robin1
11.01.13,08:24
Zmeny od 1.1.2013
- Od 1. januára 2013 predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a
prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa
sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že od 1. januára 2013 predmetom dane bude len vozidlo, ktoré
je evidované v Slovenskej republike, bez ohľadu na to, kde sa vozidlo bude používať na
podnikanie. To znamená, že vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo v zahraničí,
v zdaňovacom období roku 2013 už nebudú podliehať dani z motorových vozidiel, a to
i napriek tomu, že sa vozidlo bude používať na podnikanie na území Slovenskej republiky.
- Na základe uvedenej úpravy, pri vyplácaní cestovných
náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na služobné cesty je daňovníkom dane
zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom tohto vozidla alebo nie je.
- Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.
- Došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
mariannka13
17.01.13,09:16
Môžte mi niekto povedať, čo sa považuje za čas, kedy sa vozidlo používalo na podnikanie? máme nákladné autá, ktoré sú prevažne v zahraničí... na Slovensku sú tak 2-3 krát do roka v prípade potreby servisu. Mám celý čas, ktorý je na SR brať že sa vozidlo používalo na podnikanie alebo iba ten čas kedy vozidlo naložilo alebo vyložilo??? Ďakujem
psps
20.01.13,18:33
Môžte mi niekto povedať, čo sa považuje za čas, kedy sa vozidlo používalo na podnikanie? máme nákladné autá, ktoré sú prevažne v zahraničí... na Slovensku sú tak 2-3 krát do roka v prípade potreby servisu. Mám celý čas, ktorý je na SR brať že sa vozidlo používalo na podnikanie alebo iba ten čas kedy vozidlo naložilo alebo vyložilo??? Ďakujem

Aj mňa by to zaujímalo.

"""Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.""" a v roku 2012 bola oznamovacia povinnosť teda prihlásiť vznik aj keď zamestnávateľ poslal zamestnanca na služobku?

v roku 2013 nemá oznamovaciu povinnosť, len odhlasovaciu, ale ako je to pri zamestnancoch a služobkách? Nechodia na služobky každý deň. To za každým keď na ňu pôjde, tak firma nemusí prihlásiť, ale musí odhlásiť? A ako to bude v praxi? Tých služobiek bude trebárs 100krát do roka, tak 100krát do roka treba odhlásiť?
Tweety
20.01.13,18:38
Aj mňa by to zaujímalo.

"""Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.""" a v roku 2012 bola oznamovacia povinnosť teda prihlásiť vznik aj keď zamestnávateľ poslal zamestnanca na služobku? Nebola

v roku 2013 nemá oznamovaciu povinnosť, len odhlasovaciu, ale ako je to pri zamestnancoch a služobkách? Nechodia na služobky každý deň. To za každým keď na ňu pôjde, tak firma nemusí prihlásiť, ale musí odhlásiť? A ako to bude v praxi? Tých služobiek bude trebárs 100krát do roka, tak 100krát do roka treba odhlásiť? Vtexte.
avalik
20.01.13,18:59
§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O38) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278042) (ďalej len „vozidlo"), ktoré je evidované38a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f7033522) v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie12) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278005) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov39) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278044) (ďalej len „podnikanie").

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo
a) používané na skúšobné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo,40) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278046)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f7033525) je označené ako špeciálne vozidlo.41) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278050)


§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278052) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,
b) používa vozidlo, v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f7033525) ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f7033525) ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady42a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f7033524) zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň43) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278054) alebo iná organizačná zložka43) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278054) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

(3) Daňová povinnosť právneho nástupcu daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie, vzniká dňom nasledujúcim po zániku daňovníka, ktorý bol zrušený bez likvidácie.


§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6277878) do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6277724).

(2) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia miestne príslušnému správcovi dane a v tejto lehote je daň splatná, ak odseky 3 až 6 neustanovujú inak.



§ 91
Preddavky na daň a platenie dane

(1) Preddavok na daň je platba na daň, ktorú je daňovník povinný platiť v priebehu zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 660 eur a nepresiahne 8 292 eur, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

(3) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 8 292 eur, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.

(4) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 660 eur, a daňovník, ktorému vznikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí.

(5) Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane uvedenej v platnom všeobecne záväznom nariadení44) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278056) za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.

(6) Daňovník podľa odsekov 2 a 3 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(7) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a ak vznikne a zanikne daňová povinnosť v jeden deň, je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

(8) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

cely zakon tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
zuzana
21.01.13,07:21
Ak obec získala nenávr.finančný príspevok z EÚ na kúpu vozidiel, tieto vozidlá dala do správy svojej organizácii, ktorej je zriaďovateľom, vozidlá sa používajú iba na účel vymedzený v projekte, nemôže sa s nimi podnikať, je povinná táto organizácia, ktorá ich má v správe za tieto vozidlá platiť daň z motorových vozidiel?
suklova
21.01.13,10:35
Ako je to v prípade, ak manželia vlastnia auto, ktoré nie je v majetku firmy. Manžel má svoju firmu a manželka tiež. Doteraz len manželka využívala auto na podnikateľ.účely a ona platila aj daň. Lenže aj manžel chce využívať to isté auto na svoje podnikateľské účely.
Musia obaja zaplatiť daň z motorových vozidiel alebo ako to je?
Sarlotka
21.01.13,22:10
teraz som si vsimla ak pouzivate tlacivo na oznamenie zaniku zo vzorov tlaciv na drsr nezabudnite zmenit paragraf

oznamenie zaniku bolo v roku 2012 podľa § 90 ods 2
oznamenie zaniku je v roku 2013 podľa § 90 ods 1
Ester plus
28.01.13,19:43
Ak sa auto kúpilo v roku 2012 a nebolo podané oznámenie o používaní kvôli oprave, tak v roku 2013, keď sa ešte stále nepoužíva je potrebné podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti, alebo to nechať tak a nič neoznamovať?
wirgi
28.01.13,20:17
Ak nebolo prihlásené v roku 2012 a nepodávali ste DP, tak nie je potrebné dávať oznámenie o zániku daň. povinnosti. Za rok 2013 zaplatíte pomernú časť dane podľa toho, kedy začnete auto používať.
heket
29.01.13,12:26
Ak sa auto kúpilo v roku 2012 a nebolo podané oznámenie o používaní kvôli oprave, tak v roku 2013, keď sa ešte stále nepoužíva je potrebné podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti, alebo to nechať tak a nič neoznamovať?


Ak nebolo prihlásené v roku 2012 a nepodávali ste DP, tak nie je potrebné dávať oznámenie o zániku daň. povinnosti. Za rok 2013 zaplatíte pomernú časť dane podľa toho, kedy začnete auto používať.

V tomto prípade, ak nie je auto používané na podnikanie z dôvodu opravy a teda ani prihlásené na daň z MV, sú náklady za jeho opravu uznané ako daňové výdavky?
Mirrrka
29.01.13,16:25
Dobrý deň, mám otázku k dani z MV pri používaní súkromných aút na pracovných cestách. Zamestnanec ide na pracovnú cestu v pondelok (súkromným autom), na prac. ceste ostane do piatku (auto nepoužíva, odparkované v mieste kde sa zdržiava na prac. ceste), v piatok sadne do auta a vráti sa domov, pracovnú cestu ukončí v sobotu (hodinu po polnoci). Za ktoré dni mám zaplatiť daň? Za prvý a posledný? Za prvý, predposledný a posledný? Za všetky dni kedy trvala prac. cesta?

Ešte jedna otázka. Musí zamestnávateľ zamestnancovi vyplatiť všetky náhrady ktoré prislúchajú k použitiu súkromného auta? PHM + zákl. sadzba. Alebo mu môže po dohode (zamestnanec súhlasí) vyplatiť len PHM alebo len zákl. sadzbu za km?

Vopred ďakujem
Mirrrka
30.01.13,09:48
Prosím, nikto nevie poradiť? :(
gulas
05.02.13,07:43
sme dopravna spolocnost, mame 80 suprav cize pre dan z motorovych vozidiel 160 ks aut, chcem sa opytat ked mi napr. LKW (tahac+naves) nejazdi koli tomu ze je v servise alebo ma buracku alebo je odstavka tak kazde taketo ukoncenie prerusenia mam oznamovat na DU alebo len ked LKW vyradim z majetku predajom tak vtedy posielam ukoncenie alebo v pri kazdom jednom preruseni?
kazde jedno prerusenie je zaznamenane v samostatnej evidencii a ani dany den nie je ziaden pohyb cez mytne brany
gulas
11.02.13,15:34
sme dopravna spolocnost, mame 80 suprav cize pre dan z motorovych vozidiel 160 ks aut, chcem sa opytat ked mi napr. LKW (tahac+naves) nejazdi koli tomu ze je v servise alebo ma buracku alebo je odstavka tak kazde taketo ukoncenie prerusenia mam oznamovat na DU alebo len ked LKW vyradim z majetku predajom tak vtedy posielam ukoncenie alebo v pri kazdom jednom preruseni?
kazde jedno prerusenie je zaznamenane v samostatnej evidencii a ani dany den nie je ziaden pohyb cez mytne brany

tu je oficialna odpoved DRSR BB

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podmienka predmetu dane z motorových vozidiel je ustanovená v § 84 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej ?zákon č. 582/2004 Z. z.?). Jednou z podmienok predmetu dane v zdaňovacom období r. 2013 je používanie vozidla na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Podľa § 89 zákona č. 582/2004 Z. z. daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Podľa § 90 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. (v zdaňovacom období roku 2013 oznamovacia povinnosť sa už nevzťahuje na vznik daňovej povinnosti).
Podľa § 91 ods. 7 zákona č. 582/2004 Z. z. pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a ak vznikne a zanikne daňová povinnosť v jeden deň, je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane, ktorá sa vypočíta ako súčin jednej tristošesťdesiapätiny a v priestupnom roku ako súčin jednej tristošesťdesiašestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Na základe uvedeného, ak u vozidla zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia niekoľkokrát (z akýchkoľvek dôvodov), daňovník je povinný podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti.
Následne daňovník po ukončení zdaňovacieho obdobia podá daňové priznanie a vypočíta pomernú časť dane za dni, v ktorých vozidlo bolo predmetom dane.
V prípade, ak daňovník neoznámi zánik daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia, má sa za to, že vozidlo bolo predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia a daňovník je povinný v uvedenom prípade zaplatiť celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania. Ak daňovník zaplatí iba pomernú časť dane (bez podaných oznámení o zániku daňovej povinnosti) v takomto prípade správca dane uloží pokutu za nesplnenie si oznamovacej povinnosti [§ 154 ods. 1 písm. c) a § 155 ods. 1 písm. d) daňového poriadku] vo výške od 30 eur do 3000 eur.
martina1111
13.02.13,08:03
ak potrebujem náhlasiť danovemu úradu zánik k dani z motorových vozidiel použijem staré tlačivo, kde bolo vznik/zánik alebo má danový úrad nejaké nové tlačivo?, príp. možte sem to nové tlačivo pripojiť? dakujem
avalik
13.02.13,08:11
ak potrebujem náhlasiť danovemu úradu zánik k dani z motorových vozidiel použijem staré tlačivo, kde bolo vznik/zánik alebo má danový úrad nejaké nové tlačivo?, príp. možte sem to nové tlačivo pripojiť? dakujem

stare tlacivo uvadza §90 ods. 2 ... teraz sa ohlasuje zanik podla § 90 ods. 1
Replasťačka
13.02.13,09:31
Mám zmätok pri daňovej povinnosti zo súkromných vozidiel zamestnancov používaných pri služobných cestách.
Neohlasujem vznik, to vyplýva zo zákona ale pri takýchto vozidlách ani zánik a v DP z MV za rok 2013 vyčíslim daň za dobu použitia podľa počtu dní, v ktorých prebiehali služobné cesty ?
účtovník 007
11.03.13,06:24
Mám zmätok pri daňovej povinnosti zo súkromných vozidiel zamestnancov používaných pri služobných cestách.
Neohlasujem vznik, to vyplýva zo zákona ale pri takýchto vozidlách ani zánik a v DP z MV za rok 2013 vyčíslim daň za dobu použitia podľa počtu dní, v ktorých prebiehali služobné cesty ?

Áno, správne si si odpovedala.:-)
mondes
11.03.13,06:42
Prosím Vás, ak SZČO používa otcove auto na podnikanie, tak tiež nemusí vôbec odhlasovať, len do konca januára 2014 za dni, počas ktorých auto využíval na podnikanie zaplatí daň. Však?
kn-alka
11.03.13,06:46
Prosím Vás, ak SZČO používa otcove auto na podnikanie, tak tiež nemusí vôbec odhlasovať, len do konca januára 2014 za dni, počas ktorých auto využíval na podnikanie zaplatí daň. Však?

Prečo ho chceš odhlasovať, keď ho chceš používať?
Mimochodom: prihlasovať sa nemusí, ale odhlasovať musíš... teda ak ho používa ako SZČO.
Mirrrka
11.03.13,09:12
Dobrý deň, mám otázku k dani z MV pri používaní súkromných aút na pracovných cestách. Zamestnanec ide na pracovnú cestu v pondelok (súkromným autom), na prac. ceste ostane do piatku (auto nepoužíva, odparkované v mieste kde sa zdržiava na prac. ceste), v piatok sadne do auta a vráti sa domov, pracovnú cestu ukončí v sobotu (hodinu po polnoci). Za ktoré dni mám zaplatiť daň? Za prvý a posledný? Za prvý, predposledný a posledný? Za všetky dni kedy trvala prac. cesta?

Vopred ďakujem

Prosím neviete mi niekto odpovedať na túto časť otázky? Naozaj sa neviem pohnúť. Mám zaplatiť za všetky dni alebo len za tie kedy auto na prac. ceste skutočne jazdilo?
mondes
11.03.13,09:17
Prečo ho chceš odhlasovať, keď ho chceš používať?
Mimochodom: prihlasovať sa nemusí, ale odhlasovať musíš... teda ak ho používa ako SZČO.

