novak.stanley
09.01.13,11:35
Kto dedí zo zákona po bezdetnom súrodencovi?
V rodine nastalo úmrtie príbuznej, ktorá nemala deti, manžel nežije a nežila s nikým v spoločnej domácnosti. Mala dvoch žijúcich bratov a dve nežijúce sestry, ktoré majú žijúce deti. Dedia v tomto prípade zo zákona aj deti nežijúcich súrodencov?
Ďakujem.
Tweety
09.01.13,10:36
Kto dedí zo zákona po bezdetnom súrodencovi?
V rodine nastalo úmrtie príbuznej, ktorá nemala deti, manžel nežije a nežila s nikým v spoločnej domácnosti. Mala dvoch žijúcich bratov a dve nežijúce sestry, ktoré majú žijúce deti. Dedia v tomto prípade zo zákona aj deti nežijúcich súrodencov?
Ďakujem.
Áno.
ivka70
09.01.13,10:39
Ak neziju ani rodicia, dedi sa v 3. skupine, teda dedia surodenci rovnakym podielom, a po nezijucich sestrach sa ich podiel deli medzi ich deti.

Tretia skupina zákonných dedičov.Ak v druhej dedičskej skupine nededí manžel poručiteľa, ani žiadny z jeho rodičov (ktorí by inak mohli dediť samostatne a zdediť tak celý majetok poručiteľa) a jedinými dedičmi by boli spolužijúce osoby, ktoré samostatné dedičské právo v druhej skupine nemajú, prechádzajú tieto osoby do tretej dedičskej skupiny, v ktorej dedia spolu so súrodencami poručiteľa. Za spolužijúce osoby sa i v tomto prípade považujú osoby, ktoré žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktoré sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázané výživou na poručiteľa. Pri súrodencoch poručiteľa (brat, sestra) sa nerozlišuje, či ide o súrodencov plnorodých (majú spoločných obidvoch rodičov), alebo o súrodencov polorodých (majú spoločného iba jedného rodiča).V tejto skupine nadobúdajú všetci dedičia (každá osoba) rovnaký diel dedičstva. Ak z nejakého dôvodu nededí niektorý zo súrodencov, uplatní sa tu, rovnako ako v prvej dedičskej skupine pri deťoch poručiteľa, zásada dedičskej reprezentácie, čo znamená, že na miesto nedediaceho poručiteľovho súrodenca nastúpia jeho deti, t. j. poručiteľovi synovci, resp. netere, ktorí si medzi sebou rovnakým dielom rozdelia podiel ich predka. Táto zásada sa samozrejme neuplatní pri spolužijúcich osobách.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/d/dedenie-zo-zakona.html
doktor23
09.01.13,15:57
ak mala 4 súrodencov, delí sa majetok na 4 časti, žijúci majú po 1/4, a žijúce deti súrodencov si podelia podiel prpadajúci na ich rodiča (ak mal jeden zo súrodencov napr. 2 deti, tak každé dedí po 1/8 z dedičstva)
blavaciko
09.01.13,19:28
Kto dedí zo zákona po bezdetnom súrodencovi?
V rodine nastalo úmrtie príbuznej, ktorá nemala deti, manžel nežije a nežila s nikým v spoločnej domácnosti. Mala dvoch žijúcich bratov a dve nežijúce sestry, ktoré majú žijúce deti. Dedia v tomto prípade zo zákona aj deti nežijúcich súrodencov?
Ďakujem.

akoze ja fakt nechcem byt zly, chapem taketo otazky, ale to notar nevie?
novak.stanley
10.01.13,10:14
Hmmm...notár to pravdepodobne vie :-) len mu žijúci súrodenci akosi zrejme zabudli spomenúť, že mali aj sestry, ktoré sú už nebohé.
blavaciko
10.01.13,14:14
Hmmm...notár to pravdepodobne vie :-) len mu žijúci súrodenci akosi zrejme zabudli spomenúť, že mali aj sestry, ktoré sú už nebohé.

