stanisa
28.02.06,13:10
Dobrý deň,

neviete mi prosím poradiť ako mám postupovat v takomto prípade:
zamestnanec má 2 pracovné pomery. Účtujem obidve firmy kde pracuje. Jeho súhrnná mzda je vyssia ako povinné odvody do SP a ZP. SP odvádzam za zamestnanca do max. vymeriavacej vysky základu, tam nie je problém. Do ZP poistovne ale odvádzam z kazdej mzdy 4% za zamestnanca a 10% za zamestnávatela. V konecnom dosledku je to viac ako má platiť čiže mu vzniká preplatok. Kedze ročné zúčtovanie sa bude robiť az k 30,6,2006 neviem ako mám postupovať. V ZP mi povedali ze vysporiadavať sa bude aj zamestnávatel. Tým padom neviem ani uzavrieť rok. Neviete ci náhodou niekde uz nebolo vydané nejaké usmernenie? Mám aj taký prípad kde aj zamestnávateľ aj zamestnanec budú mat nedoplatok. Možem to u zamestnávateľa uznať ako naklad roku 2005. Budem Vám velmi vdačná za akúkolvek pomoc. Myslím ze to netrápi len mna ale viacerých z nás.

dakujem
MZPX
28.02.06,14:24
Tiež ma to celé trápi a neviem čoho sa chytiť.Pridávam sa k žiadosti o nejaký vzor tlačiva k ročnému zúčtovaniu poistného a tiež usmernenia k tomu celému. Alebo máme čas a riešiť to budeme ako vždy na poslednú chvíľu? Bola som síce v decembri 2005 na školení, ale neviem ani presné termíny jednotlivch povinností. Dokonca ani MRP ešte nemá žiadny upgrade na mzdy aby som mohla robiť potvrdenia pre zamestnancov. Budem tiež veľmi vďačná za akúkoľvek pomoc.
ďakujem
sobubo
28.02.06,14:56
Včera som sa bol na to spýtať. V SIDÉRII na mňa tetušky pozerali ako keby som po nich chcel postup pre klonovanie ovce Dolly. Sám som zvedavý ako táto šaškaráda s ročným zúčtovaním dopadne.
Katija
28.02.06,17:22
Tiež ma to celé trápi a neviem čoho sa chytiť.Pridávam sa k žiadosti o nejaký vzor tlačiva k ročnému zúčtovaniu poistného a tiež usmernenia k tomu celému. Alebo máme čas a riešiť to budeme ako vždy na poslednú chvíľu? Bola som síce v decembri 2005 na školení, ale neviem ani presné termíny jednotlivch povinností. Dokonca ani MRP ešte nemá žiadny upgrade na mzdy aby som mohla robiť potvrdenia pre zamestnancov. Budem tiež veľmi vďačná za akúkoľvek pomoc.
ďakujem Aj tu niekde na porade boli už predbežné vzory tlačív ročných zúčtovaní ZP za rok 2005 zverejnené a aj na stránke MZ SR sa tieto vzory dajú nájsť. Myslím, že ešte stále k dnešnému dňu neboli definitívne schválené.
Preplatky a nedoplatky, ktoré z nich vzniknú sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou vysporiadávať až v roku 2006. Bude to chcieť novelu zákona 595/2003 Z.z. ohladne nedoplatkov ZP. Takže nič sa zatiaľ s tým nedá robiť, len čakať. Katija:):cool:
endrju
28.02.06,17:35
Aj tu niekde na porade boli už predbežné vzory tlačív ročných zúčtovaní ZP za rok 2005 zverejnené a aj na stránke MZ SR sa tieto vzory dajú nájsť. Myslím, že ešte stále k dnešnému dňu neboli definitívne schválené.
Preplatky a nedoplatky, ktoré z nich vzniknú sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou vysporiadávať až v roku 2006. Bude to chcieť novelu zákona 595/2003 Z.z. ohladne nedoplatkov ZP. Takže nič sa zatiaľ s tým nedá robiť, len čakať. Katija:):cool:

Správne postrehy. Pridávam "iba" 2 odkazy na to "niekde" na Porade (takýchto tém je tu viac):

http://www.porada.sk/t18656-navrh-vyhlaky-mz-sr-k-roenemu-zuetpoistneho.html

http://www.porada.sk/t14843-roene-zuetovanie-poistneho--ako-na-to.html

Prvé zmeny v mzdových softvéroch je zbytočné očakávať skôr ako bude uverejnená v Zbierke zákonov vyhláška k ročnému zúčtovaniu preddavkov poistného na ZP.