Ale v r. 2012 pri vozidle, ktorého je vlastníkom iná osoba ako SZČO ods.1, písm. c nebola povinnosť prihlasovať a odhlasovať auto, ak ho SZČO používal na PC, ale do konca januára 2012 zaplatil daň z MV. Či?
A ja chcem vedieť, či to platí aj v tomto roku. Ďakujem krásne.
btw: viem, že už prihlasovať nemusím, ale čo s odhláškami musí ak to nie je jeho auto ale otcove?
avalik
11.03.13,09:46
Ale v r. 2012 pri vozidle, ktorého je vlastníkom iná osoba ako SZČO ods.1, písm. c nebola povinnosť prihlasovať a odhlasovať auto, ak ho SZČO používal na PC, ale do konca januára 2012 zaplatil daň z MV. Či?
A ja chcem vedieť, či to platí aj v tomto roku. Ďakujem krásne.
btw: viem, že už prihlasovať nemusím, ale čo s odhláškami musí ak to nie je jeho auto ale otcove?

v r. 2012 ak pouzival vozidlo na podnikanie, musel oznamit vznik aj zanik danovej povinnosti - nie za vozidla zamestnancov
v r. 2013 sa oznamuje uz len zanik (okrem vozidiel zamestnancov)
avalik
11.03.13,09:54
Prosím neviete mi niekto odpovedať na túto časť otázky? Naozaj sa neviem pohnúť. Mám zaplatiť za všetky dni alebo len za tie kedy auto na prac. ceste skutočne jazdilo?

ja by som zahrnula do DP len dni ked sa jazda uskutocnila, teda v tvojom pripade 3 dni - pondelok, piatok, sobota
KEJKA
11.03.13,09:59
Dobrý deň, mám otázku k dani z MV pri používaní súkromných aút na pracovných cestách. Zamestnanec ide na pracovnú cestu v pondelok (súkromným autom), na prac. ceste ostane do piatku (auto nepoužíva, odparkované v mieste kde sa zdržiava na prac. ceste), v piatok sadne do auta a vráti sa domov, pracovnú cestu ukončí v sobotu (hodinu po polnoci). Za ktoré dni mám zaplatiť daň?
na rozdiel od predchádzajúcej odpovede ja si myslím ze za všetky dni ved bol na pracovnej ceste.
kn-alka
11.03.13,10:02
Súhlasím s Kejkou, nikoho nezaujíma, že auto stálo na parkovisku.
Pracovná cesta trvala od pondelka do piatka, za tie dni treba zaplatiť daň z MV.
mondes
11.03.13,10:05
v r. 2012 ak pouzival vozidlo na podnikanie, musel oznamit vznik aj zanik danovej povinnosti - nie za vozidla zamestnancov
v r. 2013 sa oznamuje uz len zanik (okrem vozidiel zamestnancov)

Jémine, a čo v prípade, ak bol SZČO na PC a využíval otcove auto, uplatnil si cestovné náhrady (r. 2012), ale nemal auto na DU prihlásené a samozrejme ani odhlásené? Vďaka.
KEJKA
11.03.13,10:16
Jémine, a čo v prípade, ak bol SZČO na PC a využíval otcove auto, uplatnil si cestovné náhrady (r. 2012), ale nemal auto na DU prihlásené a samozrejme ani odhlásené? Vďaka.
V r. 2012 to tuším ešte nebolo upravené v ZDP a DMV sa platiť nemusela
zmena plati od 1.12.2012
ak sa mýlim opravte ma.
avalik
11.03.13,10:25
V r. 2012 to tuším ešte nebolo upravené v ZDP a DMV sa platiť nemusela
zmena plati od 1.12.2012
ak sa mýlim opravte ma.

v r. 2012 platne znenie:
§ 85
Daňovník(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla; 42) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

§ 90

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
mondes
11.03.13,10:28
Ešte upresním. SZČO v r. 2012 využíval auto otcove na podnikateľské účely. Živnosť mal do 21.8.2012. Daň z MV za rok 2012 má zaplatenú za 8 mesiacov do ukončenia živnosti. V DP mal vyznačené, že ide o auto podľa § 85 ods. 1 písm. c. - t.j. vlastníkom auta je iná osoba. Môže si takáto SZČO uplatniť cestovné náhrady na r. 2012, ak DP k dani z MV bolo podané do 31.1.2013, aj uhradená daň, avšak v r. 2012 nepodal oznámenie o vzniku a taktiež zániku, že používal auto na podnikanie.

.....podľa mňa si cestovné náhrady uplatniť môže, nakoľko mal daň zaplatenú a to že nepodal oznámenie o vzniku a zániku, to je v tomto prípade irelevantné. Však? Prosím, potvrďte, resp. vyvráťte mi môj názor. Vďaka.
avalik
11.03.13,10:32
Súhlasím s Kejkou, nikoho nezaujíma, že auto stálo na parkovisku.
Pracovná cesta trvala od pondelka do piatka, za tie dni treba zaplatiť daň z MV.

no ale od utorka do stvrtka auto mohla pouzivat napr. manzelka - cize pre zamestnavatela, v tieto dni dane auto nebolo pouzite na podnikanie ... zakon nehovori, ze pouzitie vozidla je od zaciatku do konca pracovnej cesty aj ked stoji na parkovisku

§89
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

cize ak napr. szco moze v tomto konkretnom pripade dat odhlasku na pondelok, potom auto stoji na parkovisku, a dalsiu odhlasku da so sobotnajsim datumom, preco by v pripade pouzitia auta zamestnanca mal platit dan za viac dni?
avalik
11.03.13,10:34
Ešte upresním. SZČO v r. 2012 využíval auto otcove na podnikateľské účely. Živnosť mal do 21.8.2012. Daň z MV za rok 2012 má zaplatenú za 8 mesiacov do ukončenia živnosti. V DP mal vyznačené, že ide o auto podľa § 85 ods. 1 písm. c. - t.j. vlastníkom auta je iná osoba. Môže si takáto SZČO uplatniť cestovné náhrady na r. 2012, ak DP k dani z MV bolo podané do 31.1.2013, aj uhradená daň, avšak v r. 2012 nepodal oznámenie o vzniku a taktiež zániku, že používal auto na podnikanie.

.....podľa mňa si cestovné náhrady uplatniť môže, nakoľko mal daň zaplatenú a to že nepodal oznámenie o vzniku a zániku, to je v tomto prípade irelevantné. Však? Prosím, potvrďte, resp. vyvráťte mi môj názor. Vďaka.

ano moze, ale nech caka pokutu za nepodanie oznamenia
Zita5
11.03.13,11:10
Ešte upresním. SZČO v r. 2012 využíval auto otcove na podnikateľské účely. Živnosť mal do 21.8.2012. Daň z MV za rok 2012 má zaplatenú za 8 mesiacov do ukončenia živnosti. V DP mal vyznačené, že ide o auto podľa § 85 ods. 1 písm. c. - t.j. vlastníkom auta je iná osoba. Môže si takáto SZČO uplatniť cestovné náhrady na r. 2012, ak DP k dani z MV bolo podané do 31.1.2013, aj uhradená daň, avšak v r. 2012 nepodal oznámenie o vzniku a taktiež zániku, že používal auto na podnikanie.

.....podľa mňa si cestovné náhrady uplatniť môže, nakoľko mal daň zaplatenú a to že nepodal oznámenie o vzniku a zániku, to je v tomto prípade irelevantné. Však? Prosím, potvrďte, resp. vyvráťte mi môj názor. Vďaka.

Netreba spájať viac zákonov do jedného . Zákon o dani z MV nie je podmienený Zákonom o dani z príjmu a to tým, že cestovné náhrady sú daňovým výdavkom len za podmienky, že je uhradená Daň z MV a nie sú porušené iné ustanovenia tohto zákona .

Nárok na cestovné náhrady má SZČO v súlade so Zákonom o cestovných náhradách , v súlade so zákonom o dani z príjmu ak je tu nárok, tak môžete účtovať .

Iné však je porušenie ustanovenia zákona o DzMV , kedy i keď nie teraz, môže dostať aj vymeranú sankciu za nepodanie tohto oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti k dani z MV .Kľudne to môže dostať vymerané aj neskôr, resp. bude sa to prejednávať na daňovej kontrole za dané účtovné obdobie .

Takže na jednej strane ak mal nárok, treba si tento nárok uplatniť a zaúčtovať a na strane druhej musí si byť vedomý toho, že porušil Zákon o dani z MV a môže očakávať sankciu .
Mirrrka
11.03.13,18:25
no ale od utorka do stvrtka auto mohla pouzivat napr. manzelka - cize pre zamestnavatela, v tieto dni dane auto nebolo pouzite na podnikanie ... zakon nehovori, ze pouzitie vozidla je od zaciatku do konca pracovnej cesty aj ked stoji na parkovisku

§89
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

cize ak napr. szco moze v tomto konkretnom pripade dat odhlasku na pondelok, potom auto stoji na parkovisku, a dalsiu odhlasku da so sobotnajsim datumom, preco by v pripade pouzitia auta zamestnanca mal platit dan za viac dni?

Tiež by ma to zaujímalo na základe čoho platiť za všetky dni. Zamestnanci chodia aj na PC dvoj, trotýždňové. Alebo aj napr. pravidelne každý týždeň počas polroka. Privezie sa v pondelok k zákazníkovi a v piatok ide naspäť, počas týždňa auto nepoužíva. A takto to funguje trebárs až kým neskončí projekt. Daň sa platí za dni keď sa auto používa, v cesťáku si nárokuje len výdavky za km tam v pondelok a späť v piatok. Logicky mi vychádza že máme platiť len za pondelok a piatok.
micuska6
12.03.13,14:59
Ja som z toho úplne zmagorená. Idem oznamovať zánik daňovej povinnosti. Auto sme poslednýkrát použili dňa 08.03.2012.
Ak mám v tlačive "dátum zániku daňovej povinnost" mám tam napísať 08.03.2013 alebo 09.03.2013???????
Ďakujem
avalik
12.03.13,15:06
Ja som z toho úplne zmagorená. Idem oznamovať zánik daňovej povinnosti. Auto sme poslednýkrát použili dňa 08.03.2012.
Ak mám v tlačive "dátum zániku daňovej povinnost" mám tam napísať 08.03.2013 alebo 09.03.2013???????
Ďakujem

ten rok 2012 je preklep?

ak ano, tak nie je dovod na zmagorenie ... treba citat zakon:

(2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

cize ked ste posledny krat pouzili auto 8.3.2013, tak danova povinnost zanika v ten isty den, teda 8.3.2013
micuska6
12.03.13,15:14
Samozrejme, že preklep.
Ďakujem za odpoveď.
Tiež som si to myslela, ale hovorím....som z toho ZMAGORENA.
Jajina
13.03.13,11:28
Na dni odhlásenia nákladných vozidiel (vozidlá nejazdili) som si vytvorila k oznámeniu zániku takúto tabuľku a zaslala som ju v prílohe oznámenia na DÚ.
KEJKA
13.03.13,13:08
To je znižovanie administratívnej náročnosti v praxi.....
daduc
15.03.13,12:21
SZČO má prenajaté auto od 1.9.2012 od otca - súkromnej osoby nepodnikateľa,a tento prenájom trvá aj v roku 2013 - zmluva je do 31.5.2013
1.9.2012 sa prihlásil ako danovník nájomca teda SZČO. Bolo treba na konci r. 2012 szčo odhlásiť ako danovníka aj ked zmluva stále trvá ? A za rok 2013 podá dp majiteľ vozidla ? /ten je teraz danovník ?/
-
daduc
18.03.13,08:21
SZČO má prenajaté auto od 1.9.2012 od otca - súkromnej osoby nepodnikateľa,a tento prenájom trvá aj v roku 2013 - zmluva je do 31.5.2013
1.9.2012 sa prihlásil ako danovník nájomca teda SZČO. Bolo treba na konci r. 2012 szčo odhlásiť ako danovníka aj ked zmluva stále trvá ? A za rok 2013 podá dp majiteľ vozidla ? /ten je teraz danovník ?/
-

Posúvam
avalik
18.03.13,08:34
SZČO má prenajaté auto od 1.9.2012 od otca - súkromnej osoby nepodnikateľa,a tento prenájom trvá aj v roku 2013 - zmluva je do 31.5.2013
1.9.2012 sa prihlásil ako danovník nájomca teda SZČO. Bolo treba na konci r. 2012 szčo odhlásiť ako danovníka aj ked zmluva stále trvá ? A za rok 2013 podá dp majiteľ vozidla ? /ten je teraz danovník ?/
-

ak zanikne danova povinnost (§ 89) treba to oznamit (§ 90)
DP podava danovnik - definicia danovnika je uvedena v § 85

PS: paragrafy su citovane v predchadzajucich prispevkoch
daduc
18.03.13,10:36
Dobre si to vysvetlujem, že podľa prechodných ustanovení ... ak tento prenájom trvá od septembra 2012 nemusela byť podaná odhláška nakolko tento nájom trvá a danovníkom je aj v roku 2013 SZČO, aj ked podla zákona od r.2013 by mal byt danovník ten kto je zapísaný ako majiteľ vozidla?
daduc
20.03.13,06:42
Dobre si to vysvetlujem, že podľa prechodných ustanovení ... ak tento prenájom trvá od septembra 2012 nemusela byť podaná odhláška nakolko tento nájom trvá a danovníkom je aj v roku 2013 SZČO, aj ked podla zákona od r.2013 by mal byt danovník ten kto je zapísaný ako majiteľ vozidla?

posúvam
avalik
20.03.13,06:59
Dobre si to vysvetlujem, že podľa prechodných ustanovení ... ak tento prenájom trvá od septembra 2012 nemusela byť podaná odhláška nakolko tento nájom trvá a danovníkom je aj v roku 2013 SZČO, aj ked podla zákona od r.2013 by mal byt danovník ten kto je zapísaný ako majiteľ vozidla?

v ktorom paragrafe sa to uvádza?
daduc
20.03.13,09:22
§ 85,ods.1 a
avalik
20.03.13,10:40
§ 85,ods.1 a

ak otec pouziva auto na podnikanie, tak ano :) ...

