nákup platobnou kartou sa účtoval min.rok ako: (vzor, nákup PHL plat.kartou)
ID-VYDAVOK - v PD Výdavok za mat.-PHL
ID-PRíJEM - Príjem z priebež.položky
VzBU-VýDAVOK - Výdavok na priebež.položku

Tento rok to učtujem rovnako ale namiesto vydavok za mat. budu zásoby? Ďakujem.

Nevietee mi prosím niekto poradit učtovanie nákupu platobnou kartou?
A ta oprava auta služby alebo ostatné? ďakujem.
kn-alka
04.03.14,10:39
Načo účtuješ v jednoduchom účtovníctve takto komplikovane? Zaúčtuješ len výdavok z BU rovno ako výdavok - zásoby ... to len v podvojnom účtovníctve treba účtovať cez účet peniaze na ceste.
nika.sum
04.03.14,17:29
Praveze od roku tusim 2008 treba takto uctovat cez priebezne polozky v JU
nika.sum
04.03.14,17:41
Od roku 2008 bola zmena a muselo sa uctovat cez priebezne polozky, nepostrehla som ze by sa to opat zmenilo....
http://www.porada.sk/t81850-p3-platby-kartou-a-priebezne-polozky.html#post1096741
nikulik
07.03.14,11:51
Načo účtuješ v jednoduchom účtovníctve takto komplikovane? Zaúčtuješ len výdavok z BU rovno ako výdavok - zásoby ... to len v podvojnom účtovníctve treba účtovať cez účet peniaze na ceste.

NAčO? Ved ked vediem jednoduche učtovnictvo tak sa riadim hlavne aj ZáKONOM o učtovnictve-postupmi účtovania JU, a § 12 ods.5 hovorí o tom, že platba kartou sa učtuje cez priebežne polozky.
nikulik
07.03.14,11:53
Od roku 2008 bola zmena a muselo sa uctovat cez priebezne polozky, nepostrehla som ze by sa to opat zmenilo....
http://www.porada.sk/t81850-p3-platby-kartou-a-priebezne-polozky.html#post1096741

Ďakujem, len som si to chcela overiť, či aj r.2013 tak mozem učtovat. :)
kn-alka
07.03.14,12:03
UPS - nikdy som takto neúčtovala, len rovno na BV do spotreby - boli 2 kontroly na daň z príjmu + 5 kontrol na DPH, všade rovnaký postup a nikdy žiadny daňovák mi to nevytkol.
nika.sum
07.03.14,20:28
DPHckarom kontrolorom je to asi jedno a mozno bolo stastie ze danovacky to nepostrehli...
lenca
13.03.14,11:21
Môžem zaúčtovať do služieb: webhostig, poplatok za doménu, členstvo napr. na mimibazáre, google reklamu?
cinky16
13.03.14,11:26
cinky16
od vcera to tu citam a su dva rozne nazory, nejake opatrenie alebo usmernenie som nenasla, kde by to bolo riadne vymedzene. Kde v PD v cleneni uctujete:
1. leasingovy urok
2. urok z uveru
3. a tiez su sem rozne nazory, co sa tyka uctovania servisov vozidiel, niekde sa uvadza ze do ostatnych vydavkov, kt. suviasia s prevadzkou vozidla, inde zase, ze je to povaha nakupovanych sluzieb....
Žabinka
13.03.14,11:39
cinky16
od vcera to tu citam a su dva rozne nazory, nejake opatrenie alebo usmernenie som nenasla, kde by to bolo riadne vymedzene. Kde v PD v cleneni uctujete:
1. leasingovy urok
2. urok z uveru
3. a tiez su sem rozne nazory, co sa tyka uctovania servisov vozidiel, niekde sa uvadza ze do ostatnych vydavkov, kt. suviasia s prevadzkou vozidla, inde zase, ze je to povaha nakupovanych sluzieb....
Výdavky, ktoré sa od 1. 1. 2013 účtujú v peňažnom denníku v stĺpci „Služby“, sú bežné prevádzkové výdavky každého podnikateľa. Sú to napríklad:
-výdavky za finančné služby, ako sú napríklad bankové poplatky, úroky z úverov,
- výdavky za nájomné,
-výdavky za sprostredkovanie,
- výdavky za právne služby, služby daňových a účtovných poradcov a ostatné poradenské služby,
- výdavky za spracovanie účtovníctva,
-výdavky za školenia, odborné semináre a podobne,
-výdavky na cestovné,
-výdavky za správne, súdne miestne a iné poplatky,
-výdavky za poistenie majetku, ktorý má podnikateľ zaradený v obchodnom majetku (v majetku firmy),
-výdavky na opravu a údržbu hmotného majetku,
- výdavky na technické zhodnotenie hmotného a nehmotného majetku, ktoré nepresahujú limit vstupnej ceny stanovený v ZDP,
-výdavky na služby spojené s výpočtovou technikou, napríklad aktualizácia programov,
- výdavky na dopravné a manipulačné služby, ktoré nesúvisia s obstaraním hmotného a nehmotného majetku.