to je ten krasny priklad ako funguje centralna evidencia obyvatelstva...
ked mi umrela stara mama, musel som ist osobne za notarkou a informovat ju, ze som syn svojho otca (ktory je nezvestny a teda nastupujem za neho v dedicskom konani), pretoze pani notarka toto nikde nezistila...

otazka je, na ktorom mieste stat zlyhava... (kedze aj notar je len predlzena ruka statu)
novak.stanley
10.01.13,14:51
to je ten krasny priklad ako funguje centralna evidencia obyvatelstva...
ked mi umrela stara mama, musel som ist osobne za notarkou a informovat ju, ze som syn svojho otca (ktory je nezvestny a teda nastupujem za neho v dedicskom konani), pretoze pani notarka toto nikde nezistila...

otazka je, na ktorom mieste stat zlyhava... (kedze aj notar je len predlzena ruka statu)

Tak vraj sa notar nema kde dozvediet vsetky pribuzenske vztahy. A tak, ked mu dvaja bratia povedali, ze su proste len oni dvaja, tak to zobral ako bernu mincu a dedicstvo im rozdelil. Dedicstvo je uzavrete a notar teda ani nema spis uz u seba, ale ten je na sude. A sud ti do neho ani neda len tak nahliadnut, lebo si vlastne ani nebol ucastnikom konania. A ked to chces, tak musis dokazat, ze si tym ucastnikom mal byt. A tak dokazuj pribuzensky vztah medzi sestrami rok narodenia 1916 a 1931.
Uz len ked som videl rodny list z roku 1916, tak tam nieco ako rodne cislo dietata alebo rodne cisla, datumy narodenia rodicov alebo cosi podobne nenajdes. Teda ak das oproti sebe dva rodne listy z toho obdobia a budu tam uvedene rovnake mena rodicov, tak niekto moze povedat, ze sa nemusi jednat o rovnake osoby. Este som matriku sice nenavstivil, ale uz teraz sa tesim ako tam budem dolovat presvedcive doklady o pribuzenskom vztahu :-)
Mária27
10.01.13,15:23
Ak ešte nie je osvedčenie o dedičstve právoplatné, súd ho môže zmeniť. Po právoplatnosti sa môžete dovolať svojho práva podľa § 485 obč. zákonníka - požiadať do troch rokov.
novak.stanley
10.01.13,15:33
Ak ešte nie je osvedčenie o dedičstve právoplatné, súd ho môže zmeniť. Po právoplatnosti sa môžete dovolať svojho práva podľa § 485 obč. zákonníka - požiadať do troch rokov.

Osvedcenie je uz pravoplatne, takze ma caka proces, ktory uz je trochu na dlhe lakte...
Proste, vediet toto, tak do konania vstupim este kym prebiehalo...
doktor23
10.01.13,22:02
to je ten krasny priklad ako funguje centralna evidencia obyvatelstva...
ked mi umrela stara mama, musel som ist osobne za notarkou a informovat ju, ze som syn svojho otca (ktory je nezvestny a teda nastupujem za neho v dedicskom konani), pretoze pani notarka toto nikde nezistila...

otazka je, na ktorom mieste stat zlyhava... (kedze aj notar je len predlzena ruka statu)

