selkoo
09.01.13,11:49
zdravím, rozviedli sme sa a nemáme žiadny spoločný majetok, ale figurujem ako spoludlžník na spoločnom úvere ,ktorý by som chcela prepísať na svoje meno keďže ho splácam ja a nie exmanžel. je nutné rozhodnutie súdu o BSM alebo stačí spísaná dohoda medzi nami a overená notárom?
Mária27
09.01.13,12:38
V rámci vyporiadania BSM sa delí majetok aj dlhy medzi bývalých manželov. Ak nie si ten exmanžel, pôjde o iný právny vzťah.
selkoo
09.01.13,13:18
ja som exmanželka a platím ten úver, takže by som ho chcela celý dať prepísať na svoje meno ale poisťovňa vyžaduje BSM a to nemáme kedže sme nemali žiadny spoločný majetok
selkoo
09.01.13,13:18
ja som exmanželka a platím ten úver, takže by som ho chcela celý dať prepísať na svoje meno ale poisťovňa vyžaduje BSM a to nemáme kedže sme nemali žiadny spoločný majetok
Mária27
09.01.13,14:18
Stačí dohoda, podpisy oboch musia byť overené.
draik
09.01.13,15:19
Potrebujete súhlas banky. Zánikom manželstva vzťah dlžník-spoludlžník z hľadiska úveru pokračuje.
jurmiro
10.01.13,21:37
Vyporiadanie BSM zahŕňa v podstate len majetok bývalých manželov. Spoločné dlhy si môžu vyporiadať analogicky. Avšak ak je ich predstava taká, že dlh "zostane" len jednému, teda, že jeden bude ďalej zaviazaný voči veriteľovi, tak to len dohodou medzi nimi nie je možné. Treba si uvedomiť, že ide o právny vzťah medzi veriteľom a dlžníkmi a takouto dohodou sa nemôže zmeniť postavenie veriteľa. Tu by malo ísť zmenu v obsahu záväzku, resp. v subjekte záväzkového vzťahu a takúto zmenu nie je možné urobiť bez súhlasu veriteľa
hubatá
10.01.13,21:50
Ako to že ste nemali spoločný majetok a úver ste brali na čo? To je spotrebný úver od nebankovky?
Ak sa úver bude splácať pravidelne, tak nikto ani z banky, ani z nebankovky sa nebude zaujímať o to, od koho skutočne peniaze dochádzajú na účet.
Ale pre teba to znamená obrovské riziko do budúcna ak by si zostala napr. nezamestnaná alebo dlhodobo chorá a nevládala splácať úver: aj banka aj nebankovky by peniaze pýtali od toho kto je uvedený v zmluve.