alex777
28.02.06,13:52
Dôchodcovi bol spätne vypočítaný dôchodok k 30.6.2005, Rozhodnutie odovzdal vo februári 2006. Chcem požiadať sociálnu poisťovňu o vrátenie PvN za obdobie jún 2005 - január 2006. Máte s tým niekto skúsenosti?
Na porade som sa dočítala, že je nutné uviesť správny kód výnimky na výkaze. Na tlačenej verzii výkazu sa ale žiadne kódy neuvádzajú. Neposielam výkazy elektronicky.
Stačí teda zaslať výkaz za február 2006 s mínusovou hodnotou preddavku PvN? Alebo musím poslať elektronický výkaz s príslúšným kódom výnimky? Treba pripojiť aj nejakú žiadosť?
Vopred vďaka za odpoveď.
stonozka
28.02.06,16:55
Do mesačného výkazu pre SP treba napísať mínusové hodnoty a odčítať od celkovej sumy. Ja som vracala viac ako rok spatne IP a Pvn . Do SP netreba nič oznámiť ale treba si založiť k výkazom rozhodnutia o dôchodku (dôchodkoch) a predložiť ich pri kontrole. Ja som to takto robila a mala som to pri kontrole dobre. Len pri elektronických výkazoch treba zadať výnimku aby prešli cez informačný systém aby boli výkazy akceptované. Ala ak vyplňuješ ručne tak napíšeš sumy mínusom do príslušných riadkov.
alex777
01.03.06,08:27
veľmi pekne ďakujem za odpoveď. volala som do SP x-krát, 3 pracovníčky mi nevedeli poradiť a vždy ma odporúčili na ďalšiu, ktorá na tom nebola o nič lepšie :eek: a na posledné odporúčané číslo som sa už druhý deň nevedela dovolať. mohlo ma hneď napadnúť, že na porade zoženiem odpoveď oveľa rýchlejšie ;)
alex777
01.03.06,14:26
ešte jeden dotaz k vrátenému poistnému. niekde som sa dočítala (a teraz to nemôžem nájsť), že ak dôchodcovi bude vrátené poistné, je povinný spraviť si daňové priznanie a zdaniť vrátené poistné podľa §8 ako ostatné príjmy. aj zákon o dani z príjmu to potvrdzuje (§8, ods. 1, písm. k).
aký podklad ja dám dôchodcovi-zamestnancovi, aby si mohol to DP spraviť? v potvrdení o príjme sa samozrejme vrátené poistné neuvádza.