whiiil
10.01.13,20:57
Chcel by som sa spýtať na odvody u študentov od nového roku. Nakoľko som si to v posledných dňoch študoval, dostal sa predo mňa dokonca aj formulár od SP, kde sa študent vzdáva povinného dôchodkového poistenia a teda by sa mu mali znížiť odvody. No pri každom jednom príklade mi vychádza rovnaký výsledok a teda že tie odvody sú aj tak 7%. Príde mi to skôr ako, že sa znížia odvody pre zamestnávateľa. Proste predložím zamestnávateľovi tlačivo od SP, znížia sa mi odvody na 1,05% ak tomu správne rozumiem. No ak prekročí môj príjem nezdaniteľné minimum, 155 €, platím opäť 7% z toho prebytku? Lebo pri každom článku vidím presne takýto výsledok. Prosím poraďte, lebo snažím sa tomuto systému porozumieť nejako, ale nejde mi to....
Melnick
10.01.13,20:12
Daj si v tejto téme vyhľadať slovo "študent" a dozvieš sa všetko potrebné. :)

http://www.porada.sk/t204951-p72-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html#post2220954
Melnick
10.01.13,20:14
Príspevok z Blogoviska J.Mihála :

Zrejme najvážnejšou zmenou od 1.1.2013 s veľkými dôsledkami na prax je zavedenie, resp. zvýšenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Zmeny vyplývajú zo zákona č. 252/2012 Z.z. a ďalej z novely zákona o sociálnom poistení, ktoré Národná rada SR schválila 27.11.2012.

V príspevku sa zameriame na zmeny týkajúce sa študentov pri dohodách o brigádnickej práci študentov (DoBPŠ).

Na DoBPŠ sa od 1.1.2013 vzťahuje povinné dôchodkové poistenie. To znamená, že zamestnávateľ bude študenta prihlasovať aj na dôchodkové poistenie a z jeho odmeny sa bude odvádzať poistné:

- na starobné poistenie - študent 4%, zamestnávateľ 14%
- na invalidné poistenie - študent 3%, zamestnávateľ 3%
- do rezervného fondu - zamestnávateľ 4,75%
- na úrazové poistenie - zamestnávateľ 0,8%
- na garančné poistenie - zamestnávateľ 0,25%

Študenti však na rozdiel od iných "dohodárov" budú mať jednu výhodu - budú si môcť zvoliť (jednu) dohodu, na ktorú si v súlade s novým § 227a uplatnia tzv. "odvodové zvýhodnenie
whiiil
10.01.13,21:30
aby som tomu správne rozumel.....odvody pre študentov sa zmenili z nepatrných 1,05%, na ÚP a GP, na 29,8%, na plné odvody? no po podpísaní a predložení tlačiva zamestnávateľovi, budem odvádzať iba 7% na ÚP a GP, áno? pokiaľ teda môj príjem prekročí 155 € nakoľko som študent do 26 rokov
ewita888
10.01.13,21:35
pokiaľ tvoj príjem bude do 155 a budeš mať podpísanú výnimku, tak odvody zostanú postarom, čiže zamestnávateľ odvedie 1,05 %, ale to odvedie on, tebe to nestrhne
ak prekročí 155 eur, tak to, čo bude nad 155 eur - tebe strhne 7 % a zamestnávateľ ešte na to odvedie 22,8 %
ewita888
10.01.13,21:37
a tých 7 % tvojich bude 4 % starobné a 3 % invalidné
Jozef Mihál
10.01.13,21:42
Majka prepac, kedze sa zivim pisanim, isto chapes ze rozsiahla citacia z mojho clanu bez uvedenia linku mi trosicku vadi. Dakujem za pochopenie ;)
whiiil
10.01.13,22:02
pokiaľ tvoj príjem bude do 155 a budeš mať podpísanú výnimku, tak odvody zostanú postarom, čiže zamestnávateľ odvedie 1,05 %, ale to odvedie on, tebe to nestrhne
ak prekročí 155 eur, tak to, čo bude nad 155 eur - tebe strhne 7 % a zamestnávateľ ešte na to odvedie 22,8 %


a ak podpísanú výnimku mať nebudem? tak čo?
Melnick
10.01.13,23:34
Majka prepac, kedze sa zivim pisanim, isto chapes ze rozsiahla citacia z mojho clanu bez uvedenia linku mi trosicku vadi. Dakujem za pochopenie ;)