ty si vsak pisala, ze otec je nepodnikatel ... a na to je v § 85 ods. 3:

c) používa vozidlo, v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f7033525) ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.
daduc
20.03.13,14:23
avalik ďakujem, je to tak ako hovoríš :)
avalik
20.03.13,14:31
avalik ďakujem, je to tak ako hovoríš :)

mozno som ta potesila v tomto pripade ... na druhu stranu prenajom vozidla od 1.9.2012 do 31.5.2013 by mal byt zivnostou,

§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

ale to uz je mimo tejto temy
daduc
20.03.13,18:06
mozno som ta potesila v tomto pripade ... na druhu stranu prenajom vozidla od 1.9.2012 do 31.5.2013 by mal byt zivnostou,

§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

ale to uz je mimo tejto temy


a keby sa to dalo na dve zmluvy 1- od 1.9.2012 a 2. od 1.1.2013 do 31.5.2013 zmenilo by sa niečo ?
Ono v zmluve je dohodnutá odplata za prenájom rok 2012 500 Eur a rok 2013 500 Eur, teda prenajímatel to neuvádza v DP ...
Silvia8
03.04.13,11:11
Dobrý deň, chcem sa spýtať keď sme vozidlo odhlásili od 01.01.2013 a teraz by sme ho potrebovali prihlásiť na dni na ktoré sa bude používať ako to v tlačive napíšem? Ďakujem
Tweety
03.04.13,11:12
Dobrý deň, chcem sa spýtať keď sme vozidlo odhlásili od 01.01.2013 a teraz by sme ho potrebovali prihlásiť na dni na ktoré sa bude používať ako to v tlačive napíšem? Ďakujem
Podľa nového znenia zákona sa už vznik daňovej povinnosti neoznamuje. Oznamuje sa len zánik.
Silvia8
03.04.13,11:14
To viem ale ako bude daňový úrad vedieť že kedy začala daňová povinnosť keď mi máme oznámený zánik od januára.
Tweety
03.04.13,11:16
To viem ale ako bude daňový úrad vedieť že kedy začala daňová povinnosť keď mi máme oznámený zánik od januára.
Za rok podáš DP za dni používania MV.
Silvia8
03.04.13,11:21
a nebudú za to nejaké pokuty? keď nenahlásim vznik? hoci viem že sa oznamuje len zánik a to asi len vtedy pokiaľ auto podlieha dani z MV nie ako my sme poslali zánik na začiatku roka.
Tweety
03.04.13,11:25
S tým odhlásením ste sa určite unáhlili. Ale to nič. Kedže zákon neukladá oznámiť vznik DP, tak žiadna pokuta za to nebude.
mima108
08.04.13,09:34
jajina, ahoj, ja mám podobnuú tabuľku, len som stále z DÚ nedostala odpoveď, či môžem podávať odhládšku za vozidlá, ktoré stoja v zahraničí - teda vodiči nemajú nakládku... Ibaže za tieto dni, kedy sú na pracovnej ceste sa im vyplácajú diéty.. poraďte mi
Mirka.V
11.04.13,18:51
s.r.o. si prenajme od FO motorové vozidlá. s.r.o. nemá zamestnancov, ale pracujú pre ňu živnostníci (SZČO), ktorí používajú "to"auto. nálkady na PHM, údržbu platí s.r.o. (zmluvne dohodnuté s FO).
kto má platiť daň z motorových vozidiel?
ja myslím že s.r.o. .... ale bývalá účtovníčka to nechávala na SZČO.
Ďakujem.
Mirka.V
12.04.13,06:09
posúvam ...
s.r.o. si prenajme od FO motorové vozidlá. s.r.o. nemá zamestnancov, ale pracujú pre ňu živnostníci (SZČO), ktorí používajú "to"auto. nálkady na PHM, údržbu platí s.r.o. (zmluvne dohodnuté s FO).
kto má platiť daň z motorových vozidiel?
ja myslím že s.r.o. .... ale bývalá účtovníčka to nechávala na SZČO.
Ďakujem.
Zita5
12.04.13,06:17
Rok 2012 pozrite si dokument, Vaša odpoveď je na strane 6 a 7
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/DzMV_2012_otazky.pdf
kn-alka
12.04.13,06:26
posúvam ...
s.r.o. si prenajme od FO motorové vozidlá. s.r.o. nemá zamestnancov, ale pracujú pre ňu živnostníci (SZČO), ktorí používajú "to"auto. nálkady na PHM, údržbu platí s.r.o. (zmluvne dohodnuté s FO).
kto má platiť daň z motorových vozidiel?
ja myslím že s.r.o. .... ale bývalá účtovníčka to nechávala na SZČO.
Ďakujem.

Ak s.r.o. prenajíma mot.vozidlo od FO - nepodnikateľa, tak s.r.o. platí daň z mot.vozidiel.


§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
Mirka.V
13.04.13,20:32
ok Ďakujem veľmi pekne. tzn. to že auto v skutočnosti používa SZČO s tým nič nemá.
dakujem
zuzana cinova
17.04.13,06:46
S tým odhlásením ste sa určite unáhlili. Ale to nič. Kedže zákon neukladá oznámiť vznik DP, tak žiadna pokuta za to nebude.

Ak subjekt pozastaví činnosť na 6 mesiacov,znamená to,že zánik neoznamujem? za pol roka ale auto bude využívať znovu...a čo s daňovníkom,ktorý auto využije len 4x do roka? do teraz som oznámila 4x vznik 4x zánik...pochopila som to správne,ak si myslím,že ponechám auto prihlásené na DÚ počas celého roka a daň zaplatím len za napr. 195 dní?
kn-alka
17.04.13,07:00
Ak subjekt pozastaví činnosť na 6 mesiacov,znamená to,že zánik neoznamujem? za pol roka ale auto bude využívať znovu...a čo s daňovníkom,ktorý auto využije len 4x do roka? do teraz som oznámila 4x vznik 4x zánik...pochopila som to správne,ak si myslím,že ponechám auto prihlásené na DÚ počas celého roka a daň zaplatím len za napr. 195 dní?

Práve naopak vznik - NEOZNAMUJEŠ, zánik - OZNAMUJEŠ

Takže ak daňovník využije auto len 4x do roka, posielaš 4x ZÁNIK .

Ak ponecháš auto prihlásené na DÚ počas celého roka, tak platíš daň za celý rok.
zuzana cinova
17.04.13,07:06
Práve naopak vznik - NEOZNAMUJEŠ, zánik - OZNAMUJEŠ

Takže ak daňovník využije auto len 4x do roka, posielaš 4x ZÁNIK .

Ak ponecháš auto prihlásené na DÚ počas celého roka, tak platíš daň za celý rok.
No ale ako daňový úrad vie,že od zániku 30.4.2013 do zániku 31.5.2013 bolo auto použité len 1 deň a to od 30.5.2013 do 31.5.2013...musím sa na to lepšie pozrieť...bude to síce kontrolovateľné s nákladmi na PHM,opravy a pod...ak auto nepoužívam-netankujem. Ďakujem za reakciu
Tweety
17.04.13,07:08
Bude vedieť práve na základe oznámenia o zániku DP. Inak zaplatíš daň za celý rok, za 365 dní v roku, tak ako napísala kn-alka.
kn-alka
17.04.13,07:19
nehľadaj v tom logiku - takto si to vymysleli, takto to budú mať. Aj podľa mňa je blbosť nahlasovať len zánik, ale niekto hore musel mudrovať.
zuzana cinova
17.04.13,09:19
Bude vedieť práve na základe oznámenia o zániku DP. Inak zaplatíš daň za celý rok, za 365 dní v roku, tak ako napísala kn-alka.

Ak ale bude konateľ sro(bez nároku na odmenu,bez pracovnej zmluvy) využíať na pracovné cesty automobil vo vlastníctve jeho otca,bude daňovníkom sro a povinnosť oznamovať zánik jej nevzniká(§90ods.1) daň vtedy zaplatí len za dni,kedy sa konateľovi poskytovali náhrady podľa zákona o cestovných náhradách..?
avalik
17.04.13,09:49
Ak ale bude konateľ sro(bez nároku na odmenu,bez pracovnej zmluvy) využíať na pracovné cesty automobil vo vlastníctve jeho otca,bude daňovníkom sro a povinnosť oznamovať zánik jej nevzniká(§90ods.1) daň vtedy zaplatí len za dni,kedy sa konateľovi poskytovali náhrady podľa zákona o cestovných náhradách..?

ano ... a je to odkontrolovatelne podla vyuctovani cestovnych nahrad
avalik
17.04.13,09:50
No ale ako daňový úrad vie,že od zániku 30.4.2013 do zániku 31.5.2013 bolo auto použité len 1 deň a to od 30.5.2013 do 31.5.2013...musím sa na to lepšie pozrieť...bude to síce kontrolovateľné s nákladmi na PHM,opravy a pod...ak auto nepoužívam-netankujem. Ďakujem za reakciu

urcite budu kontrolovat knihu jazd
dadika22
22.04.13,05:56
ahojte, ktorý dátum prvej evidencie vozidla sa píše do oddielu III daň. priznania k MV r. 1 - ten, ktorý je v TP ako Dátum prvej evid.vozidla (rok výroby), alebo Dátum prvej evidencie v SR? Niekedy sú to totižto totálne rozdielne dátumy...
zuzana
26.04.13,08:12
Zánik daňovej povinnosti sa oznamuje v deň, ktorý sa už auto nepoužíva na podnikanie, nie ako v roku 2012 v posledný deň mesiaca, čiže keď sa nepoužíva od 16.4.2013, deň zániku je 16.4.2013 a nie 30.4.2013??Je to deň vyradenia z majetku-ak bolo predané 16.4.2013 /zmluva/ a odhlásené na inšpektoráte 18.4.2013, vyradí sa 16.4.2013?
kn-alka
26.04.13,08:17
V podstate áno,odhlásiš ho už 16.-teho, ale ty ho môžeš odhlásiť z DÚ z dane z mot.vozidiel v posledný deň používania na podnikanie. Takže ak ste auto nepoužívala - nejazdili s ním, môžeš ho odhlásiť aj skôr. Pozor však na 30 dňovú lehotu (tá sa tuším nezmenila)
ninka24
27.05.13,08:09
a ak si uplatňujem 80% paušál a nevediem knihu jázd, ako budem dokazovať???
anka_p
27.05.13,08:50
a ak si uplatňujem 80% paušál a nevediem knihu jázd, ako budem dokazovať???
čo chceš dokazovať?
KEJKA
27.05.13,08:58
a ak si uplatňujem 80% paušál a nevediem knihu jázd, ako budem dokazovať???
ved preto uplatňuješ 80% paušál, aby si nemusela viesť KJ.
Samozrejme sa má na mysli, že nejazdíš súkromne.
ninka24
27.05.13,12:42
tá kniha jázd - to je samozrejmé, len som tým chcela poukázať na nejednoznačnosť - vznik možných situácií, kedže prihláška na platenie dane už nieje potrebná....nemám pocit že, akurát vylúčenie tejto povinnosti prinieslo niečo užitočné.
Jajina
21.06.13,07:24
Obdržala som dňa 21.6.2013 stanovisko DRSR :

Dobrý deň,

k zániku daňovej povinnosti v zmysle zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon č. 582/2004 Z. z.) uvádzame nasledovné stanovisko:

Podľa § 89 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Pri určení dňa, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti, je potrebné vychádzať z predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie. V nadväznosti na pojmové znaky podnikania, ktorým je okrem iného aj sústavnosť (úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane), v prípade prerušenia činnosti z dôvodu:

· sezónnej práce podnikateľa,

· práceneschopnosti,

· nedostatku pracovných príležitostí,

· z dôvodu voľných dní (sobota, nedeľa, sviatok)

podnikateľská činnosť daňovníka počas tohto obdobia nezaniká, ale naďalej trvá.

Počas uvedeného prerušenia činnosti, aj keď sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel a daňová povinnosť nezaniká.

Ak vozidlo bolo predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia, daňovník zaplatí daň za celý kalendárny rok vo výške ročnej sadzby dane v súlade so všeobecne záväzným nariadením príslušného vyššieho územného celku.


Odbor podpory a služieb pre verejnosť

Finančné riaditeľstvo SR

Banská Bystrica

048 / 471 8563
Zita5
21.06.13,07:59
Pri určení dňa, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti, je potrebné vychádzať z predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie. V nadväznosti na pojmové znaky podnikania, ktorým je okrem iného aj sústavnosť (úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane), v prípade prerušenia činnosti z dôvodu:

· sezónnej práce podnikateľa,

· práceneschopnosti,

· nedostatku pracovných príležitostí,

· z dôvodu voľných dní (sobota, nedeľa, sviatok)

podnikateľská činnosť daňovníka počas tohto obdobia nezaniká, ale naďalej trvá.

Počas uvedeného prerušenia činnosti, aj keď sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel a daňová povinnosť nezaniká.

