lukas1379
09.01.13,19:37
Vrátenie auta, skrytá-neodstranitelná vada. Dobrý deň. Kúpil som auto. Spísali sme s predávajúcim zmluvu stiahnutú z autobazar.eu jednu si nechal on jednu ja. Nieje overená notárom. Skryté závady neboli žiadne. Po mesiaci mi v servise zistili že auto bolo na totálku z predu a ešte aj z pravej zadnej strany búrané a rezaný celý blatník. O takomto niečom nebola vôbec reč pri kúpe auta. Auto stálo 2500e. Volal som predávajúcemu že mu chcem auto vrátiť z dôvodu, ktorý som udal. Povedal mi najskôr, že s tou zmluvou si môžem vytrieť riť. Na to som mu povedal, že ok ide to na súd. Podal som mu to písomne, na to mi prišiel list, v ktorom udáva, že som o tom vedel a priložil kopiu zmluvy ktorú sme spísali. Ale kolonka súpis závad už nebola prázdna ako mám na zmluve ja ale dopísal si tam :Búrané, Opravené. V liste mi napísal že som o tom vedel ale je ochotný sa dohodnúť. Stretli sme sa a dal mi navýber. 1. auto si vezme spať s tým že za každý deň ktorý som ho mal mi strhne 17eur-auto som mu chcel vrátiť 17.teho decembra a stretnutie naťahoval až do 06.01.2012...tak už viem prečo ho naťahoval. 2. Dám ti 100eur ak to necháš tak...Samozrejme som ani jednu možnosť dohody neprijal nakoľko auto nechcem vrátiť so špekulácie ale kôli vážnej závade. Povedal som mu že ho dám na súd, na to mi odpovedal : dobre môžeš. Mám nejaké šance na vrátenie peňazí súdnou cestou? Oplatí sa mi dávať peniaze na právne veci? Podviedol ma a ešte aj dopísal do zmluvy, že bolo búrané. Ako by som mal postupovať? Ďakujem za rady
lujza.j
09.01.13,18:49
mimotemy
Po mesiaci mi v servise vysvetli mi túto logiku....ja ked pojdem kupovať auto tak si servis dohodnem pred kúpou....
blavaciko
09.01.13,19:16
sancu mas, mohol by si sa branit tym, ze on pozmenil zmluvu po jej podpise, len neviem ako by si to dokazoval, len velmi tazko...
prave preto vo vsetkych kolonkach pouzivam zamedzovku ;)
lukas1379
09.01.13,21:16
Kupoval som prvé auto. Nemyslel som si že to takto dopadne. Už som sa poučil.
lukas1379
09.01.13,21:17
Ale skôr ja dokážem, že to tam dopísal, keď ja to v zmluve nemám nie?...
misomiso
09.01.13,21:23
Hlavne, vobec nie je jasne, co vlastne chces reklamovat. Bohuzial, poskodenie auta havariou, pokial bolo nasledne opravene nie je povazovane za vadu. Pokilal bola prasknuta hlava motora a bola vymenena, tiez to nemusi predavajuci davat do zmluvy.

Reklamovat mozes iba, ak je nieco nefunkcne. Potom ale vobec nezalezi na tom, ci je to nefunkcne z dovodu predoslej buracky alebo z ineho dovodu.
blavaciko
09.01.13,22:12
Ale skôr ja dokážem, že to tam dopísal, keď ja to v zmluve nemám nie?...

som predavajuci:
To co mas ty v ruke (prazdna - bez vad), tak to je uplne ina zmluva, o ktorej si slubil, ze ju znicis.

Argumenty su rozne a niektore funguju, ver mi.

Dolezite je, ci je auto funkcne alebo nie, na nicom inom nezalezi
Indeed
10.01.13,02:55
Hlavne, vobec nie je jasne, co vlastne chces reklamovat. Bohuzial, poskodenie auta havariou, pokial bolo nasledne opravene nie je povazovane za vadu. Pokilal bola prasknuta hlava motora a bola vymenena, tiez to nemusi predavajuci davat do zmluvy.

Reklamovat mozes iba, ak je nieco nefunkcne. Potom ale vobec nezalezi na tom, ci je to nefunkcne z dovodu predoslej buracky alebo z ineho dovodu.

Veľmi správne miso-miso, toto je triezvy pohĺad na vec.

Aj ked bolo auto burane,vobec to neznamená,že po odbornej oprave také auto nebude fungovať.

A vobec je smiešné,ked niekto kupuje auto za 2000€ a požaduje záruky a prístup ako
keby platil povedzme 15 000€ za auto,ktorého predajna cena
bola pred niekoľkými rokmi 40 000 €.
Treba si uvedomiť čo kupujem,na aký účel ,za aku cenu a k tej cene prisposobiť svoje nároky.