Prepáč, Jozef.:o
Myslela som, že stačí ak na začiatku citácie uvediem, odkiaľ som text čerpala. Určite sa polepším. :)
whiiil
12.01.13,08:18
môže mi aj niekto odpovedať prosím? :)
veronikasad
12.01.13,09:14
a ak podpísanú výnimku mať nebudem? tak čo?
Kolko máš rokov , Si študent denného štúdia ? Máš podpísanú DoBPŠ u jedného alebo viacerých zamestnávatelov ? Aký je tvoj mesačný príjem z dohody ?

Alebo sa pýtaš ako mzdár ?
whiiil
12.01.13,10:04
mám 20, som študent denného štúdia, mám podpísanú DoBPŠ u jedného zamestnávateľa.....zaujíma ma ale rozdiel v tých odvodoch, pokiaľ môj príjem prekročí 155 €, alebo nie....
veronikasad
12.01.13,10:08
mám 20, som študent denného štúdia, mám podpísanú DoBPŠ u jedného zamestnávateľa.....zaujíma ma ale rozdiel v tých odvodoch, pokiaľ môj príjem prekročí 155 €, alebo nie....
odpoveď máš tu :
http://www.porada.sk/t207228-odvody-u-studentov-od-1-1-2013-a.html#post2221602

Ak si uplatníš odvodovú úľavu a príjem nepresiahne 155€ mesačne a súčasne máš podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, tvoja hrubá odmena = čistá. Z odmeny ti nebudú stiahnuté žiadne odvody ani daň. Zamestnávatel zaplatí odvody 1,05 % z vyplatenej odmeny.
Melnick
12.01.13,10:11
a ak podpísanú výnimku mať nebudem? tak čo?Tak zamestnávateľ si splní povinnosť a oslobodenie u Teba neuplatní.
On to podpísané vyhlásenie potrebuje, nemôže svojvoľne postupovať a uplatňovať výnimky.
Veď vychytralci by pri takomto nedbalom prístupe mohli využívať výnimku aj u viacerých zamestnávateľov.

Preto platí: Podpísané vyhlásenie = uplatnená výnimka.
Nepodpísané vyhlásenie = odvody v plnej výške zodpovedajúcej DoBPŠ
veronikasad
12.01.13,10:13
Dátum podpísania ú)lavy musí byť najneskôr 1. kal. deň v mesiaci. Inak je úľavu možné uplatniť až od nasl.kal.mesiaca.
Melnick
12.01.13,10:14
môže mi aj niekto odpovedať prosím? :)

Môže, dokonca som si nevšimla, že Ti už odpovedala Veronika. Nebola by som ani atrament:cool: míňala, keby som bola pozornejšia a videla, že už máš odpoveď od nej.
Melnick
12.01.13,10:42
Veronika, poznáš niekoho, kto ju podpíše 2-ho v mesiaci ?
whiiil
12.01.13,14:15
mohli by ste mi to vysvetliť aj na nejakom príklade? :) v prípade, že by som mal tú výnimku a nemal tú výnimku?....lebo skutočne...som laik, ale zaujíma ma to, nakoľko ide o moje peniaze...
whiiil
15.01.13,16:56
nikto nič? ďakujem ;)
veronikasad
15.01.13,16:58
mohli by ste mi to vysvetliť aj na nejakom príklade? :) v prípade, že by som mal tú výnimku a nemal tú výnimku?....lebo skutočne...som laik, ale zaujíma ma to, nakoľko ide o moje peniaze...
Prečítaj si pozorne predch.príspevky, zober kalkulačku a rátaj. Máš to v tejto téme všetko podrobne vysvetlené.
whiiil
15.01.13,19:00
keby som sa dokola nepýtal, tak by mi to už asi bolo jasné, no nevydalo...nevadí :)
whiiil
19.01.13,19:05
predpokladám, že to tu už nikto nesleduje, ale aj tak by ma potešila akákoľvek odpoveď....len sa chcem uistiť v závere celého tohto......pokiaľ mám DoBPŠ a nemám podpísanú výnimku....akýkoľvek môj príjem je znížený o odvody, s tým, že si z mojej hrubej mzdy odvediem 7%.....a ak mám podpísanú výnimku, všetko čo zarobím pod 155€ je ukrátené od odvodov? a odvody sa mi odvádzajú až z každého ďalšieho eura?
Mila123
19.01.13,19:08
predpokladám, že to tu už nikto nesleduje, ale aj tak by ma potešila akákoľvek odpoveď....len sa chcem uistiť v závere celého tohto......pokiaľ mám DoBPŠ a nemám podpísanú výnimku....akýkoľvek môj príjem je znížený o odvody, s tým, že si z mojej hrubej mzdy odvediem 7%.....a ak mám podpísanú výnimku, všetko čo zarobím pod 155€ je ukrátené od odvodov? a odvody sa mi odvádzajú až z každého ďalšieho eura?
áno, je to tak, nemýliš sa.........
mizu24
19.01.13,20:03
a môže sa to zvýhodnenie uplatniť už v januárovej výplate? V jednej téme bolo písané, ak môžem citovať:

