5marcela55
11.01.13,13:23
Dobry den.chcem sa informovat ohladom najmu garaze.ked firma platca dph prenajima garaz platcovi dph prenajima s dph?a ked firma platca dph prenajma garaz fyzickej osobe je to oslobodene od dane?alebo prenajom garazi sa fakturuje vzdy s dph bez ohladu nato ci sa prenajima platcovi alebo fyz..osobe?dakujem
Indeed
11.01.13,12:38
Dobry den.chcem sa informovat ohladom najmu garaze.ked firma platca dph prenajima garaz platcovi dph prenajima s dph?a ked firma platca dph prenajma garaz fyzickej osobe je to oslobodene od dane?alebo prenajom garazi sa fakturuje vzdy s dph bez ohladu nato ci sa prenajima platcovi alebo fyz..osobe?dakujem


A ked sa možem opýtať,

o akú čiastku /mesačne/ za prenajom garáže ide ??
Ice dive
11.01.13,13:04
konečný spotrebiteľ platí DPH vždy... t.j. ak sa prenajíma fyzickej osobe, tá bude platiť nájom + DPH... ak si to prenajímajú dvaja platcovia DPH platia čiastku aj s DPH, avšak následne si môžu uplatniť odpočet...
5marcela55
11.01.13,16:32
a nie je to teda tak ze fyzickej osobe sa najom fakturuje bez dph?pretoze mi bolo povedane ze pri fyz.osobach je najom garaze oslobodeny od dane.chcem to vediet na isto pretoze kazdy hovori inak.
Tweety
11.01.13,16:41
a nie je to teda tak ze fyzickej osobe sa najom fakturuje bez dph?pretoze mi bolo povedane ze pri fyz.osobach je najom garaze oslobodeny od dane.chcem to vediet na isto pretoze kazdy hovori inak.
Nie, nie je to tak. Aj Fo platí daň.
Ice dive
12.01.13,11:50
a nie je to teda tak ze fyzickej osobe sa najom fakturuje bez dph?pretoze mi bolo povedane ze pri fyz.osobach je najom garaze oslobodeny od dane.chcem to vediet na isto pretoze kazdy hovori inak.

no ak by fyzická osoba neplatila DPH tak by DPH nemala zmysel... lebo spravidla tú DPHčku platí koncový užívateľ, ktorý si ju nemá kde a ako uplatniť... pozri si každý jeden blok z registračnej pokladne a polož si otázku kto platí DPH...
pavol54
12.01.13,12:11
no ak by fyzická osoba neplatila DPH tak by DPH nemala zmysel... lebo spravidla tú DPHčku platí koncový užívateľ, ktorý si ju nemá kde a ako uplatniť... pozri si každý jeden blok z registračnej pokladne a polož si otázku kto platí DPH... Paradoxne celú DPH platí vždy neplatca, platcovia platia len rozdiel
5marcela55
12.01.13,12:49
bolo mi povedane ze ak firma prenajme garaz fyzickej osobe tak by mala prenajat bez dph.mozte mi zdovodnit preco aj najom garaze fyzickej osobe sa ma prenajat s dph??aby som to mohla posunut dalej.
Ice dive
12.01.13,13:16
však hovorím:D:D:D vždy si to odskáče v reťazci ten posledný:(
Ice dive
12.01.13,13:19
kto a prečo ti povedal takú hlúposť...??? ak je niekto platcom DPH tak tú DPHčku musí dávať na každý jeden účet/faktúru, ktorá od neho odchádza...
ak niečo niekto prenajíma je to jeho príjem za poskytovanú službu a za túto musí odviesť DPH...

a nezakladaj duplicitné témy... http://www.porada.sk/t207318-najomne.html ale pokračuj vždy v tej kde si začala...
5marcela55
12.01.13,13:26
ok.a preco sa teda hovori v §38 ods 3,5 o oslobodenych najmoch?a o tom ze len pri platcovi dph sa mozme rozhodnut ci najom bude alebo nebude oslobodeny?pytam sa tieto vsetky veci aby to bolo spravne.
pavol54
12.01.13,13:37
bolo mi povedane ze ak firma prenajme garaz fyzickej osobe tak by mala prenajat bez dph.mozte mi zdovodnit preco aj najom garaze fyzickej osobe sa ma prenajat s dph??aby som to mohla posunut dalej.
preto isté prečo sa predáva rohlík s dph
5marcela55
14.01.13,09:46
V zakone sa hovori ze najomne by malo byt oslobodene ale ci aj co sa tyka garazi?
Tweety
14.01.13,10:09
ok.a preco sa teda hovori v §38 ods 3,5 o oslobodenych najmoch?a o tom ze len pri platcovi dph sa mozme rozhodnut ci najom bude alebo nebude oslobodeny?pytam sa tieto vsetky veci aby to bolo spravne.
§38 Zákona o dph.
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.
5marcela55
14.01.13,10:13
b) najom priestorov a miest na parkovanie- priestory su parkovacie domy a miesto na parkovanie je len miesto vonku-tam spada garaz?