maya79
11.01.13,10:30
Ahojte:)
neviete niekto ako to bude s preddavkovou daňou u dohodárov s nepravidelným príjmom?Tiež sa budú v mesačnom prehľade na DU vykazovať až po skončení dohody tak ako vo VPP na SP?Či vždy keď budú mať príjem?Napr. ak má dohodár uzavretú dohodu s nepravidelným príjmom na 1 rok, na SP sa uvádza vo VPP až po skončení,aj keď dostáva priebežnú odmenu napr. každé 3 mesiace počas tejto dohody. Viem že preddavková daň by sa mala odvádzať z príjmu v tom mesiaci,v ktorom daňovník príjem dostal,ale keďže odvody na SP sa dozvieme až po skončení tejto dohody,ako sa má vypočítať základ dane už počas tejto dohody vždy keď dostane nejaký príjem?
Dúfam,že som to napísala dosť jasne,že sa to dá pochopiť:D.
Nikde som o tom nič nenašla,tak uvítam každú odpoveď.
Ďakujem.
mzdarka renca
11.01.13,09:36
ak som správne pochopila, tak dohodár bude mať napr. vyplatenú odmenu z dohody v 03/2013. odvedieš poistné a taktiež preddavok na daň. v 04/2013 nebude mať vyplatené nič, tak nie je dôvod z ničoho platiť preddavok na daň, lebo z príjmu 0,00 eur je daň 0,00 eur.
ivakumova
11.01.13,09:43
Môže napríklad dostávať preddavky na mzdu, ktoré budú zúčtované až v decembrovej výplate, potom preddavok na daň odvedieš a vykážeš v decembri. Alebo bude mať výplatu napr. 4x ročne, preddavky aj výkaz 4x ročne. Ale ako potom z poslednej výplaty zraziť SP, ak by mzda bola nižšia, neviem....to asi ešte našich zákonodarcov nenapadlo. Preplatok dane dostane v ročnom zúčtovaní, to by až tak nevadilo....
Rozalka
11.01.13,09:44
Z nepravidelnej odmeny napr. za 3/2013 zrazíš a odvedieš zdravotné poistenie a daň, ktorá bude zo základu dane (bez odpočtu SP, odpočíta sa len ZP).
Do SP sa poistné zrazí a odvedie až po ukončení právneho vzťahu - z čoho? to zatiaľ ani sýkorky netušia.
Predpokladám, že daň sa vysporiada až potom, keď bude jasné, koľko boli odvody.
Centrum
11.01.13,10:00
tento chaos s dohodami postupne vyvolá ich úplné zrušenie, o to ide...
Paula
11.01.13,10:12
Presne tak. Účel svätí prostriedky za dosiahnutím cieľa tých hore.
maya79
11.01.13,10:26
hmmmm....ak má dohodu uzatvorenú na rok, poistné na SP sa odvádza až po skončení dohody (len do ZP sa odvádza v každom mesiaci keď má nejaký príjem)...čiže ak by tento dohodár so zmluvou na 1 rok dostal odmenu napr. v marci 500 €, v júny 100 €, v septembri 50 € a v decembri 500 eur, poistné do ZP sa odvedie vždy keď ma príjem t.j. za marec, jún,september,december..ale poistné do SP sa odvádza až po skončení dohody (aj keď mal príjem v marci, júny,septembri,decembri) t.j všetky príjmy sa spočítajú :500+100+50+500=1150 a tato suma sa rozpočíta na celý rok 1150/12 =95,83 a toto je vymeriavací základ do SP na každý mesiac trvania dohody....a vlastne až teraz vieme vypočítať výšku poistného,keď poznáme priemerny VZ...ale čo s tou preddavkovou daňou?keďže výšku odvodov do SP poznám až po skončení dohody,až po skončení dohody viem vypočítať základ dane...