m.aj.a
10.01.13,08:55
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť, ako sa vyporiadať s týmto zložitejším prípadom:
Združenie X - členovia A+B+C
Združenie Y - členovia B+C.
V Združení X je poverený vedením účtovníctva člen A, v Združení Y zas člen B. Po vzájomnej dohode sa rozhodli vzhľadom na zjednodušenie, zdravotné dôvody a aj úsporu nákladov, že vedením účtovníctva obidvoch Združení bude poverený člen B. Myslím, že by v tom nemal byť problém, až na to, že sú tu autá, ktoré sú na IČO člena A. Dve sú jeho ako SZČO, ktoré dal bezodplatne do užívania v Zdužení a dve boli zakúpené už z prostriedkov Združenia X, no takisto majú v TP IČO člena A, keďže Zduženie nemôže byť zapísané v TP - nemá právnu subjektivitu. Ja sa teraz trápim s otázkou, že či to tak môže ostať aj naďalej (člen A v Združení ostáva aj naďalej), alebo čo s tým. Bude hádam potrebný prepis tých dvoch automobilov na IČO člena B, ktorý bude od 1.1.13 poverený vedením účtovníctva? Alebo to zbytočne komplikujem?
Poraďte, prosím. Maja

Túto otázku som pridala k inej téme, ale myslím si, že patrí sem, sorry :Dmimotemy
Zita5
10.01.13,07:57
Zamotaný prípad to sa jedná o dve združenia ?
Zita5
10.01.13,08:24
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť, ako sa vyporiadať s týmto zložitejším prípadom:
Združenie X - členovia A+B+C
Združenie Y - členovia B+C.
V Združení X je poverený vedením účtovníctva člen A, v Združení Y zas člen B.

Tieto dve združenia úzko spolupracujú ? Prečo sú dve združenia s tými istými podnikateľmi ? To chcem len na pochopenie prípadu vedieť .


Po vzájomnej dohode sa rozhodli vzhľadom na zjednodušenie, zdravotné dôvody a aj úsporu nákladov, že vedením účtovníctva obidvoch Združení bude poverený člen B.

Neviem ako týmto krokom usporíte , ak odvoláte povereného člen A a stanovíte ako poverenú osobu vedením účtovníctva člena B ? A čo tým zjednodušíte ? Je faktom, že účtovanie združenia FO je komplikované niekedy a ešte si to chcete viac komplikovať ?
Združenie neplatí odvody za SZČO .Každý si platí osobitne. Ak aj platba prejde cez bankový účet poverenej osoby(spoločný účet zrejme ) , nie je to výdavok OVZ v ich spoločnom účtovníctve , resp. nie je to výdavok ktorý sa delí na pomer určený v zmluve na každého člena .Je to výdavok NZD .
Potom v rámci UUO si interným dokladom zaúčtuje svoje skutočne uhradené odvody do fondov a priloží k tomu ako prílohu doklad - BV fotokópiu . Resp. neviem ako to potom účtujete .

Myslím, že by v tom nemal byť problém, až na to, že sú tu autá, ktoré sú na IČO člena A. Dve sú jeho ako SZČO, ktoré dal bezodplatne do užívania v Zdužení a dve boli zakúpené už z prostriedkov Združenia X, no takisto majú v TP IČO člena A, keďže Zduženie nemôže byť zapísané v TP - nemá právnu subjektivitu.

To že vložil člen A svoje vozidlá k bezplatne k používaniu do združenia pre spoločné vykonávanie podnikateľskej činnosti a dosahovanie zisku je v poriadku.A dúfam, že to majú ošetrené aj v Zmluve o združení.
Tie ďalšie dve sú vedené na poverenú osobu vedením účtovníctva , boli zakúpené zo spoločných prostriedkov a ostatní majú na vozidlách spoluvlastnícky podiel - to je OK


Ja sa teraz trápim s otázkou, že či to tak môže ostať aj naďalej (člen A v Združení ostáva aj naďalej), alebo čo s tým. Bude hádam potrebný prepis tých dvoch automobilov na IČO člena B, ktorý bude od 1.1.13 poverený vedením účtovníctva? Alebo to zbytočne komplikujem?
Poraďte, prosím. Maja

Inak nevidím problém vyradiť MV u člena a zápisnične bez toho , že by sa prepisoval vlastník .Len to treba zmluvne ošetriť .
Túto otázku som pridala k inej téme, ale myslím si, že patrí sem, sorry :Dmimotemy