Poplatky za finančné služby
V peňažnom denníku v stĺpci „Služby“ sa účtujú aj výdavky za finančné služby, ktoré boli uskutočnené dodávateľom služieb pre podnikateľa v súvislosti s výkonom jeho podnikateľskej činnosti. Sú to napríklad platby za tieto služby:
-poplatky za vedenie účtov v bankách,
-ostatné bankové poplatky na podnikateľských bankových účtoch,
-úroky z úverov,
-úroky pri finančnom prenájme (lízingu),
-poistenie majetku podnikateľa (len majetku, ktorý má zaradený v obchodnom majetku), napríklad nehnuteľnosti a podobne,
-zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktoré má podnikateľ zaradené v obchodnom majetku a podobne.

V stĺpci „Ostatné výdavky“ sa účtujú
Do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca „Ostatné výdavky“ sa účtujú od 1. 1. 2013 podľa § 4 ods. 9 Postupov účtovania v JÚ kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa ZDP a ďalšie výdavky ovplyvňujúce ZD, ktoré nie je možné zaradiť do stĺpcov peňažného denníka podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 1 až 5 Postupov účtovania v JÚ, tzn. všetky výdavky, ktoré ovplyvňujú ZD (daňové výdavky), ktoré nemôže podnikateľ zaúčtovať do stĺpcov zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky a tvorba SF, zaúčtuje do stĺpca „Ostatné výdavky“. Sú to napríklad tieto výdavky:
-kurzové rozdiely,
-odpisy hmotného majetku,
-odpisy nehmotného majetku,
-odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral lízingom (finančným prenájmom),
-odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral úverom,
- zostatková cena predaného alebo likvidovaného hmotného majetku,
-zostatková cena predaného alebo likvidovaného nehmotného majetku,
-daň z motorových vozidiel.
DanielaSL
13.03.14,13:30
Inak ak sa nechcete trápiť čo do ktorej kolónky dať, robte radšej daňovú evidenciu, pokiaľ spĺňate podmienky a máte po problémoch.
lenca
13.03.14,15:42
Môže viesť v roku 2014 daňovú evidenciu subjekt, ktorý v roku 2013 viedol jednoduché účtovníctvo? Ale spĺňa podmienky na daňovú evidenciu.
lenca
13.03.14,17:24
už som to našla, že môže
cinky16
13.03.14,20:58
bola by som radsej, ked je vydane nejake usmernenie alebo opatrenie, nech mi ho niekto posle, ked ste ho nasli, lebo ja som nic take nenasla...
tictac7
15.03.14,19:49
bola by som radsej, ked je vydane nejake usmernenie alebo opatrenie, nech mi ho niekto posle, ked ste ho nasli, lebo ja som nic take nenasla...
....a že by som skúsila šťastie na MF? ...prepáč, ak nevieš, kde hľadať info, ako môžeš robiť účto? ...a si objednaj niečo, kde sa to dozvieš. Nám to tiež nikto len tak neprinesie - že na - tu máš!
pinkZAX
18.03.14,12:12
ludia to opatrenie v PDFku na zaciatku je aktualizovane znenie pre 2013 hej? potrebujem sa uistit iba.
mišič
27.03.14,19:11
Aká je prosím vás predkontácie pre zaplatenú mesačnú dph.
kubkokubko
28.03.14,10:15
len som sa chcela uistiť či vsetko správne chápem.... mozem sa na niečo opýtať V JU ked niečo dám do stlpca zásoby (http://www.porada.sk/zasoby#__AUTOKW), tak sa to myslí spotrebované, preto sa na konci roka robí úprava o nespotrebovane zasoby (http://www.porada.sk/zasoby#__AUTOKW), ze? Teda vo výkaze majetku a závazkov vypísané zásoby (http://www.porada.sk/zasoby#__AUTOKW) za predchádzajúce a bežné obdobie vlastne vyjadruju kolko v každom roku bolo spotrebovaných zásob. A vo výkaze príjmov a výdavkov tiež? Pýtam sa vzhladem na to, ze sa drobný hmotný majetok (http://www.porada.sk/majetok#__AUTOKW) má dávať do zásob - materiál, čo mi príde veľmi neprehladné. Napríklad závazky vo výkaze maju urcitu vypovedaciu schopnosť, ked ma podnikateľ za prechádzajúce obdobie záväzky 55,02€ a v bežnom období 55655,02, tak to znamená z hladiska jeho podnikania problém, pokiaľ je tých 55600 po splatnosti (DU to urcite nerieši) Tak mi u zásob chýba prehľadnosť v peňažnom denníku. Dakujem za váš čas
