rv-elektronik
10.01.13,10:55
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať ohľadom účtovania prijatých platieb cez platobný terminál. Čítal som mnoho tém, ale na to čo chcem vedieť som nenašiel uspokojivú odpoveď. Na dennej uzávierke mi rozpíše hotovosť aj bezhotovostný príjem. Ďalej však pri súhrnom mesačnom (X) prehľade je to zrátané dokopy a nie je to rozpísané. Keď mi príde platba na účet, tak je znížená o províziu 1,9% bez poplatkov za prenájom terminálu (ten je nulový). A nepríde v ten istý deň ako je prijatie platby na predajni. Čiže cez priebežné mi to nevychádza, keďže nesedí ani dátum ani výška prijatej platby. Ako to mám zaevidovať? Ďakujem.
Enyma
15.01.13,19:09
Tržby v reštaurácii sú platené hotovosť aj cez postterminál.

Tieto tržby v PD učtujem mesačne - celé dám do pokladne uhradené hotovosť - služby - tovar - dph výstup.

Podľa dokladov o platbe kartou - urobím na konci mesiaca odučtovanie z hotovosti - priebežné položky.

Platby z postterminálu učtujem v banke podľa pripísania - príjem - priebežné položky, výdaj - províziu - prevádzková réžia.

Ak sú všetky platby pripísané - priebežné položky sú vyrovnané.
rv-elektronik
18.01.13,14:49
ja to skusal priebeznou dostat vonku v aktualny den, potom na konci mesiaca podla vypisu prijem z priebeznej ale program ma hned upozornil ze nesedi datum ani suma. lebo na ucet mi pride uz suma ocistena o proviziu. cize nie cela a potom stiahnuta provizia a poplatky (terminal je mimo banku - je to prevod na ucet z uctu poskytovatela terminalu). co s tym teraz? neda sa urobit tak ze v dany den vydajkovy doklad normalny pre tu spolocnost (nie priebezna polozka) a podla vypisu prijem od danej spolocnosti v den pripisania na ucet? a poplatky by som neodpocitaval ziadne. bolo by to ok?
Enyma
18.01.13,18:19
Áno, na účet príde suma pripísaná po stiahnutí provízie.
Príklad : platba kartou v reštaurácii 100 €, provízia z toho je napr. 10 €
Zaučtovanie v PD najprv ako Hotovosť - príjem za výrobky a služby alebo tovar, - Hotovosť - výdavok - priebežné položky 100 €
Keď príde bankový výpis : v PD - Banka - príjem - priebežné položky 100 €, banka - výdavok - prevádzková réžia - 10 €.

Priebežné položky sa v mesiaci vypárujú, ak nie je prechod z mesiaca do mesiaca.
mondes
20.04.13,07:39
Prosím Vás, ako správne zaúčtovať v JU tržby cez terminál, ak zaplatené bolo napr. 60 Eur, ale na účet prišlo len 58,80 Eur. Je ten postup vyššie OK? Ešte som to nerobila, tak si chcem byť istá, že je to v poriadku.
mondes
20.04.13,09:12
... ešte niečo. Na základe akého dokladu zaúčtujem tú odpísanú províziu? Nemám žiadny doklad k tomu, len doklad z ERP o platbe cez terminál a výpis z BU v sume poníženej o províziu. Prosím Vás pekne o vysvetlenie.
mondes
20.04.13,20:29
Prosím Vás, nikto neúčtuje inkaso platby kartou v JU? Budem veľmi rada, ak mi pomôžete. Ďakujem.
mondes
20.04.13,21:03
Našla som toto:

5.3. Krátkodobý finančný majetok – § 12 postupov JÚ
Nová úprava v rámci krátkodobého finančného majetku sa týka účtovania platobnou kartou.
Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby. Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

Ale kde zaúčtujem províziu? Napr. mi zákazník zaplatí kartou 60 Eur, ale na účet príde 58 Eur.. Podľa postupov JU by to malo byť takto:
Priebežná P -príjem 60 Eur v deň úhrady, podľa BV Banka príjem 58 Eur, priebežná P na strane výdavku 58 Eur.
...a 2 Eura mi zostanú na PP. Dám ako druhý zápis z PP výdavok ako služby 2 Eura? Ale na základe čoho? Mala by som mať asi nejaký doklad, však?

