genko
09.01.13,09:07
Zdravim vsetkych,
v oktobri 2012 som vykonala jednorazovu cinnost - sprevadzanie polskej delegacie z polskej vysokej skoly v Bratislave. Podpisala som Umowu zlecenia a bolo mi jednorazovo vyplatenych XY PLN v hotovosti brutto - mam prijmovy blok o prevzati hotovosti. Prijem som nasledne zamenila za hotovost v eur v komercnej banke.Neslo o zazmluvnenie na zivnost, ale ako fyzickej osoby (mna) na zaklade spominanej zmluvy. Zaroven som podpisovala aj cestne vyhlasenie, kde sa pise o tom, ze nie som v dalsom pracovnom pomere ani v projekte, ktory je financovany z fondov EU. Zaroven som musela polskej strane dodat vyhlasenie o tom, ze som platitelkou dane z prijmu na uzemi SR, aby som sa vyhla dvojitemu zdaneniu, pricom v Polsku mi tento prijem zdaneny nebol. Moja otazka: Ako treba spravne uviest tento prijem v DP za r. 2012? Podla § 31 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sice existuju 4 moznosti, ako previest PLN na EUR, ale kurz podla NBS (ECB) nezodpoveda realnemu kurzu, s ktorym som hotovost menila. V praxi by som totiz musela do DP uviest sumu vyssiu, nez som v skutocnosti obdrzala cash. Vie mi niekto poradit, prosim? Dakujem za vysvetlenie.
Rozalka
09.01.13,08:13
§ 31 Prepočítací kurz
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
genko
09.01.13,08:38
Dakujem za info. Ja som aj zamestnanec na plny uvazok aj SZCO - prekladatel. Tento prijem od polskeho partnera vsak nebol predmetom podnikania. Cize pouzijem navhodnejsiu alternativu kurzu a uvediem do prijmov zo ZC, ano?
Mila123
09.01.13,08:41
Dakujem za info. Ja som aj zamestnanec na plny uvazok aj SZCO - prekladatel. Tento prijem od polskeho partnera vsak nebol predmetom podnikania. Cize pouzijem navhodnejsiu alternativu kurzu a uvediem do prijmov zo ZC, ano?
bolo to zamestnanie? k zamestnaniu je zvyčajne potrebné doložiť nejaké relevantné potvrdenie z PL......
genko
09.01.13,08:49
Prijem bol vyplateny na zaklade zmluvy "Umowa zlecenia", kde figurujem ako FO. Ako pisem v uvode, mam o prevzati odmeny v hotovosti aj prijmovy doklad + zmluva + cestne vyhlasenie, ze nepoberam ine prijmy z fondov EU.
Mila123
09.01.13,08:55
preložila som to ako servisná zmluva......
netuším či je to závislá činnosť skôr nie ako áno, resp. či toto patrí do § 5 ZDP,
príjem s prekladateľstvom nesúvisí? ak nie, je to jednorázový , náhodilý, príležitostný príjem?
genko
09.01.13,09:07
Ano, presne tak. Je to nahodily jednorazovy prijem ... nieco ako vykonanie prace na dohodu na SK ... teda dufam, ze to tak mozem aplikovat :) Nejake veci ohladom tejto problematiky som sa docitala v tejto rubrike http://www.porada.sk/t186130-p5-umowa-zlecenia-dohoda-o-vp.html
Mna len zaujimalo, do ktorej "kolonky" v DP to treba uviest a ci je nutne preratavat to kurzom cez ECB, kedze som nedostala ten prijem na ucet, ale cash a menila som de facto v komercnej banke. Lebo tym padom na tom par eur stratim ....
Rozalka
09.01.13,09:24
Na prepočte kurzu vždy tratíš.
Ak si účtovnou jednotkou, potom sa na prepočet použije bod 1)

(1) Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve, 1) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za eurá sa uplatní postup podľa osobitného predpisu.121)
Mila123
09.01.13,12:02
Ano, presne tak. Je to nahodily jednorazovy prijem ... nieco ako vykonanie prace na dohodu na SK ... teda dufam, ze to tak mozem aplikovat :) Nejake veci ohladom tejto problematiky som sa docitala v tejto rubrike http://www.porada.sk/t186130-p5-umowa-zlecenia-dohoda-o-vp.html
Mna len zaujimalo, do ktorej "kolonky" v DP to treba uviest a ci je nutne preratavat to kurzom cez ECB, kedze som nedostala ten prijem na ucet, ale cash a menila som de facto v komercnej banke. Lebo tym padom na tom par eur stratim ....
nie, nie
jednoráz. náhodilý či príležitostný príjem jednoznačne patrí do § 8 ods. 1 pís. a ZDP
genko
18.01.13,10:49
Ak ide o prijem, ktory je v prepocte nizsi nez 500 eur, nie je nahodou oslobodeny od dane z prijmov a treba ho vobec uvadzat do DP? dakujem.
Tweety
18.01.13,10:50
Ak ide o prijem, ktory je v prepocte nizsi nez 500 eur, nie je nahodou oslobodeny od dane z prijmov a treba ho vobec uvadzat do DP? dakujem.
Nie, nie je potrebné podať DP. Samozrejme ak iné príjmy neboli.