cayane
09.01.13,10:40
Prosím chcela by som sa informovať ako objednávate stravné lístky zamestnancom dopredu a strhnete neprítomnosť spätne alebo až po odpracovaní celého mesiaca?

:confused:

Ďakujem!
Jana Illésová
09.01.13,18:47
Ja mam taky dotaz... Listky boli objednane a strhnute zamestnancom z platu v oktobri 2012. Dosli vsak az v decembri, chcem sa opytat, ci mam zamestnancom dodat listky dodatocne, alebo im vratit co im bolo stiahnute z platu a ako? Pomoze mi niekto? Dakujem
wirgi
09.01.13,20:12
Nemôžeš zamestnancom stiahnúť z platu za strav. lístky ktoré nedostali.Ja by som im ich dala dodatočne, lebo keď im vrátiš peniaze, zase nebude splnená podmienka o zabezpečení stravovania.
marosc
09.01.13,20:18
Zákon hovorí, že zamestnanec po odpracovaní viac ako 4 hodín má nárok na poskytnutie stravy. Čiže by už prvý deň mal mať napr. stravný lístok. V praxi to robíme tak, že začiatkom mesiaca objednáme SL na 2 mesiace, prídu za 2 až 3 dni. V januári vydáme plný počet SL podľa počtu pracovných dní / opozdene okolo 10.1. /. Vo februári dáme počet SL znížený o čerpané voľno v januári. Tak pokračujeme do decembra, kedy sa snažíme vydať len toľko SL, aby súčet odovzdaných SL a odpracovaných dní bol totožný. Minulý rok sa mi to podarilo.
Tweety
10.01.13,07:27
Prosím chcela by som sa informovať ako objednávate stravné lístky zamestnancom dopredu a strhnete neprítomnosť spätne alebo až po odpracovaní celého mesiaca?

:confused:

Ďakujem!
Sl objednávame dopredu, na začiatku mesiaca dáme plný počet, kedže je ešte len január, tak má každý plný nárok, a potom po skončení mesiaca zistíme skutočný nárok na daný mesiac. V prípade, že nemal nárok na plný počet, krátime nárok na ďalší mesiac a tak to ide do konca roka.
Jana Illésová
11.01.13,13:30
aj ja by som ich dodala dodatocne, ale netreba to akoby uctovat? nikde zaznamenavat? Dakujem
Tweety
11.01.13,13:32
aj ja by som ich dodala dodatocne, ale netreba to akoby uctovat? nikde zaznamenavat? Dakujem
Z tvoje otázky nie je jasné na čo sa pýtaš. Prosím upresni ju.
freddy87
11.01.13,15:02
U nás sa to vždy dávalo k 1. dňu v mesiaci za predchádzajúci kalendárny mesiac, čiže za skutočne odrobené dni. Problém s tým nemal nikdy nikto, ale ako sa to účtovalo, to netuším :)
Objednávali sa na cca 2-3 mesiace dopredu vo viac kusoch odhadom. Keď bolo málo, tak znova sa objednalo, bolo aj tak, že lístky neboli pár dní a čakalo sa kým prídu.
Jana Illésová
12.01.13,20:09
Myslím účtovanie v účtovníctve, alebo dokladovanie, ako sa také stravné lístky účtujú? Rozumiem ze ako ceniny asi... ale či nijako nezapisujem, alebo no... či len vlastne zaznamy si vediem.Som začiatočníčka....
KEJKA
12.01.13,21:24
tak ako sa vedie pokladnica - evidencia hotovosti v pokl.knihe mimo účtovníctva a následne s účtovníctvom porovnáva, tak sa vedie aj evidencia cenín = stravných lístkov osobitne. teda príjem=nákup a výdaj=predaj zamestnancom a následne kontrola zostatku v hodnotovom vyjadrení so stavom v účtovníctve.
cayane
15.01.13,09:10
Takže prax ukazuje, že robíte tak ako ja objednávame lístky na začitku januára plný počet a vo februári objednáte na február mínus neprítomnosť január.
Lenže v našich súčastiach sme mali veľký problém s lístkami a preto som sa rozhodla, že ich budú dostávať spätne podľa odpracovaných dní ale zamestnancom sa to nepáčilo tak to riaditeľ stopol. Mna by hlavne zaujímalo, či je to protizákonné dávať lístky podľa odpracovaných dní spätne, všade čítam, že je to na rozhodnutí zamestnávateľa...
yvica
15.01.13,09:18
chcela by som sa opýtať, robím si prehľad SL za rok-nárok a výdaj, nárok dávam vlastne odprac.dni-sviatky-dov.... mám 224 SL, výdaj 180 čiže mi chýba 44 SL musia byť vydané všetky, na ktoré ma zamestnanec nárok??? môžem ich vyúčtovať v januárovej výplate? dík
KEJKA
15.01.13,10:52
Takže prax ukazuje, že robíte tak ako ja objednávame lístky na začitku januára plný počet a vo februári objednáte na február mínus neprítomnosť január.
Lenže v našich súčastiach sme mali veľký problém s lístkami a preto som sa rozhodla, že ich budú dostávať spätne podľa odpracovaných dní ale zamestnancom sa to nepáčilo tak to riaditeľ stopol. Mna by hlavne zaujímalo, či je to protizákonné dávať lístky podľa odpracovaných dní spätne, všade čítam, že je to na rozhodnutí zamestnávateľa...systém si každý musí nájsť asi sám. U jedného klienta dávajú SL tak, že od nároku na nasl. mesiac odpočítajú nenárokovateľné SL za predchádzajúci mesiac. Myslím, že je to praktické.
KEJKA
15.01.13,10:54
chcela by som sa opýtať, robím si prehľad SL za rok-nárok a výdaj, nárok dávam vlastne odprac.dni-sviatky-dov.... mám 224 SL, výdaj 180 čiže mi chýba 44 SL musia byť vydané všetky, na ktoré ma zamestnanec nárok??? môžem ich vyúčtovať v januárovej výplate? díkak už si zam-com strhla za SL a nevydala, tak nerozumiem, vydať ich musíš.
Všeobecne - zam-ci majú právo SL prevziať, kúpiť, ale nie je to ich povinnosť. Takže ak si nekúpia, je to podľa mňa ich vec, zam-ľa to trápiť nemusí.
Paula
15.01.13,11:20
Tak. Veď im ten nenárokovateľný z minulého mesiaca zostal na aktuálny mesiac (ak ho ovšem nepoužil, ale to je jeho problém).
anina
15.01.13,14:08
Sl objednávame dopredu, na začiatku mesiaca dáme plný počet, kedže je ešte len január, tak má každý plný nárok, a potom po skončení mesiaca zistíme skutočný nárok na daný mesiac. V prípade, že nemal nárok na plný počet, krátime nárok na ďalší mesiac a tak to ide do konca roka.
Ako sa správne zaúčtuje do r.2012 nárok zamestnanca na stravné lístky za mesiac december, ale kúpené až v januári? Náklady na 527 pojdu do r.2012, alebo až 2013? Platba za lístky zo strany zamestnancov-cez výplatnú listinu.ďakujem
Tweety
15.01.13,14:10
Náklad-527 je nákladom roka 2012, aj SF 472, treba to zaúčtovať ID.
anina
16.01.13,09:32
Náklad-527 je nákladom roka 2012, aj SF 472, treba to zaúčtovať ID.

