tomino015
10.01.13,16:06
Príjemný dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom dovážania tovaru za účelom predaja zo zahraničia. Niečo som si už načítal aj priamo tu na porade ale nie všetkým som si istý, predsalen text je text a každý jeho znenie môžme pochopiť trochu odlišne. Preto sa chcem najmä uistiť o informáciách ktoré som zistil a spýtať sa na veci, ktoré mi niesu ešte tak ceľkom jasné.

Takže k môjmu problému:
Na začiatok by som rád vysvetlil svoju situáciu. Som živnostník a neplatca DPH. Chystám sa prevádzkovať internetový obchod ktorého tovar bude dovážaný z krajín prevažne mimo EU. Podľa toho čo som zistil, ak je tovar nakúpený za účelom predaja musí vždy prejsť preclením, vyrúbením cla + dph. (Vzhľadom k tomu, že je dovážaný z krajiny mimo EU, ak by išlo o krajinu v EU netreba myslím platiť clo, ale to nieje teraz podstatné). Avšak podľa §48 Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru zákona o dani z pridanej hodnoty, tovar ktorý nepresahuje 22,- EUR je oslobodený od cla a DPH, táto časť zákona sa týka aj mňa, pretože si viem zabezpečiť aby hodnota tovaru v jednej zásielke nepresiahla 22,-EUR. (vrátane poštovného)

Teraz to podstatné, všetok tento tovar mi bude doručovaný prostredníctvom Slovenskej pošty. Ako to bude prebiehať v skutočnosti na konkrétnom prípade ? Predpokladajme, že mnou objednaný tovar mi dodávateľ posiela z USA hodnota tovaru v balíku je 20eur (poštovné = 0eur), v balíku sa nachádza aj faktúra na ktorej je uvedených 20eur, tovar príde na SVK a automaticky bude podrobený colnej kontrole a následne mi bude doručený ? Alebo to preclenie a zdanenie musím inicializovať ja ? A čo sa týka konkrétnej sumy za CLO a DPH, v tomto prípade by som nemal zaplatiť žiadne clo a dph keďže ide o sumu nižšiu ako je stanovené v zákone o dani z pridanej hodnoty, teda 22eur alebo sa mýlim ?
Jedná sa mi hlavne o to aby som mohol pokojne spávať keby sa ma rozhodol niekto kontrolovať.. :)


Ďakujem za každú jednu radu a poznatok :)