LuciaV86
09.01.13,14:31
Ahoj!
Hmotný majetok do 1700,- s dobou puž.nad 1 rok.
- v PD zaevidujem ako nákup materiálu /lebo treba evidovať ako zásoby/
- ale čo pri inventarizácii???
Mám tento po starom DHIM niekde evidovať - mám ho vykazať k zásobám ?
Ja si ho vediem v programe - mám tam súpis DHIM. Ale neviem, či sa to premietne aj v majetku učt.jednotky.
A ak áno, a časom niečo z toho už vradím - účtujem o tom nejako v pen.denníku - alebo to iba vyradím v evidenciu ktorú vedim o DHIM?

Prečítala som si k tejto téme dosť - a furt niekto tak a iný inak. Viem, že si môžem určiť, že čo ide priamo do spotreby v knihe zásob evidovať nemusím - môžem to chápať že spotreba=užívanie danej veci. a čo potom s ustanovením §8, ods.5 - postupov v JU - kde mám v zásobach vykázať aj práve tieto nespotrebované zásoby, ktoré som si z evidencie vynala?

Záver: Netuším, čo robiť s takýmto DHIM - či evidovať v zásobách /a následne vo Výkaze MaZ/, alebo jednorazovo každý rok sa iba premietnu vo Výkaze PaV /podľa toho čo kedy kúpim/.

D A K U J E M !
junes
19.01.13,19:38
Aj mňa zaujíma, čo vlastne tá novela v praxi znamená, potrebujem uzavrieť peňažný denník a čakám už len na toto. V roku 2011 som dávala do PD ako materiál (zásoby) a pri inventarizácii som iba uviedla evidenciu DHIM / DNIM, pričom vo Výkaze M a Z som DHIM neuvádzala (nepripočítavala som k hodnote zásob ani nikde inde). Mení sa niečo v postupe v r. 2012?
LuciaV86
02.02.13,20:00
Posielam Ti odpoved - ktorá mi prišla z DU. Ked to zhrniem tak drobný hmotný majetok nad 1 rok - máš zaúčtovať v pen.denníku ako zásobu, + zaevidovať ho v knihe zásob. Nemôžeš uplatniť nanho postup -že do knihy zásob ho nebudeš evidovať. Akonáhle ho začneš používa /čo je u nás v podstate hned/ - tak už nie je "zásoba" ale ak ho užívaš - tým pádom sa Ti v žiadnom výkaze neprejaví.
Ja mám skôr problém, že som to po minulé roky nedávala do zásob ale na prevádzkovú réžiu!!! Ta jaká som ťapa - neviem - ako budú na to pozerať.

__________________________________________________ ______________
V zmysle § 10 ods. 25, ods. 26 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 v z.n.p. (postupy účtovania jednoduchého účtovníctva), hmotný majetok podľa ods. 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu (odkaz 18 - § 22 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, suma 1 700 eur ) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku (DHM), ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Hmotný majetok podľa ods. 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobit. predpisu (18), alebo je nižšie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do DHM, sa účtuje ako zásoby. Hmotným majetkom podľa ods. 12 písm. b.) sú samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, okrem hnuteľných vecí podľa písm. a).
Majetok podľa § 10 ods. 26 postupov účtovania sa účtuje v zásobách v súlade s § 11 ods. 2 ako materiál. Jeho účtovanie vyplýva z § 10 ods. 1, účtovná jednotka je povinná účtovať o zásobách v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu (od 1.1.2013 zmena: a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu), t.j. v peňažnom denníku v uvedenom prípade nákup materiálu (od 1.1.2013 zásoby). Úhrada - výdavok zaúčtovaný v peňažnom denníku sa prejaví vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch za účtovné obdobie, v ktorom došlo k úhrade.
V zmysle uvedeného, je povinná účtovná jednotka účtovať o tomto majetku aj v knihe zásob na základe účt. dokladov a to pri obstaraní jeho príjem a výdaj - ak sa rozhodla účtovná jednotka odovzdať majetok do užívania. Za situácie, že majetok ešte nie je vydaný do užívania, účtovná jednotka je povinná ho inventarizovať a uviesť ho aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch, kde sa vykazujú sumy zásob z knihy zásob v ocenení podľa § 25 zákona č. 413/2002 Z. z. o účtovníctve (ZoÚ). Ak bol majetok v účtovnom období vydaný do užívania, je účtovaný v knihe zásob jeho výdaj, nebude už vykazovaný jeho stav vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Vydaný majetok do užívania už nie je predmetom inventarizácie v zmysle § 29 a 30 ZoÚ. Účtovná jednotka môže viesť o tomto majetku aj naďalej evidenciu pre vlastné účely, ak je to pre ňu potrebné už bez ďalšieho vykazovania v účtovníctve.
Na majetok podľa § 10 ods. 26, účtovaný ako zásoba - materiál, nie je možné aplikovať § 11 ods. 8 postupov účtovania, čo vyplýva z definície tohto majetku - § 10 ods. 12 písm. b) postupov.
junes
06.02.13,06:49
Ďakujem, tak idem uzavrieť rok 2012. Všetky tie novely su smiešne.
JANA LC
17.02.13,12:00
účtovný príklad: nákup vŕtačky /náradie/ = 800,- €.

SZČO si ju kúpil, aby ju hneď mohol používať, NIE ?! Načo by to ešte preháňal cez sklad. Bolo to do 1.700,- €, má nárok to dať do spotreby, MÁ !, keď chcú evidenciu, tak to dám v ALFE do: nákup KM . Kto určuje dobu použiteľnosti ? Nikto ! Podržím to maximálne tri roky od obstarania a potom ju vyradím !
Náradie sa môže aj skôr opotrebovať, ako je záruka 2 roky, záleží od používania.
Je to len obyčajná byrokracia, cez zásoby to rozhodne nebudem dávať.