kkllc
09.01.13,08:40
Zmeny pre lízingové vozidlá od 01.07.2012 Zákonom č. 68/2012 Z. z. účinným od 01.07.2012 sa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach dopĺňa o vymedzenie daňovníka pri operatívnom prenájme. V prípade, ak pôjde o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom dane z motorových vozidiel bude osoba zapísaná v dokladoch ako vlastník.



Do účinnosti tejto novely bola pri operatívnom prenájme rozhodujúca skutočnosť, kto vystupuje v dokladoch vozidla ako držiteľ. Nakoľko v technickom preukaze ako vlastník vozidla vystupoval čoraz častejšie prenajímateľ a ako držiteľ nájomca, spoločnosť zaoberajúca sa poskytovaním operatívnych prenájmov tak bola zbavená povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.

Od júla 2012 táto skutočnosť už nebude rozhodujúca a daňovníkom dane z motorových vozidiel bude vždy prenajímateľ, teda vlastník vozidla.



????
avalik
15.01.13,12:12
§ 85

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20121201#f6278052) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,
mondes
15.01.13,18:47
Zdravím Vás, ako je to v prípade, ak súkromná osoba prenajíma auto svojej s.r.o., ale to auto má na leasing, tak kto v tomto prípade platí daň? Samozrejme s.r.očka využíva auto na podnikanie. Vďaka.
avalik
15.01.13,19:00
Zdravím Vás, ako je to v prípade, ak súkromná osoba prenajíma auto svojej s.r.o., ale to auto má na leasing, tak kto v tomto prípade platí daň? Samozrejme s.r.očka využíva auto na podnikanie. Vďaka.

v teme http://www.porada.sk/t207541-danove-priznanie-k-dani-z-motorovych-vozidiel-za-rok-2012-a.html su materialy z FR SR

vyberam:

20. Otázka:
Fyzická osoba nepodnikateľ požičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom, podnikateľovi na podnikanie. Kto má povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:
Ak držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale toto vozidlo začne využívať na podnikanie iná fyzická osoba, resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach v znení platnom pre rok 2012, je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.
Ak napr. fyzická osoba - nepodnikateľ požičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom, podnikateľovi, ktorý vozidlo použije na podnikanie, daňovníkom dane z motorových vozidiel je podnikateľ, čiže užívateľ vozidla.
Podnikateľ je ako daňovník dane z motorových vozidiel za požičané vozidlo povinný zaplatiť daň, resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel.
mondes
15.01.13,19:12
v teme http://www.porada.sk/t207541-danove-priznanie-k-dani-z-motorovych-vozidiel-za-rok-2012-a.html su materialy z FR SR

vyberam:

20. Otázka:
Fyzická osoba nepodnikateľ požičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom, podnikateľovi na podnikanie. Kto má povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:
Ak držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale toto vozidlo začne využívať na podnikanie iná fyzická osoba, resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach v znení platnom pre rok 2012, je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.
Ak napr. fyzická osoba - nepodnikateľ požičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom, podnikateľovi, ktorý vozidlo použije na podnikanie, daňovníkom dane z motorových vozidiel je podnikateľ, čiže užívateľ vozidla.
Podnikateľ je ako daňovník dane z motorových vozidiel za požičané vozidlo povinný zaplatiť daň, resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel.

No to áno, ale mätie ma toto:

Zákonom č. 68/2012 Z. z. účinným od 01.07.2012 sa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach dopĺňa o vymedzenie daňovníka pri operatívnom prenájme. V prípade, ak pôjde o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom dane z motorových vozidiel bude osoba zapísaná v dokladoch ako vlastník. Tou osobou je leasingovka, alebo to zle chápem?



Do účinnosti tejto novely bola pri operatívnom prenájme rozhodujúca skutočnosť, kto vystupuje v dokladoch vozidla ako držiteľ. Nakoľko v technickom preukaze ako vlastník vozidla vystupoval čoraz častejšie prenajímateľ a ako držiteľ nájomca, spoločnosť zaoberajúca sa poskytovaním operatívnych prenájmov tak bola zbavená povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.

Od júla 2012 táto skutočnosť už nebude rozhodujúca a daňovníkom dane z motorových vozidiel bude vždy prenajímateľ, teda vlastník vozidla.
Taktiež to chápem tak, že vlastníkom je stále leasingovka, keďže súkromná FO ešte leasing nesplatila. Alebo je to úplne inak Vďaka za ujasnenie.
tictac7
15.01.13,19:23
No to áno, ale mätie ma toto:

Zákonom č. 68/2012 Z. z. účinným od 01.07.2012 sa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach dopĺňa o vymedzenie daňovníka pri operatívnom prenájme. V prípade, ak pôjde o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom dane z motorových vozidiel bude osoba zapísaná v dokladoch ako vlastník. Tou osobou je leasingovka, alebo to zle chápem?



Do účinnosti tejto novely bola pri operatívnom prenájme rozhodujúca skutočnosť, kto vystupuje v dokladoch vozidla ako držiteľ. Nakoľko v technickom preukaze ako vlastník vozidla vystupoval čoraz častejšie prenajímateľ a ako držiteľ nájomca, spoločnosť zaoberajúca sa poskytovaním operatívnych prenájmov tak bola zbavená povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.