Malý "nákuk do kuchyne" softvérových firiem:

Viaceré softvérové firmy dali už hlavy dokopy za účelom spojenia síl pri riešení toho množstva nových úloh v reálnom čase. Takže analytici a programátori teraz pracujú o 106 a niektorým sa možno aj z klávesníc počítačov začína dymiť :D
Katija
28.02.06,17:55
Malý "nákuk do kuchyne" softvérových firiem:

Viaceré softvérové firmy dali už hlavy dokopy za účelom spojenia síl pri riešení toho množstva nových úloh v reálnom čase. Takže analytici a programátori teraz pracujú o 106 a niektorým sa možno aj z klávesníc počítačov začína dymiť :DVerím a nezávidím softverovým firmám. Vy určite vyriešite zučtovanie ZP typ A a X pre zamestnancov. Bojím sa, ale či bude tento rok akýkoľvek program na zúčtovanie ZP typ B, C a hlavne X pre ostatných poistencov. Zaoberá sa niekto týmto ? Dosť sa hrozím toho, čo tu tak v druhej polovici júna ohľadne zúčtovania ZP vypukne. Všetkým dojde, že to majú urobiť a väčšina to nebude vedieť urobiť. Katija:):cool:
Jozef Mihál
28.02.06,19:04
Vyhláška k RZP je v legislatívnej rade vlády a 9.3. by mala byť schválená. Následne do 2 týždňov vyjde v Zbierke. Súčasťou vyhlášky sú príslušné tlačivá. MZ SR súčasne vydá poučenia k vypĺňaniu tlačív. Etc.

Nebojte sa, na Porade od apríla nájdete všetko čo budete k RZP potrebovať. A komu nestačí čítať na Porade, viď:

http://www.porada.sk/t19968-seminare-jmihala-program-na-april--jun-2006.html

Soft na vyplnenie RZP typ B, C a X pre ostatných by aj bol, keby oň bol dostatočný záujem, sme v trhovej ekonomike. Stačí povedať.
KEJKA
28.02.06,19:08
čo sa týka nedoplatkov na ZP - treba na ne robiť účtovnú rezervu, ale je nedaňová... nechali sa počuť tetušky daniarky na školení.
Pravdupovediac, len to hádžem do pľacu, ešte sa s tým nezaoberám, nakoľko v okolí taký prípad nemám.
Katija
28.02.06,20:10
Soft na vyplnenie RZP typ B, C a X pre ostatných by aj bol, keby oň bol dostatočný záujem, sme v trhovej ekonomike. Stačí povedať. Ja som si istá, že záujem bude a čoraz väčší s približujúcim sa koncom júna. Vidím to jednoznačne. Koľko robím teraz DP, tak minimálne toľko ročných zúčtovaní ZP budem robiť v júni a možno aj viac. Zatiaľ to však klientov netrápi, jún je zatiaľ pre nich straaašne ďaleko. Katija:):cool:
sklenkova
28.02.06,20:54
neviem kam to zaradiť,mám zamestnankyňu dôchodkyňu,ktorá u mňa neplatí ZP lebo má príjem iba 1900,- ale robí ešte niekde na dohodu a ta sukromnícka sa jej pyta,že kolko jej ma napisat aby neplatila ZP,pretože ona daň platí mesačne 4000,-za všetkých a na konci roka to rozpíše (onemela som úžasom,aký som ja tupec,že sa trápim,učím..)vyjadrite sa k tomu,totiž ona sa ma pýtala či sa jej budú tie príjmy sčítavať v tom zúčtovaní spolu,ale ja fakt neviem čo povedať
KEJKA
28.02.06,20:59
neviem kam to zaradiť,mám zamestnankyňu dôchodkyňu,ktorá u mňa neplatí ZP lebo má príjem iba 1900,- ale robí ešte niekde na dohodu a ta sukromnícka sa jej pyta,že kolko jej ma napisat aby neplatila ZP,pretože ona daň platí mesačne 4000,-za všetkých a na konci roka to rozpíše (onemela som úžasom,aký som ja tupec,že sa trápim,učím..)vyjadrite sa k tomu,totiž ona sa ma pýtala či sa jej budú tie príjmy sčítavať v tom zúčtovaní spolu,ale ja fakt neviem čo povedať
budú sa sčítavať, to je logické, na to sa to robí.
sklenkova
28.02.06,21:16
ja chápem, že sa jej sčíta odvod,ale ved to musí rozpísať na každeho zamestnavatela: u mňa jej vyjde 0-pretože spadá pod §11 ako dôchdca kde má príjem oslobodený, no z tej dohody-ved ja nebudem platit za niekoho iného.
Alebo jej to spočítajú aj ten príjem odo mňa a bude musieť dať zo všetkého 14%?
drobeceva
01.03.06,07:44
Musím sa priznať, že mám riadny strach z roč.zúčt. ZP. Zatiaľ o tom nemám ani tucha, ako to budem robiť.
Ak niekto viete o nejakom školení k danej problematike v Michalovciach, alebo vo Vranove n.T., budem Vám povďačná.

