Ivetasp
11.01.13,11:15
Na tému skonta je tu viac príspevkov, študujem ich a akosi som sa do toho zamotala a preto prosím o radu: Účtujem v JU. Fakturujem služby odberateľovi do Rakúska. Je medzi nami dohoda, že ak odberateľ zaplatí fa skôr, uplatní si skonto 3%. Teraz ide o to, ako to správne zaúčtovať - ja vystavím fa napr na 1000 EUR,ale na účet dostanem iba 970 EUR. Žiadna písomná zmluva o skonte medzi nami nie je, ale odberateľ vždy pri platení pošle mailom platobné avízo, kde je uvedená celá výška fa, výška skonta a aj výsledná suma, ktorú v skutočnosti zaplatí.
Keď mi príde platba, úhradu normálne zaúčtujem a skonto zaúčtujem cez interný doklad a teraz mám dilemu. Doteraz som to účtovala do stĺpca príjem za výrobky a služby . A pri študovaní príspevkov na porade ohľadom skonta mi napadlo, či by som ho nemohla zaúčtovať ako PNZD - iný nezdaniteľný príjem. Prosím, ako to robíte Vy?
milada1
16.01.13,23:23
Tiež by ma zaujímalo účtovanie v JÚ ten istý prípad ako popisuje Ivetasp, či je ten postup správny. Nie je potrebné vystaviť dobropis odberateľovi služby do AT? Do súhrnného výkazu sa uvedie suma npr. 1000 EUR alebo znížená suma o skonto, čiže 970 EUR? Opraví sa základ dane podľa §85 ods 7 , §22 ods.4 alebo neopraví §25 ods.6? Na dotaz, ktorý som zadala na DÚ mi zatiaľ neodpovedali a milá pani na daňovom úrade mi nevedela poradiť :o((( Ak máte niekto skúsenosti so skontom, poraďte.