Od júla 2012 táto skutočnosť už nebude rozhodujúca a daňovníkom dane z motorových vozidiel bude vždy prenajímateľ, teda vlastník vozidla.
Taktiež to chápem tak, že vlastníkom je stále leasingovka, keďže súkromná FO ešte leasing nesplatila. Alebo je to úplne inak Vďaka za ujasnenie.

....už si videla leasingovu zmluvu medzi leasingovou spoločnosťou a FO nepodnikateľom bez predkúpneho práva? To budem platiť leasing a potom mi niekto auto zoberie?
....prečo špekuluješ?
....po tejto novele mám veľké pochybnosti, že by sa bežne robili zmluvy bez predkupného práva (veď by leasingovky boli proti sebe)

...skús si prečítať svoj príspevok ešte raz. Tú prvú červenú časť máš dobre, nakonci už zle....
avalik
15.01.13,19:30
No to áno, ale mätie ma toto:

Zákonom č. 68/2012 Z. z. účinným od 01.07.2012 sa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach dopĺňa o vymedzenie daňovníka pri operatívnom prenájme. V prípade, ak pôjde o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom dane z motorových vozidiel bude osoba zapísaná v dokladoch ako vlastník. Tou osobou je leasingovka, alebo to zle chápem?

Do účinnosti tejto novely bola pri operatívnom prenájme rozhodujúca skutočnosť, kto vystupuje v dokladoch vozidla ako držiteľ. Nakoľko v technickom preukaze ako vlastník vozidla vystupoval čoraz častejšie prenajímateľ a ako držiteľ nájomca, spoločnosť zaoberajúca sa poskytovaním operatívnych prenájmov tak bola zbavená povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.

Od júla 2012 táto skutočnosť už nebude rozhodujúca a daňovníkom dane z motorových vozidiel bude vždy prenajímateľ, teda vlastník vozidla.
Taktiež to chápem tak, že vlastníkom je stále leasingovka, keďže súkromná FO ešte leasing nesplatila. Alebo je to úplne inak Vďaka za ujasnenie.

je potrebne sa pozerat na to o aky druh leasingu ide ci operativny (o prenájom vozidla bez predkupného práva) alebo financny (prenajom vozidla s predkupnym pravom)
mondes
15.01.13,19:52
je potrebne sa pozerat na to o aky druh leasingu ide ci operativny (o prenájom vozidla bez predkupného práva) alebo financny (prenajom vozidla s predkupnym pravom)

Takže ak by išlo o leasing finančný, tak daň z MV platí s.r.o. , teda užívateľ vozidla. Správne? A ako by to bolo v prípade, ak by išlo o operatívny leasing ? (momentálne neviem povedať, aký presne ten leasing je) To by daň z MV mala platiť v mojom prípade leasingovka? Zdá sa mi to čudné.
mondes
15.01.13,19:56
[QUOTE=tictac7;2225831]....už si videla leasingovu zmluvu medzi leasingovou spoločnosťou a FO nepodnikateľom bez predkúpneho práva? To budem platiť leasing a potom mi niekto auto zoberie? Ja som pochopila pojem "predkúpne právo" uplne opačne, viď:
Podstatou predkupného práva je dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim o tom, že ak sa kupujúci rozhodne v budúcnosti predať kúpenú vec, ponúkne ju na predaj najprv predávajúcemu.
srska
15.01.13,19:56
Takže ak by išlo o leasing finančný, tak daň z MV platí s.r.o. , teda užívateľ vozidla. Správne? A ako by to bolo v prípade, ak by išlo o operatívny leasing ? (momentálne neviem povedať, aký presne ten leasing je) To by daň z MV mala platiť v mojom prípade leasingovka? Zdá sa mi to čudné.držiteľ
srska
15.01.13,20:07
Takže ak by išlo o leasing finančný, tak daň z MV platí s.r.o. , teda užívateľ vozidla. Správne? A ako by to bolo v prípade, ak by išlo o operatívny leasing ? (momentálne neviem povedať, aký presne ten leasing je) To by daň z MV mala platiť v mojom prípade leasingovka? Zdá sa mi to čudné.pozri odpoveď na 19. otázku (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/DzMV_2012_otazky.pdf)
mondes
15.01.13,20:31
[QUOTE=tictac7;2225831]....už si videla leasingovu zmluvu medzi leasingovou spoločnosťou a FO nepodnikateľom bez predkúpneho práva? To budem platiť leasing a potom mi niekto auto zoberie?


Ešte ma predsa zaujíma, čo sa myslí pod pojmom "predkupné právo". Podľa tictac má predkupné právo kupujúci, ktorý si "zaistí", že počas splátok leasingu, spoločnosť nepredá to auto, ale ja som našla opačný význam, t.j.
Podstatou predkupného práva je dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim o tom, že ak sa kupujúci rozhodne v budúcnosti predať kúpenú vec, ponúkne ju na predaj najprv predávajúcemu.

Tak ako to vlastne je? Vďaka.
Ekonomko
29.01.13,21:18
A ako by to bolo v pripade ak by malo vozidlo slovensku SPZ a lizingovka by bola zo zahranicia - nemecka lizingovka prenajima vozidlo so slovenskymi spz slovenskej srocke? Dakujem