Verím, že vďaka PORADE zvládnem aj túto problematiku hravo...:) :) :)
Bebak
01.03.06,08:15
Semináre J.Mihála: program na apríl - jún 2006

--------------------------------------------------------------------------------

Dovolím si v tejto téme poskytnúť všetkým záujemcom informácie o pripravovanej sérií seminárov v apríli až júni tohto roku.

Témou seminárov bude ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie za rok 2005.

Na seminároch sa dozviete, kto musí vykonať ročné zúčtovanie, kto nemusí - ale môže - pretože sa mu to oplatí. Prejdeme si jednotlivé tlačivá a na príkladoch si vysvetlíme, ako sa vypĺňajú.

Účastníci seminárov organizovaných spol. AURUS a ďalej p.Beátou Kalinovou a p.Dagmar Záňovou dostanú v cene školného CD obsahujúce množstvo príkladov, modelových situácií a návodov na vyplnenie tlačív, do apríla sa mi dúfam podarí "vyprodukovať" dostatok materiálu. (prosím neporovnávať výhodnosť tejto ponuky napr. s tzv. e-dokumentami istého nemenovaného e-vydavateľstva, o.i. ide o neporovnateľnú kvalitu).

Neváhajte a poznačte si vo svojom kalendári Vám vyhovujúci termín. Počet miest na seminároch je obmedzený a vzhľadom na predpokladaný veľký záujem Vám doporučujem včas sa prihlásiť. Za najnižšiu cenu (platí pre semináre organizované spol. AURUS) sa zúčastníte najkvalitnejšieho školenia k danej téme.

19.4. Banská Bystrica, org.p.Beata Kalinová + AURUS, bee@stavbykam.sk, kapacita 150 miest

20.4. Nitra, Agroinštitút, org. AURUS, www.aurus.sk, kapacita cca 180 miest, uprednostnení budú zákazníci fy AURUS (súčasťou seminára je ukážka riešenia RZ v SW AURUS)

21.4. BA, Dom športu, org.agentúra Konzek, kapacita cca 220 miest

24.4. BA, SZVD Mliekarenská, org. AURUS, www.aurus.sk, kapacita cca 180 miest, uprednostnení budú zákazníci fy AURUS (súčasťou seminára je ukážka riešenia RZ v SW AURUS)

25.4. Zvolen, org.Akademiaplus

26.4. Dolný Kubín, org. p.Dagmar Záňová + AURUS, ekonz@orangemail.sk, kapacita cca 150 miest (na tento seminár upozorňujem potenciálnych účastníkov z okresov Martin, Ružomberok, Žilina atď., kde na jar nebudem prítomný!)

