Dann69
09.01.13,07:17
Zdravím,
pred pár dňami mi začal blbnúť počítať (samovoľne sa reštartoval, zamŕzala obrazovka pri loadovaní Windowsu), tak som sa rozhodol po dlhšej dobe naformátovať disk. Po nainštalovaní Windowsu (XP) som mal problémy s inštaláciou niektorých driverov z original CD (počítač sa samovolne reštartoval), niektoré z nich som musel stiahnuť z netu. V tejto chvíli sa k tomu pridalo i opätovné zamŕzanie počítača pri loadovaní a samovoľné reštartovanie.

Vypol som automatický reštart pri chybe vo Win a pri samovoľnom reštartovaní sa mi teraz vyhodí modrá obrazovka a toto:

A problem has been detected and Windhas been shut down to prevent damage to your computer.
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
If this is the first time you´ve seen this Stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps.
Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any Windows updates you might need.
If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options sucha s caching or shadowing. If you need to use Safe Mode to remove or disable componnents, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.
Technical information:
*** STOP: 0x000000D1 (0y00000000, 0x0000000A, 0x00000001, 0xB74F6B00)
*** nv4_mini.sys – Address B74F6B00 base at B7199000, DateStamp 4e8fb63c
Beginnning dump of physical memory
Physical memory dump complete.
Contact your system administrator or technical support for further assistance.



Môj počítač je AMD Athlon 1800 GHz, VIA K8M890 Ultra series, 256 RAM + 1000 RAM, GeForce7300GT, integrovaná zvuková karta RealTec Audio.
Je možné, že mi vypadla nejaká hardwarová súčasť a už nefunguje? Alebo tam niečo silno nesedí? Ale ja som s týmito komponentami fungoval skoro 2 roky bez väčších problémov.

Prosím poraďte, budem vďačný za akúkoľvek radu.
mecky
09.01.13,06:28
vyzera to na hardware chybu
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL znamea velmi casto vadnu ram

http://www.memtest.org/#downiso
stiahni memtest a nechaj to bezat par hodin, ak to zacne hadzat chybi je ram na 99% na vyhodenie
Niran
09.01.13,07:13
Tu 256 RAM by som z kompu vyhodil, vela nepomoze. Nepises aky WIN XP si tam dal a ani to aky mas HDD (SATA alebo IDE). Mozno si tam nedal spravny WIN XP, odporucal by som ti naistalovat opatovne Win so SATA ovladacmi, v pripade ze mas IDE disk tak ti pojde aj na tejto verzii. Pri tejto zostave by som daval WIN XP maximalne so SP2 (Servise pack) verziu XP-Professional. Pri instalcii spust uplny format nie rychly. Kedysi tuto modru obrazovku pri instalacii Win XP vyhodilo aj mne, naistaloval som XP-cko so SATA ovladacmi a vsetko bolo ok. Skus mozno pomoze.
Dann69
09.01.13,08:01
Mecky: Problém je, že počítač niekoľko hodín nevydrží bez reštartu, on sa cca po 5 - 15 minútach pri akejkoľvek akcii reštartne, takže neviem ako s tým memsetom, keďže to isto nevydrží.

Niran: No mám tam obyčajný XP Home Edition, ktorý som dostal k počítaču (predtým som tam mal SP3, ale zdalo sa mi, že pri ňom mi to blblo). Plánoval som preto iba SP2 zatiaľ sa mi nepodarilo kvôli vyššie opísanému reštartu. Inštaláciu som spúšťal z bootovacieho cdčka a počas celej inštalácie inštalácia nechcela odomňa okrem odsúhlasenia licenčných práv (a na záver registrácie) žiadnu akciu, čiže neviem, kde možno navoliť úplný formát?
Čo sa týka HDD, neviem ako zistím, či ide o SATA alebo IDE? Ani o aké SATA ovládače ide?

+ keď som otvoril bedňu, cítil som, že tá grafika (GT7300) sa dosť prehrieva, neviem, či je to normálne (po niekoľkých hodinách inštalácie) alebo môže ísť aj o problém s ňou;
mecky
09.01.13,08:08
memtest je mala bootovatelna utilitka, spusti sa namiesto windowsu u cd alebo usb kluca (podla toho co si vyberies a stiahnes), je to presne stavane na taketo veci

co je to dost prehrieva? da sa na nej udrzat ruka?
Dann69
09.01.13,08:23
Dobre, ďakujem za tip, hneď večer ako prídem, vyskúšam ten memtest.
Na grafike sa dá udržať ruka, ale je relatívne horúca (i na chladiči).
viktorviktor
09.01.13,11:59
http://forums.cnet.com/7723-6142_102-199577/driver-irql-not-less-or-equal-windows-xp/

aj tu odporúčajú

"Zo svojho inštalačného CD, budete musieť spustiť opravu operácii nainštalovať správne ovládače jadra systému a virtuálne zariadenia."
mecky
09.01.13,12:07
to je konkretne pripad, ked uzivatel vymenil hardware bez reinstalu win, dann69 robil novu instalaciu
misoft
09.01.13,15:34
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL = problém s prideľovaním IRQ (Interrupt ReQuest - požiadavok prerušenia a priradenia) pre jednotlivé komponenty zapojené na zbernicu.
http://support.microsoft.com/kb/835166