nika.sum
31.03.14,20:57
V JU ide vsetko co sa nakupi (mimo odpisovaneho majetku)priamo do vydavkov. Na prehladnost nespotrebovanych zasob ma sluzit skladova evidencia, stav skladu k poslednemu dnu zdanovacieho obdobia sa uvedie vo vykaze MaZ. Tiez je tam vidiet co nam. dlzia a co dlzime my.
keso
24.05.14,14:47
Môže viesť v roku 2014 daňovú evidenciu subjekt, ktorý v roku 2013 viedol jednoduché účtovníctvo? Ale spĺňa podmienky na daňovú evidenciu.
aj ked si si zvolil JU je to iba pre tvoju prehladnosť a nemôžu ťa za zlé učtovanie pokutovať ak správne si zaradiš výdavky a príjem a uplatníš čo potrebuješ na zabezpečenie príjmov .
keso
24.05.14,14:50
Siporka
28.05.14,08:47
Ahojte,
prosím potvrdte,
poplatok za vedenie účtu, poplatok za bezhotovostnú operáciu, poplatok za generovanie výpisu, poštovné za doručenie výpisu - sú to služby /banka/
kapitalizáciu úrokov na BU /neg.suma/ - ostatné /úroky/
Žabinka
28.05.14,08:58
Ahojte,
prosím potvrdte,
poplatok za vedenie účtu, poplatok za bezhotovostnú operáciu, poplatok za generovanie výpisu, poštovné za doručenie výpisu - sú to služby /banka/
kapitalizáciu úrokov na BU /neg.suma/ - ostatné /úroky/
V stĺpci „Služby“ sa účtujú
Od 1. 1. 2013 sa v peňažnom denníku do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca „Služby“ účtujú podľa § 4 ods. 9 Postupov účtovania v JÚ výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné.
Výdavky, ktoré sa od 1. 1. 2013 účtujú v peňažnom denníku v stĺpci „Služby“, sú bežné prevádzkové výdavky každého podnikateľa. Sú to napríklad:
-výdavky za finančné služby, ako sú napríklad bankové poplatky, úroky z úverov,
- výdavky za nájomné,
-výdavky za sprostredkovanie,
-výdavky za právne služby, služby daňových a účtovných poradcov a ostatné poradenské služby,
- výdavky za spracovanie účtovníctva,
-výdavky za školenia, odborné semináre a podobne,
-výdavky na cestovné,
-výdavky za správne, súdne miestne a iné poplatky,
-výdavky za poistenie majetku, ktorý má podnikateľ zaradený v obchodnom majetku (v majetku firmy),
-výdavky na opravu a údržbu hmotného majetku,
- výdavky na technické zhodnotenie hmotného a nehmotného majetku, ktoré nepresahujú limit vstupnej ceny stanovený v ZDP,
-výdavky na služby spojené s výpočtovou technikou, napríklad aktualizácia programov,
-výdavky na dopravné a manipulačné služby, ktoré nesúvisia s obstaraním hmotného a nehmotného majetku.
Aj pri účtovaní v stĺpci „Služby“ platí, že podnikateľ, ktorý nie je registrovaný ako platiteľ DPH, účtuje v stĺpci „Výdavky celkom“ a v stĺpci „Služby“ výdavky v celkových nákupných cenách, t. j. v cenách aj s DPH. Podnikateľ – registrovaný platiteľ DPH, účtuje do stĺpcov s rozlíšením na ZD a DPH, lebo podľa ustanovenia § 21 ods. 2 písm. i) ZDP daňovým výdavkom nie je DPH u platiteľa tejto dane.
Poplatky za finančné služby
V peňažnom denníku v stĺpci „Služby“ sa účtujú aj výdavky za finančné služby, ktoré boli uskutočnené dodávateľom služieb pre podnikateľa v súvislosti s výkonom jeho podnikateľskej činnosti. Sú to napríklad platby za tieto služby:
-poplatky za vedenie účtov v bankách,
-ostatné bankové poplatky na podnikateľských bankových účtoch,
-úroky z úverov,
-úroky pri finančnom prenájme (lízingu),
-poistenie majetku podnikateľa (len majetku, ktorý má zaradený v obchodnom majetku), napríklad nehnuteľnosti a podobne,
-zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktoré má podnikateľ zaradené v obchodnom majetku a podobne.