...
mondes
21.04.13,17:17
Prosííím Vás.
mondes
21.04.13,18:59
Našla som toto:

5.3. Krátkodobý finančný majetok – § 12 postupov JÚ
Nová úprava v rámci krátkodobého finančného majetku sa týka účtovania platobnou kartou.
Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby. Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

Ale kde zaúčtujem províziu? Napr. mi zákazník zaplatí kartou 60 Eur, ale na účet príde 58 Eur.. Podľa postupov JU by to malo byť takto:
Priebežná P -príjem 60 Eur v deň úhrady, podľa BV Banka príjem 58 Eur, priebežná P na strane výdavku 58 Eur.
...a 2 Eura mi zostanú na PP. Dám ako druhý zápis z PP výdavok ako služby 2 Eura? Ale na základe čoho? Mala by som mať asi nejaký doklad, však?

...

NIkto mi nevie odpovedať? Alebo je to tak primitívna otázka, že sa tým ani nezaoberáte? Pekne Vás prosím, či to môže byť tak, ako je vyššie uvedené a na základe akého dokladu zaúčtujem províziu. Srdečná vďaka.
mondes
21.04.13,19:33
Vidím, že nikto mi neodpovedá, tak skúsim môj postup, prosím o "schválenie".
Mám doklad z ERP zo dňa 20.1.2013 v celkovej sume 206,70 Eur a z toho ešte doklad o inkase platby v sume 6,70 Eur. Na BÚ mám pripísané 6,57 Eur (inkaso plat. kartou). Môj postup účtovania:
1. 20.1.2013 Pokladnica - Príjem za výrobky a služby - 206,70 Eur
2. 20.1.2013 Pokladnica - Výdavok na PP 6,70 Eur
3. 23.1.2013 Bankový výpis - 6,70Eur - Príjem z PP
4. 23.1.2013 Bankový výpis - 0,13 Eur - Služby (na základe oznámenia z bank. výpisu)
Môže to byť takto? Pekne prosím.
mondes
22.04.13,08:52
Vidím, že nikto mi neodpovedá, tak skúsim môj postup, prosím o "schválenie".
Mám doklad z ERP zo dňa 20.1.2013 v celkovej sume 206,70 Eur a z toho ešte doklad o inkase platby v sume 6,70 Eur. Na BÚ mám pripísané 6,57 Eur (inkaso plat. kartou). Môj postup účtovania:
1. 20.1.2013 Pokladnica - Príjem za výrobky a služby - 206,70 Eur
2. 20.1.2013 Pokladnica - Výdavok na PP 6,70 Eur
3. 23.1.2013 Bankový výpis - 6,70Eur - Príjem z PP
4. 23.1.2013 Bankový výpis - 0,13 Eur - Služby (na základe oznámenia z bank. výpisu)
Môže to byť takto? Pekne prosím.


???
c.s.i.
22.04.13,09:17
províziu by si mala dať ako výdavok-réžia ako bankový poplatok. Na pohyb cez POS terminál by ti asi mal chodiť výpis, kde sú uvedené presné pohyby. Skús sa informovať v banke kde ste zriadovali terminál. (napr. SLSP nám posiela tieto výpisy po každom dni keď je pohyb kartou.)
mondes
22.04.13,09:36
províziu by si mala dať ako výdavok-réžia ako bankový poplatok. Na pohyb cez POS terminál by ti asi mal chodiť výpis, kde sú uvedené presné pohyby. Skús sa informovať v banke kde ste zriadovali terminál. (napr. SLSP nám posiela tieto výpisy po každom dni keď je pohyb kartou.)

Ďakujem. Výdavok z BU - réžia = výdavok z BU - služby od 1.1.2013.
Čo sa týka tej provízie, na BV mám (mimochodom máme tiež SLSP) v Popise transakcie uvedené, že nabehlo napr. tých 60 Eur a je tam uvedený aj poplatok napr. 2 Eurá a v Suma transakcie je už suma ponížená o províziu. To by snáď mohlo stačiť na to, aby som mohla ten poplatok zaúčtovať, či? Ďakujem krásne.
c.s.i.
22.04.13,09:41
myslím, že áno. Poprípade skúste napísať na merchant.service@slsp.sk a požiadať o zasielanie výpisov k POS terminálu.
mondes
22.04.13,09:45
Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem.