mumiška
28.02.06,13:47
Prosím poradte čo je správne:

Nárok na stravné v zahraničí uplatňované podľa §13 ods.5, to znamená ,že v kalendárnom dni mu prináleží v takej mene stravné , v akej krajine sa zdržal najviac?

zamestnanec na pracovnej ceste .28.2.2006
Rakúsko 7hod
Nemecko 13hod
Stravné 45EUR podľa nemecka - tam sa zdržal najviac

Alebo :

Rakúsko 7 hod od 6- do 12 hod 50% 45EUR 22,5EUR
Nemecko 13 hod nad 12 hod 45EUR

Spolu 67,5EUR

Ktorý postup je správny
Mumiška
Chobot
28.02.06,13:12
Prosím poradte čo je správne:

Nárok na stravné v zahraničí uplatňované podľa §13 ods.5, to znamená ,že v kalendárnom dni mu prináleží v takej mene stravné , v akej krajine sa zdržal najviac?

zamestnanec na pracovnej ceste .28.2.2006
Rakúsko 7hod
Nemecko 13hod
Stravné 45EUR podľa nemecka - tam sa zdržal najviac

Alebo :

Rakúsko 7 hod od 6- do 12 hod 50% 45EUR 22,5EUR
Nemecko 13 hod nad 12 hod 45EUR

Spolu 67,5EUR

Ktorý postup je správny
Mumiška

Ak ide o jednu pracovnú cestu, počas ktorej bol 7 hodín v AT a následne 13 hodín v DE, tak celkový čas strávený na ceste bol 20 hodín a berie sa základ pre výpočet nárok pre DE, pretože tam strávil väčšiu časť cesty.

Pre lepšie vysvetlenie (keďže AT a DE majú rovnaké meny aj náhrady), tak keby ten zamestanec išiel cez AT 7 hodín a následne by bol v CZ 13 hodín, tka celkový čas by bol 20 hodín a základ by bol v CZK - náhrada stravného 600 CZK plus vreckové.

Ten druhý prípad by bol správny, ak by išlo o 2 nezávislé pracovné cesty v priebehu jedného dňa. Vtedy má zam-ec nárok na náhradu za každú cestu osobitne.
martinaa
28.02.06,13:32
nesúhlasím s tým že ak sa jedná o 1 pracovnú cestu /AT a DE/ treba mu rátať spolu celkový čas, pretože aj ja som to tak robila a daňová kontrola mi to vyhodila s tým že za každú krajimu mu musím osobitne rátať stravné.Toto je moja vlastná skúsenosť, ale s radosťou sa o ňu podelím.
Chobot
28.02.06,13:48
nesúhlasím s tým že ak sa jedná o 1 pracovnú cestu /AT a DE/ treba mu rátať spolu celkový čas, pretože aj ja som to tak robila a daňová kontrola mi to vyhodila s tým že za každú krajimu mu musím osobitne rátať stravné.Toto je moja vlastná skúsenosť, ale s radosťou sa o ňu podelím.

To Ti možno vytkli pred účinnosťou novely zákona o cest. náhradách č. 81/2005, ktorý je platný od 1.4.2005. V tejto novlele boli upravené tzv. tranzitné služobné cesty v zahraničí, keď zamestnanec prechádza viacerými krajinami. Konkrétne v § 13 odst. 5 hovorí:

"(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie."

Prdtým sa to robilo tak, že pre každú krajinu sa vypočítala alikvótna časť stravného podľa počtu strávených hodín v tej ktorej krajine. Takýto postup bol možno spravodlivejší, ale zbytočne komplikovaný.
KOKSO
28.02.06,13:48
Ja spracuvávam knihy jázd pre zamestnancov na nákl. automobiloch, ktorý majú prac. cesty v rôznych krajinách. Ak napr. v jeden deň prechádza cez čechy a zdrží sa tam 13.00 h a ide potom do AT a tam aj napr prespáva, čiže je tam 11.00h , tak mu dávam nárok na stravné a vreckové s AT v mene EUR, aj keď sú polovičné ale firma ktorá si to tak u mňa objednala s tým súhlasí, im ide o to aby si mohly dať do výdavkov čo najviac peňazí. Dokonca dávam do náklaďakov aj spoluujazdca - ďaľšieho zamestnanca, ako náhr. vodiča, a tým maju výdavky dvojnásobné. Mali aj daňovú kontrolu a neoponovali.
STRELEC
28.02.06,14:10
Ja spracuvávam knihy jázd pre zamestnancov na nákl. automobiloch, ktorý majú prac. cesty v rôznych krajinách. Ak napr. v jeden deň prechádza cez čechy a zdrží sa tam 13.00 h a ide potom do AT a tam aj napr prespáva, čiže je tam 11.00h , tak mu dávam nárok na stravné a vreckové s AT v mene EUR, aj keď sú polovičné ale firma ktorá si to tak u mňa objednala s tým súhlasí, im ide o to aby si mohly dať do výdavkov čo najviac peňazí. Dokonca dávam do náklaďakov aj spoluujazdca - ďaľšieho zamestnanca, ako náhr. vodiča, a tým maju výdavky dvojnásobné. Mali aj daňovú kontrolu a neoponovali.
Keby ale vedeli ako "klonuješ" počet cestujúcich zamestnancov, tak by sa asi do oponencie pustili:)
KOKSO
28.02.06,14:42
Tak to určite. Ale chcem sa vyjadriť presnejšie. Ono to tak v skutočnosti s tými šoférmi je, čo sa týka môjho prípadu. Chodia po dvoch. Ja som tým chcela zvýrazniť to, že je aj taká možnosť. Aby poraďáci vedeli, že ak budú mať niekedy dvoch šoférov na pracovnej ceste, v jednom vozidle, prináležia im obom vreckové a stravné. Možno to aj vedia a zbytočne to dávam na známosť.