V stĺpci „Ostatné výdavky“ sa účtujú

Do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca „Ostatné výdavky“ sa účtujú od 1. 1. 2013 podľa § 4 ods. 9 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-628#p4-9) Postupov účtovania v JÚ kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa ZDP a ďalšie výdavky ovplyvňujúce ZD, ktoré nie je možné zaradiť do stĺpcov peňažného denníka podľa § 4 ods. 6 písm. e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-628#p4-6-e) bod 1 až 5 Postupov účtovania v JÚ, tzn. všetky výdavky, ktoré ovplyvňujú ZD (daňové výdavky), ktoré nemôže podnikateľ zaúčtovať do stĺpcov zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky a tvorba SF, zaúčtuje do stĺpca „Ostatné výdavky“. Sú to napríklad tieto výdavky:



kurzové rozdiely,
odpisy hmotného majetku,
odpisy nehmotného majetku,
odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral lízingom (finančným prenájmom),
odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral úverom,
zostatková cena predaného alebo likvidovaného hmotného majetku,
zostatková cena predaného alebo likvidovaného nehmotného majetku,
daň z motorových vozidiel.
apo
28.05.14,12:52
Dovolím si dať návod ako zaraďovať výdavky v JÚ.

Domnievam sa, že ku zmene došlo z toho dôvodu, že v podvojnom a jednoduchom účtovníctve sa výdavky neposudzovali rovnako. Najväčší "neporiadok" bol v prevádzkovej réžii lebo tam poväčšine sa účtovali výdavky všeobecne pomenované ako réžia napríklad: toaletný papier, drobné kancelárske potreby ale aj poštovné aj telefóny.

Teraz je v tom poriadok:
To čo je v PÚ 501, 504 sú v JÚ zásoby
To čo je v PÚ 51x teda 518, 511 je réžia

Ostatné výdavky: úroky, poplatky v banke, mýto a podobne sú ostatné výdavky.
Žabinka
28.05.14,13:02
Dovolím si dať návod ako zaraďovať výdavky v JÚ.

Domnievam sa, že ku zmene došlo z toho dôvodu, že v podvojnom a jednoduchom účtovníctve sa výdavky neposudzovali rovnako. Najväčší "neporiadok" bol v prevádzkovej réžii lebo tam poväčšine sa účtovali výdavky všeobecne pomenované ako réžia napríklad: toaletný papier, drobné kancelárske potreby ale aj poštovné aj telefóny.