Odpoveď v texte modrou .
m.aj.a
11.01.13,12:57
Zitka, ďakujem pekne, že si sa na to pozrela.
Ide o ľudí, ktorí sú vlastne rodinne prepojení, len na začiatku spolupráce si vytvorili združenia pre dve rozdielne činnosti, preto je každé osobitne. Úspora by bola jedine v nákladoch na vedenie nie dvoch ale jedného účtovníctva za jedno združenie. Keďže aj tak každý člen vedie svoje vlastné účtovníctvo (hoci by to bolo len na konci roka, keď sa prerozdeľujú príjmy a výdavky) tak som to vyriešila tým, že každému jeho odvody,ktoré si sám platí zo svojich prostriedkov, hneď účtujem do jeho vlastného účtovníctva, pretože aj tak nemajú vždy rovnakú výšku odvodov napr. pre PN.
Hlavná otázka sú tie dve autá, ktoré sú spoločné. Ak nie sú písané na IČO toho, kto bude viesť účtovníctvo od 1.1.t.j. člen B, či to bude v poriadku v tomto smere. Lebo zostatkovú cenu autá ešte majú, nie sú ešte doodpisované a ich zostatková hodnota je rozdelená medzi všetkých troch do ich výkazov pri podaní DP. DPH pri zakúpení auta do majetku združenia uplatňoval vtedy poverený člen A.
Zita5
11.01.13,17:50
Zitka, ďakujem pekne, že si sa na to pozrela.
Ide o ľudí, ktorí sú vlastne rodinne prepojení, len na začiatku spolupráce si vytvorili združenia pre dve rozdielne činnosti, preto je každé osobitne. Úspora by bola jedine v nákladoch na vedenie nie dvoch ale jedného účtovníctva za jedno združenie. Keďže aj tak každý člen vedie svoje vlastné účtovníctvo (hoci by to bolo len na konci roka, keď sa prerozdeľujú príjmy a výdavky) tak som to vyriešila tým, že každému jeho odvody,ktoré si sám platí zo svojich prostriedkov, hneď účtujem do jeho vlastného účtovníctva, pretože aj tak nemajú vždy rovnakú výšku odvodov napr. pre PN.
Hlavná otázka sú tie dve autá, ktoré sú spoločné. Ak nie sú písané na IČO toho, kto bude viesť účtovníctvo od 1.1.t.j. člen B, či to bude v poriadku v tomto smere. Lebo zostatkovú cenu autá ešte majú, nie sú ešte doodpisované a ich zostatková hodnota je rozdelená medzi všetkých troch do ich výkazov pri podaní DP. DPH pri zakúpení auta do majetku združenia uplatňoval vtedy poverený člen A.

Tak pekný chaos.Tom kľudne mohli mať jedno združenie na obe a viac činností .Však sa to dá sledovať a účtovať v JU cez prevádzky .

Zákon o dani z príjmov
§ 24

(3) Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je v spoluvlastníctve, odpisuje každý zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny, a to pomerne podľa výšky spoluvlastníckeho podielu.

Ako príklad prikladám tento článok, tu je to pekne rozpísané
zdroj :http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=20934

7.6 Spoluvlastníci pri majetku v podielovom spoluvlastníctve Ak existujepre jeden daný konkrétny hmotný alebo nehmotný majetok viac spoluvlastníkov, v odpisovaní sa postupuje podľa § 24 ods. 3 zákona o dani z príjmov (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448562&FragmentId2=4448562) tak, že každý zo spoluvlastníkov odpisuje majetok zo vstupnej ceny, ktorá sa pre každého stanoví podľa spoluvlastníckeho podielu. Pritom pre zaradenie majetku do odpisovaného majetku nezáleží na hodnote spoluvlastníckeho podielu, ale na hodnote majetku.

Majetok v spoluvlastníctve účastníkov združenia
Podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=3979326&FragmentId2=3979357) vzniká združenie, ktoré nemá právnu subjektivitu, preto daňovými subjektmi i účtovnými jednotkami sú aj po uzatvorení zmluvy o združení len jednotliví účastníci združenia.
Hmotný a nehmotný majetok získaný pri výkone činnosti združenia sa stáva spoluvlastníctvom všetkých účastníkov združenia. Jednotlivým účastníkom zmluvy o združení tak vzniká podielové spoluvlastníctvo k tomuto majetku podľa výšky spoluvlastníckych podielov. Pri odpisovaní takéhoto majetku účastníci združenia postupujú podľa § 24 ods. 3 zákona o dani z príjmov (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448562&FragmentId2=4448562) tak, že každý z účastníkov združenia odpisuje hmotný alebo nehmotný majetok v spoluvlastníctve zo vstupnej ceny vo výške hodnoty jeho spoluvlastníckeho podielu. Podľa spoluvlastníckeho podielu sa určí u jednotlivého spoluvlastníka (účastníka združenia) aj hodnota technického zhodnotenia vykonaného na majetku v spoluvlastníctve. Pre posúdenie toho, či majetok dosiahol vstupnú cenu rozhodujúcu pre zaradenie do hmotného majetku odpisovaného, je rozhodujúca vstupná cena, ktorá je súčtom hodnôt spoluvlastníckych podielov jednotlivých účastníkov a nie vstupná cena jednotlivého spoluvlastníckeho podielu.

........ je potrebné zdôrazniť, že individuálne určený majetok, poskytnutý účastníkmi združenia na spoločné užívanie všetkými účastníkmi združenia, aj naďalej ostáva vo vlastníctve toho účastníka, ktorý ho poskytol, preto tento majetok môže odpisovať ako jeho vlastník len účastník združenia (§ 24 ods. 6 zákona o dani z príjmov (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448565&FragmentId2=4448565)).

