Katka.T.
11.01.13,12:50
Môže SZČO prijať platbu za faktúry za služby , prípadne za výrobky , v hotovosti???
alebo uz len na účet... musí to byť podnikateľský účet, alebo to môže byť aj jeho osobný účet??

Ide o SZČO ktorý faktúruje jednému max. dvom odberateľom.

dakujem
Fany
14.01.13,11:17
Ja sa chcem spýtať konkrétne:
- prenájom motorového vozidla
- prenájom kancelárie
- účtovnícke práce

Ktoré z toho možno uhradiť v hotovosti, ktoré musia byť cez účet. Ešte za rok 2012
Ďakujem.
avalik
14.01.13,11:29
Katka.T.
14.01.13,12:35
už ma zaujíma rok 2013. Je možné prijímať platbu za fakturu - montážne služby v hotovosti???
Katka.T.
14.01.13,12:35
už ma zaujíma rok 2013. Je možné prijímať platbu za fakturu - montážne služby v hotovosti???
Fany
14.01.13,12:54
Faktúru môže iba do 5000 €. Potom musí ísť cez účet.
Zák. 394/2012 § 4 ods.1

Cez ERP faktúra do 5000 €, platba hotovosťou za tovar (bez faktúry, iba na bloček) do 1000 €, kartou cez terminál do 1600 € (§71 ods.5 ZoDPH)
avalik
14.01.13,12:59
už ma zaujíma rok 2013. Je možné prijímať platbu za fakturu - montážne služby v hotovosti???

v prilohe 1 zakona su vymenovanu sluzby pri ktorych je povinnost evidovat trzbu v ERP
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-289/znenie-20130101

plus pozri temu zákon o obmedzení platieb v hotovosti (http://www.porada.sk/t206567-zakon-o-obmedzeni-platieb-v-hotovosti.html?highlight=hotovost)
anika
14.01.13,13:18
Vzdelávanie tam síce vo vyhláške uvedené nie je, ale na úhrady za jazykové skúšky dávame poukážky na platbu na účet, jeden poslucháč to omylom uhradil poukážkou na adresu, to znamená, že platbu sme dostali cez poštu, dúfam že je to v poriadku.
avalik
14.01.13,13:23
Vzdelávanie tam síce vo vyhláške uvedené nie je, ale na úhrady za jazykové skúšky dávame poukážky na platbu na účet, jeden poslucháč to omylom uhradil poukážkou na adresu, to znamená, že platbu sme dostali cez poštu, dúfam že je to v poriadku.

ano .... platba postovou poukazkou na adresu nie je platba v hotovosti ... aj ked hotovost vam posta fyzicky odovzda... posta je sprostredkovatel
anika
14.01.13,17:12
Ďakujem.
Henrieta123
14.02.13,10:34
Dobry den, dala som kamaratovi, ktory ma vinarstvo s.r.o. vytlacit v tlaciarni etikety na vino v cene 396 eur, tlaciaren mu vystavila fakturu, zaplatil ju v hotovosti, dostal k tomu prijmovy pokladnicny doklad.. ale jeho uctovnicka toho vinarstva nechce tuto fa prijat, ze ona chce k tomu bud doklad z ERP co je v tomto pripade blbost, alebo doklad ze to bolo uhradene prevodom alebo vlozene na ucet????? taketo podmienovane som nezazila este...tlaciaren poskytuje tlac. sluzby, ktore nezapadaju do prilohy c. 1. o ERP takze postupovali takto, podla mna spravne... co vedie tu uctovnicku k tomu, ze nechce takuto fa akceptovat??? dakujem velmi pekne za odpoved
kn-alka
14.02.13,10:48
Ukážte účtovníčke prílohu k zákonu, že na tlačiarenske služby sa ERP nevzťahuje. Pricapila som ju ako prílohu.

Mimochodom, aj ja mám klienta, ktorý sa zaoberá nákladnou cestnou dopravou do 3,5 tony, tiež nemá povinnosť viesť EPR, vystavuje faktúry a príjmový pokl.doklad a tiež vždy sa ku mne vracal s poznámkou, že účtovníčka u jeho odberateľa (výroba cementu) mu stále tvrdí, že potrebuje ERP. Tiež som po ňom poslala túto prílohu, nech si ju naštuduje, odvtedy má pokoj. :)
avalik
14.02.13,10:52
Dobry den, dala som kamaratovi, ktory ma vinarstvo s.r.o. vytlacit v tlaciarni etikety na vino v cene 396 eur, tlaciaren mu vystavila fakturu, zaplatil ju v hotovosti, dostal k tomu prijmovy pokladnicny doklad.. ale jeho uctovnicka toho vinarstva nechce tuto fa prijat, ze ona chce k tomu bud doklad z ERP co je v tomto pripade blbost, alebo doklad ze to bolo uhradene prevodom alebo vlozene na ucet????? taketo podmienovane som nezazila este...tlaciaren poskytuje tlac. sluzby, ktore nezapadaju do prilohy c. 1. o ERP takze postupovali takto, podla mna spravne... co vedie tu uctovnicku k tomu, ze nechce takuto fa akceptovat??? dakujem velmi pekne za odpoved

ked ste tlaciarni nedodali materilal na spracovanie etikiet, tak etikety su povazovane ako tovar

vysvetlenie na prikladoch:

1.1. Dodanie tovaru

Najbežnejšou situáciou je, keď zákazník poskytne originál (rukopis, CD, diskety, a pod.) a požiada tlačiara (vydavateľa) na vykonanie tlače (vydania). V takomto prípade tlačiar (vydavateľ) vykoná dodanie tovaru ( kníh, brožúr, novín a pod. ) v zmysle § 8 ods. 1 písm. a) zákona o DPH. V tomto prípade tlačiar ( vydavateľ) zabezpečuje vo vlastnej réžii všetok potrebný materiál.