Teraz je v tom poriadok:
To čo je v PÚ 501, 504 sú v JÚ zásoby
To čo je v PÚ 51x teda 518, 511 je réžia

Ostatné výdavky: úroky, poplatky v banke, mýto a podobne sú ostatné výdavky.

podčiarknuté nie sú ostatné výdavky, ale služby, konkrétne finančné služby..
OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007
č. MF/27076/2007-74 atď..
§ 4
Peňažný denník
(9) Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.
Tweety
28.05.14,14:02
apo
To čo je v PÚ 51x teda 518, 511 je réžia

Tiež dodám, pojem réžia postupy účtovania v JÚ nepoznajú.
apo
28.05.14,14:36
Cielom môjho príspevku bolo poradiť nerozhodným ako sa trafiť do do 6 druhov výdavkov vo výkaze o príjmoch a výdavkoch:
Mzdy, platby poistného a sociálny fond to vie hádam každý zatriediť.
V príspevku na ktorý som reagoval mal poraďák problém s bankovými poplatkami tak som si dovolil dať jednoduchý návod ako určiť čo je je služba a čo ostatný výdavok.

Nechápem prečo žabinka máva opatrením ministerstav financií.

Pre Tweety:
Prevádzkovú réžiu som uvádzal ako zlý spôsob členenia výdavkov, ktorý nové usmernenie dalo na poriadok. Prevádzková réžia ako taká nezanikla a v hovorovej terminológii pojem réžia bol a bude aj o 100 rokov bez ohľadu nato aká bude metodika.

Nechápem o čo Vám ide a prečo zaťažujete mladých poraďákov zbytočnými informáciami.
Žabinka
28.05.14,16:02
Cielom môjho príspevku bolo poradiť nerozhodným ako sa trafiť do do 6 druhov výdavkov vo výkaze o príjmoch a výdavkoch:
Mzdy, platby poistného a sociálny fond to vie hádam každý zatriediť.
V príspevku na ktorý som reagoval mal poraďák problém s bankovými poplatkami tak som si dovolil dať jednoduchý návod ako určiť čo je je služba a čo ostatný výdavok.

Nechápem prečo žabinka máva opatrením ministerstav financií.

Pre Tweety:
Prevádzkovú réžiu som uvádzal ako zlý spôsob členenia výdavkov, ktorý nové usmernenie dalo na poriadok. Prevádzková réžia ako taká nezanikla a v hovorovej terminológii pojem réžia bol a bude aj o 100 rokov bez ohľadu nato aká bude metodika.

Nechápem o čo Vám ide a prečo zaťažujete mladých poraďákov zbytočnými informáciami.
konkrétne mne nejde o nič.. akurát som upozornila, že tvoje začlenenie úrokov, poplatkov, mýta nie je správne do ostatných výdavkov, ale do služieb.. howgh..
AKVARKO
01.06.14,06:22
cestovné zamestnancov a podnikateľa raz vidím v stĺpci služby a raz v stĺpci ostatné , rozhodnime sa prosím
andrejka a
01.06.14,18:59
Z publikácie jednoduchého účtovníctva... snáď pomôže :)
Výdavky na pracovné cesty zamestnancov sa v peňažnom denníku účtujú ako výdaj peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na účte v banke a to: pri náhradách poskytnutých vo výške a rozsahu v zmysle zákona o cestovných náhradách ako výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom a v druhovom členení ostatné výdavky.
Výdavky na pracovné cesty podnikateľa sa zaúčtujú tiež do daňových výdavkov ako ostatné výdavky.
Siporka
05.06.14,09:17
Manipulačný poplatok -za úhr. FA za telef. služby bude tiež služby?
Prosim poradťe, tiež to bude služby v JU?
Siporka
10.06.14,11:28
Manipulačný poplatok -za úhr. FA za telef. služby bude tiež služby?
Prosim poradťe, tiež to bude služby v JU?
Naozaj nikto neodpovie? :(
Tweety
10.06.14,11:35
Manipulačný poplatok -za úhr. FA za telef. služby bude tiež služby?
Prosim poradťe, tiež to bude služby v JU?
ÁNo služby.
Lota1
21.06.14,12:12
Dobry den, prosim vas, kam by ste dali upomienku oneskorenej platby od operatora - do sluzieb (ako fakturu za mobil) alebo do ostatnych vydavkov? Poplatok za tuto upomienku je vycisleny v cenniku operatora, neviem ci je aj zvlast zmluvne dojednany, zmluvu nemam. Dakujem a pekny den. :)
Mila123
21.06.14,12:14
Dobry den, prosim vas, kam by ste dali upomienku oneskorenej platby od operatora - do sluzieb (ako fakturu za mobil) alebo do ostatnych vydavkov? Poplatok za tuto upomienku je vycisleny v cenniku operatora, neviem ci je aj zvlast zmluvne dojednany, zmluvu nemam. Dakujem a pekny den. :)
ja osobne dávam do služieb (sankciuˇ)
Lota1
22.06.14,11:53
Dakujem za odpoved :).
Prosim vas, este by som potrebovala poradit ohladom prijmov z osobnej asistencie. Kam s nimi v PD? Su to POZD - vyrobky a sluzby alebo ostatne prijmy? Prijem z osobnej asistencie sa podla zakona o DzP radi medzi prijmy podla par. 6, odsek 2, pism. b - teda medzi prijmy z cinnosti, ktore nie su zivnostou ani podnikanim. Ide teda o zdanitelne prijmy osobneho asistenta.
V tejto suvislosti by som sa este chcela opytat, je potrebne tieto prijmy zaevidovat do evidencie pohladavok ako ostatne, resp. ine pohladavky (OA na tieto prijmy nevystavuje faktury, subezne je aj SZCO)? Tento prijem dostane vyplateny na zaklade potvrdenia o vyplatenych odmenach osobnemu asistentovi, k comu ja spravim PPD a zaevidujem prijmy do PD, mesacne.
Dakujem vam vopred velmi pekne...peknu nedelu prajem :)

