macacko
12.01.13,08:57
Dobrý deň

od roku 2007 som každý rok som kupovala akcie. Tento rok by som chcela predať akcie z roku 2007 a 2008. Výnos z týchto akcii bude predstavovať sumu niečo vyše 3000,- Eur. Chcela by som poprosiť, aby mi niekto polopatisticky vysvetlil ako to zdaním, kedy, nezdaniteľnú časť. Prípadne uvítam aj tipy, ako tuto dan "optimalizovať". Napr že tento rok by som predala iba akcie z roku 2007 a buduci rok akcie z 2008. Budúci rok budem na MD, čiže celkový príjem bude o dosť nižší - a to by mohlo mať priaznivý vplyv na výšku dane z takéhoto príjmu....
-Dana-
13.01.13,21:45
Nezdaniteľná čiastka tu už neplatí. Pre akcie ktoré máš zakúpené do 31.12 2010 môžeš využiť oslobodenie vo výške 925,95 €. Od roku 2011 platí už len oslobodenie 500 €.
Optimalizovať sa dá len tak, že si predaje rozdelíš na viac rokov a v každom roku využiješ príslušné oslobodenie /podľa toho kedy boli akcie nadobudnuté/, otázne je však či si tento výnos aj do budúcna udržíš.
Pokial by si nemala iný príjem / v budúcom roku MD/ okrem oslobodenia môžeš ešte využiť 50 % NČ, aby nevznikla povinnosť podávať daň. priznanie. Ak by si priznanie musela podať,zaplatíš z týchto príjmov už nielen daň, ale aj 14%-ný zdravotný odvod. /zo sumy ktorá je nad oslobodenou čiastkou/