Vladimír Ozimý
28.02.06,15:45
no ahojte kamarati,

upustil som od leasingu cez kolonku majetku to nema vyznam to mi hadze hovadiny o.k chcem si ho nahodit sam

do majetku som si dal tlaciaren ktorej obstaravacia cena bola 125000 a poplatok za spracovanie alebo nieco take 1500. Ceny su bez dph...Ide tych 1500 do obstarania a do odpisov alebo jednorazov odpisem...

dalej do ostatnych zavazkov som si chcel nahodit jednotlive splatky. Myslite si ze je spravne ak tam rozuctujem splatku na odpis, urok, poistne a dph to jest napr

551 1000 sk
562 150 sk
518 80 Sk
343 190 Sk

vsetko voci 474

uhrada splatky 474/221 ale co s akontáciou...tam ide do nakladov len dph ostatna suma je v odpisoch alebo sa mylim?
Johanka
28.02.06,15:05
Z toho, čo píšeš ide o neplatiteľa DPH.
Spracovateľský poplatok ide do obstarávacej ceny.
DPH, pri ktorej nie je nárok na odpočet, je daňovým výdavkom. Čiže všetka DPH - z akontácie ,aj zo splátok.
Vladimír Ozimý
02.03.06,07:29
nie ide o platitela ide o tlaciaren na leasing pricom leasing trva 36 mesiacov ale splatky su na 24 mesiacov...Suma je 125 000 Sk OC, pričom akontacia je 37500 Sk....no a potom jednotlive splatky...no a skratka ja neviem ako si to nahodit tam....odpisy si urcim na 36 mesiacov, dph davam na odpocet pri jednotlivych splatkach podla splatkoveho kalendara no a urok a poistku davam do nakladov pri splatke...Co s akontaciou...o.k. 1500 Sk za spracovanie dam k tym 125000 sk a budem to odpisovat...len ma hneva ze to je zle nastavene v programe ten leasing a rata to hluposti
Dada
02.03.06,07:41
nie ide o platitela ide o tlaciaren na leasing pricom leasing trva 36 mesiacov ale splatky su na 24 mesiacov...Suma je 125 000 Sk OC, pričom akontacia je 37500 Sk....no a potom jednotlive splatky...no a skratka ja neviem ako si to nahodit tam....odpisy si urcim na 36 mesiacov, dph davam na odpocet pri jednotlivych splatkach podla splatkoveho kalendara no a urok a poistku davam do nakladov pri splatke...Co s akontaciou...o.k. 1500 Sk za spracovanie dam k tym 125000 sk a budem to odpisovat...len ma hneva ze to je zle nastavene v programe ten leasing a rata to hluposti

Odporúčam si jednotlivé splátky leasingu nahodiť do Ostatných záväzkov.
Vladimír Ozimý
02.03.06,08:59
no to som si aj myslel len ma hneva na co tam potom davaju taku moznost ked to nefunguje ze?
Dada
02.03.06,09:04
no to som si aj myslel len ma hneva na co tam potom davaju taku moznost ked to nefunguje ze?

Prikladám tabuľku, skús pozrieť.

PS: OC = istina +poplatok + kúpna cena
Kája.
02.03.06,21:53
Ja som to vyriešila takto:

Do ost.záväzkov som zaúčtovala istinu cenu a poplatok bez DPH 042/474
Druhý zápis do ost. záväzkov
DPH z istiny 343/474
úrok 562/474
DPH z úroku 343/474
Takýto zápis mám každý mesiac podľa splátkového kalendára. Pri úhrade čiastočne uhrádzam záväzok z istinou a celý druhý zápis. V interných dokladoch, každý mesiac zaúčtujem odpis.
Dada
03.03.06,04:39
Ja som to vyriešila takto:

Do ost.záväzkov som zaúčtovala istinu cenu a poplatok bez DPH 042/474
Druhý zápis do ost. záväzkov
DPH z istiny 343/474
úrok 562/474
DPH z úroku 343/474
Takýto zápis mám každý mesiac podľa splátkového kalendára. Pri úhrade čiastočne uhrádzam záväzok z istinou a celý druhý zápis. V interných dokladoch, každý mesiac zaúčtujem odpis.