-------------------------------------------------------
Táto časť je pre mňa z toho najdôležitejšia .Ďakujem za pridanie Otázky a odpovede do témy .
heket
24.06.13,08:07
Podľa mňa tam má byť aj
- oprava,servis motorových vozidiel /dlhodobejšia odstávka/
marjankaj
24.06.13,08:26
No ak mám auto nezaradené v majetku, tak ho používam na podnikanie občas podľa potreby. Cez víkendy ho na podnikanie nepoužívam, používam ho na súkromné účely. Podľa akého paragrafu DRSR prišlo na to, že auto používam na podnikanie aj cez víkendy?:eek: A teda mám platiť DMV za celý rok? Veď ja môžem súkromné auto použiť dajme tomu 5 krát do roka.
avalik
24.06.13,09:13
asi by bolo vhodne doplnit otazku k stanovisku FR SR
marjankaj
24.06.13,09:20
asi by bolo vhodne doplnit otazku k stanovisku FR SR
A ako? Preložiť im ten §89 ods.2 do ľudskej reči? :---
avalik
24.06.13,09:27
asi by bolo vhodne doplnit otazku k stanovisku FR SR
A ako? Preložiť im ten §89 ods.2 do ľudskej reči? :---

predpokladam, ze islo o otazku vztahujucu sa na auta zaradene do majetku (vzhladom na predchadzajuce prispevky od Jajiny)
marjankaj
24.06.13,09:30
asi by bolo vhodne doplnit otazku k stanovisku FR SR
A ako? Preložiť im ten §89 ods.2 do ľudskej reči? :---

predpokladam, ze islo o otazku vztahujucu sa na auta zaradene do majetku (vzhladom na predchadzajuce prispevky od Jajiny)

Aj tak. V paragrafe 89 sa píše o používaní na podnikanie. A nie či je zaradené v majetku.
Zrejme sa im donieslo, že si podniaktelia budú odhlasovať autá na víkendy, a nemali by kde tie oznámenia skladovať. :---
avalik
24.06.13,09:35
asi by bolo vhodne doplnit otazku k stanovisku FR SR
A ako? Preložiť im ten §89 ods.2 do ľudskej reči? :---

predpokladam, ze islo o otazku vztahujucu sa na auta zaradene do majetku (vzhladom na predchadzajuce prispevky od Jajiny)

Aj tak. V paragrafe 89 sa píše o používaní na podnikanie. A nie či je zaradené v majetku.
Zrejme sa im donieslo, že si podniaktelia budú odhlasovať autá na víkendy, a nemali by kde tie oznámenia skladovať. :---

Z dôvodovej spravy:

K bodu 61
Navrhuje sa vznik a zánik daňovej povinnosti upraviť na deň, kedy sa vozidlo začalo alebo prestalo používať na podnikanie v záujme odstránenia možného duplicitného zdanenia vozidla pri zmene daňovníka v priebehu jedného kalendárneho mesiaca.
Zužuje sa oznamovacia povinnosť len pri zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, zároveň sa ustanovuje splatnosť tejto dane a osobitne sa upravuje podávanie daňového priznania daňovníkom, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, likvidáciou, na ktorého bol vyhlásený konkurz, osobitne sa navrhuje riešiť podanie daňového priznania pri úmrtí daňovníka, keďže doposiaľ takéto úpravy chýbali a prax si ich doplnenie vyžiadala.
marjankaj
24.06.13,09:41
Podľa ústavy sa treba riadiť platnými zákonmi a nie kdejakými dôvodovými správami.
Zita5
25.06.13,10:09
No už to majú aj na stránke FRSR (jún 2013) Oznámenie ...a druhý dokument je Pokyn platný od 12.6.2013
marjankaj
27.06.13,12:12
No už to majú aj na stránke FRSR (jún 2013) Oznámenie ...a druhý dokument je Pokyn platný od 12.6.2013
A čo keď to majú na nejakej stránke. Nie je to v súlade s platnými zákomni.

Ak FO použije vlastné auto nezaradené v majetku na služobnú cestu jeden krát v roku, tak predsa nebude platiť celoročnú daň.
A sročka bude platiť iba 1/365 dane?
Keď podobné zákony vymýšľajú diletanti, tak to potom aj tak vyzerá. V poslednej dobe tuším nie je ani jeden normálny zákon, ako bolo za Mikloša. A to Mikloša naozaj nemusím.
JANIČKO
27.06.13,12:34
Po dopyte, ktorý som podal začiatkom roka, až teraz mi došla rovnaká odpoveď. Skúste ma opráviť, ak sa náhodou mýlim v interpretácií dôvodovej správy; ak mám nákladné vozidlo, zapísane v majetku firmy, a využívam ho asi tak 3-5x do roka (podľa potreby) - čiže ako sa píšie v dôvodovej správe: mám úmysel ešte využívať vozidlo na podnikanie (na dodacom liste je písané číslo SPZ), musím zaplatiť daň z motorových vozidiel za celé zdaňovacie obdobie? Nemôžem ohlásiť zánik daňovej povinnosti medzi obdobiami, počas ktorého sa nebude používať? Ďakujem.
Tweety
27.06.13,12:55
Podľa stanoviska FS nie. Budeš platiť celoročnú daň.
marjankaj
27.06.13,13:10
No podarilo sa im napísať diletantsky zákon o dani z motorových vozidiel. A teraz sa zbadali, keď im chodia odhlášky z používania na víkendy. A aj bubáky im ubudnú. Tak vymýšľajú takéto pamflety.
Aj je tam napísané, že daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie, tak by to malo platiť. Nie je tam napísané, že daňová povinnosť závisí od toho či daňovník podniká.
Predsa podnikateľ vie kedy ho použije na podnikanie a kedy na súkromné účely a kedy nie. A nie je tam obmedzenie, že táto skutočnosť nemôže nastať viackrát do roka.

Nakoniec to vyriešia tak, že daňová povinnosť bude trvať dovtedy kým daňovník bude podnikať(zruší živnosť alebo firmu). A vôbec tomu nezabráni, že auto predá. Platiť DMV bude aj tak.
marjankaj
27.06.13,13:11
Podľa stanoviska FS nie. Budeš platiť celoročnú daň.
FS nie je oprávnená vydávať takéto nariadenia. Iba ak by to schválil parlament nejakým zákonom. Alebo zmenou ústavy.

Teda ani pokyn, či ako to nazvali.
Tweety
27.06.13,13:20
Tým, že do dane dali, že vznik DP netreba oznámiť, automaticky rátajú s tým, že každý, kto má MV, ho aj používa, Lenže akosi nedomysleli (vo svojich usmerneniach), že je tam aj klauzula o odhláseni MV z používania. Tak si myslím, že ak sa raz na podnikanie nepoužíva, je zákonné ho odhlásiť ale je to zas v rozpore s ich panfletmi, či to vydávajú. Pravá ruka nevie, čo robí ľavá alebo......
marjankaj
27.06.13,13:23
Ale tie ich pamflety nie sú záväzné. Záväzný je iba zákon. Čo za ľudí sa to tam dostalo. :(
Tweety
27.06.13,13:27
:---Tie usmernenia majú slúžiť na lepšie (ne)pochopenie zákona,.
marjankaj
27.06.13,16:57
No niečo užitočné v tých linkoch je. Ak niekto bude využívať túto možnosť, tak musí rátať s takouto možnosťou. A aj opakovanou. Najlepšie cez obdobie dovoleniek. Ale to je asi tak všetko.

Preverenie skutočností, na základe ktorých došlo k zániku daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel a ktoré daňovník deklaroval v podanom daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel, môže byť predmetom daňovej kontroly.
Tweety
27.06.13,17:07
A pri takej kontrole sa toho môže nájsť ešte oveľa viac, ako sa pôvodne plánovalo, o to naším zákonotvorcom (darcom),neviem prečo darcom, ide.
Rozalka
27.06.13,18:23
Pravá ruka ozaj nevie, čo robí ľavá.
Vyberám z Poučenia k vyplneniu Priznania DMV:

Riadok č. 02 - dátum vzniku daňovej povinnosti vyplňuje daňovník iba vtedy, ak pri vozidle vznikla daňová povinnosť v zdaňovacom období iba raz. Ak pri vozidle v priebehu zdaňovacieho obdobia opakovane vznikla daňová povinnosť, tento riadok sa nevypĺňa, dátumy opakovaného vzniku daňovej povinnosť daňovník uvádza v oddiele VII - Poznámky.
marjankaj
29.06.13,12:10
Ja by som rád videl ten paragraf, v ktorom je zakázané odhlásenie vozidla na podnikanie viackrát do roka. Nech to FS uvedie vo svojich pokynoch.
Je mi jasné, že výpočet daňovej povinnosti v takomto prípade nebude práve najjednoduchší, ani kontrola správnosti. Ale to nie je vina FS ani DRSR, ale tých čo takéto zákony "splodili".
Olgica
12.08.13,09:09
Neviem nikde nájsť v zákone:že - Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku. Je to platné? nenašla som celý zákon alebo vyhlásenie na drsr.sk kde by toto bolo v platnosti. prosím link.
avalik
12.08.13,09:18
Neviem nikde nájsť v zákone:že - Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku. Je to platné? nenašla som celý zákon alebo vyhlásenie na drsr.sk kde by toto bolo v platnosti. prosím link.

§ 90

http://www.porada.sk/t207244-dan-z-motorovych-vozidiel-2013-a.html#post2229995
Olgica
12.08.13,10:11
ďakujem
jacekova
08.01.14,06:51
Tak ako to teda je? Auto sme odhlásili vo februári 2013, nakoľko sa nevyužíva. Nepredali sme ho, ostalo v majetku, ale nevyuzi a sa. Žiadne phm, ani nič. Uhradime dzmv len za 2 mesiace?
KEJKA
08.01.14,08:21
áno
Kavi
08.01.14,08:53
Dobry den, vyplnam danove priznanie k dani z MV za rok 2013 cez eDane.
V TP mame pri firemnom vozidle uvedenu kategoriu N1. V riadkoch 03+04 je mozne ale zadat len kategorie: M1, M4, N2, N3, O5 a O6. Kedze ide o Fabiu s mriezkou, zadam to ako M1?
Kategória N2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg ... toto nie je nas pripad.
Ak dam M1 je tu pre nas sazdba podla zdvihoveho objemu motora 121,77€, pre uzitkove vozidla s poctom naprav 2 je sadzba 134,37€.
Prosim o radu, aku kategoriu zadat cez eDane v nasom pripade?
avalik
08.01.14,09:02
Dobry den, vyplnam danove priznanie k dani z MV za rok 2013 cez eDane.
V TP mame pri firemnom vozidle uvedenu kategoriu N1. V riadkoch 03+04 je mozne ale zadat len kategorie: M1, M4, N2, N3, O5 a O6. Kedze ide o Fabiu s mriezkou, zadam to ako M1?
Kategória N2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg ... toto nie je nas pripad.
Ak dam M1 je tu pre nas sazdba podla zdvihoveho objemu motora 121,77€, pre uzitkove vozidla s poctom naprav 2 je sadzba 134,37€.
Prosim o radu, aku kategoriu zadat cez eDane v nasom pripade?

Zákon o miestnych daniach ...

§ 96
Výklad niektorých pojmov

(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4.38)

Čiže v DP uvedieš kategóriu vozidla N a druh vozidla 2 - nákladné vozidlo
sadzba je pre úžitkové - vozidlo podľa hmotnosti
Kavi
08.01.14,09:22
ked ale podrzim mysku dlhsie na tej jednotke v r. 04, nabehne riadok s napovedou, ze povolene su len kategorie ako pisem vyssie v prispevku - vid. prilozeny dokument. Rovnako ak tam natvrdo necham N1, tak riadky ostanu oranzove a r. 06 je povinny udaj pre vozidla, ktore maju v riadku 04 c. 1. A to je hlupost, aby som pri N vyplnala Zdvihovy objem motora, kedze tento je urcujuci len pre Osobne automobily M1.
???

Vopred dakujem za radu....
avalik
08.01.14,09:26
ked ale podrzim mysku dlhsie na tej jednotke v r. 04, nabehne riadok s napovedou, ze povolene su len kategorie ako pisem vyssie v prispevku - vid. prilozeny dokument. Rovnako ak tam natvrdo necham N1, tak riadky ostanu oranzove a r. 06 je povinny udaj pre vozidla, ktore maju v riadku 04 c. 1. A to je hlupost, aby som pri N vyplnala Zdvihovy objem motora, kedze tento je urcujuci len pre Osobne automobily M1.
???

Vopred dakujem za radu....

ale ved citaj poriadne co som napisala .... druh vozidla 2 ... to ze mas v TP N1, neznamena ze do DPzMV uvadzas N1!
Kavi
08.01.14,09:30
Dakujem, pochopila som:-) Pekny den.
skuku
08.01.14,11:46
Prosím, poraďte. Mám vozidlo, ktoré má v TP uvedené, že ide o špeciálne vozidlo. je to cisterna.
podla zakona, dani z MV nepodlieha vozidlo, ktoré je v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II (v dokladoch vozidla) označené ako špeciálne vozidlo (nie špeciálne nákladné vozidlo), je určené na vykonávanie špeciálnych činností a zároveň nie je určené na prepravu.
otazka c. 1: preprava sa rozumie preprava osob? tym padom nemusim platit dan?
otazka c. 2: predchadzajuca uctovnicka toto vozidlo uviedla v priznani za rok 2012. ak nie je povinnost platit zan dan a nespravila som odhlasku, musim za rok 2013 dan odviest?
micuska6
08.01.14,12:06
Na druhej strane technického preukazu v druhom riadku " 2 J Kategória" máš čo uvedené? Mohlo by tam byt napr. N alebo N3, ty tam máš čo?
skuku
08.01.14,13:07
mam tam N3
micuska6
08.01.14,13:37
Tak platíš podľa hmotnosti. Daň určite platiť budeš. Ale pozor, písala si cisternu. To je ťahač =tá N3 ? a k tomu je náves s tou cisternou? Máš 2 technické preukazy, alebo len jeden?
skuku
08.01.14,13:43
mam len jeden TP (co ale neznamena, ze niekde aj druhy, idem zistit). zmiatlo ma to specialne vozidlo
ale pozeram, ze v TP cast karoseria je druh: SG cisternova na polievanie
micuska6
08.01.14,14:08
Tak to asi bude 1 technický preukaz, v tom prípade spočítaš všetky hmotnosti pripadajúce na jednotlivé nápravy a podla toho súčtu zaradíš vozidlo do kategórie podla hmotnosti, ktorá ti vyšla a počtu náprav. Tie hmotnosti musíš spočítať. Neriaď sa prevádzkovou hmotnosťou, alebo najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou. ( Je to na riadku 33 označenom N= NAJVACSIA PRIPUSTNA HMOTNOST PRIPADAJUCA NA NAPRAVU) napr. 7500 /11500/ - /-
v tomto príipade by to bolo 19 t a 2 nápravy.
avalik
08.01.14,14:20
mam len jeden TP (co ale neznamena, ze niekde aj druhy, idem zistit). zmiatlo ma to specialne vozidlo
ale pozeram, ze v TP cast karoseria je druh: SG cisternova na polievanie

pravdepodobne, neplatis dan z MV ... prestuduj http://www.danovepriznanie.sk/index.php?id=237