27.4. BA, Dom športu, org.Konzek

28.4. Trenčín, org.Agentúra RIA + SH system, www.shsystem.sk, Dom armády, kapacita cca 220 miest (súčasťou seminára je ukážka riešenia RZ v SW AURUS)

2.5. BA, SZVD Mliekarenská, len na pozvánky

3.5. KE, org.Technicko-informačné centrum, Biely dom, kapacita cca 200 miest

4.5. BA, org. Tempo, www.tempo.sk, kapacita cca 150 miest

5.5. Považská Bystrica, org. AGE INFOSA, mancova@promnet.sk, kapacita cca 100 miest (i na tento seminár upozorňujem potenciálnych účastníkov z okresu Žilina)

15.5. BA, org. Mentis, www.mentis.sk, COOP Jednota Bajkalská

22.5. KE, org. Tempo, Biely dom, kapacita cca 200 miest

27.5. BF (seminár exkluzívne len pre členov Porady)

8.6. BA, org. SOPK, www.sopk.sk

12.6. BA, SZVD Mliekarenská, org.AURUS, www.aurus.sk

15.6. Trenčín, org.Agentúra RIA + SH system, Dom armády

16.6. Zvolen, org.Akademiaplus

V prílohe nájdete prihlášku na semináre (spolu)organizované spoločnosťou AURUS.
Priložené súbory Sem_april2006
Jana Motyčková
01.03.06,11:37
ja chápem, že sa jej sčíta odvod,ale ved to musí rozpísať na každeho zamestnavatela: u mňa jej vyjde 0-pretože spadá pod §11 ako dôchdca kde má príjem oslobodený, no z tej dohody-ved ja nebudem platit za niekoho iného.
Alebo jej to spočítajú aj ten príjem odo mňa a bude musieť dať zo všetkého 14%?

Malá podotázka - u teba je v pracovnom pomere?
Ak áno, tak môže mať príjem z dohody akýkoľvek, z dohôd potom ZP platiť nebude.

Ak je aj u teba na dohodu (a nemá inde PP), jej celkový príjem z dohôd nesmie presiahnuť 13000 za 9-12/2005. T.j. ak u teba má 1900, za 4 mesiace je to 7600 Sk, inde ešte môže mať dohodu do 5400 Sk v úhrne za celé obdobie. Ak by mala spolu príjem vyšší ako 13000, zaplatí z celého tohoto príjmu, t.j. aj z dohôd u teba.
Jana Motyčková
01.03.06,11:46
Verím a nezávidím softverovým firmám. Vy určite vyriešite zučtovanie ZP typ A a X pre zamestnancov. Bojím sa, ale či bude tento rok akýkoľvek program na zúčtovanie ZP typ B, C a hlavne X pre ostatných poistencov. Zaoberá sa niekto týmto ? Dosť sa hrozím toho, čo tu tak v druhej polovici júna ohľadne zúčtovania ZP vypukne. Všetkým dojde, že to majú urobiť a väčšina to nebude vedieť urobiť. Katija:):cool:
Ja sa chystám aj na tie B,C a X. Keď to budem mať, určite sa tu ozvem.
Katija
01.03.06,11:52
Ja sa chystám aj na tie B,C a X. Keď to budem mať, určite sa tu ozvem. Výborne, hneď mi je lepšie. Aby som povedala pravdu, aj som si myslela, že šikovné firmy si uvedomia, kde je zatiaľ diera na trhu. Katija:):cool:
sklenkova
01.03.06,15:12
U mňa je zamestnaná od 2.11.05 na §49 a práve teraz mi ZP vrátila odvod za 2 mesiace lebo vraj platí za ňu štát (pre nízky príjem-je to pravda-storno prihláška) Pracuje u mňa ďalej,ale má tam ešte nejakú dohodu+ príjem z SVB (700,-mesačne).Zrejme bude musieť z celého príjmu zaplatiť 14%-včetne peňazí odo mňa. Takže poraďte čo robiť,keby platila odvod u mňa aj tak jej to nevyjde ten príjem z dohôd do 13000?- Nejsom chamtivá a kludne by som tých pár korún nechala ZP čo som za ňu zaplatila.
endrju
01.03.06,15:15
Ja sa chystám aj na tie B,C a X. Keď to budem mať, určite sa tu ozvem.

Janka, mne stačí "potešenie" z A a XA. :D
Jana Motyčková
01.03.06,17:07
Janka, mne stačí "potešenie" z A a XA. :D
Lenže my aj spracovávame mzdy, a keď prídu všetci tí dôchodcovia, aj keď to nie sme povinní robiť, čo ich vyhodíme? A ručne by sa spravilo kopec chýb, a kým by sa to vypísalo ...