meerkanick
09.01.13,20:10
Dobrý deň, prosím o radu. Ku 31.12.2012 som ukončila pracovný pomer. Od 8.1.2013 som nastúpila do novej práce. U ktorého zamestnávateľa mám nárok na vypracovanie daňového priznania za rok 2012? Vopred vám ďakujem za odpovede!
Mila123
09.01.13,19:11
u starého je povinný urobiť RZD, nie DP........
meerkanick
09.01.13,19:13
Ďakujem, čo je to prosím RZD?
Mila123
09.01.13,19:13
ročné zúčtovanie dane
Sarlotka
09.01.13,19:15
do 15.2.2013 musite o to zamestnavatela poziadat prikladam tlacivo
meerkanick
09.01.13,19:19
ďakujem! ale nie je to tak, že vám zamestnávateľ musí aj urobiť daňové priznanie?
Mila123
09.01.13,19:20
ďakujem! ale nie je to tak, že vám zamestnávateľ musí aj urobiť daňové priznanie?
DP nemusí urobiť.....a pochybujem, že by ti ho urobili zadarmo.....
prečo chceš DP?
veronikasad
09.01.13,19:21
ďakujem! ale nie je to tak, že vám zamestnávateľ musí aj urobiť daňové priznanie?
okrem príjmu zo zamestnania si mala aj iné príjmy ?
meerkanick
09.01.13,19:24
hm, mari sa mi, ze mi zamestnavatel kedysi robil aj priznanie :-) ale dakujem za uvedenie na pravu mieru. to znamena ze poziadam zamestnavatela kde som pracovala v roku 2012 o RZP a na zaklade toho si urobim danove priznanie - rozumiem tomu dobre?
Mila123
09.01.13,19:26
hm, mari sa mi, ze mi zamestnavatel kedysi robil aj priznanie :-) ale dakujem za uvedenie na pravu mieru. to znamena ze poziadam zamestnavatela kde som pracovala v roku 2012 o RZP a na zaklade toho si urobim danove priznanie - rozumiem tomu dobre?
pýtala som sa prečo chceš DP? .....
ak si ho chceš ozaj podať, musíš mať potvrdenie od zamestnávateľa koľko si zarobila za rok 2012, potom toto potvrdenie je súčasťou DP......
veronikasad
09.01.13,19:27
hm, mari sa mi, ze mi zamestnavatel kedysi robil aj priznanie :-) ale dakujem za uvedenie na pravu mieru. to znamena ze poziadam zamestnavatela kde som pracovala v roku 2012 o RZP a na zaklade toho si urobim danove priznanie - rozumiem tomu dobre?
RZD nahrádza daňové priznanie. Ak máš preplatok na dani, môžeš si DP typu A podať sama a preplatok ti príde priamo z DU. Od zamestnávatela dostaneš (alebo si už dostala) Potvrdenie o zdnitelných príjmoch.
meerkanick
09.01.13,19:29
Aha, ďakujem za vysvetlenie. Už to myslím chápem :-) Mala som málo vstupných informácii. Naozaj ďakujem!
a_je_to
09.01.13,19:36
hm, mari sa mi, ze mi zamestnavatel kedysi robil aj priznanie :-) ale dakujem za uvedenie na pravu mieru. to znamena ze poziadam zamestnavatela kde som pracovala v roku 2012 o RZP a na zaklade toho si urobim danove priznanie - rozumiem tomu dobre?

