Felicitka
09.01.13,11:22
Chcela by som vediet aku by som mala urobit zmluvu,ked mam predajnu, som SZCO a zaroven zamestnavatel a zamestnavam predavaca,ktory pracuje na zivnost.Hlavne ma zaujima co ma obsahovat zmluva,aby som nemala problem s pracovnikom.
Nevyjadrila som sa spravne predavac je vedeny ako zivnostnik v mojej predajni, t. j.pracuje na zivnost, t. j aka by mala byt medzi nami Dohoda resp.Zmluva??
Tweety
09.01.13,10:24
Chcela by som vediet aku by som mala urobit zmluvu,ked mam predajnu, som SZCO a zaroven zamestnavatel a zamestnavam predavaca,ktory pracuje na zivnost.Hlavne ma zaujima co ma obsahovat zmluva,aby som nemala problem s pracovnikom
Zamestnať zamestnanca na živnosť nemôžeš.
ivka70
09.01.13,10:26
Predavac nemoze pracovat na zivnost, ide totiz o zavislu cinnost.
Uzavri s nim riadnu pracovnu zmluvu.
jacekova
09.01.13,10:26
je to závislá činnosť, treba ho zamestnať do pracovného pomeru. teraz od 1.1.2013 sa podmienky ešte sprísnili. porušuješ zákon
kezeso
09.01.13,13:00
To je darček od našej sociálnej vlády.
Uzatvor pracovnú zmluvu. Nahlás sa ako zamestnávateľ na DÚ, zaregistruj sa do sociálnej a zdravotnej poistovne ako zamestnávateľ, vybav si GRID kartu na soc.poist, tak isto do zdrav.post,. mesačne dávaj hlásenia a prehľady na konci roka. Potešenie...prečítaj si toto:
http://www.porada.sk/t183006-dan-za-pracu-vykonanu-na-dohodu.html a aplikuj ako na pracovníka na trvalý pracovný pomer :mee:
junes
09.01.13,23:14
Otázka: Živnostník má firmu AA na vykonávanie služieb - má dohodárov (10 ludí) na cca 2 hod denne a popri tom aj 2 živnostníkov, ktorí v priebehu mesiaca prídu a vykonávajú (niektoré dni, nie pravidelne) túto službu - dokopy asi 60 hodín mesačne. Títo živnostníci majú ešte aj iné zákazky mimo firmy AA. Na základe vyššie prečítaného príspevku je to protiprávne - vie mi niekto uviesť, ktorý paragraf konkrétne porušuje? A ako je to napr. s programátormi - živnostníkmi, ktorí pracujú pre IT firmy ? Veď takých je min 40 % zo zamestnancov v oblasti IT.

Ďakujem za odpoveď.
junes
09.01.13,23:41
...a ešte otázka - ako je to s účtovníkmi SZČO, ktorí pracujú pre iné firmy (prácu vykonávajú v priestoroch inej firmy - napr. obchodnej - alebo pracujú aj pre inú účtovnícku firmu). Kedy je to ešte kóšer a kedy už nie ??? Je rozdiel, ak pracujú len pre jednu firmu alebo pre niekoľko? Je rozdiel, či firma, pre ktorú pracujú, je činná v tej istej oblasti (účto a ekonomika)?