Realtime
11.01.13,20:44
Od 1.1.2013 sa neprimerane skomplikovali zmluvy na dohodu. V projekte zákazky mám mzdové náklady na mzdy brigádnikov, ktoré ma nepustia. Keďže výška odvodov, ktoré platí zamestnávateľ, už nie je percentuálne stabilná, ale mení od kategórie príslušného druh zamestnanca, veku a od jeho operatívneho rozhodnutia, tak už nie je možné inzerovať pracovné miesta na hrubú mzdu a ani uzatvárať zmluvy na hrubú mzdu.
Preto som sa rozhodol inzerovať brigády a uzatvárať zmluvy na nákladovú mzdu X.XX € / hod. Týmto spôsobom budem mať ošetrené aj prípadné ďalšie zmeny v odvodoch, ktoré sa môžu vyskytnúť počas zmluvného vzťahu.
Samozrejme, že zamestnanec dostane výplatnú pásku ako doteraz, kde je uvedená čistá mzda, hrubá mzda a nákladová mzda. Akurát pracovná zmluva bude zavesená nie na hrubú, ale na nákladovou mzdu.
Ako to riešite vy?
veronikasad
11.01.13,19:46
Nákladová mzda = cena práce ? Tá uchádzača o zamestnanie moc nezaujíma, ak o takýchto inzerátoch píšeš a čistá mzda je skreslená NČZD, na ktorú nie každý dohodár má nárok.
Realtime
13.01.13,17:40
Je dosť možné, že cena prace doteraz brigádnikov nezaujímala, lebo v prípade dohôd bola takmer totožná s hrubou mzdou a v prípade študentov aj s čistou mzdou.
Lenže od Nového roku ich zaujímať bude a poriadne. Lebo dvaja rôzni ľudia za totožnú prácu dostanú rozdielnu nielen čistú, ale rozdielnu aj hrubú mzdu.