aktualne znenie tam spominanej vyhlasky najdes na www.zakonypreludi.sk
skuku
08.01.14,14:20
a co to specialne vozidlo, ktore nepodlieha dani? nevztahuje sa to na to?
dakujem za trpezlivost
micuska6
08.01.14,14:34
No podľa príspevku, čo dala avalik máte karosériu SG-cisterna na polievanie a za tú sa daň neplatí. Ja som myslela, že mate klasickú cisternu, preto som sa pýtala, či máte 2 TP.
Doteraz ste platili daň? Ja by som podala dodatočné priznanie a daň by som žiadala vrátiť.
skuku
08.01.14,14:57
dakujem vam obom, velmi ste mi pomohli. za min. rok teda podam dodatocne
zuzanna
08.01.14,16:53
pozical som si privesny vozik od svagra na podnikanie kto bude platit dan z motorových vozidiel ja ked som si ho pozical?
azla
08.01.14,17:20
Fyzická osoba (živnostník) potrebuje na prevoz viacrozmerného nákladu prívesný vozík k autu (prípojné vozidlo), prípadne potrebuje prívesný vozík s väčšou ložnou plochou alebo nosnosťou. Vozík si požičiava napríklad od člena rodiny, priateľov alebo nepodnikateľského subjektu (napr. neziskovej organizácie). V tomto prípade je živnostník daňovníkom podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach, pretože používa vozidlo, ktorého nie je držiteľ a ktorého držiteľ je osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1140/category/dan-z-motorovych-vozidiel/article/dan-z-motorovych-vozidiel-2013.xhtml
zuzanna
08.01.14,17:43
tak ja musim zaplatit a mam uviest tie dni ktore som ho pouzival alebo ako to mam nahlasit
Marcelka V
08.01.14,17:58
Aký dátum mám napísať do DP MV do zdaňovacieho obdobia ,ak ukončil živnosť 7.12.2013 a auto odhlásil ku 1.1.2013.Ďakujem
zuzanna
08.01.14,18:07
ak nepouzivame vozidlo a odhlasili sme ho aj s SPZ docasne na pol roka sme povinny dan z motorových vozidiel
Marcelka V
08.01.14,18:17
Myslím že ten kedy ukončil živnosť.
kn-alka
08.01.14,18:44
Aký dátum mám napísať do DP MV do zdaňovacieho obdobia ,ak ukončil živnosť 7.12.2013 a auto odhlásil ku 1.1.2013.Ďakujem

Ak ste auto odhlásili z daňového úradu, že ho nebudete používať k 01.01.2013, máte povinnosť podať daňové priznanie a uhradiť daň z mot.vozidiel za jeden deň. Mali ste ho odhlásiť k 31.12.2012, a nemuseli by ste platiť ten jeden deň.
kn-alka
08.01.14,18:46
ak nepouzivame vozidlo a odhlasili sme ho aj s SPZ docasne na pol roka sme povinny dan z motorových vozidiel

Z daňového úradu ste odhlásili, že nebudete auto používať? Ak nie, buď zaplatíte daň z mot.vozidiel za celý rok, alebo podáte odhlášku auta so spätným dátumom, zaplatíte alikvotnu časť dane (podľa dní používane) a počkáte si na pokutu vyplývajúcu z oneskoreného odhlásenia auta.
zuzanna
08.01.14,19:41
odhlasili sme na danovom urade dnom odovzdania SPZ ale ako citam usmernenia tak mi to pride ze sme poviinny platit aj tak preto sa pytam
Marcelka V
08.01.14,20:10
Jaj preklep.Auto bolo odhlásené ku 1.12.2013.A živnosť zrušená 7.12.2013.
Mikolajova
09.01.14,12:52
Dobry den musi aj zivnostnik, kt. pouziva sukromne auto na podnikatelsku povinnosti oznamovat zanik danovej povinnost ak je napr. dlhodobo pn a auto nepouziva?
Tweety
09.01.14,13:01
Každý, kto používa MV na podnikanie a ktoré podlieha dani z MV musí si plniť oznamovaciu povinnosť pri skončení používania na podnikanie. Ale toto, čo uvádzaš, že je PN, tak tu nezaniká DP, takže nič neoznamuje.
surfinka
09.01.14,18:52
aj ja dám otázočku k tejto dani....SZČO odhlásilo auto z podnikania 11.10., lebo aj končil zo živnosťou, auto na podnikanie však využíval len mesiac, čiže stačí keď zaplatím len za ten mesiac, alebo musím platiť celý rok, ked som v oznámení o zániku uviedla len dátum zániku...a ešte k tomu, ten istý človek si od 26.10. otvoril s.r.o., je konateľ aj zamestnanec, vypláca si cestovné náhrady.....mám podať 1 DP alebo 2 DP samostantne za SZČO a za s.r.o.? budem rada, ak mi poradíte
....
marjankaj
09.01.14,18:55
aj ja dám otázočku k tejto dani....SZČO odhlásilo auto z podnikania 11.10., lebo aj končil zo živnosťou, auto na podnikanie však využíval len mesiac, čiže stačí keď zaplatím len za ten mesiac, alebo musím platiť celý rok, ked som v oznámení o zániku uviedla len dátum zániku...a ešte k tomu, ten istý človek si od 26.10. otvoril s.r.o., je konateľ aj zamestnanec, vypláca si cestovné náhrady.....mám podať 1 DP alebo 2 DP samostantne za SZČO a za s.r.o.? budem rada, ak mi poradíte
....
Aký ten istý človek? SRO nie je žiadny človek. :eek:

Len tak mimochodom. Ako by si uviedla v daňovom priznaní obidve DIČ? Spočítaš ich dohromady?:---

A kto mu poradil založiť sro? Ten nech mu aj poradí ako platiť daňovú licencuu 480 €.
marjankaj
09.01.14,18:59
Dobry den musi aj zivnostnik, kt. pouziva sukromne auto na podnikatelsku povinnosti oznamovat zanik danovej povinnost ak je napr. dlhodobo pn a auto nepouziva?
Keď neoznámi tak bude platiť DMV, keď oznámi zánik, tak platiť nebude.
kn-alka
09.01.14,19:00
SURFINKA !!!

SZČO a s.r.o. sú dva právne subjekty, nezáleží na tom, že je konateľom ten istý človek.
Však SZČO a sro majú rôzne IČO aj DIČ..... MUSÍŠ podať daňové (a nie len za mot.voz. ale za všetko) priznanie na obe firmy.
surfinka
09.01.14,19:21
dikičko, je mi jasné, že Danové priznanie musím podať 2 ks, ale nebola som si istá ako je to s motorovými vozidlami, lebo som to ešte nerobila, tak sorry..... MARJANKAJ nejde o to, kto mi poradil zarodiť s.r.o. sama som sa to rozhodla urobiť, lebo len mesačné odvody SZČO by ma zabili, tak 480,- raz ročne nie, ja som založila s.r.o. lebo idem rozšíriť podnikanie.... a keď tak mi poraď, či za SZČO mi stačí zaplatiť len ten mesiac daň z motorových vozidiel...diky
marjankaj
09.01.14,19:24
dikičko, je mi jasné, že Danové priznanie musím podať 2 ks, ale nebola som si istá ako je to s motorovými vozidlami, lebo som to ešte nerobila, tak sorry..... MARJANKAJ nejde o to, kto mi poradil zarodiť s.r.o. sama som sa to rozhodla urobiť, lebo len mesačné odvody SZČO by ma zabili, tak 480,- raz ročne nie, ja som založila s.r.o. lebo idem rozšíriť podnikanie.... a keď tak mi poraď, či za SZČO mi stačí zaplatiť len ten mesiac daň z motorových vozidiel...diky
DMV sa platí za dni používania auta na podnikanie. Musíš poslať oznámenie o ukončení používania auta na podnikanie.
avalik
09.01.14,19:29
dikičko, je mi jasné, že Danové priznanie musím podať 2 ks, ale nebola som si istá ako je to s motorovými vozidlami, lebo som to ešte nerobila, tak sorry..... MARJANKAJ nejde o to, kto mi poradil zarodiť s.r.o. sama som sa to rozhodla urobiť, lebo len mesačné odvody SZČO by ma zabili, tak 480,- raz ročne nie, ja som založila s.r.o. lebo idem rozšíriť podnikanie.... a keď tak mi poraď, či za SZČO mi stačí zaplatiť len ten mesiac daň z motorových vozidiel...diky


z akeho dovodu vyuzival auto len mesiac?
predpokladam, ze auto bolo nahlasene na DU uz v minulom roku a odhlasene bolo az 11.10
surfinka
09.01.14,19:30
SZČO ukončilo podnikanie 11.10., tak som aj auto odhlásila z Dú, teraz keď sedím nad tými daňovými priznaniami, tak som prišla na to, že mi stačí uplatniť paušálne výdavky, tak moja otázka znie, že ked som oznámila zánik na dú 11.10., či mi stačí uviesť 30 dní používania motorového vozidla a z toho zaplatiť....alebo musím tam dať dni od 1.1. do 11.10........ auto nikdy predtým nebolo zahlasené, vždy som uplatňovala paušál....tak som to neriešila, ale teraz som myslela, že to dám na preukázateľné výdavky....ale nakoniec aj paušál stačí
kn-alka
09.01.14,19:32
Surfinka, ak si auto v roku 2012 neodhlasovala, používala si ho do 31.12., znamená to, že si ho používala od 01.01.2013, takže teraz musíš zaplatiť daň z mot.voz. od 01.01. do 11.10.

Alebo druhá možnosť - podaj odhlášku aj k 31.12.2012, dostaneš pokutu za oneskorené podanie odhlášky a za rok 2013 podáš daňové priznanie len za tých 30 dní.
surfinka
09.01.14,19:35
nie neplatila
marjankaj
09.01.14,19:38
SZČO ukončilo podnikanie 11.10., tak som aj auto odhlásila z Dú, teraz keď sedím nad tými daňovými priznaniami, tak som prišla na to, že mi stačí uplatniť paušálne výdavky, tak moja otázka znie, že ked som oznámila zánik na dú 11.10., či mi stačí uviesť 30 dní používania motorového vozidla a z toho zaplatiť....alebo musím tam dať dni od 1.1. do 11.10........ auto nikdy predtým nebolo zahlasené, vždy som uplatňovala paušál....tak som to neriešila, ale teraz som myslela, že to dám na preukázateľné výdavky....ale nakoniec aj paušál stačí
Ak nebolo nikdy nahlásené, tak prečo si ho vlastne odhlasovala?::eek:
surfinka
09.01.14,19:41
človek sa učí na vlastných chybách........
surfinka
09.01.14,19:43
ja len chcem mať všetko na čisto so všetkými úradmi, čiže keďže som ho už raz odhlásila, tak teraz musím platiť....asi skočím za nejakou skúsenejšou účtovníčkou......
kn-alka
09.01.14,19:59
surfinka, auto bolo nahlásené v roku 2012 na dan z motorových vozidiel? Ak áno, a v roku 2012 si ho neodhlasovala, znamená to, že si ho používala od januára až do toho oktobra v kuse.
No ak si ho v roku 2012 nemala prihlásené, tento rok už nemáš povinnosť auto prihlasovať, len odhlasovať. Teda, ak nebolo v roku 2012, tak v roku 2013 ho môžeš evidovať odkedy len chceš, daňový úrad nevie, odkedy ho používaš, nakoľko nie je povinnosť auto prihlasovať.
Takže ak si ho začala používať v roku 2013, stačí zaplatiť daň za tých 30 dní.
marjankaj
09.01.14,20:09
surfinka, auto bolo nahlásené v roku 2012 na dan z motorových vozidiel? Ak áno, a v roku 2012 si ho neodhlasovala, znamená to, že si ho používala od januára až do toho oktobra v kuse.
No ak si ho v roku 2012 nemala prihlásené, tento rok už nemáš povinnosť auto prihlasovať, len odhlasovať. Teda, ak nebolo v roku 2012, tak v roku 2013 ho môžeš evidovať odkedy len chceš, daňový úrad nevie, odkedy ho používaš, nakoľko nie je povinnosť auto prihlasovať.
Takže ak si ho začala používať v roku 2013, stačí zaplatiť daň za tých 30 dní.
Alebo aj jeden deň.:D
kn-alka
09.01.14,20:14
Surfinka písala, že ho používala mesiac, preto píšem že 30 dní...... jasné, že keďže tento rok sa počíta daň na dni, musí uviesť presne dni a podľa toho 1 - 30 dní :D
surfinka
09.01.14,20:22
jééééé, ďakujem, veľké cmuk, dopátrala som sa k odpovedi....
kn-alka
09.01.14,20:25
ak by si zadala presnejšie údaje hneď na začiatku, dopátrala by si sa k odpovedi hneď.... pýtala som sa ťa, či bolo auto prihlásené a daň platená aj v roku 2012... takže ak nie, tak stačí zaplatiť daň za rok 2013 len za tie dni, počas ktorých si ho používala na podnikanie - ku dnu odhlásenia.
surfinka
09.01.14,20:28
sorry,za zlé vyjadrenie
kkllc
10.01.14,11:54
Ako postupovať ak som v roku 2012 vozidlo odhlásila z dani z MV , ale mám ho v majetku firmy? ( Je dlhodobo pokazené a nepoužíva sa - je odpísané)?

Dátum vzniku DP je pri vozidlách ktoré sú prihlásené na daň z MV od r. 2011 01.05.2011, alebo 01. 01. 2013 ?
kn-alka
10.01.14,12:26
ak vznik nebol v roku 2013, políčko sa necháva prázdne.... je to tu niekde na porade, zadaj si do vyhliadača
zk24
12.01.14,19:29
Ahojte,

spoločnosť v roku 2013 vstupila do likvidacie a stale je v likvidacii. Chcela som podať DP DMV 2013 a čítam práve:

"Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu r. 2013, daňovník
je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie
daňového priznania, ktorá je do 31. januára 2014 (okrem daňovníka, ktorý sa zrušuje bez
likvidácie, likvidáciou, daňovníka na ktorého bol vyhlásený konkurz a daňovníka, ktorý
zomrel)"

Celkom nerozumiem... nemám vôbec podávať DP DMV? Ak nie, ako a kedy sa to teda zdaní?

