monika1007
09.01.13,14:42
Dobry den, chcela by som sa opytat a dufam, ze mi to niekto vysvetli. Moj otec je zivnostik, robi s dalsimi 4 zivnostnikmi. firmy pre, ktore vzdy robili vystavili fakturu iba mojmu otcovi a on potom vystavil fakturu ostatnym chlapom. Ako to bude s danovym priznanim?
1. ako prijem uvedie iba svoj prijem? a uvadza sa niekde ta celkova suma a kolko bolo vyplatene tym chlapom?
2. alebo ako prijem uvedie tu celkovu sumu a ako vydavky uvedie to co on vyfakturoval chlapom? ak ano, moze potom este uplatnit pausalne vydavky?

Dufam, ze sa da porozumiet na co sa pytam a vopred dakujem velmi pekne za odpoved :)
balunka
10.01.13,05:47
jeho príjem je celková suma uvedená na faktúrach,môže použiť 40%výdavky,alebo jeho výdavkom bude suma,ktorú vyplatil tým 4 živnostníkom,samozrejme že musia vypísať faktúry,a každý z nich si potom robí svoje daňové priznanie
Xanti
10.01.13,06:37
Dobry den, chcela by som sa opytat a dufam, ze mi to niekto vysvetli. Moj otec je zivnostik, robi s dalsimi 4 zivnostnikmi. firmy pre, ktore vzdy robili vystavili fakturu iba mojmu otcovi skôr opačne, tvoj otec vystavil faktúru firmám pre ktoré robil s partiou živnostníkov a on potom vystavil fakturu ostatnym chlapom. a chlapi potom vystavili faktúry otcovi Ako to bude s danovym priznanim? jednoducho, bud otec urobí paušalne výdavky, alebo bude viesť jednoduché účtovníctvo alebo zjednodušenú daňovú evidenciu
1. ako prijem uvedie iba svoj prijem? a uvadza sa niekde ta celkova suma a kolko bolo vyplatene tym chlapom? do DP nemôže búchať čísla z brucha, musí mať podklady, kde si to všetko spracuje a do DP sa dávajú už len výsledné čísla
2. alebo ako prijem uvedie tu celkovu sumu a ako vydavky uvedie to co on vyfakturoval chlapom? ak ano, moze potom este uplatnit pausalne vydavky? buď má paušalne výdavky alebo vedie účtovníctvo .... nemôže si spraviť kombináciu oboch ...

Dufam, ze sa da porozumiet na co sa pytam a vopred dakujem velmi pekne za odpoved :) v texte modrým.
mondes
10.01.13,07:15
Dobry den, chcela by som sa opytat a dufam, ze mi to niekto vysvetli. Moj otec je zivnostik, robi s dalsimi 4 zivnostnikmi. firmy pre, ktore vzdy robili vystavili fakturu iba mojmu otcovi a on potom vystavil fakturu ostatnym chlapom. Ako to bude s danovym priznanim?
1. ako prijem uvedie iba svoj prijem? a uvadza sa niekde ta celkova suma a kolko bolo vyplatene tym chlapom?
2. alebo ako prijem uvedie tu celkovu sumu a ako vydavky uvedie to co on vyfakturoval chlapom? ak ano, moze potom este uplatnit pausalne vydavky?

Dufam, ze sa da porozumiet na co sa pytam a vopred dakujem velmi pekne za odpoved :)

Tvoj otec musí uviesť celkový príjem, ktorý faktúroval firme (čiže aj za chlapov) a potom môže:
1. uplatniť si z celkového príjmu 40% výdavky + zaplatené odvody za celý rok, alebo
2. účtuje skutočné výdavky, to znamená, že to, čo vyplatil chlapom na základe ich faktúr + ostatné bločky súvisiace s podnikaním zaúčtuje do N a rozdiel bude základ dane.

Ak by si uviedla celkovú výšku otcovho príjmu, aj výšku odvodov ktorú počas roka zaplatil, aj dátum, odkedy má otvorenú živnosť, tak by saTi dalo jednoduchšie poradiť, čo je pre tvojho otca výhodnejšie.
monika1007
10.01.13,19:11
Dakujem vam vsetky velmi pekne. Aj som si myslela, ze to tak bude. Vypocitat si to uz viem, len som chcela vediet z coho mam vychadzat. este raz vdaka :) Pekny vecer