This problem occurs because of a problem in the SCSIPORT driver. The problem occurs when incorrect areas of memory are overwritten or are written to disk. This problem occurs only with SCSIPORT drivers that do not use map buffers for I/O transfers. To determine whether your SCSIPORT driver uses map buffers, contact your Independent Hardware Vendor (IHV) or your Original Equipment Manufacturer (OEM).

Tu sú "základné" IRQ adresy -
http://www.simulationexams.com/tutorials/aplus/core/irq-ioaddresses.htm
Dann69
09.01.13,20:27
Niran: No neviem ako mám zistiť o aký HDD ide (v biose sa mi akurát ukazuje HDD:PM Hitachi HDS).
misoft: Prepáč, ale vôbec som tomu neporozumel. Nevedel by si to v skratke pretlmočiť i pre mňa amatéra?

Zatiaľ som naformátoval USB ako bootovací disk s Memtest86, prebieha mi testovanie. Odhalí mi to možnú chybu i v grafike? Lebo mám pocit, že chyba bude v nej, je dosť horúca už po chvíli štartu PC (i keď som ju skúšal vytiahnuť a rozbehnúť Windows bez nej - mal by som mať integrovanú grafiku na doske - ale nepodarilo sa mi windows rozbehnúť).

EDIT: Tak v Memteste86 sa mi neukázala žiadna chyba.
mecky
10.01.13,16:03
EDIT: Tak v Memteste86 sa mi neukázala žiadna chyba.
tak to je skoda :D takto sa problem bude hladat tazsie
chod do C:\Windows\Minidump\ a hod sem subory stadial, popripade ak je toho vela tak celu zlozku zbal do raru a daj na uloz to alebo kde

ak integrovana grafika nenabehla tak skus vyresetovat bios (ci uz jumprom alebo vytiahnutim baterky z dosky)
misoft
10.01.13,16:25
Prepáč, ale vôbec som tomu neporozumel. Nevedel by si to v skratke pretlmočiť i pre mňa amatéra?
Každé zariadenie v PC musí komunikovať s CPU cez zbernicu a vyšle požiadavok na pripojenie a spracovanie. Zbernica však musí vedieť, ktoré zariadenie sa "ozýva", toto oznámi CPU, ten vyšle požiadavku, aby zariadenie pripojil a ostatné na tento okamih zabrzdil - tomu sa vraví Interrupt - prerušenie. A čím nižšie číslo - tým dôležitejšie. ReQuest = požiadavok. Teda zariadenie s číslom 1 (klávesnica) žiada o pripojenie k zbernici a k CPU, zároveň však žiada aj zariadenie 7 - LPTport - tlačiareň - kto bude mať prednosť?

No a chyba v prideľovaní IRQ spôsobí "dopravný" chaos :D, kedy sa nevedia dohodnúť, kto má prednosť a CPU má z toho ťažké atómy :D

Ale OS a hlavne BIOS by mal tie IRQ sám správne prideliť a nastaviť. Spomínali -resetovať na default - teda nastavenia, ktoré by mali vždy fungovať. Toto vo väčšine prípadov zaberie, ak je problém s BIOSom.

Asi takto stručne polopatysticky ;)
Vlado40
10.01.13,17:22
Mňa Memtest sklamal a už ho nepoužívam.PC stále mrzol a Memtest upri testovaní neukázal žiadnú chybu.Najlepšie je výmena RAM alebo ak sú dve tak skúšať spustiť PC raz s jednou a potom druhou RAM.
Dann69
10.01.13,17:47
Vlado: Vyskúšal som spustiť s každou RAM zvlášť (druhú som vždy vyradil) ale stále zamŕzal. Podobne aj keď som vyradil externú grafiku.
Misoft: Ďakujem za vysvetlenie. A ako najlepšie možno prejsť od teórie k praktickému riešeniu?
Vlado40
10.01.13,18:33
HDD si otestoval?
Dann69
10.01.13,19:14
A ako?
Vlado40
10.01.13,19:24
Aj keď to nie je disk Seagate ,tak na základnú kontrolu to pomôže.Stiahni si SeaTools for DOS.Vypáľ to na CD a nobotuj PC z toho CD a spusti kontrolu disku.
http://www.seagate.com/em/en/support/downloads/
Dann69
10.01.13,19:58
Ďakujem, vyskúšam.
Dann69
15.01.13,08:50
Tak sám som si už s tým nevedel rady a zaniesol som PC do servisu, kde mi povedali, že mám odpálenú základnú dosku. :(