nanab
09.01.13,14:01
Ako podať daňové priznanie a ako platiť daň z motorových vozidiel ak firma sídli v jednom mieste a má sieť pracovníkov ktorí majú autá zaevidované vo svojich mestách. Kedže firma platí zamestnancom za ich autá cestovné náhrady musí za tieto autá podať daňové priznanie a zaplatiť daň. ( V roku 2013 už aj za auto ktorého vlastníkom nie je zamestnec čo doteraz nebolo však?).
Firma podá DP podľa svojho sídla príslušnému úradu za všetky auta na jednom formulári, bez ohľadu kde sú autá zaevidované? Výška dane bude podľa príslušného kraja kde patrí auto? A daň zaplatím osobitne za auto na rôzne čísla podľa toho kde je auto, alebo spolu tam kde sídli firma. No skúsi ma niekto vyviesť z bludiska. Ide asi o 15 aut a 4 samosprávne kraje.
avalik
09.01.13,13:16
§99

(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6277724), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6277725), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Ak vznikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.
(6) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť správcu dane z motorových vozidiel podľa odseku 5, postupuje sa podľa osobitného predpisu.46b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6278064)
(7) Pri zmene miestnej príslušnosti sa na účely vrátenia daňového preplatku na dani z motorových vozidiel, vymáhania daňového nedoplatku na dani z motorových vozidiel a vyrubenia úroku z omeškania na dani z motorových vozidiel považuje za správcu dane ten daňový úrad, u ktorého preplatok na dani z motorových vozidiel alebo nedoplatok na dani z motorových vozidiel vznikol. Pri zmene miestnej príslušnosti je na uloženie pokuty príslušný ten správca dane, ktorému malo byť daňové priznanie podané.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
nanab
09.01.13,13:28
Ďakujem za rýchlu reakciu. Toto som si samozrejme prečítala už predtým, no z toho je mi jasné len to že daň platí a Dp podáva zamestnávateľ. Pravdepodobne teda podám daňové svojmu príslušnému DÚ. Sadzby pravdepodobne budú podľa toho kraja kde je zaevidované auto. Ale zaplatím to na účet kde patrí firma? Alebo jednotlivo kde patria autá?
Tweety
09.01.13,13:31
Ďakujem za rýchlu reakciu. Toto som si samozrejme prečítala už predtým, no z toho je mi jasné len to že daň platí a Dp podáva zamestnávateľ. Pravdepodobne teda podám daňové svojmu príslušnému DÚ. Sadzby pravdepodobne budú podľa toho kraja kde je zaevidované auto. Ale zaplatím to na účet kde patrí firma? Alebo jednotlivo kde patria autá?
Áno, na DÚ v sídle firmy.
nanab
09.01.13,13:38
Ďakujem pekne, príjemný deň
avalik
09.01.13,13:54
Ďakujem za rýchlu reakciu. Toto som si samozrejme prečítala už predtým, no z toho je mi jasné len to že daň platí a Dp podáva zamestnávateľ. Pravdepodobne teda podám daňové svojmu príslušnému DÚ. Sadzby pravdepodobne budú podľa toho kraja kde je zaevidované auto. Ale zaplatím to na účet kde patrí firma? Alebo jednotlivo kde patria autá?

podla mna nie - sadzba sa pouzije podla kraja sidla zamestnavatela
nanab
09.01.13,14:17
Táto odpoveď ma zneistila. Nevie teda niekto ako to teda je? Nebolo by to zlé keby sa platila daň podľa sídla firmy, je jedna z tých nižších a bolo by to jednoduchšie. Ale logiku to veľmi nemá. Keď si predstavím že auto je zaevidované inde, jazdí tam aj cesty tam ničí, mala by ísť daň tam nie? Ale dnes sa netreba riadiť logikou. Ako to teda je? Poradí ešte niekto?
marjankaj
09.01.13,14:22
Táto odpoveď ma zneistila. Nevie teda niekto ako to teda je? Nebolo by to zlé keby sa platila daň podľa sídla firmy, je jedna z tých nižších a bolo by to jednoduchšie. Ale logiku to veľmi nemá. Keď si predstavím že auto je zaevidované inde, jazdí tam aj cesty tam ničí, mala by ísť daň tam nie? Ale dnes sa netreba riadiť logikou. Ako to teda je? Poradí ešte niekto?
Veď aj auto z firmy v Bratislave môže "ničiť" cesty v Košiciach a predsa bude platiť DMV v Bratislave.