tvojekuriatko
09.01.13,18:02
Dobrý deň.

Už nejaký čas prevádzkujem službu portrety.kuriatko.com ... Ako mi na porade správne poradili, mal som nahlásiť slobodné povolanie. Mám zároveň živnosť. Klientom na Slovensku pre ich lepší pocit vystavujem normálne faktúry na takéto kreslenie.

Keď chcem ponúkať túto službu pre ČR, nemôže tam byť nejaký problém pri vystavovaní faktúr? Som registrovaný ako plátca DPH pre zahraničie podľa neviem ktorého paragrafu už od začiatku podnikania. Ale tam sa prenáša povinnosť zaplatiť DPH prijímateľovi mojej faktúry.

Otázka znie... čo bežný "ľud"? Môžem vystaviť faktúru aj koncovému spotrebiteľovi? Alebo mu mám vysvetliť, že má teraz povinnosť odviesť daň? :D Ako to vlastne je? Nedá sa to vyriešiť nejako inak?

Ďakujem pekne za pomoc!
tvojekuriatko
11.01.13,13:37
:confused:
KEJKA
11.01.13,15:41
pokiaľ ty si registrovaný podľa §7a), riešiš podľa toho len iných podnikateľov.
Pre "ľud" z inej krajiny EU môžeš vystaviť - nemusíš - faktúru, ale rozhodne musíš prijatú platbu za svoje služby započítať do obratu pre povinnú registráciu DPH.
tvojekuriatko
11.01.13,17:26
Započítať do obratu pre povinnú registráciu DPH. To znamená, že povinnosť odviesť daň je na mne? Treba požiadať ešte o inú registráciu DPH než tú, ktorú mám podľa §7a) ?

Ak mám teda dve možnosti, dajme tomu, že faktúry vystavovať nebudem. Ak chcem podnikať v súlade s legislatívou, čo musím urobiť ďalej? Ako vyzerá to "započítanie prijatej platby do obratu"?

Ďakujem, KEJKA! :o
KEJKA
11.01.13,17:31
nič neriešiš iné, ako doteraz. Do obratu započítavaš bez ohľadu na to, či vystavíš, alebo nevystavíš faktúru.
Ak ti za 12 mesiacov celkové tržby presiahnu obrat 49000 EUR, musíš sa zaregistrovať za klasického platiteľa DPH podľa §4.
nepíšeš, aký obrat máš mesačne..............
tvojekuriatko
11.01.13,17:35
Ročne mám obrat zo zahraničia maximálne pár tisíc. Takže klasický platiteľ sa zo mňa nestane.

Ak to správne chápem... vystavím/nevystavím faktúru, je to jedno. Platbu prijmem od bežného človeka ako od hocijakého podnikateľa z EÚ. Iba ten zisk zarátam do príjmov zo zahraničia, čiže ako doteraz. Nič sa nemení oproti tomu, keby som faktúru vystavil pre podnikateľa.

Iba podnikateľa upozorním, že povinnosť odviesť daň má on. Pri bežnom človeku, ktorý neodvádza DPH, to riešiť nemusím ani ho na nič upozorňovať. Správne?
sito
11.01.13,17:36
:confused:

A, treba zavrieť, si nepridal?
tvojekuriatko
11.01.13,18:48
sito: hm?
KEJKA
12.01.13,09:38
Ročne mám obrat zo zahraničia maximálne pár tisíc. Takže klasický platiteľ sa zo mňa nestane. Nepočítaš len obrat zo zahraničia, ale počítaš obrat celkový.
tvojekuriatko
12.01.13,09:39
Našťastie aj tak nie :)

A zvyšok som pochopil správne?
KEJKA
12.01.13,09:40
zvyšok áno.
tvojekuriatko
12.01.13,09:41
Paráda! :) Ďakujem pekne, KEJKA, za pomoc! :)