andreaPohoda
10.01.13,09:34
Prosím Vás, naša firma sídli v budove, ktorú máme v prenájme. Tento rok sme vykonali rekonštrukciu budovy - na jednej časti budovy sme vymenili okná, dvere, podlahu + ostatné náklady s tým súvisiace. Moja otázka znie:
- ako sa účtujú faktúry, bločky na kúpený materiál potrebný na rekonštrukciu + čo s DPH - uplatňuje sa v daňovom priznaní alebo nie?
- menia sa odpisy budovy o toto TZ?
Ďakujem za každú radu.
IvoM
11.01.13,11:31
V tomto prípade je dosť podstaná zmluva o prenájme, tam by malo byť špecifiované čo môže robiť nájomca, ako sa vysporiada rekonštrukcia a podobne, napríklad v tomto prípade ide o opravu takže ak by to robil vlastník tak by to bolo celé nákladovou položkou, ak to robí nájomca môže si to dať celé do nákladov len ak sa zmluvne dohodli že vlastník to akceptuje ako zhodnotenie jeho majetku a zdaní to ako nepeňažné plnenie, je možné samozrejme aj riešenie že to bude odpisovať nájomca ako TZ budovy, ako som ale napísal na začiatku všetko by malo byť dohodnuté zmluvne.
andreaPohoda
11.01.13,11:41
Ďakujem, že ste si našli niekto čas na odpoveď.
Práveže zmluva o nájme je úplne jednoduchá, pretože nájomca i prenajímateľ sú v rodinnom vzťahu (otec-dcéra), takže žiadne podmienky nie sú v zmluve zašpecifikované. Ja teraz neviem, čo mám spraviť s takýmito faktúrami a bločkami od nakúpeného materiálu, ktorý bol potrebný na spomínanú rekonštrukciu. Čo s DPH z týchto faktúr? Môžem si ich daň uplatniť v daňovom priznaní? Ako to zaúčtovať?
Jarka 1
11.01.13,11:51
Urobte dodatok k zmluve, kde dopíšete všetko čo má obsahovať zmluva, aby si mohol nájomca uplatniť náklady a DPH. Samozrejme dátum dodatku pred začatím prác.
andreaPohoda
11.01.13,11:57
Potom môžem normálne účtovať na 501, resp. 518, 343 / xxx ?! A samozrejme analytika.
Jarka 1
11.01.13,12:08
Potom musíš veľmi dobre zvážiť, či to je oprava, alebo tech. zhodnotenie. Podľa toho účtuješ.