Dakujem, Zuzana
avalik
12.01.14,19:34
Ahojte,

spoločnosť v roku 2013 vstupila do likvidacie a stale je v likvidacii. Chcela som podať DP DMV 2013 a čítam práve:

"Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu r. 2013, daňovník
je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie
daňového priznania, ktorá je do 31. januára 2014 (okrem daňovníka, ktorý sa zrušuje bez
likvidácie, likvidáciou, daňovníka na ktorého bol vyhlásený konkurz a daňovníka, ktorý
zomrel)"

Celkom nerozumiem... nemám vôbec podávať DP DMV? Ak nie, ako a kedy sa to teda zdaní?

Dakujem, Zuzana


§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(5) Ak sa daňovník zrušuje likvidáciou, daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína 1. januárom a končí sa dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie, podáva likvidátor do jedného mesiaca po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia miestne príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6. V tejto lehote je daň splatná.
zk24
12.01.14,19:38
No.... spoločnosť vstupila do likvidacie, den predchadzajuci je 29.6.2013. Od 30.6.2013 je teda v likvidacii a ta stale trva.

Dan z prijmov sme podali za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013.

Vozidlo sa predalo 15.10.2013 a vyradilo z užívania a toto sme ohlásili na DU.

Tak teraz neviem.

malo sa podať za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013? a čo s tou zvyšnou časťou, kedy bolo vozidlo stale v evidencii a využívalo sa v súvislosti s podnikaním?
avalik
12.01.14,19:49
No.... spoločnosť vstupila do likvidacie, den predchadzajuci je 29.6.2013. Od 30.6.2013 je teda v likvidacii a ta stale trva.

Dan z prijmov sme podali za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013.

Vozidlo sa predalo 15.10.2013 a vyradilo z užívania a toto sme ohlásili na DU.

Tak teraz neviem.

malo sa podať za obdobie 1.1.2013 - 29.6.2013? a čo s tou zvyšnou časťou, kedy bolo vozidlo stale v evidencii a využívalo sa v súvislosti s podnikaním?

podla mna ste ho mali odhlasit k 29.6.2013, vstupom spolocnosti do likvidacie, uz podla mna spolocnost nepodnika ale len robi kroky k likvidacii.
zk24
12.01.14,19:53
Hmm... mam z tej likvidacie teda už chaos... auto sa využívalo až do predaja, aj evidujem tankovania až do toho 15.10.2013 kedy sa auto predalo.

Už to nezachránim teda asi nijako. Podam DMV za obdobie 1.1.2013 - 15.10.2013... a počkam si na reakciu DU :(
zuzanna
13.01.14,18:53
prosím vás ked sme auto docasne na pol roka odhlasili aj na dopravnom inspektorate a nema SPZ lebo sa nebude pouzivat, pojde o zanik danovej poviinosti??? a nemusim platit dan z MV prosim
lubka0907
14.01.14,08:18
Ahojte,
už sa to tu niekto pýtal, ale odpoveď som nenašla, alebo som ju prehliadla.
Ktorý dátum treba uviesť do oddielu III r. 01 - prvá evidencia? Dátum prvej evidencie vozidla, čiže rok výroby , alebo dátum prvej evidencie v SR?
Ďakujem
Orsz
14.01.14,08:36
Ahojte,
už sa to tu niekto pýtal, ale odpoveď som nenašla, alebo som ju prehliadla.
Ktorý dátum treba uviesť do oddielu III r. 01 - prvá evidencia? Dátum prvej evidencie vozidla, čiže rok výroby , alebo dátum prvej evidencie v SR?
Ďakujem

Ja som písala dátum výroby ... je to aj v tejto téme napísané myslím :)
Orsz
14.01.14,08:38
prosím vás ked sme auto docasne na pol roka odhlasili aj na dopravnom inspektorate a nema SPZ lebo sa nebude pouzivat, pojde o zanik danovej poviinosti??? a nemusim platit dan z MV prosim


Ak sa nepoužívalo na podnikanie, dokonca nemá ani ŠPZ určite ide o zánik daň. povinnosti. Ak je to obdobie polroka ... tak daň nebudete platiť už za ten polrok ... ale za 1.polrok predpokladám, že áno. Pri tom zániku samozrejme bolo potrebné oznámiť zánik daň.povinnosti do 30 dní od toho zániku.
striebro1
15.01.14,02:14
dobry den, vyplnam danove priznanie, automobil sme obstarali v roku 2013, vyplnim datum v riadku 02 tak ze vyberiem z kalendarika prislusny datum a ostane mi obldlznik oranzovy okolo a ked dam kontrolovat, tak mi vypisuje logicku chybu. stalo sa to niekomu z vas????
zuzana1009
15.01.14,07:09
Ahojte,
už sa to tu niekto pýtal, ale odpoveď som nenašla, alebo som ju prehliadla.
Ktorý dátum treba uviesť do oddielu III r. 01 - prvá evidencia? Dátum prvej evidencie vozidla, čiže rok výroby , alebo dátum prvej evidencie v SR?
Ďakujem

Ja som písala dátum výroby ... je to aj v tejto téme napísané myslím :)

Aj ja som nevedela, ktorý dátum tam napísať ale v hospodárskych novinách bolo písané že sa tam má uviesť dátum prvej evidencie v SR, čiže kedy bolo zapísané na polícii, nie rok výroby.
zuzana
15.01.14,07:17
V riadku č.01 teda vlastne uviesť ktorý dátum, je nejaké usmernenie?A v riadku 02? Dátum vzniku daň.povinnosti uvádzam u tých áut, ktoré sú v evidencii už dlho vždy 1.1.2013 alebo tam uvádzam iba dátum tých automobilov, ktoré sa zaradili v priebehu roku 2013?
Tweety
15.01.14,07:17
Usmernenie a návod nájdeš na stráne FS.
zuzana
15.01.14,07:41
Ide mi hlavne o ten 2.riadok či tam pri každom vozidle vypisovať 1.1.2013 alebo iba pri prihlásených v priebehu roka 2013?
kn-alka
15.01.14,07:43
zuzana
15.01.14,08:36
Ďakujem.
zuzana
15.01.14,11:34
Ešte otázku ak mám v TP vozidla zadané kategória vozidla N3 Nákladné špeciálne vozidlo-kontajnerové/nemá príves -tak do daňového uvediem ako kategóriu N 2?
avalik
15.01.14,11:40
Ešte otázku ak mám v TP vozidla zadané kategória vozidla N3 Nákladné špeciálne vozidlo-kontajnerové/nemá príves -tak do daňového uvediem ako kategóriu N 2?

nie je to kategoria N2 ... je to kategoria N a druh vozidla 2 ... ;)
Mirka.V
16.01.14,18:29
Vlastník vozidla SZČO nepoužíva auto na podnikanie ale prenajíma ho s.r.o. - tá si uplatňuje všetky výdavky na auto. kto je povinný platiť daň z MV. vlastník, ktorý ho prenajíma ...... alebo užívateľ vozidla, ktorý ho používa na podnikanie? alebo sa navzájom majú dohodnúť a iba jeden z nich? či? Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
16.01.14,18:30
Používa ho už len tým, že ho prenajíma. Takže daňová povinnosť sa ho týka.
katkap17
18.01.14,11:47
Ahojte, chcela by som sa spýtať platili sme počas roka štvrťročné preddavky na nákl. auto, počas roka som ale posielala aj odhlášky kedy sme auto nepoužívali. Teraz na konci roka podľa knihy jázd a odhlášok mi vyšlo, že sme používali auto 98 dní za rok to znamená že na riadok R13 mám dať 98 dní z čoho mi vyjde celková daň za použitie vozidla? V daňovom mi vyšiel preplatok keďže sme platili preddavky, je to správne? Ďakujem pekne
KEJKA
18.01.14,12:12
ano
katkap17
18.01.14,20:06
Dakujem pekne za odpoved
vjejka
19.01.14,12:19
Prosím vás, do riadku R1 - dátum prvej evidencie píšete tú evidenciu na SR? ja som nikde nenašla žiadne usmernenie, že sa píše to na SR? čo ste písali?dakujem
vjejka
19.01.14,12:42
Ešte by som potrebovala rada - mám špeciálne vozidlo, v TP je označené ako špeciálne vozidlo, kategoria M1, vlani som ho dávala podľa kategorie medzi osobné, ale on skôr slúži na prepravu tovaru..dakujem
Sarlotka
19.01.14,13:35
V pripade ze sro vyplaca nahrady zamestnancovi a v priebehu r. 2013 zmenila sro sidlo, plati dzmv za zamestnanca podla sucasneho sidla ?

(pri vozidla v majetku sro sa plati podla evidencie vozidla k 31.12. predchadzajuceho roka, ale pri zamestnancovi ktory vyuziva svoje vlastne vozidlo sa plati podla aktualneho sidla? Dakujem pekne)
baculacik
19.01.14,13:59
prosím vás čo v prípade ak sme neoznámili zánik DP? auto sa prestalo používať 30.1.2013 a netuším, či sme zánik DP zaslali...?
Ďalej sa chcem opýtať, ktorú hmotnosť beriem z technického preukazu dodávky (2 nápravy),za ktorú platíme cestnú daň? Sú tu uvedené 3 hmotnosti, prvá je prevádzková hmotnosť 2020 kg, druhá je najväčšia prípustná celková hmotnosť 3500 kg a tretia je najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy 5500kg?
Poslednú otázku mám: ak používam vozidlo celý rok a stanovená sadzba je 171,61 tak túto daň nezaokrúhľujem na 171,60 však nie? Asi hlúpa otázka, ale pre istotu... ďakujem za každú jednu odpoveď!
Sarlotka
19.01.14,14:37
prosím vás čo v prípade ak sme neoznámili zánik DP? auto sa prestalo používať 30.1.2013 a netuším, či sme zánik DP zaslali...? dodatocne nahlasit ale vyrubia vam za neskoru odhlasku sankciu
Ďalej sa chcem opýtať, ktorú hmotnosť beriem z technického preukazu dodávky (2 nápravy),za ktorú platíme cestnú daň? Sú tu uvedené 3 hmotnosti, prvá je prevádzková hmotnosť 2020 kg, druhá je najväčšia prípustná celková hmotnosť 3500 kg a tretia je najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy 5500kg? z riadku 32 technickeho preukazu
Poslednú otázku mám: ak používam vozidlo celý rok a stanovená sadzba je 171,61 tak túto daň nezaokrúhľujem na 171,60 však nie? Asi hlúpa otázka, ale pre istotu... ďakujem za každú jednu odpoveď! ak sa auto pouziva cely rok tak taka dan ako uvadza vseobecne zavazne nariadenie, zaokruhluje sa len pomerna dan a to na eurocent nado



v texte
avalik
19.01.14,15:31
V pripade ze sro vyplaca nahrady zamestnancovi a v priebehu r. 2013 zmenila sro sidlo, plati dzmv za zamestnanca podla sucasneho sidla ?

(pri vozidla v majetku sro sa plati podla evidencie vozidla k 31.12. predchadzajuceho roka, ale pri zamestnancovi ktory vyuziva svoje vlastne vozidlo sa plati podla aktualneho sidla? Dakujem pekne)

§ 99
(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Ak vznikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.
Sarlotka
19.01.14,15:51
V pripade ze sro vyplaca nahrady zamestnancovi a v priebehu r. 2013 zmenila sro sidlo, plati dzmv za zamestnanca podla sucasneho sidla ?

(pri vozidla v majetku sro sa plati podla evidencie vozidla k 31.12. predchadzajuceho roka, ale pri zamestnancovi ktory vyuziva svoje vlastne vozidlo sa plati podla aktualneho sidla? Dakujem pekne)

§ 99
(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Ak vznikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

jaj ale zamotana som... citam zvyraznene a nie som si ista

cize ide o 85 ods 2a cize podla sidla

auto pouziva zamestnanec aj pred zmenou sidla...

teraz neviem ci platit na stare sidlo alebo na nove... :(

nenasla som ani priklad nikde :confused:
avalik
19.01.14,15:58
V pripade ze sro vyplaca nahrady zamestnancovi a v priebehu r. 2013 zmenila sro sidlo, plati dzmv za zamestnanca podla sucasneho sidla ?

(pri vozidla v majetku sro sa plati podla evidencie vozidla k 31.12. predchadzajuceho roka, ale pri zamestnancovi ktory vyuziva svoje vlastne vozidlo sa plati podla aktualneho sidla? Dakujem pekne)

§ 99
(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Ak vznikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

jaj ale zamotana som... citam zvyraznene a nie som si ista

cize ide o 85 ods 2a cize podla sidla

auto pouziva zamestnanec aj pred zmenou sidla...

teraz neviem ci platit na stare sidlo alebo na nove... :(

nenasla som ani priklad nikde :confused:

podla sidla k 31.12. predch. roka
Sarlotka
19.01.14,16:11
V pripade ze sro vyplaca nahrady zamestnancovi a v priebehu r. 2013 zmenila sro sidlo, plati dzmv za zamestnanca podla sucasneho sidla ?

(pri vozidla v majetku sro sa plati podla evidencie vozidla k 31.12. predchadzajuceho roka, ale pri zamestnancovi ktory vyuziva svoje vlastne vozidlo sa plati podla aktualneho sidla? Dakujem pekne)

§ 99
(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Ak vznikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

jaj ale zamotana som... citam zvyraznene a nie som si ista

cize ide o 85 ods 2a cize podla sidla

auto pouziva zamestnanec aj pred zmenou sidla...

teraz neviem ci platit na stare sidlo alebo na nove... :(

nenasla som ani priklad nikde :confused:

podla sidla k 31.12. predch. roka

dakujem avalik
Sarlotka
19.01.14,16:19
podla sidla k 31.12. predch. roka[/QUOTE]

dakujem avalik[/QUOTE]

jaj este mam problem kam poslem danove priznanie (posiela sa "papierovo")

kedysi ked boli cisla na platenie dani pre jednotlive DU a som posielala za jednu sro, ktora menila sidlo ale vtedy islo o auta v majetku na stary danovy urad, kde mali evidencne cisla k 31.12. na starom danovom urade a nove auta s novym sidlo na novy danovy urad... ale teraz ked sa plati na individualne cisla tak by mi logicky vyplyvalo ze poslem na novy danovy urad? asi tam cinknem...
baculacik
19.01.14,16:44
Sarlotka ďakujem veeľmi pekne za rýchlu a jasnú odpoveď!!!
zk24
19.01.14,16:59
Ahojte,

môžete mi prosím potvrdiť že to mám správne?

