Ejo
11.01.13,12:48
Ak je zamestnanec dlhodobo PN, tak ako zamestnávateľ mu platím prvých 10 dní a už potom nič? V ZP som nahlásila PN. Do SP netreba nič nahlasovať? Tam som potvrdenia o PN zaslala. Vo výkazoch do SP a ZP mu vykazujem nulu?
Ďakujem
Tweety
11.01.13,11:57
Ak je zamestnanec dlhodobo PN, tak ako zamestnávateľ mu platím prvých 10 dní a už potom nič? V ZP som nahlásila PN. Do SP netreba nič nahlasovať? Tam som potvrdenia o PN zaslala. Vo výkazoch do SP a ZP mu vykazujem nulu?
Ďakujem
ÁNo, max. 10 KD náhrada príjmu, potom doklad o DPN odstúpiš do SP, tá bude platiť nemocenské. Zmeny v poistení nahlásiš na príslušnom tlačive ZP. Jeho VZ bude na obidve poistenia nulový.
Ejo
11.01.13,12:06
ĎAkujem pekne za potvrdenie.
Ejo
11.01.13,12:15
Tweety, ja som zamestnanca do ZP nahlásila kódom 1O od začiatku dňa PN. Čo znamená KD?
Tweety
11.01.13,12:16
Tweety, ja som zamestnanca do ZP nahlásila kódom 1O od začiatku dňa PN. Čo znamená KD?
Kalendárne dni.
Ejo
11.01.13,12:21
Takže to mám nesprávne? Mala som ho týmto kódom zahlásiť až od toho dňa, keď mu bude vyplácať SP? Ja som ho nahlásila hneď tým dňom, ako sa stal PN. Kód 1O som čítala - náhrada príjmu, nemocenské..... preto som dala hneď od začiatku.
Tweety
11.01.13,12:23
Takže to mám nesprávne? Mala som ho týmto kódom zahlásiť až od toho dňa, keď mu bude vyplácať SP? Ja som ho nahlásila hneď tým dňom, ako sa stal PN. Kód 1O som čítala - náhrada príjmu, nemocenské..... preto som dala hneď od začiatku.
Áno to je dobre, hlásiš ho už prvým dňom DPN.
drobeceva
11.01.13,12:23
Takže to mám nesprávne? Mala som ho týmto kódom zahlásiť až od toho dňa, keď mu bude vyplácať SP? Ja som ho nahlásila hneď tým dňom, ako sa stal PN. Kód 1O som čítala - náhrada príjmu, nemocenské..... preto som dala hneď od začiatku.

je to správne, na ZP hlásiť PN-ku od prvého dňa :)
Ejo
11.01.13,12:29
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem!!!!!:):):)
DANO6
16.01.13,10:07
Ahojte,
chcem vás poprosiť o informácie pre moju známu - chúďa tehotná a keď sa to zamestnávateľ dozvedel, dohodu o vykonaní práce jej už nepredĺžil a nechce jej vyplatiť ani mzdu za december ...
Keby som si ju ja ako živnostník zamestnal a ona by po pár dňoch alebo po 1 odpracovanom mesiaci išla na PN-ku (zrejme dlhodobú), mala by nárok na nemocenské zo sociálnej poisťovne po 11 dňoch trvania PN?
Ďakujem vopred za vaše postrehy!
veronikasad
16.01.13,10:49
Ahojte,
chcem vás poprosiť o informácie pre moju známu - chúďa tehotná a keď sa to zamestnávateľ dozvedel, dohodu o vykonaní práce jej už nepredĺžil a nechce jej vyplatiť ani mzdu za december ...
Keby som si ju ja ako živnostník zamestnal a ona by po pár dňoch alebo po 1 odpracovanom mesiaci išla na PN-ku (zrejme dlhodobú), mala by nárok na nemocenské zo sociálnej poisťovne po 11 dňoch trvania PN?
Ďakujem vopred za vaše postrehy!
Ak ju zamestnáš na pracovnú zmluvu, nevyžaduje sa splnenie podmienky 270 dní poistenia. Vznikne jej nárok na nemocenské z minima, ak v roku 2012 nemala žiadne iné nem.poistenie. (z dohôd sa v roku 2012 nem.poistenie neplatilo). Počas PN-ky - odvody za ňu pltiť nebudeš.
Mala v posledných dvoch rokoch uzatvorený nejaký pracovný pomer ? Kedy má termín pôrodu ?