Re: MRP mzdy

Celkom for to nie je, aspon ja co som bola na skoleni na p. Mihala, tak prave o tomto hovoril, ze zvyhodnenie Vam moze podpisat az v januari, lebo v decembri este zakon neplatil. A kedze ho podpise az v januari, tak zvyhodnenie moze mat az od februara.
Ak som to teda dobre na skoleni pochopila.
Mila123
19.01.13,20:15
osobne som bola na školení s Jankou Motyčkovou, kt. spomínala, že je potrebné podpísať zvýhodnenie ku dňu platnosti DoBPŠ, inak by bolo uplatnenie až od prvého nového mesiaca.......
whiiil
20.01.13,09:17
ešte by som sa chcel spýtať....pokiaľ mám tú výnimku a teda zo 155€ sa mi neodvádza nič....zamestnávateľ odvádza vtedy tiež vlastne 22,8% z toho prebytku nad 155€ a 1,05% z tých 155€???
Mila123
20.01.13,09:21
ešte by som sa chcel spýtať....pokiaľ mám tú výnimku a teda zo 155€ sa mi neodvádza nič....zamestnávateľ odvádza vtedy tiež vlastne 22,8% z toho prebytku nad 155€ a 1,05% z tých 155€???
% som neprepočítavala.......ale ak sa uplatní výnimka, platí to pre oboch, ako aj pre študenta takisto i pre zamestnávateľa, t.j. obaja majú rovnako vysoké VZ.....
whiiil
20.01.13,10:39
ide mi o to, že bolo spomínané, že pokiaľ mám teda výnimku a zarobím menej ako 155....tak ja neplatím odvody a zamestnávateľ platí odvody vo výške 1,05%......no a ak zarobím viac......toto by logicky malo ostať, že tých 155 sa mi nikto nedotkne a zamestávateľ platí z tých 155 odvody vo výške 1,05% a z každého ďalšieho eura ja platím odvod 7% a zamestnávateľ 22,8%, či to už moc pletiem a snažím sa v tomto našom štáte nájsť logiku? :D
Mila123
20.01.13,10:41
ide mi o to, že bolo spomínané, že pokiaľ mám teda výnimku a zarobím menej ako 155....tak ja neplatím odvody a zamestnávateľ platí odvody vo výške 1,05%......no a ak zarobím viac......toto by logicky malo ostať, že tých 155 sa mi nikto nedotkne a zamestávateľ platí z tých 155 odvody vo výške 1,05% a z každého ďalšieho eura ja platím odvod 7% a zamestnávateľ 22,8%, či to už moc pletiem a snažím sa v tomto našom štáte nájsť logiku? :D

v tomto prípade je to tak......správne uvažuješ.......
margaretka71
01.05.13,19:29
Chcem sa opýtať či je takáto odmena v poriadku. Študent pracuje na DoBPŠ s podpísanou výnimkou má v dohode stanovené odpr. 40 hod. mesačne s 2 hod. denným úväzkom za 33,-/mesačne.