Ide o daňovnka podľa §85 odst.2 a) - teda zamestnávateľ ktorý vypláca cestovné náhrady.

Takže konateľ používa synove auto, robíme cestovné príkazy a vyplácame cestovné náhrady (náhrada PHM a zákl.náhradu). Auto sa použilo 48x - mám 48 cestovných príkazov.

Takže počítam "sadzba dane / 365 * 48" ?

Dakujem....
avalik
19.01.14,17:27
jaj este mam problem kam poslem danove priznanie (posiela sa "papierovo")

kedysi ked boli cisla na platenie dani pre jednotlive DU a som posielala za jednu sro, ktora menila sidlo ale vtedy islo o auta v majetku na stary danovy urad, kde mali evidencne cisla k 31.12. na starom danovom urade a nove auta s novym sidlo na novy danovy urad... ale teraz ked sa plati na individualne cisla tak by mi logicky vyplyvalo ze poslem na novy danovy urad? asi tam cinknem...

hmm ... a logicky ... novy danovy urad by si k comu priradil platbu???

kam posielas DP tam posielas aj platbu ...

pri novych autach v priebehu roka ti vznika danova povinnost dnom pouzitia vozidla na podnikanie - a kedze to nie je 31.12. predchadzajuceho roka, tak sa riadis podla stavu, ktory je v den vzniku DP
avalik
19.01.14,17:29
Ahojte,

môžete mi prosím potvrdiť že to mám správne?

Ide o daňovnka podľa §85 odst.2 a) - teda zamestnávateľ ktorý vypláca cestovné náhrady.

Takže konateľ používa synove auto, robíme cestovné príkazy a vyplácame cestovné náhrady (náhrada PHM a zákl.náhradu). Auto sa použilo 48x - mám 48 cestovných príkazov.

Takže počítam "sadzba dane / 365 * 48" ?

Dakujem....

ak bolo 48 CP jednodnovych tak ano, platis alikv. cast za 48 dni
Sarlotka
19.01.14,18:26
jaj este mam problem kam poslem danove priznanie (posiela sa "papierovo")

kedysi ked boli cisla na platenie dani pre jednotlive DU a som posielala za jednu sro, ktora menila sidlo ale vtedy islo o auta v majetku na stary danovy urad, kde mali evidencne cisla k 31.12. na starom danovom urade a nove auta s novym sidlo na novy danovy urad... ale teraz ked sa plati na individualne cisla tak by mi logicky vyplyvalo ze poslem na novy danovy urad? asi tam cinknem...

hmm ... a logicky ... novy danovy urad by si k comu priradil platbu???

kam posielas DP tam posielas aj platbu ...

pri novych autach v priebehu roka ti vznika danova povinnost dnom pouzitia vozidla na podnikanie - a kedze to nie je 31.12. predchadzajuceho roka, tak sa riadis podla stavu, ktory je v den vzniku DP

ano a mne zase logicky pride ze cela zlozka je na inom danovom urade a kto prevezme a spracuje danove priznanie...:) ja som takuto logiku brala... :D ale asi zas opacnu

ale na financnej sprave je takyto priklad takze sa to asi posiela na stary danovy urad...


Daňovník so sídlom vo Zvolene používa na podnikanie vozidlo, ktorého je držiteľom a ktoré je evidované na dopravnom inšpektoráte vo Zvolene. Ďalšie vozidlo má daňovník prenajaté od fyzickej osoby (nepodnikateľa), ktoré je evidované na dopravnom inšpektoráte v Rožňave.

Daňovník v danom prípade je povinný za vozidlo evidované na dopravnom inšpektoráte vo Zvolene podať daňové priznanie na Daňový úrad Banská Bystrica (resp. na jeho ktorúkoľvek pobočku) a v prípade vozidla evidovaného v Rožňave podá ďalšie daňové priznanie na Daňový úrad Košice (alebo na jeho pobočke). V uvedenom prípade je pri určení miestnej príslušnosti rozhodujúci územný obvod kraja, v ktorom boli vozidlá evidované.

takze je tam niekto kto to spracuje..:D
basha_V
25.01.14,14:46
Ahojte,

môžete mi prosím potvrdiť že to mám správne?

Ide o daňovnka podľa §85 odst.2 a) - teda zamestnávateľ ktorý vypláca cestovné náhrady.

Takže konateľ používa synove auto, robíme cestovné príkazy a vyplácame cestovné náhrady (náhrada PHM a zákl.náhradu). Auto sa použilo 48x - mám 48 cestovných príkazov.

Takže počítam "sadzba dane / 365 * 48" ?

Dakujem....

ak bolo 48 CP jednodnovych tak ano, platis alikv. cast za 48 dni

a keď mám mesačne napr. 15 jednodňových cest.príkazov a za celý rok sa mi do Poznámok v DP nezmestia všetky dátumy??!!!??!?!!?!?
neviete niekto čo s tým?? :eek:
KEJKA
25.01.14,15:38
pridať prílohu?
pavol54
25.01.14,15:50
Ahojte,

môžete mi prosím potvrdiť že to mám správne?

Ide o daňovnka podľa §85 odst.2 a) - teda zamestnávateľ ktorý vypláca cestovné náhrady.

Takže konateľ používa synove auto, robíme cestovné príkazy a vyplácame cestovné náhrady (náhrada PHM a zákl.náhradu). Auto sa použilo 48x - mám 48 cestovných príkazov.

Takže počítam "sadzba dane / 365 * 48" ?

Dakujem....

ak bolo 48 CP jednodnovych tak ano, platis alikv. cast za 48 dni

a keď mám mesačne napr. 15 jednodňových cest.príkazov a za celý rok sa mi do Poznámok v DP nezmestia všetky dátumy??!!!??!?!!?!?
neviete niekto čo s tým?? :eek:
aké dp aké poznámky? o čom píšeš teraz?
avalik
25.01.14,15:53
a keď mám mesačne napr. 15 jednodňových cest.príkazov a za celý rok sa mi do Poznámok v DP nezmestia všetky dátumy??!!!??!?!!?!?
neviete niekto čo s tým?? :eek:

vyhladavaj tu na porade ... niekto citoval stanovisko FS, ze pri vozidle zamestnanca sa vznik a zanik neoznamuje ani v DP
vjejka
25.01.14,17:58
a keď mám mesačne napr. 15 jednodňových cest.príkazov a za celý rok sa mi do Poznámok v DP nezmestia všetky dátumy??!!!??!?!!?!?
neviete niekto čo s tým?? :eek:

vyhladavaj tu na porade ... niekto citoval stanovisko FS, ze pri vozidle zamestnanca sa vznik a zanik neoznamuje ani v DP

to fakt sa tam píšu tie dátumy? prosím je na stránek drsr nejaký dokument, ako býval po iné roky otázky a odpovede z dani z motor.vozidiel? ja to tam niekde nemôžem nájsť, dosť to vždy pomohlo....dakujem
Sarlotka
25.01.14,18:12
a keď mám mesačne napr. 15 jednodňových cest.príkazov a za celý rok sa mi do Poznámok v DP nezmestia všetky dátumy??!!!??!?!!?!?
neviete niekto čo s tým?? :eek:

vyhladavaj tu na porade ... niekto citoval stanovisko FS, ze pri vozidle zamestnanca sa vznik a zanik neoznamuje ani v DP

to fakt sa tam píšu tie dátumy? prosím je na stránek drsr nejaký dokument, ako býval po iné roky otázky a odpovede z dani z motor.vozidiel? ja to tam niekde nemôžem nájsť, dosť to vždy pomohlo....dakujem
otazka a odpovede som nenasla, viem ake myslis tiez som si ich vzdy najskor precitala, ale ak das do vyhladavaca dan z motorovych vozdiel tak najde take vseobecne info a su tam aj priklady
ohladom zamestnancov a dni som tam nenasla ale datumy oznamovat netreba... aspon tak povedali telefonicky a tu je aj odpoved na dopyt

Daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je aj zamestnávateľ, ak zamestnancovi vypláca cestovné náhrady za použitie vozidla.
Ak je vozidlo zamestnanca v priebehu zdaňovacieho obdobia používané opakovane, zamestnávateľ ako daňovník podľa § 85ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach nemá povinnosť dátumy opakovaných vznikov uvádzať v oddiele VII daňového priznania.
vjejka
25.01.14,18:18
a keď mám mesačne napr. 15 jednodňových cest.príkazov a za celý rok sa mi do Poznámok v DP nezmestia všetky dátumy??!!!??!?!!?!?
neviete niekto čo s tým?? :eek:

vyhladavaj tu na porade ... niekto citoval stanovisko FS, ze pri vozidle zamestnanca sa vznik a zanik neoznamuje ani v DP

to fakt sa tam píšu tie dátumy? prosím je na stránek drsr nejaký dokument, ako býval po iné roky otázky a odpovede z dani z motor.vozidiel? ja to tam niekde nemôžem nájsť, dosť to vždy pomohlo....dakujem
otazka a odpovede som nenasla, viem ake myslis tiez som si ich vzdy najskor precitala, ale ak das do vyhladavaca dan z motorovych vozdiel tak najde take vseobecne info a su tam aj priklady
ohladom zamestnancov a dni som tam nenasla ale datumy oznamovat netreba... aspon tak povedali telefonicky a tu je aj odpoved na dopyt

Daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je aj zamestnávateľ, ak zamestnancovi vypláca cestovné náhrady za použitie vozidla.
Ak je vozidlo zamestnanca v priebehu zdaňovacieho obdobia používané opakovane, zamestnávateľ ako daňovník podľa § 85ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach nemá povinnosť dátumy opakovaných vznikov uvádzať v oddiele VII daňového priznania.

Ďakujem, už som si prečítala tvoj príspevok tu na porade v . Celkovo to stránka drsr je neprehľadná. Dakujem za odpoved.
Sarlotka
25.01.14,18:22
Ďakujem, už som si prečítala tvoj príspevok tu na porade v . Celkovo to stránka drsr je neprehľadná. Dakujem za odpoved.[/QUOTE]

ano aj ja sa v nej este zmotavam minule som nevedela najsr cestu na metodicke pokyny a usmernenia... na drsr.sk som uz asi bola zvyknuta tak si musime na tuto novu zvyknut tiez..:)
Betina2
26.01.14,15:15
ahojte. Prosím Vás aký dátum vpíšete do r.01 v III. oddieli ? Dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby) v TP je 17.2.2010. Dátum prvej evidencie v SR je 28.9.2012 a dátum zaradenia do majetku spoločnosti (den zápisu držitela podla TP) je 30.9.2012. Podotýkam že nedošlo k vyradeniu v priebehu roku 2013 a auto sa používalo celých 365 dní a bolo zaradené v majetku celých 365 dní. Tak ktorý dátum dať do 1.riadku DP ? Ako by to bolo v prípade, keby sa auto kúpilo v roku 2013 a boli by tam takéto dátumy , iba ten deň zápisu na firmu by bol v 2013. Už som uvažovala, že pokiaľ sa auto používalo na podnikanie počas celého roka 2013 , nechať tento riadok č.1 v II. oddieli nevyplnený. Fakt neviem...
kn-alka
26.01.14,15:24
beatam
26.01.14,16:00
Odpoveď z FS na môj dopyt ohľadom riadku 01:
Jedným z údajov pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2013, je aj údaj týkajúci sa dátumu prevej evidencie vozidla ( III. oddiel – výpočet dane riadok č. 1). Vzhľadom na to, že v dokladoch vozidla (osvedčenie o evidencii časť I a osvedčenie o evidencii časť II) sa uvádzajú dva údaje o prvej evidencii, a to dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby) a dátum prvej evidencie v SR, na účely zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov sa do vyššie uvedeného riadku daňového priznania k dani z motorových vozidiel bude uvádzať údaj : dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby).
efka23
29.01.14,09:03
Ahojte, chcela by som sa spýtať, ak mám v TP na riadku 49 emisnú normu 70/220*98/69B
(EURO4) a táto nie je v zozname na stránke FS, či si môžem uplatniť zníženú sadzbu
avalik
29.01.14,14:43
Ahojte, chcela by som sa spýtať, ak mám v TP na riadku 49 emisnú normu 70/220*98/69B
(EURO4) a táto nie je v zozname na stránke FS, či si môžem uplatniť zníženú sadzbu

pozri do VZN príslušného kraja
Rozalka
29.01.14,15:10
pozri tu
besttracker
29.01.14,17:14
Dobrý deň
precital som si celu debatu tu na porade, ale nie je ani jedna 100% definovana odpoveď,ale stále som nedošiel k tomu ako ,a koľko zaplatiť dane z motorových vozidiel za rok 2013.
Osoba SZCO ma nákladné vozidla kategórie N a O,a používala ich obcas,a si myslela že platí daň z MV, len za dni používania ktoré boli vykázané v knihe jazd,teda používala vozidla napr. v dňoch v ktorých bola na dane vozidlo práca pre dodávateľa a to : 11.03.2013 ,15.04.2013, 20.08.2013 ,22.08.2013,20.10.2013 ,na každý deň odovzdala daňovému úradu papier o zániku na daný deň ...,teda vozidlo nepouzivala,ale stále bolo prihlásené a stalo v garáži pripravene na ďalšiu prácu
ale po precitaný Pokynu FR SR k zániku daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
došla na to že treba platiť daň z motorových vozidiel za cely rok hoci auto zarobilo za tych 5 dni co pracovalo len okolo 500 eur,a len samotna dan z MV z neho ma byt okolo 1000eur....
tak je to po:
A: (5/365)*1000 eur-co je ročná sadzba dane a výsledná daň z MV je za rok 2013 : 13,7 eur
alebo
B: (365/365)*1000 eur-Čo je ročná sadzba dane z MV a výsledná daň z MV za rok 2013 je : 1000 eur

