dzuganec
09.01.13,08:53
O zauctovani nakladov na pouzivanie auta pre zivnostnikov sa napisalo vela ale ja mam taku specificku situaciu:
- auto som kupil ako ojazdene minuly rok za cca 5000€
- v septembri, teda po pol roku, som ho prerobil na LPG za cca 1000€
- autom prejdem rocne cca 20000km, spotreba LPG sa mi pohybuje okolo 10 litrov na 100km. Okrem toho sa mina v mensej miere aj benzin. Cize rocne naklady na palivo max cca 2000 Eur.
- uvazujem kvoli nasej milej vlade o prechode z pausalneho uctovania nakladov na realne naklady a chcem sa opytat co by bolo pre mna vyhodnejsie:

1. Auto zostane v sukromnom vlastnictve - tu mam problem so zauctovanim nakladov na palivo kedze TP udava spotrebu benzinu ale spotreba LPG je ina. Musel by som zohnat nejaky oficialny doklad o spotrebe LPG. Tiez by som musel viest aj knihu jazd?

2. Auto prepisem na zivnost. Prednost tohoto riesenia je ze si jednoducho uctujem pausalne 80%. Mozem odpisovat aj auto a ked ano tak ako a na aku sumu? Mozem k sume na odpisovanie pripocitat aj prestavbu na LPG? Ak som dobre pochopil tak by to mohlo byt asi takto:
- Auto stalo 5000€, jeho rocny odpis je teda 1250€. V case zapisania na zivnost teda zostalo 3750€ a tuto sumu by som si mohol odpisovat 4 roky teda 937€ rocne. Ako k tomu pridat prestavbu na plyn? Odpisovat ju zvlast alebo ju nejako zahrnut do ceny auta v case prestavby?

3. Oplati sa mi vobec s tymto trapit pri tomto pocte kilometor, ak tomu dobre rozumiem cestnu dan musim zaplatit ci uz auto je v sukromnom alebo v majetku firmy, ano?