--------------------------------------

Vozidlá sú zakúpené na člena "A" a člen "A" si odpisuje daný majetok vo výške jeho podielu, ktorá mu prináleží a ostatní členovia si uplatňujú do výdavkov taktiež odpisy vo svojom podiele určenom zmluvou o združení......tie vozidlá zostanú evidované v obchodnom majetku aj naďalej u člena "A" , s tým , že sa budú používať pre spoločné podnikanie v združení Y a možno aj X( to je môj predpoklad , že pre obe združenia).
Nič sa nemusí prepisovať na DI.

Zbytočne len komplikujete !

Dokonca by som sa radšej snažila včleniť do prvého združenie tú druhú podnikateľskú činnosť a účtovať v jednom účtovníctve dve prevádzky a teda by zostalo len jedno združenie .Takto sa to mohlo riešiť od začiatku .

Ale ak silou mocou chcete mať povereného člena B v združení X a Y tak
- treba spraviť Dodatok k zmluve(ktorý aj tak musíte robiť), že člen "A" bezplatne poskytne motorové vozidlá pre združenie FO " Y a hádam aj X " z dôvodu spoločného vykonávania podnikateľskej činnosti .Ošetriť ako sa budú členovia podieľať na spoločných nákladoch ...ako je PHM a rôzne ,ako sa bude za vozidlá viesť evidencia, kde sa bude o prevádzkových spoločných nákladoch účtovať a podobne. Samozrejme nevynímajúc ošetrenie odpisov a evidenciu dlhodobého majetku.Ešte by som ošetrila aj spoluvlastníctvo, aby z toho jasne vyplýval spoluvlastnícky podiel ,nakoľko vozidlá sa zakúpili zo spoločných financií pre spoločné podnikanie , ale MV sú vedené na povereného člena "A " ....

Je skutočne dobré všetko písomne zachytiť dodatkami , dohodami, ale vždy je východiskom hlavná zmluva o združení .

Toľko z mojej strany, možno sa niekto ešte vyjadrí .
m.aj.a
14.01.13,08:09
Poverením člena B to chcú poriešiť hlavne zo zdravotných dôvodov člena A.
To o evidencii HM a odpisovaní je tak, ako uvádzaš vyššie, ale vďaka, lebo som si len potvrdila, že to robíme správne.
Ešte raz, Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď a cenné rady, a budem len rada ak sa ešte niekto pridá.
vjejka
03.04.13,08:35
Prosím nevedeli by ste mi poradiť - združenie dvoch PO, firma A a firma B založili združenie AB. Firma A dovezie vlastným autom nejaký tovar združeniu. Ćo s tým...ako to dostať do nákladov združenia? Mna napadá nejaká aktivácia služieb, ale to neviem či nie je hlúposť...prosím poradte ak viete....
prípadne ešte firma A dá zo svojho skladu na nejakú akciu svoj tovar...zaúčtujem to ako jeho vklad do združenia? lebo na to nie je žiadna faktúra..a robím to na základe výdajky z skladu, alebo čoho? dik
Buková
04.04.13,16:48
Potrebujem poradiť. Mám zmluvu o združení medzi FO. obaja účtovali v jednoduchom účtovníctve. Na konci účtovného obdobia som rozdelila príjmy a výdavky podľa zmluvy o združení. Bolo to prehľadné a preukázateľné. Od 01.01.2013 " musí " jeden z účastníkov združenia viesť podvojné účtovníctvo, lebo má vo svojej činnosti nákladnú cestnú dopravu. Neviem si predstaviť, ako dostanem z PU podiely do JU, nemal by viesť PU aj ten prvý účastník združenia?
ego.mc
05.04.13,15:20
Nie, druhý účastník nemusí viesť PÚ.
Buková
06.04.13,16:24
ego.mc ďakujem. Ale ako dostanem výnosy z PU do JU. Veď to sú dve sústavy účtovania. V PU pohľadávky zaúčtujem ako výnosy, a zdaňuejm v danom roku, ale v JU by druhý účastník mal zdaniť pohľadávky len tie, ktoré mu prídu. Je tu rozdielnosť v účtovaní.
ego.mc
20.04.13,06:39
Prepáč, že reagujem tak neskoro. :-)
Neriešil by som rozdiely v účtovaní. Tomu, kto účtuje v PÚ, výjdu na konci roka nejaké výnosy a náklady. Po rozdelení podľa dohodnutého pomeru ich tomu, kto účtuje v JÚ, jednoducho priradíš k zodpovedajúcim príjmom (predaj tovaru, služieb, iné zdaniteľné príjmy) a výdavkom.
Buková
23.04.13,09:52
Ego.mc ďakujem za informáciu. Rozdiely sú v účtovaní. Daňový úrad mi na moju otázku odpovedal, že aj ten druhý účastník má viesť PÚ.
ego.mc
23.04.13,14:21
Čo všetko už na DÚ navraveli...
Nech ti to odôvodnia príslušnými paragrafmi. :)