K.A.T.K.A
28.02.06,13:23
Ako je to s tými rezervami v jednoduchom účtovníctve? Kto ich musí tvoriť a prečo? Aby sa na niečo nezabudlo...
Prosím uveďte mi konkeétny príklad....
Ďakujem.
Johanka
28.02.06,15:50
Rezervy sa v JÚ netvoria.
K.A.T.K.A
01.03.06,11:38
dobre. ďakujem.
ale prečo je potom na výkaze taká kolonka?
dazap
01.03.06,19:06
rezervy = očakávaný výdavok
napr. firma prevezme tovar alebo jej bola poskytnutá služba koncom decembra, ale ešte nedostala faktúru, ešte neuhradila peniaze, t.z.že vie, že bude mať výdavok, nevie však presnú sumu. Preto si môže spraviť v starom roku rezervu, čo je vlastne výdavok a dať si to do daňového. Keď v novom roku príjde faktúra, tak rozpustí tú rezervu. Na tej faktúre musí byť ale dátum dodania tovaru, služby z predchádzajúceho roka.
napr. služba vykonaná 30.12., faktúra príjde 8.1. na sumu 10tis.a je uhradená 15.1.
v starom roku si môže spraviť rezervu napr.na 15tis. a 15.1 z nej uhradí faktúru a zbytok vráti späť
koalko
01.03.06,19:15
O tom som ešte nepočula, kde nájdem oporu v zákone na takýto výdavok. Keď už aj v JU hovoríme o tom,že zalohu na tovaru alebo službu nemôžeme nedávame do výdavkov.
dazap
01.03.06,20:00
zákon o dani z príjmov § 20 - rezervy a opravné položky, ods.9)písm.a) obsahuje aj nevyfaktúrované dodávky a služby
a ináč, na každú platbu musí byť vystavený daňový doklad, či už bude mať názov zálohová faktúra alebo faktúra za prijatú platbu alebo len faktúra, účtuje sa to v JV ako výdavok dňom úhrady
Johanka
01.03.06,21:28
Táto téma je o jednoduchom účtovníctve. Zásady pre tvorbu a použitie rezerv sú stanovené v § 19 (myslím) postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo.
Rezervy sa niekedy v JÚ tvorili (napr. na opravy majetku) , ale už sa netvoria. Ten riadok vo výkaze je zo zotrvačnosti, podobne ako je v registrácii PO na daňový úrad výstraha, že dostaneme pokutu v Kčs.
To čo napísal (a) DAZAP sa v JÚ nerobí. Tam je jasné pravidlo - len prijaté platby sú príjem a zaplatené sú výdavkom. Výnimkou sú poskytnuté a prijaté zálohy, ktoré sa príjmom alebo výdavkom stávajú až po poskytnutí služby alebo dodaní tovaru.
dazap
02.03.06,18:53
Výnimkou sú poskytnuté a prijaté zálohy, ktoré sa príjmom alebo výdavkom stávajú až po poskytnutí služby alebo dodaní tovaru.
A keď tovar náhodou nedodajú, úhrada nikdy nebude výdavok?..A keď je mesačný platca DPH, tak to prizná až keď sa mu dodá tovar?..DPH sa priznáva z každej platby..takže sa to účtovať musí.
A rezervy zákon umožňuje robiť, kde je napísané, že v JU nie?..kde sa to dá nájsť?..
Jana Acsová
02.03.06,19:22
Rezervy na opravy HM sa tvorili a dobiehajú ... daňovo viď § 52 ZDP. Povinnosť ich čerpať, resp. rozpustiť je do 31.12.2008.
Jana Acsová
02.03.06,19:25
A keď tovar náhodou nedodajú, úhrada nikdy nebude výdavok?..A keď je mesačný platca DPH, tak to prizná až keď sa mu dodá tovar?..DPH sa priznáva z každej platby..takže sa to účtovať musí.
Účtovať áno ... ale upraviť základ dane so zreteľom na § 17 ods. 12 písm. b) Zákona o dani z príjmov (v prípade že boli poskytnuté alebo prijaté preddavky účtované daňovo v priebehu účtovného obdobia).
Jana Acsová
02.03.06,19:26
A keď tovar náhodou nedodajú, úhrada nikdy nebude výdavok?A prečo by mala byť? Mala by sa predsa vrátiť, ak služba alebo tovar nebol dodané.
Johanka
02.03.06,20:11
Výnimkou sú poskytnuté a prijaté zálohy, ktoré sa príjmom alebo výdavkom stávajú až po poskytnutí služby alebo dodaní tovaru.
A keď tovar náhodou nedodajú, úhrada nikdy nebude výdavok?..A keď je mesačný platca DPH, tak to prizná až keď sa mu dodá tovar?..DPH sa priznáva z každej platby..takže sa to účtovať musí.
A rezervy zákon umožňuje robiť, kde je napísané, že v JU nie?..kde sa to dá nájsť?..
Reagujem na červeným vyznačené - ak by mi nikdy nedodali tovar , tak by som hlavne žiadala o vrátenie poskytnutej zálohy. Okrem toho, do výdavkom môžeš dať iba to, čo Ti v budúcnosti zabezpečí dosiahnutie príjmu. Nedodaný tovar asi nepredáš .... Takže poskytnutá záloha na neskôr nedodaný tovar bude asi ťažko daňový výdavok.
K rezervám Ti napísala AVO.
Betina2
12.03.07,07:09
Mám trošku podobný problém. Klient má JU, nie je platcom DPH. Začiatkom 10/06 objednal cez internet tovar z Číny za cca 2000 USD. Úhradu vykonal z BU vedeného v SKK vo výške 2000 USD. Na konci mes. 10/06 mu prišiel cez DHL tovar na sumu cca 200 USD, ktorý bol riadne vyfaktúrovaný, preclený a naskladnený. Tovar v hodnote 1800 USD nebol do 31.12.06 dodaný. Čiže mám úhradu na 1800 USD, budem mať do 31.12.06 aj faktúru na tých 1800 USD, ale tovar nebol do 31.12.06 dodaný. Celá úhrada 2000 USd je momentálne zaúčtovaná do daňových výdavkov - nákup tovaru. Neviem, či sa to dá považovať za úhradu preddavku, aj keď faktúra bude "ostrá" (Číňania ale ani iní zahr. také čosi ako preddavková alebo zálohová faktúra nerobia). Podľa mňa ide o úhradu preddavku na dodávku tovaru a preto by sa malo tých nedodaných 1800 USD tovaru vystornované s výdavkov OZD a uplatnené do VOZD až v období, keď ten tovar fyzicky dostane a naskladní, t.j. v 2007. Opravte ma, ak sa mýlim a poraďte ako to zúčtovať. Mám si k 31.12.06 vytvoriť pohľadávku voči Číňanovi kurzom NBS k 31.12.06 a podchytiť v knihe pohľadávok?