Nie, urobí iba RZP a to slúži za daňové priznanie. Pri podpisovaní žiadosti o RZP u zamestnávateľa daj pozor, čo pri tom prehlasuješ. Iba ak by si nepožiadala o RZP, musela by si podať priznanie podľa potvrdenia od zamesnávateľa.
meerkanick
22.01.13,15:02
Dobrý deň Mila, prosím vás, kde by som našla informácie, že starý zamestnávateľ je povinný urobiť mi RZD (nejaký zákon, vyhláška...)? Tvrdí mi, že už mi nie je povinný to urobiť...RZD nie je totožné s potvrdením od zamestnávateľa, koľko som u neho zarobila v danom roku, však? Vopred ďakujem.
kukučka
22.01.13,15:07
mimotemy ja len tak na okraj, pozri koľko ľudí tu zamestnávaš a musia z teba ťahať informácie. Prečo si sa nepýtala mzdovej účtovníčky? Starej, či novej...
Mila123
22.01.13,15:08
Dobrý deň Mila, prosím vás, kde by som našla informácie, že starý zamestnávateľ je povinný urobiť mi RZD (nejaký zákon, vyhláška...)? Tvrdí mi, že už mi nie je povinný to urobiť...RZD nie je totožné s potvrdením od zamestnávateľa, koľko som u neho zarobila v danom roku, však? Vopred ďakujem.
§ 38 zákona č. 595/2003 v platnom znení......
prikladám link......tam nájdete odpovede na Vaše otázky......http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
meerkanick
22.01.13,15:10
Ďakujem, veľmi mi to pomohlo.
meerkanick
22.01.13,15:14
mimotemy ja len tak na okraj, pozri koľko ľudí tu zamestnávaš a musia z teba ťahať informácie. Prečo si sa nepýtala mzdovej účtovníčky? Starej, či novej...

Mrzí ma, ak obťažujem. Ale nie je táto stránka práve pre ľudí, ktorí potrebujú poradiť, ale nemajú sa kam obrátiť? Nemala som možnosť konzultovať s účtovníčkami.
Mila123
22.01.13,15:16
Mrzí ma, ak obťažujem. Ale nie je táto stránka práve pre ľudí, ktorí potrebujú poradiť, ale nemajú sa kam obrátiť? Nemala som možnosť konzultovať s účtovníčkami.
ja osobne sa nehnevám......
meerkanick
22.01.13,15:17
:-) ďakujem, fakt mi to pomohlo
kukučka
22.01.13,22:38
Moja kritika mala smerovať inde, hoci neviem, aké podmienky sú u vás. Neviem si predstaviť aby niekto nebol dostal od kolegýň na mzdovom poučenie či pri príchode, alebo odchode. Prepáč, to vieš, stará škola!
Evanka
23.01.13,00:38
Dobrý deň Mila, prosím vás, kde by som našla informácie, že starý zamestnávateľ je povinný urobiť mi RZD (nejaký zákon, vyhláška...)? Tvrdí mi, že už mi nie je povinný to urobiť...RZD nie je totožné s potvrdením od zamestnávateľa, koľko som u neho zarobila v danom roku, však? Vopred ďakujem.
Potvrdenie sa vydáva tým, ktorí si robia DP sami, alebo ktorým robí ročné zúčtovanie iný zamestnávateľ.
O ročnom zúčtovaní dane pojednáva zákon o dani z príjmov § 38
(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane,122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.

Teda platiteľom dane v roku 2012 u ktorého si si uplatňovala nezdaniteľnú časť základu dane bol tvoj zamestnávateľ, u ktorého si pracovala do 31.12.2012.
Ak ho požiadaš o ročné zúčtovanie dane za rok 2012, je povinný ti ho urobiť.

Daj riadne vyplnenú žiadosť, prilož všetky doklady k tomu potrebné (ak si robila v tom roku aj inde, priložíš potvrdenia o príjmoch a preddavkoch .... ) a kópiu si daj potvrdiť.
veronikasad
23.01.13,06:14
Mrzí ma, ak obťažujem. Ale nie je táto stránka práve pre ľudí, ktorí potrebujú poradiť, ale nemajú sa kam obrátiť? Nemala som možnosť konzultovať s účtovníčkami.
Porada, okrem plateného prístupu do DRAKa, nemá poradcov, ktorí sú za odpovede nejakým spôsobom odmeňovaní od admina. Funguje v duchu hesla "SPOLU VIEME VIAC". A väčšina poraďákov, ktorí na otázky odpovedajú, venovala množstvo hodín štúdiu zákonov, má zaplatený prístup do DRAKa, zúčastňuje sa platených seminárov ...
Ľubomír
23.01.13,06:28
... to vieš, sú ľudia a ĽUDIA. Z vlasnej skúsenosti ti hovorím.