...este ma napadlo: OA s uzivatelom maju medzi sebou zmluvu o vykone OA od r. 2011 na dobu neurcitu...je potrebne asi tuto zmluvu zauctovat medzi pohladavky (dam ju k zaciatocnym stavom r. 2013?) - len s akou sumou? Odmena je dohodnuta vo vyske 1,39% sumy ŽM, ktore sa v polovici roka meni....a k tetjo zmluve sa potom viazu tie mesacne prijmy v hotovosti, ktore idu do PD...ako to sparovat s tou zmluvou, kedze fakturacia tam nie je? este raz vdaka
sova*
14.02.15,12:43
A dialničné známky účtujete do služieb? Ďakujem
Tweety
14.02.15,12:46
Sú to služby.
apo
15.02.15,23:49
Ako správne oddeliť poplatok od služby. Napríklad úhradu za vstupnú prehliadku u lekára, alebo poplatok u lekára k získaniu vodičského oprávnenia a nakoniec aj mýtne poplatky. Hlavne v podvojnom účtovníctve je to dôležitá otázka.
Tweety
16.02.15,07:26
Si v téme JÚ.
apo
16.02.15,08:47
V JÚ robím rovnakú štruktúru výdavkov ako je v PÚ štruktúra nákladov z dôvodu vyhotovovania výkazov pre Štatistický úrad. Z toho dôvodu mám voľakedajšiu prevádzkovú réžiu rozbitú na 20 účelov. Teraz mám mýto v službách ale chcem to mať správne pomenované.