Helik3
18.01.13,07:43
podľa nového zákonníka práce nesmie ukončiť PP ani dohodu kôli tehotenstvu!!!!!
Tweety
18.01.13,07:44
podľa nového zákonníka práce nesmie ukončiť PP ani dohodu kôli tehotenstvu!!!!!
Tu ide o dohodu nie o PZ.
DANO6
18.01.13,08:16
Ďakujem veronikasad za tvoj čas a info!
Pracovnú zmluvu mala od 1. 7. 2011 do 20. 6. 2012 a potom len dohody.
Predpokladaný termín pôrodu je 4. 8. 2013.
veronikasad
18.01.13,08:19
Ďakujem veronikasad za tvoj čas a info!
Pracovnú zmluvu mala od 1. 7. 2011 do 20. 6. 2012 a potom len dohody.
Predpokladaný termín pôrodu je 4. 8. 2013.
Ku dňu pôrodu bude mať splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, preto jej vznikne aj nárok na materské. Ak pracovný pomer u teba bude trvať viac ako 90 dní, materské bude z vymer.základu u teba. Ak u teba nastúpi hneď na PN-ku, nemocenské jej bude počítané z príjmu v roku 2012.

Aká bude dohodnutá mzda v pracovnej zmluve ?
DANO6
18.01.13,08:28
Pre ňu bude určite lepšie, ak jej dám vysokú mzdu. Môžem sa poradiť - zmluvu mám dať na dobu určitú (teda viac ako 90 dní) a po akej dobe od nástupu by mala ísť na PN-ku?
veronikasad
18.01.13,08:31
Pre ňu bude určite lepšie, ak jej dám vysokú mzdu. Môžem sa poradiť - zmluvu mám dať na dobu určitú (teda viac ako 90 dní) a po akej dobe od nástupu by mala ísť na PN-ku?
Na Pn-ku môže isť hneď, ale bude jej vyplácané nemocenské z príjmu roku 2012 (od iného zamestnávatela). Ak pôjde na PN až po 90 dňoch, nemocenské aj materská bude z tvojho vymer.základu.
Ak máš aj viacerých zamestnancov, nechaj jej "bežať" pracovný pomer aj počas MD a RD (odvody platiť nebudeš, jej sa bude započítavať doba poistenia na dávku v nezamestnanosti). Dobu určitú môžeš dať do 3 rokov veku dieťaťa.
DANO6
18.01.13,08:35
Tak táto rada je na nezaplatenie!!! Vážim si to!
A pracovnú zmluvu mi odporúčaš na akú dobu, aby som to v pohode ukončil a ona mala nárok na nemocenské a materské?
veronikasad
18.01.13,08:38
Tak táto rada je na nezaplatenie!!! Vážim si to!
A pracovnú zmluvu mi odporúčaš na akú dobu, aby som to v pohode ukončil a ona mala nárok na nemocenské a materské?
Ako s prac.zmluvou máš v prísp. 17. Máš aj iných zamestnancov ? Lebo počas RD musíš do SP posielať mesačné výkazy.
DANO6
18.01.13,08:50
Nemám už žiadnych zamestnancov.
A môžem do pracovnej zmluvy napísať doba určitá - do 3 rokov veku dieťaťa?
A ešte sa spýtam, akú výšku mzdy mi v jej prípade odporúčate?
veronikasad
18.01.13,08:53
Nemám už žiadnych zamestnancov.
A môžem do pracovnej zmluvy napísať doba určitá - do 3 rokov veku dieťaťa?
A ešte sa spýtam, akú výšku mzdy mi v jej prípade odporúčate?
aký príjem mala u zamestnávatela na prac.zmluvu v roku 2012 ? Pôjde hneď na Pn-ku ?
jana1972
18.01.13,11:50
Odpoveď pre Dan06 - No, ak bola zamestnaná len na dohodu - tak má ozaj smolu. Z toho neplatila žiadne odvody. Myslím, že musí byť predtým 270 dní nemocensky poistená.
veronikasad
18.01.13,12:01
Odpoveď pre Dan06 - No, ak bola zamestnaná len na dohodu - tak má ozaj smolu. Z toho neplatila žiadne odvody. Myslím, že musí byť predtým 270 dní nemocensky poistená.
http://www.porada.sk/t207277-p2-zamestnanec-dlhodoba-pn.html#post2228196