notár nemá prístup k centrálnej evidencii obyvateľstva, ani k evidencii polície .... aj keď by mu to pravdepodobne pomohlo. Neviem si predstaviť, ak by cca. 340 notárov žiadalo od centrálnej evidencie rodinné vzťahy po poručiteľoch, každý mesiac dajme tomu 10x, to máš 3400 podaní mesačne.
A to nehovorím o tom, že podľa mojej mienky ani v centrálnej evidencii nie je zachytené všetko a tým pádom to nemôžeš brať za bernú mincu.
branislavp
11.01.13,00:40
Kto dedí zo zákona po bezdetnom súrodencovi?
V rodine nastalo úmrtie príbuznej, ktorá nemala deti, manžel nežije a nežila s nikým v spoločnej domácnosti. Mala dvoch žijúcich bratov a dve nežijúce sestry, ktoré majú žijúce deti. Dedia v tomto prípade zo zákona aj deti nežijúcich súrodencov?
Ďakujem.
Áno, zo zákona dedia aj deti nežijúcich súrodencov. Preto je nutné, aby k dedeniu boli notárovi predložené všetky potrebné doklady. V takom prípade notár nemôže nikoho opomenúť. Ak by mal notár k dedičstvu nejaké pochybnosti, má zo zákona kompetencie vyžiadať si potrebné informácie či z polície, či z matriky, súdu, alebo iného úradu.
branislavp
11.01.13,00:59
Hmmm...notár to pravdepodobne vie :-) len mu žijúci súrodenci akosi zrejme zabudli spomenúť, že mali aj sestry, ktoré sú už nebohé.
V takýchto prípadoch sa to stáva, že sa akosi zabudne na niekoho. Preto je potrebné preveriť na súde, ktorý notár má pridelené dedičské konanie a opomenutý sa prihlásí notárke ako oprávnený dedič. Ale nesmie premeškať čas.
Poznám viac takýchto prípadov, ale už keď rozhodnutie o dedičstve nadobudne právoplatnosť, tak už len súdnou cestou to napadnúť.
luja5
11.01.13,12:56
Tak vraj sa notar nema kde dozvediet vsetky pribuzenske vztahy. A tak, ked mu dvaja bratia povedali, ze su proste len oni dvaja, tak to zobral ako bernu mincu a dedicstvo im rozdelil. ...A tak dokazuj pribuzensky vztah medzi sestrami rok narodenia 1916 a 1931.
Uz len ked som videl rodny list z roku 1916 ... tak niekto moze povedat, ze sa nemusi jednat o rovnake osoby Este som matriku sice nenavstivil, ale uz teraz sa tesim ako tam budem dolovat presvedcive doklady o pribuzenskom vztahu :-)


... .
Proste, vediet toto, tak do konania vstupim este kym prebiehalo ...

Ťažko posúdiť rozhovor medzi notárom a bratmi. Notár sa možno neopýtal, či vždy boli (nie či sú) proste len oni dvaja, či nemali súrodencov, ktorí už nežijú, ale žijú ich deti a nevysvetlil im, že v takom prípade dedičmi zo zákona sú aj títo ich synovcovia/netere. Možno sa notár nemusí podrobnejšie vypytovať a ani takto vysvetľovať, možno bratia nemuseli vedieť (aj s ohľadom na ich zrejme vyšší vek, keď vidím roky narodenia sestier), kedy aký žijúci po ktorom zomrelom môže byť v rozvetvenej rodine dedičom zo zákona. Slovami "sú proste len oni dvaja" mohli vyjadriť niečo iné, než čo mal na mysli notár.

Ak by si chcel do konania vstúpiť, ešte kým prebiehalo, nemal by si problém notárovi ako súdnemu komisárovi preukázať príbuzenský vzťah k poručiteľke a tým svoje dedičské práva? Ako by si to vtedy preukázal a prečo by si teraz už mal mať problém? A bratia by hádam aj vtedy a aj teraz potvrdili, že mali ďalšie dve už zomrelé sestry ...
blavaciko
11.01.13,15:02
notár nemá prístup k centrálnej evidencii obyvateľstva, ani k evidencii polície .... aj keď by mu to pravdepodobne pomohlo. Neviem si predstaviť, ak by cca. 340 notárov žiadalo od centrálnej evidencie rodinné vzťahy po poručiteľoch, každý mesiac dajme tomu 10x, to máš 3400 podaní mesačne.
A to nehovorím o tom, že podľa mojej mienky ani v centrálnej evidencii nie je zachytené všetko a tým pádom to nemôžeš brať za bernú mincu.

mne pani notarka povedala ze rodinu preverovala v centralnej evidencii, tak snad pristup maju... ale netusim, je to jej vec, vzdy ide len o vysledok