ichromekova
12.01.13,06:59
Do predajne prišli nakupovať občania z Ruska a od predavačky požadovali vrátiť DPH, nakoľko sú z tretej krajiny. Nepochopila som tomu. Poprosím, ak máte niekto s týmto skúsenosť, poraďte. Ďakujem.
pavol54
12.01.13,07:46
Vy ste duty free?
ichromekova
12.01.13,07:59
práve že nie sme, sme informačné centrum mesta a sme platitelia DPH. Nevieme, na základe čoho oni požadovali od našich predajcov vrátenie DPH, ani neviem, ako sa to uskutočňuje.
Dáša_
12.01.13,08:40
práve že nie sme, sme informačné centrum mesta a sme platitelia DPH. Nevieme, na základe čoho oni požadovali od našich predajcov vrátenie DPH, ani neviem, ako sa to uskutočňuje.

Zo zákona o DPH



§ 57

(1) Zahraničná osoba z tretieho štátu uplatňuje nárok na vrátenie dane podaním žiadosti o vrátenie dane Daňovému úradu Bratislava; vzor tlačiva žiadosti o vrátenie dane je uvedený v prílohe č. 2. Žiadosť o vrátenie dane sa podáva za obdobie kalendárneho roka, a to najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, za ktoré sa uplatňuje nárok na vrátenie dane. Žiadosť o vrátenie dane môže zahraničná osoba z tretieho štátu podať, ak suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, je najmenej 50 eur.

(2) Zahraničná osoba z tretieho štátu k žiadosti o vrátenie dane musí doložiť
a) originál faktúry vyhotovenej platiteľom v tuzemsku, v ktorej je uvedená suma dane v eurách, a v prípade dovozu tovaru príslušný dovozný doklad a doklad preukazujúci platbu dane,
b) potvrdenie daňového úradu štátu, v ktorom má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo v ktorom sa obvykle zdržiava, osvedčujúce, že zahraničná osoba z tretieho štátu je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby, pričom potvrdenie nesmie byť staršie ako jeden rok; vzor tlačiva potvrdenia je uvedený v prílohe č. 3.

(3) Zahraničná osoba z tretieho štátu musí v žiadosti o vrátenie dane vyhlásiť, že
a) spĺňa podmienky podľa § 56 ods. 2,
b) údaje uvedené v žiadosti o vrátenie dane sú pravdivé,
c) sa zaväzuje vrátiť späť akúkoľvek neoprávnene vrátenú daň.
ichromekova
12.01.13,09:15
Ďakujem pekne, čiže ide tu len o požiadanie DÚ (FS) Bratislava o vrátenie dane. My ako predajca im vystavíme doklad z RP ako každý iný s DPH a oni si musia požiadať. Veľmi ste mi pomohli, pretože už som bola bezradná, nevedela som, či mi náhodou niečo neuniklo. Ešte raz veľká vďaka.
pavol54
12.01.13,10:04
Ďakujem pekne, čiže ide tu len o požiadanie DÚ (FS) Bratislava o vrátenie dane. My ako predajca im vystavíme doklad z RP ako každý iný s DPH a oni si musia požiadať. Veľmi ste mi pomohli, pretože už som bola bezradná, nevedela som, či mi náhodou niečo neuniklo. Ešte raz veľká vďaka.
Presne tak keby to vrátenie bolo na predavačoch hneď by sme tu mali spústu Indov.