Diky za reakciu
Tweety
29.01.14,17:49
B možnosť je správna.
besttracker
29.01.14,18:22
diky za odpoved,si ma veru nepotesila .. :-(
AJED
29.01.14,19:38
Dobrý večer, dostala som otázku kto je daňovníkom v tomto prípade??? - sro prenajala na 4 mesiace auto manželke konateľa - podnikateľke, lebo mala problémy so svojím autom a ona bez auta nemôže podnikať. v prvom momente ma napadla daňovníčka SZČO (užívateľ) podľa §85,ods.1, pís,.c, ale vlastne je tam veta, že držiteľ ho nepoužíva na podnikanie (teoreticky držiteľ auto nepoužíva, lebo ho ani nemá ) a vlastne keď ho prenajíma sro a má v predmete podnikania prenájom hnuteľných vecí, môžem tam zahrnúť aj auto - a daň by platil držiteľ, lebo podniká ( prakticky má príjem za prenájom auta). Lenže za zvyšných 8 mesiacov ani nepotrebuje sro zaplatiť DMV, lebo ho nepoužíva.
Lenže to má ešte háčik auto je na leasing a vlastníkom je leasingovka a podľa ods.1, pís. A - je daňovníkom vlastník vozidla pri prenájme bez predkupného práva - ale vlastne tá leasingovka ani netuší, že auto bolo prenajaté tretej osobe ( otázka je či aj mohlo byť, keď ho prenajal držiteľ - sro prenajala vozidlo bez predkupného práva SZČO) - toto nevymyslíš, to je život...:)
Sarlotka
29.01.14,20:18
sro ma predpokladam predkupne pravo, tzn po skonceni leasingu sro nadobudne vozidlo po uhrade kupnej ceny...ide o financny leasing a nie operativny..ak je to tak v tomto pripade je danovnikov srocka danovnik podľa §85 1a

(851c je napr ak by si podnikatelka manzelka pozicala auto od nepodnikata manzela vlastnil by ho ako sukromna osoba v tom pripade by platila dan szco podnikatelka)
avalik
29.01.14,20:22
Dobrý večer, dostala som otázku kto je daňovníkom v tomto prípade??? - sro prenajala na 4 mesiace auto manželke konateľa - podnikateľke, lebo mala problémy so svojím autom a ona bez auta nemôže podnikať. v prvom momente ma napadla daňovníčka SZČO (užívateľ) podľa §85,ods.1, pís,.c, ale vlastne je tam veta, že držiteľ ho nepoužíva na podnikanie (teoreticky držiteľ auto nepoužíva, lebo ho ani nemá ) a vlastne keď ho prenajíma sro a má v predmete podnikania prenájom hnuteľných vecí, môžem tam zahrnúť aj auto - a daň by platil držiteľ, lebo podniká ( prakticky má príjem za prenájom auta). Lenže za zvyšných 8 mesiacov ani nepotrebuje sro zaplatiť DMV, lebo ho nepoužíva.
Lenže to má ešte háčik auto je na leasing a vlastníkom je leasingovka a podľa ods.1, pís. A - je daňovníkom vlastník vozidla pri prenájme bez predkupného práva - ale vlastne tá leasingovka ani netuší, že auto bolo prenajaté tretej osobe ( otázka je či aj mohlo byť, keď ho prenajal držiteľ - sro prenajala vozidlo bez predkupného práva SZČO) - toto nevymyslíš, to je život...:)

ak je drzitel zapisany sro, danovnikom je sro ... vozidlo pouziva na podnikanie - ved sro prenajala ... a ze nema vyuzitie cely rok, podla usmernenia FS ich nezaujima

alikvotnu cast dane si mala sro zakalkulovat do ceny prenajmu

to ci mohla sro dalej auto prenajat inemu podnikatelovi, by malo byt uvedene v zmluve s lizingovkou
efka23
30.01.14,05:42
ďakujem :)
AJED
30.01.14,07:25
tiež ďakujem :)
yvonlet
30.01.14,09:15
Dobry den

prosim o radu. Zamestanec vyuzival sukromne auto za co sa mu vyplacali cestovne nahrady. Pred rokom stacilo uviest do DP len kategoriu N, podla technickeho preukazu je to N1 ale hlasi mi chybu, ze je kombinacia mozna len N2, co to zas nie je. je to chrysler voyager. aku kombinaciu uviest?

Dakujem
druzstvo81
30.01.14,09:45
Dobrý deň, čo uvádzate v r.40 predpokladaná daň? keď sa jedná o daňovníka podľa § 85 odst. 2A?
Ďakujem.
kn-alka
30.01.14,09:51
Dobry den

prosim o radu. Zamestanec vyuzival sukromne auto za co sa mu vyplacali cestovne nahrady. Pred rokom stacilo uviest do DP len kategoriu N, podla technickeho preukazu je to N1 ale hlasi mi chybu, ze je kombinacia mozna len N2, co to zas nie je. je to chrysler voyager. aku kombinaciu uviest?

Dakujem

Daňové priznanie vyplňuješ podľa poučenia, nie podľa technického preukazu.
V poučení máš na výber: N - nákladné 2-nákladné

http://www.porada.sk/t233038-dan-z-motorovych-vozidiel-kategoria-n1.html#post2475570
Topas
30.01.14,10:15
Dobrý deň,

chcem sa uistiť, ak podávam opravné DP k dani z MV, vyplním ho nanovo správne a oddiel V. nevyplňam
heja3
30.01.14,10:16
Ak som dobre pozerala VZN na 2013, v Trnavskom kraji neplatí znížená daň pre autá EURO 3. Na E-dane je napísaná. Je tu rozpor!!!
kn-alka
30.01.14,10:18
Ak som dobre pozerala VZN na 2013, v Trnavskom kraji neplatí znížená daň pre autá EURO 3. Na E-dane je napísaná. Je tu rozpor!!!

Kde? Trnava má zníženú sadzbu len na EURO 4a5
Naschvál som sa pozrela, v E-dane v tabulke je len EURO 4a5
Cez portál fin.správy je tiež len EURO 4a5

Niečo si prehliadla.
Sarlotka
30.01.14,10:41
Dobrý deň, čo uvádzate v r.40 predpokladaná daň? keď sa jedná o daňovníka podľa § 85 odst. 2A?
Ďakujem.

nv tomto pripade je to nula
druzstvo81
30.01.14,10:52
nv tomto pripade je to nula[/QUOTE]

Ďakujem.
an-ps
31.01.14,07:04
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, ak v jednoosobovej sro využíva konateľ svoje súkromné vozidlo na zahraničné pracovné cesty, ktoré trvajú viac dni, musí sro podať DP k dani z MV ako daňovník podľa §85 odst. 2A?


Ďakujem
Tweety
31.01.14,07:14
ÁNo. DP podáva spoločnosť.
an-ps
31.01.14,07:34
Ďakujem Tweety,
a počíta sa deň odchodu a deň príchodu alebo celý čas strávený na pracovnej ceste?
an-ps
31.01.14,07:36
ešte k tej viacdennej zahraničnej pracovnej ceste:

zmiatla ma odpoveď FS: (zvýraznená časť)

Ak ide o používanie vozidla zamestnancom na pracovnú cestu v zmysle zákona o cestovných náhradách, ktorá trvá vždy len jeden deň, zamestnávateľ je povinný po ukončení zdaňovacieho obdobia roku 2013 za predmetné vozidlo podať daňové priznanie do 31. januára 2014 a v tejto lehote zaplatiť pomernú časť dane z motorových vozidiel, ktorá sa vypočíta za všetky dni trvania pracovnej cesty uskutočnené v zdaňovacom období roku 2013.
L-M
31.01.14,07:53
Dobrý deň, len by som sa chcela uistiť. Zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel ak auto naposledy využívam 31.12.2013 napíšem1.1.2014?
kn-alka
31.01.14,07:56
ja vždy píšem 31.12.13 - posledný deň používania auta
Ak dáš 01.01.2014, budeš musieť zaplatiť daň aj za ten 1 deň v roku 2014
... môj názor - takto fungujem s DÚ už roky.
L-M
31.01.14,08:14
ja vždy píšem 31.12.13 - posledný deň používania auta
Ak dáš 01.01.2014, budeš musieť zaplatiť daň aj za ten 1 deň v roku 2014
... môj názor - takto fungujem s DÚ už roky.

tiež som si myslela , že to tak má byť, ale x krát som si čítala poučenie a tam je
Zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie
a tam príklad nedajú - si myslia, že je to jasné.........
a z toho mi vyplýva 1.1.2014

Keď nabudúci rok podáme DP a nedáme tam ten jeden deň, lebo podľa toho čo oni píšu tam má byť 1.1. - a neboli by spokojní, tak sa snáď ozvú. Či vyplynie z toho nejaká sankcia nám?
blcha
31.01.14,09:58
Pre všetkých, ktorí pochybujú o vzniku a zániku DP. Podľa Metodického pokynu č. 02/2013/1400202 sa za zánik DP považuje:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie motorových vozidiel dopravného išpektorátu
- krádež motorového vozidla
kn-alka
31.01.14,10:02
tiež som si myslela , že to tak má byť, ale x krát som si čítala poučenie a tam je
Zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie
a tam príklad nedajú - si myslia, že je to jasné.........
a z toho mi vyplýva 1.1.2014

Keď nabudúci rok podáme DP a nedáme tam ten jeden deň, lebo podľa toho čo oni píšu tam má byť 1.1. - a neboli by spokojní, tak sa snáď ozvú. Či vyplynie z toho nejaká sankcia nám?

Zánik daňovej povinnosti 31.12.2013 vrátane..... aj pracovný pomer končí 31.12.13 vrátane, t.j. už 1.1. nie je pracovný pomer - ja osobne si to vysvetľujem takto.
L-M
31.01.14,10:28
Ďakujem, uvidíme :-), tak nech to tam napíšu polopate, ale čo chceme všetky zákony sú takto písané...:-)
L-M
31.01.14,11:03
Pre všetkých, ktorí pochybujú o vzniku a zániku DP. Podľa Metodického pokynu č. 02/2013/1400202 sa za zánik DP považuje:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie motorových vozidiel dopravného išpektorátu
- krádež motorového vozidla

Takže podľa tohto, ak auto vyradím z majetku a už ho nepoužívam na podnikanie- ale na osobné potreby mám smolu .....daňová povinnosť mi nezaniká a ja musím platiť ďalej , až kým auto nepredám, neukončím podnikanie..., to je čo za hlúposť...... Dobre tomu rozumiem?
Stále je to len metodické usmernenie a v zákone nič také nevidím, nech idú do kelu.
vikino1
06.03.14,14:32
Prosím poradí niekto v r. 2013 som používal súkromné vozidlo na podnikanie ako SZČO Pretože som o tomto zákone nevedel /je to moja chyba/ som zaplatil celú sumu cca 180e ako za celý rok. Teraz som si do Dp vôbec nezarátal výdavky na používanie vozidla. Neviem zaplatil som to správne alebo som mal platiť len za tie dni ktoré som použil voz. na podnikanie?
tictac7
06.03.14,14:35
Prosím poradí niekto v r. 2013 som používal súkromné vozidlo na podnikanie ako SZČO Pretože som o tomto zákone nevedel /je to moja chyba/ som zaplatil celú sumu cca 180e ako za celý rok. Teraz som si do Dp vôbec nezarátal výdavky na používanie vozidla. Neviem zaplatil som to správne alebo som mal platiť len za tie dni ktoré som použil voz. na podnikanie?
Nezapočítal si si ani poistku, ani žiadny servis, ani prezutie auta, ani kvapalinu do ostrekovača? Robíš paušálne výdavky alebo skutočné?
vikino1
06.03.14,14:40
Auto nie je firemné je súkromné tam sa môže dať do nákladov len cena paliva a tzv. kilometrovné.
vikino1
07.03.14,08:00
Posuvam
martina0203
27.03.14,07:24
prosím Vás za rok 2013 sme mali daň z motrových vozidiel 1007 eur, ako sa prosím paltia preddavky, lebo ešte sme to nerobili...niekde som čítala, že ak prekročí sumu 666 eur tak treba platiť preddavky.... ako mám postupovať?
kn-alka
27.03.14,07:41
prosím Vás za rok 2013 sme mali daň z motrových vozidiel 1007 eur, ako sa prosím paltia preddavky, lebo ešte sme to nerobili...niekde som čítala, že ak prekročí sumu 666 eur tak treba platiť preddavky.... ako mám postupovať?


Tak najprv by si si mohla vyhľadať na stránkach FS informáciu o platní preddavkov:

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel#PlateniePreddavkovInf

Preddavky platíš k 31.03., 30.06. 30.09. a 31.12 a to 1/4 z údaja v daňovom priznaní z riadku č. 40
avalik
27.03.14,07:44
prosím Vás za rok 2013 sme mali daň z motrových vozidiel 1007 eur, ako sa prosím paltia preddavky, lebo ešte sme to nerobili...niekde som čítala, že ak prekročí sumu 666 eur tak treba platiť preddavky.... ako mám postupovať?

postupuj podla § 91 zakona c. 582/2004 o miestnych daniach ...
martina0203
27.03.14,07:45
dakujem už som študovala, pochopila som, len si musím ešte fujasniť číslo účtu a ostatné.... dakujem ešte raz....
kn-alka
27.03.14,08:04
michaela329
31.03.14,11:26
mňa by zas zaujímalo ako je to so štvrťročnými platbami, viem, že zaplatiť musím - ale nechcú k tomu aj nejaký výkaz, či prrhľad štvrťročne? Viem ako daňováci zbožňujú rôzne tlačivá (http://www.porada.sk/tlaciva#__AUTOKW), lenže nikde som nenašla, že je potrebné k tým platbám niečo posielať. Je treba niečo posielať, alebo stačí iba platiť?
Sarlotka
31.03.14,14:41
mňa by zas zaujímalo ako je to so štvrťročnými platbami, viem, že zaplatiť musím - ale nechcú k tomu aj nejaký výkaz, či prrhľad štvrťročne? Viem ako daňováci zbožňujú rôzne tlačivá (http://www.porada.sk/tlaciva#__AUTOKW), lenže nikde som nenašla, že je potrebné k tým platbám niečo posielať. Je treba niečo posielať, alebo stačí iba platiť?
len platis ziaden dalsi vykaz nepodavas..:)