Príklad:
Spoločnosť X, platiteľ dane, si objedná u Tlačiarní BB vydanie brožúry, pričom obsah brožúry dodá v elektronickej forme. Tlačiarne BB pri dodaní brožúry pre spoločnosť X vykonajú dodanie tovaru.

1.2. Dodanie služby

Ak zákazník poskytne tlačiarovi (vydavateľovi) originál a tiež aj napr. papier a/alebo iné súčasti použité pri tlačení a vydaní knihy, brožúry, a pod., potom tlačiar (vydavateľ) poskytne službu v zmysle § 9 ods.1 zákona o DPH. V tomto prípade zákazník zabezpečuje vo vlastnej réžii všetok potrebný materiál.

Príklad:
Spoločnosť X, platiteľ dane si objedná u Tlačiarní BB vytlačenie propagačných letákov, pričom originál letáku dodá na CD nosiči a súčasne s originálom dodá aj svoj vlastný papier. V tomto prípade Tlačiarne BB pri dodaní propagačných letákov pre spoločnosť X poskytli službu.

zdroj: Metodický pokyn DR SR k posúdeniu tlačiarenských výkonov a určeniu miesta dodania tlačiarenských výkonov v zmysle zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (.rtf) (http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Ftlacvyr.rtf&ei=5s0cUZXbNoOC4gSN0IHQAw&usg=AFQjCNH2cS3sOkQ0ughpEicjp1v3xqCOfg&bvm=bv.42452523,d.bGE)
kn-alka
14.02.13,11:52
Dobry den, dala som kamaratovi, ktory ma vinarstvo s.r.o. vytlacit v tlaciarni etikety na vino v cene 396 eur, tlaciaren mu vystavila fakturu, zaplatil ju v hotovosti, dostal k tomu prijmovy pokladnicny doklad.. ale jeho uctovnicka toho vinarstva nechce tuto fa prijat, ze ona chce k tomu bud doklad z ERP co je v tomto pripade blbost, alebo doklad ze to bolo uhradene prevodom alebo vlozene na ucet????? taketo podmienovane som nezazila este...tlaciaren poskytuje tlac. sluzby, ktore nezapadaju do prilohy c. 1. o ERP takze postupovali takto, podla mna spravne... co vedie tu uctovnicku k tomu, ze nechce takuto fa akceptovat??? dakujem velmi pekne za odpoved

záleží, čo máte písané na faktúre.
Ak je na faktúre: tlačiarenske služby, môže byť len príjmový. Ak sú uvedené: etikety xy kusov, tak musí byť doklad z ERP
Henrieta123
14.02.13,12:02
dakujem za obe odpovede... ale tlaciaren nema RP, vyslovene som sa ich na to pytala, ze oni davaju len PPD pri platbe fa v hotovosti, cize co to znamena? ze porusili zakon? takze uctovnicka preto nechca zauctovat takuto fakturu? ano, na fakture je "etikety xy ks...."... dakujem
kn-alka
14.02.13,12:27
Tak v tomto prípade naozaj porušujú zákon o ERP. Pri fakturácii tovaru (a to etikety xy ks JE) MUSÍ byť pri platbe hotovosti použitá ERP. Nestačí príjmový pokladničný doklad.
Faktúra za tovar sa môže uhradiť:
1. prevodom z účtu na účet
2. šekom v hotovosti cez poštu na ich účet
3. šekom v hotovosti cez poštu v hotovosti pre ich spoločnosť
4. kuriérom
Henrieta123
14.02.13,12:51
pochybujem ze by toto riskovali, ze by nemali ERP na takyto druh cinnosti, ze by toto nemali aosetrene..na fakture su sice "etikety x kusov...." ale tlaciaren ich vyrobila, vytlacila.. vykonala tlac, urobila sluzbu...nie je to diskutabilne?... ak to inak nepojde, dam zmenit text faktruy na "fakturujeme vam tlaciarenske sluzby...." a vtedy ten PPD za platbu faktruy v hotovosti bude v poriadku? :-) dakujem pekne
kn-alka
14.02.13,13:34
odpoveď máš v príspevku 13
vjejka
14.02.13,19:07
Prosím môžete mi pomôcť? fo vykonáva sprostredkovanie, všetky úhrady za fd má na účte, ale vystavila k jednej faktúre dobropis a tie peniaze jej vrátili do pokladne. Ked je dobropis a tá s.r.o. príjma peniaze do pokladne, aj tieto musí evidovať v erp?? dakujem
kn-alka
15.02.13,07:49
Ako prijala do pokladne? Prišiel dealer a dal jej hotovosť do ruky, alebo to prišlo šekom cez poštu?
vjejka
15.02.13,17:22
ano, dal im peniaze do ruky....
Katka.T.
31.05.13,11:56
zivnotnicka - vykonava KOZMETICKE SLUZBY na ktore sa vztahuje povinnost ERP, ktoru aj aktivne pouziva.
Popri tejto praci zacala aj upratovat kancelarie za co chce vystavit mesacne fakturu a prijat peniaze cez PPD. Ak uz teda ma ERP kvoli kozmetike, musi aj na upratovacie prace prijat peniaze cez ERP alebo moze na tieto sluzby vystavit FA + PPD??? Dakujem vopred :D
kn-alka
03.06.13,07:37
sprostredkovanie nie je uvedené v prílohe zákona o ERP, takže nemusí byť za príjem hotovosti použitá ERP. Stačí príjmový pokladničný doklad