Ďakujem, oproti účtu 383? Teda ID 527/383?
yvica
18.01.13,09:30
ak už si zam-com strhla za SL a nevydala, tak nerozumiem, vydať ich musíš.
Všeobecne - zam-ci majú právo SL prevziať, kúpiť, ale nie je to ich povinnosť. Takže ak si nekúpia, je to podľa mňa ich vec, zam-ľa to trápiť nemusí.
nestrhla som za chýbajúce stravné lístky iba za tie, ktoré boli vydané, ale nárok majú o 44 viac ako dostali, či musí zamestnávateľ dokúpiť a vydať v januárovej výplate? Takže zamestnávateľ nemá povinnosť vydať stravné listky na odprac.dni?
veronikasad
18.01.13,09:34
nestrhla som za chýbajúce stravné lístky iba za tie, ktoré boli vydané, ale nárok majú o 44 viac ako dostali, či musí zamestnávateľ dokúpiť a vydať v januárovej výplate? Takže zamestnávateľ nemá povinnosť vydať stravné listky na odprac.dni?
Zamestnávatel je povinný vydať zamestnancom SL na ktoré im vznikol nárok. (aj dodatočne)
Tweety
18.01.13,09:35
nestrhla som za chýbajúce stravné lístky iba za tie, ktoré boli vydané, ale nárok majú o 44 viac ako dostali, či musí zamestnávateľ dokúpiť a vydať v januárovej výplate? Takže zamestnávateľ nemá povinnosť vydať stravné listky na odprac.dni?
Pozri §152 ZP.
Zitulda
18.01.13,10:07
Je povinný poskytnúť zamestnávateľ stravenky? Neposkytol svojim zamestnancom už dlhší čas ( cca pol roka), údajne nato nemá. Čo je však nepochopiteľné sprosté od neho je, že koncom roka dával podpisovať listinu o ich prevzatí a nakoľko jedna pracovníčka mu odvetila, že to nepodpíše, jeho odpoveď znela" potpm sa nečudujte, ak odmenu žiadnu nedostabnete!". Tak sa stalo, že jedna odmenu dostala ešte koncom roka a druhá ktorá to nakoniec podpísala až teraz tak jej smiešne malú veľkodušne odmenu dal.
Zitulda
18.01.13,10:09
Ešte jedna otázka...má právo pracovníčka (ktorú už dávnejšie prepustil) si žiadať finančnú náhradu za stravenky, ktoré im zamestnávateľ nedal?
Tweety
18.01.13,10:09
Je povinný poskytnúť zamestnávateľ stravenky? Neposkytol svojim zamestnancom už dlhší čas ( cca pol roka), údajne nato nemá. Čo je však nepochopiteľné sprosté od neho je, že koncom roka dával podpisovať listinu o ich prevzatí a nakoľko jedna pracovníčka mu odvetila, že to nepodpíše, jeho odpoveď znela" potpm sa nečudujte, ak odmenu žiadnu nedostabnete!". Tak sa stalo, že jedna odmenu dostala ešte koncom roka a druhá ktorá to nakoniec podpísala až teraz tak jej smiešne malú veľkodušne odmenu dal.
Podľa ZP §152 má povinnosť zabezpečiť stravovanie pri zmene dlhšej ako 4 hod.
marian789
18.12.14,17:15
Dobry den, mohli by ste mi, prosim, poradit, ako najlepsie objednat stravne listky na buduci rok - objednavam na tri mesiace. teraz v decembri alebo v januari? a ako to zauctovat v podvojnom uctovnictve, ak by sa kupili teraz v decembri.


Dakujem velmi pekne za odpoved.
Tweety
18.12.14,17:17
Môžeš kúpiť už teraz, faktúru za SL zaúčtuješ na 213.
marian789
18.12.14,20:55
dakujem. takze nie je problem, ze to suvisi s buducim obdobim?
kremienok76
18.12.14,21:17
dakujem. takze nie je problem, ze to suvisi s buducim obdobim?

Nie nebude, veď to budeš mať na konci roka na účte 213 - ceniny, z neho budeš v novom roku účtovať podľa vydaných SL do nákladov budúceho roka.