Občiansky a Obchodný zákonník je jedna vec a realita spojena s vymožiteľnosťou práva druhá vec.
Nandrolon
10.01.13,05:07
ak chceš reklamovať iba to, že si sa dozvedel že auto bolo búrané a opravené, a nasral si sa, tak to sa bohužiaľ reklamovať nedá. Nie je to dôvod na odstúpenie od zmluvy.
Ak by auto bolo z toho dôvodu nespôsobilé, to je iná vec...
Súhlasím s miso-miso a indeed.
kezeso
10.01.13,07:58
Mám dojem, že kupujúceho naštvalo, že ho podviedli. Či je auto funkčné, je vec druhá. On sa bojí, že sa môže niečo závažné stať počas nasledujúcej prevádzky a preto chce auto vrátiť.
Myslím si, že má pravdu, ale naše súdy sú také aké sú.
Nandrolon
10.01.13,08:44
No veď áno, ale to by ho musel žalovať pre podvod, následne dokázať aká škoda mu podvodom vznikla /napríklad rozdiel ceny rovnakého auta s rovnakými km, ktoré ale nebolo búrané a následne opravované atď, atď................................./
Pri slovenskom súdnictve by som sa osobne na to vysral... a tvrdím že táto "krivda" je nepreukazáteľná a neriešiteľná, najlepšie je zobrať tých 100 eur a prepiť ... potom to prejde....
misomiso
10.01.13,10:44
Mám dojem, že kupujúceho naštvalo, že ho podviedli. Či je auto funkčné, je vec druhá. On sa bojí, že sa môže niečo závažné stať počas nasledujúcej prevádzky a preto chce auto vrátiť.
Myslím si, že má pravdu, ale naše súdy sú také aké sú.

Podviedli by ho iba vtedy, ak by bolo v kupnej cene uvedene, ze predavajuci ruci za to, ze auto nebolo nikdy burane.

To je ako s panenstvom. Ak ti na to, zalezi, treba sa na to priamo opytat a najlepsie si to overit, Ak sa na to neopytas a neskor reklamujes, tak vyjdes akurat tak na smiech...
Braňo
10.01.13,10:49
no ale ani ten príklad s panenstvom nie je dobrý, lebo už aj panenská blana sa dá spraviť na želanie
misomiso
10.01.13,10:52
Ale mozno odborna "kontrola originality" by to odhalila :-)
misomiso
10.01.13,11:00
No veď áno, ale to by ho musel žalovať pre podvod, následne dokázať aká škoda mu podvodom vznikla /napríklad rozdiel ceny rovnakého auta s rovnakými km, ktoré ale nebolo búrané a následne opravované atď, atď................................./
Pri slovenskom súdnictve by som sa osobne na to vysral... a tvrdím že táto "krivda" je nepreukazáteľná a neriešiteľná, najlepšie je zobrať tých 100 eur a prepiť ... potom to prejde....

Velmi pochybujem ze by to sud riesil. Poistovne povazuju napriklad vymenu dielu po havarii dokonca za zhodnotenie vozidla. Podla tejto (zvratenej, ale vseobecne sudmi akceptovanej) logiky potom moze predavajuci za burane a opravene auto ziadat dtokonca viac...
Indeed
10.01.13,11:09
samozrejme,že je to zhodnotenia vozidla,lebo sa vymenia nielen diely karoserie ,ale často aj podvozkové diely za nové bezchybné
ninka24
10.01.13,11:12
Urobil si zásadnú chybu pri kúpe vozidla! Prečo si si nevzal so sebou odborníka pred kúpou? Súhlasím s názorom že kupujúci ťa nepodviedol, auto je pojazdné, bez závad a zrejme okolnostiam nasvedčovala aj kúpna cena auta 2 500,- €. To, že predávajúci pozmenil zmluvu je už vec iná...ale stále to na veci nič nemení búračka predsa nieje skrytá vada a tiež si myslím, že na súde by si šancu veľmi nemal!
ninka24
10.01.13,11:15
kontrola originality by to odhalila hneť - veď sa tam predsa meria hrúbka laku, takže okamžite sa dá odhaliť či je na meranom mieste 1,5 cm gitu :)ak ste už niekto na KO boli, viete o čom píšem :)
lukas1379
10.01.13,17:12
Mám dojem, že kupujúceho naštvalo, že ho podviedli. Či je auto funkčné, je vec druhá. On sa bojí, že sa môže niečo závažné stať počas nasledujúcej prevádzky a preto chce auto vrátiť.
Myslím si, že má pravdu, ale naše súdy sú také aké sú.

Presne tak. Ja som auto kupoval s tým, že nie je búrané. Keby bolo ťuknuté tak to ani neriešim ale ono bolo na totálku. Nosníky zvárané a podobne.
KoxXxo
10.01.13,18:00
A to si nezbadal?
Dantess
10.01.13,18:36
Ber to tak, že si sa poučil. Keď budeš kupovať svoje ďalšie auto, tak ti garantujem, že nespravíš rovnakú chybu. Toto je takzvaná škola života
lujza.j
10.01.13,19:08
A to si nezbadal?
ne...lebo malo peknú farbu, pekne sa mu leskol lak a malo dobré rádio:D...nevadí, že nič nesedelo.....
Indeed
11.01.13,11:59
trošku treba hodiť sondu aj do zmyšľania slovenského človiečika,ktorý uvažuje takto:

získam ojazdené auto za najlepšiu cenu/rozumej odrbem predavajuceho/
povozím sa nejaký čas , najdem nejakého hlupejšieho,ktorému to auto predám DRAHŠIE ako som ho kupil...

takto zrejme uvažoval aj zadavateľ témy...