Potom načo sa Sova pýtal či dať mýto a DN do služieb? Kde by DN ešte mohol zaúčtovať v JÚ, ostatné výdavky?
apo
16.02.15,14:41
Ešte doplním, neznášam JÚ a vždy som hľadal paralelu medzi JÚ a PÚ. Napríklad toaletný papier v JÚ som nikdy nedával do prevádzkovej réžie ale do spotreby materiálu a dnes je to tak správne len sa tomu nehovorí materiál ale zásoby. Prax je taká, že dnes štrutúra výdavkov v JÚ sa priblížila k štruktúre v PÚ.
Konkrétne.
Služby v JÚ je 51x
Zásoby v JÚ je 501a 132
Žiaľ pre energie v JÚ nevymysleli samostatný riadok,
ale máme riadok pre sociálny fond, ktorý je totálny anachronizmus v JÚ. Zníženie základu dane tvorbou fondu bez výdavku peňazí mohli vymyslieť iba bývalí komunisti za čias pani ministerky ktorú nechcem menovať.
zabka83
14.03.15,12:39
Dobrý deň, mohli by ste mi prosim poradit, prýkrat robim JU ...ako zauctovat v JU mam alfu, ked kupil do prevadzky televizor ale mesacne ho splaca? hoci mame aj blocek k tomu ale na vypise z uctu ide kazdy mesiac 47 Eur... Dakujem moc
DanielaSL
14.03.15,13:09
Faktúru nemáš? Ja by som to dala na základe bločku do záväzkov...iných. A každú splátku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.... zásoby. Zároveň by som to zadala aj v krátkodobom majetku.
zabka83
14.03.15,13:41
Faktúru nemáš? Ja by som to dala na základe bločku do záväzkov...iných. A každú splátku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.... zásoby. Zároveň by som to zadala aj v krátkodobom majetku.

Nie fakturu len normalny blocek a doklad o splatkach z Quatra.... a ide to do majetku ked to bolo do 500 euro?
DanielaSL
14.03.15,14:25
Tak doklad z Quatra daj v Alfe do záväzkov..ale iných. Pridaj si to do krátkodobého majetku a účtuj v denníku ako zásoby a vždy poníž o splátku záväzok. Môžeš si dať v zásobách analytiku krátkodobý majetok s cenou nižšou ako 1.700,- a životnosťou dlhšou ako jeden rok.
apo
14.03.15,15:01
Súhlasím s navrhnutým postupom, ale majetok by musel byť zaradený do príslušnej odpisovej skupiny a odpisovaný. Úhrady záväzkov by neznižovali základ dane.

Ale viem, že pred x-rokmi pri daňovej kontrole vyhodili odpisy z výdavkov nakoľko kdesi v zmluve je uvedené, že až po uhradení x-tej splátky sa predmet stáva vlastníctvom dlžníka.

Nákup cez qatro sa nespráva ako spotrebný úver.
DanielaSL
14.03.15,15:18
Ale ja myslím aby ho zaevidovala len ako krátkodobý...nie dlhodobý.
apo
14.03.15,16:49
U dlhodobého majetku odpisovanom nevidím žiadny problém. Krátkodobý majetok dávať do nákladov vo výške splátok sa mi zdá pritiahnuté za vlasy, ale dá sa.

Netreba zabudnúť na poznámku, že pri dańovej kontrole riešili to, že v nákladoch sa objavili odpisy z majetku, ktorý podľa zmluvy ešte nebol vlastníctvom účtovnej jednotky, ale qatra. V takom prípade neexistuje žiadne riešenie ako dotať splácaný majetok do nákladov až keď qatro nebude vlastníkom majetku.

Qatro nie je lízing.
zabka83
15.03.15,11:00
Dakujem velmi pekne za radu....:)
zabka83
15.03.15,11:47
Este by som sa chcela opytat ked dodavatel vystavil fakturu minusovu za vratenie obalov cize faktura je cca -200... zaevidovala som ju ako fakturu a ked na ucet peniaze oni vratili vobec nejde nacitat ako zavazok kedze to je prijem...:(
veronikasad
15.03.15,11:53
Este by som sa chcela opytat ked dodavatel vystavil fakturu minusovu za vratenie obalov cize faktura je cca -200... zaevidovala som ju ako fakturu a ked na ucet peniaze oni vratili vobec nejde nacitat ako zavazok kedze to je prijem...:(
Bankový výpis musíš účtovať ako storno výdavkov, len tak ti spáruje mínusovú faktúru
apo
15.03.15,15:30
Žabka dobre radí.
Väčšina softvérov to tak rieši. Je možnosť zaúčtovať mínusovú faktúru ako dobropis. Vtedy sa uvádzajú kladné červené čísla a úhradu potom ide zaúčtovať príjem na BÚ. Ak účtuješ platiteľa DPH zrejme by si mala mínusovú faktúru zaradiť do dobropisov ak je vo faktúre DPH z toho dôvodu, aby bola faktúra správne zaradená do kontrolného výkazu DPH.