Carl
28.02.06,15:05
Daňová kontrola v decembri 2005 zistila, že sa podnikateľ mal registrovať ako platca DPH k 1.10.2003. Samozrejme, že vedenie účtovníctva bolo pre neho tou najposlednejšou vecou, takže mu DÚ vyrubil mastný doplatok dane (cca 4 mil. SK). Teraz chce urobiť jednoduché účtovníctvo za roky 2003-2005 aby mohol v ďalšom konaní uplatniť aj výdavky. Ak sa pre takú samovraždu rozhodnem, potrebujem poradiť:
- ako mu účtovať príjmy a výdavky od 1.10.2003, kedy mal byť už platcom DPH, ale nesplnil si registračnú povinnosť? (ide o to či mu DPH rátať ako platiteľovi alebo nie).
Totiž podľa § 2 zákona o DPH by mal byť zdaniteľnou osobou, ale podľa § 4 odsek 5 sa stáva platiteľom až dňom, uvedeným v osvedčení o registrácii. Daňový úrad v SNV tíško spal a za tie roky ho ani raz nevyzval k registrácii, aj keď výška príjmov niekoľkonásobne prevyšovala výšku registračnej povinnosti.
Poznámka: o sankciách, resp. trestnom práve reč nie je, tie sú jasné.
JankaO
28.02.06,14:45
Daňová kontrola v decembri 2005 zistila, že sa podnikateľ mal registrovať ako platca DPH k 1.10.2003. Samozrejme, že vedenie účtovníctva bolo pre neho tou najposlednejšou vecou, takže mu DÚ vyrubil mastný doplatok dane (cca 4 mil. SK). Teraz chce urobiť jednoduché účtovníctvo za roky 2003-2005 aby mohol v ďalšom konaní uplatniť aj výdavky. Ak sa pre takú samovraždu rozhodnem, potrebujem poradiť:
- ako mu účtovať príjmy a výdavky od 1.10.2003, kedy mal byť už platcom DPH, ale nesplnil si registračnú povinnosť? (ide o to či mu DPH rátať ako platiteľovi alebo nie).
Totiž podľa § 2 zákona o DPH by mal byť zdaniteľnou osobou, ale podľa § 4 odsek 5 sa stáva platiteľom až dňom, uvedeným v osvedčení o registrácii. Daňový úrad v SNV tíško spal a za tie roky ho ani raz nevyzval k registrácii, aj keď výška príjmov niekoľkonásobne prevyšovala výšku registračnej povinnosti.
Poznámka: o sankciách, resp. trestnom práve reč nie je, tie sú jasné.


K akému dátumu je subjekt zaregistrovaný ako plátca DPH? Spomínané 4 mil. sú nedoplatok na DPH?
m.hladka
28.02.06,15:02
Ak mu DU dal pokutu za rok 2003 v decembri 2005, že nebol zaregistrovaný, potom sa už nemože robiť dodatočné DP, lebo by si poškodil. Nech sa čonajskôr zaregistruje a ďalej riadne vedie učtovníctvo.
Carl
28.02.06,15:07
Zaregistroval sa až k 19.12.2005 na základe podnetu daňovej kontroly a z rozhodnutia DÚ vôbec nie je jasné, akú daň mu dodanili. Stále sa tam opakuje iba "daň".
Podľa mňa (z výšky príjmov a dodanenej sumy) to bude aj daň z príjmov ale musí tam byť aj niečo naviac (veľa naviac) - zrejme DPH z jeho vydaných faktúr lebo pokuta je vecou iného rozhodnutia (ktoré neodvratne príde).
ALBO
28.02.06,15:30
Zaregistroval sa až k 19.12.2005 na základe podnetu daňovej kontroly a z rozhodnutia DÚ vôbec nie je jasné, akú daň mu dodanili. Stále sa tam opakuje iba "daň".
Podľa mňa (z výšky príjmov a dodanenej sumy) to bude aj daň z príjmov ale musí tam byť aj niečo naviac (veľa naviac) - zrejme DPH z jeho vydaných faktúr lebo pokuta je vecou iného rozhodnutia (ktoré neodvratne príde).

Podľa mňa, ak ste sa stali platiteľ od 19.12.2005 tak odvtedy sa začnete správať ako platiteľ a vystavovať doklady s DPH a uplatňovať daň na vstupe. Dňom uvedeným na registrácii sa až stávate platiteľom.
Ani si neviem predstaviť čo by ste chceli robiť. spätne vystavovať nové doklady a opravovať na nich daň a posielať odberateľom tri roky dozadu?
DÚ vám určite narátal pokutu za neodvedenú DPH z výnosov, ktoré ste nezdanili ako platiteľ.
Pokutu by som brala ako nedaňový výdavok a od decembra by som sa začala správať ako platiteľ.
Jana Acsová
28.02.06,15:55
- ako mu účtovať príjmy a výdavky od 1.10.2003, kedy mal byť už platcom DPH, ale nesplnil si registračnú povinnosť? (ide o to či mu DPH rátať ako platiteľovi alebo nie). Príjmy a výdavky účtovať štandardným spôsobom ako u neplatiteľa. Uhradená DPH je v tomto prípade daňovo uznaným výdavkom.
Jana Acsová
28.02.06,15:59
V prípade, že vám dorubili "ušlú" daň, v odvolacom konaní (ak je aktuálne) by som doporučovala zvážiť aj stránku výdavkov a orientačne si prepočítať vlastnú daňovú povinnosť, ktorá by vznikla, keby bola v tom čase podaná žiadosť o registráciu a subjekt by bol registrovaný. Ak by vám vyšla výrazne nižšia suma, ako si vypočítal DÚ, argumentovala by som výpočtami po zohľadnení prijatých dodávok tovarov a služieb a poukázala na neúmerne vysoký dorubok dane.