johny18
10.01.13,17:38
Hladal som tu dlho, ale nejako sa v tych informaciach stracam, preto Vas chce poprosit o pomoci pri nasledovnom probleme.

Kontaktoval ma zivnostnik, ktory chce urobit danove priznanie k dani z prijmu za rok 2012. Problem je v tom, ze pracuje v Holandsku, kde vykonava stavebne prace. Tieto prace si od neho objednala slovenska firma, ktorej aj fakturuje tieto prace. V roku 2012 sa tam zdrziaval asi 9 mesiacov a podla mojich informacii by sa mal tam registrovat na DU a tam platit dan. Vedel by mi niekto potvrdit, ci je to pravda? A plati to aj v pripade, ak tieto prace fakturuje slovenskej firme a ta ho plati?

Okrem toho by ma zaujimalo, ako to je s cestovnym a stravnym. Do Holandska dochadza svojim autom, za ktore plati dan z MV. V zakone o dani z prijmov sa pise:
výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu

Ide o to, ci rozne stavby na uzemi Holandska sa povazuju za miesto, v ktorom cinnost pravidelne vykonava a teda ci moze alebo nemoze si dat do nakladov nahradu za PHM a zakladnu nahradu za kazdy km jazdy. Pouziva MV nezaradene v obchodnom majetku.

Ako by to bolo so stravnym? Pocuvam nazory, ze musi stravne dokladovat, aj ze nemusi. Podla mna by nemusel vtedy, ak by sa jednalo o sluzobne cesty a urobil by si cestak. No cesta do Holandska za pracou asi sluzobna nebude, a teda ci moze si uplatnit stravne, v akej vyske, a ci je nutne to dokladovat.

Dakujem kazdemu, kto mi aspon nieco poradi.
johny18
12.01.13,16:25
Poradi mi niekto, prosim? Velmi by mi to pomohlo.