FAKTY o technickom stave mu zrejme narušili jeho vychytralé plány...

jemu nejde o to,že si kupil auto a nemože sa na ňom voziť...
lukas1379
17.01.13,20:47
Súd som vyhral..Sudca ani neotvoril pojednávanie. Hneď to zmietol s tým že auto sa vracia. Peniazky mám na účte v plnej výške. Dakujem za reakcie. Spravodlivosť existuje ešte aj na Slovensku.
Helik3
18.01.13,07:34
tak to som šokovaná
TSteinar
20.01.13,19:57
Lukas, podla mna teraz klames. Za tak kratky cas by sa to ani len k sudcovi na policku nedostalo, nie to este na stol.

Ako tu bolo spomenute, ze bolo auto havarovane a opravene nic neznamena z titulu "vratenia auta". Dnes je 90% jazdenych aut buranych a opravenych, niektore viac a ine menej, podstatne je, aby to bolo urobene kvalitne, sfunkcnene vsetky systemy (vr. airbagov!) a nevidim v tom najmensi problem.
A hlavne, kupoval si auto za 2500 Eur, ked cena noveho je tak 5 az 10 nasobok (v nizsej triede), staci ti to?
lukas1379
20.01.13,20:14
Na Súd to išlo skôr ako bola založená téma teda k právnikovi. Po druhé cena nového auta o aké sa jedná nebola 5 ani 10násobok ale dvojnásobok. Po tretie auto som kúpil s tým že nebolo búrane na čo som mal aj svedkov. Po štvrté auto bolo opravené tak, že na ňom boli neodstrániteľné chyby ako krivé nosníky a predná náprava nesedela. Čo mi zistili aj na znaleckom posudku, ktorý som mal vypracovaný. Takže pokiaľ nevieš tak neobviňuj z klamstva. Nemám to rád. Nemám dôvod klamať vieš.
lujza.j
20.01.13,20:14
Súd som vyhral..Sudca ani neotvoril pojednávanie. Hneď to zmietol s tým že auto sa vracia. Peniazky mám na účte v plnej výške. Dakujem za reakcie. Spravodlivosť existuje ešte aj na Slovensku.
mimotemy :D:D:D......si si dal asi nejaké drogy, ked si toto písal....
TSteinar
23.01.13,20:19
Takze si si dokonca stihol dat vypracovat znalecky posudok? Velmi rychlo...
Cena noveho auta 5 tisic Eur? Takych moc nebolo, snad len nejaka Dacia, Thalia. No ja ti neviem, aj tak ti neverim. keby to naozaj riesi sudca, tak byvaly majitel moze tvrdit, ze to takto kupil a o nicom nevedel a podobne.
Tieto pripady byvaju velmi zamotane a neverim v tak rychlo sudne vyriesenie
vmatousek
30.01.13,10:43
Zvláštna diskusia, je síce pravda, že si mohol kupujúci všetko dopredu preveriť, ale tak ako už tu niekto spomenul, je to škola života.
Na druhej strane takéto podvodné konanie pri predaji áut by sa nemalo nechávať len tak, iba to povzbudzuje rôznych špekulantov k nečistým praktikám typu konských handliarov.

Poškodený má sa brániť, sú na to rôzne prostriedky, cez organizácie na ochranu spotrebiteľa až po súdnu cestu, jednoducho musí dať najavo svoje práva, podať žalobu alebo podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa napr. s podozrenim na podvod (záleži od posúdenia faktov, ktoré existujú).
Možno argumentovať aj niektorými dojednaniami, ktoré kúpnopredajné zmluvy nesmú obsahovať a ktoré sa odchyľujú od zákona v neprospech spotrebiteľa alebo obsahujú dojednania, ktoré znamenajú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán, také sú tzv. absolútne neplatné.

-Vylučujú alebo obmedzujú práva spotrebiteľa pri uplatnení zodpovednosti za vady alebo zodpovednosti za škodu (napr. skrátená záručná doba, vylúčenie možnosti odstúpenia od zmluvy pri výskyte neodstrániteľnej vady).
-Zvlášť pri nákupe použitých motorových vozidiel trvajte na čo najdôkladnejšom popise stavu vozidla pri predaji. Významná je hlavne informácia, či vozidlo nebolo havarované. V tomto prípade ide o jasné zatajenie dôležitých informácii o stave vozidla, netreba si to mýliť s poisťovňou.
Každopádne poradit sa s právnikom, najprv poslať pokus o zmier na adresu predávajuceho a potom žalobu.