Lenže aby ti sedel záväzok musíš tam naúčtovať istinu, aj keď na rovnaké strany 474/474. ;)
johny18
03.03.06,05:17
O uctovanie leasingu v Pohode som poziadal Stormware, aby mi nieco poslali, tak mi poslali takyto postup:

1. Účtovná jednotka vytvorí ostatný záväzok pre prvú zvýšenú splátku – akontáciu Sk. Použije členenie DPH „PD-tuzemské plnenia“.
Zaúčtovanie bude nasledovné:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Zaokrúhlenie..........................548000/325100

2. Účtovná jednotka zaúčtuje faktúru prijatú od leas. spoločnosti za spracovateľský poplatok pri uzavretí leasingovej zmluvy:

Poplatok................................042000/321000
DPH..................................... 343100/321000

Členenie DPH – PD – tuzemské plnenia.

3. Do agendy Interné doklady zaúčtuje účtovná jednota obstaranie majetku a následne jeho zaradenie do užívania:

Obstaranie leas. majetku.....0...042000/474000
Zaradenie majetku do užívania.. 022000/042000

4. Účtovná jednotka zaeviduje splátky do ostatných záväzkov. Splátky je v POHODE možné zaevidovať na celý rok dopredu s tým, že sa využije funkcia pre kopírovanie (stačí sa nastaviť na už vytvorený záväzok a použiť klávesovú skratku Ctrl+K). Po skopírovaní stačí upraviť výšku istiny a úroku presne podľa splátkového kalendára, dátumy a záznam uložiť. Dobrým riešením je pre účely leasingových splátok vytvoriť samostatný číselný rad.

Zaúčtovanie splátky:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Leas. splátka – úrok.............. .562000/325100
DPH-Leas. splátka-úrok......... .343100/325100
Zaokrúhlenie.........................548000/325100

Členenie DPH: PD – tuzemské plnenia.

5. Úhrada splátky v agende Banka ..............325100/221000

6. Úhrada akontácie v agende Banka ..........325100/221000

7. V agende Majetok/Majetok účtovná jednotka zaeviduje obstarané motorové vozidlo tak, že ho zaradí do 1. odpisovej skupiny, spôsob odpisovania – rovnomerný a pomocou záložky Daňové odpisy/Korekcia (+/-) upraví výšku odpisov. Výška uplatnených odpisov je upravená v zmysle Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. § 26 ods. 8, ktorý hovorí, že výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Dada
03.03.06,05:20
O uctovanie leasingu v Pohode som poziadal Stormware, aby mi nieco poslali, tak mi poslali takyto postup:

1. Účtovná jednotka vytvorí ostatný záväzok pre prvú zvýšenú splátku – akontáciu Sk. Použije členenie DPH „PD-tuzemské plnenia“.
Zaúčtovanie bude nasledovné:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Zaokrúhlenie..........................548000/325100

2. Účtovná jednotka zaúčtuje faktúru prijatú od leas. spoločnosti za spracovateľský poplatok pri uzavretí leasingovej zmluvy:

Poplatok................................042000/321000
DPH..................................... 343100/321000

Členenie DPH – PD – tuzemské plnenia.

3. Do agendy Interné doklady zaúčtuje účtovná jednota obstaranie majetku a následne jeho zaradenie do užívania:

Obstaranie leas. majetku.....0...042000/474000
Zaradenie majetku do užívania.. 022000/042000

4. Účtovná jednotka zaeviduje splátky do ostatných záväzkov. Splátky je v POHODE možné zaevidovať na celý rok dopredu s tým, že sa využije funkcia pre kopírovanie (stačí sa nastaviť na už vytvorený záväzok a použiť klávesovú skratku Ctrl+K). Po skopírovaní stačí upraviť výšku istiny a úroku presne podľa splátkového kalendára, dátumy a záznam uložiť. Dobrým riešením je pre účely leasingových splátok vytvoriť samostatný číselný rad.

Zaúčtovanie splátky:

Leasingová splátka – istina.......474000/325100
DPH–Leasing. splátka-istina......343100/325100
Leas. splátka – úrok.............. .562000/325100
DPH-Leas. splátka-úrok......... .343100/325100
Zaokrúhlenie.........................548000/325100

Členenie DPH: PD – tuzemské plnenia.

5. Úhrada splátky v agende Banka ..............325100/221000

6. Úhrada akontácie v agende Banka ..........325100/221000

7. V agende Majetok/Majetok účtovná jednotka zaeviduje obstarané motorové vozidlo tak, že ho zaradí do 1. odpisovej skupiny, spôsob odpisovania – rovnomerný a pomocou záložky Daňové odpisy/Korekcia (+/-) upraví výšku odpisov. Výška uplatnených odpisov je upravená v zmysle Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. § 26 ods. 8, ktorý hovorí, že výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.





Neriešila by som to cez 325, dá sa to aj bez toho a funguje to super. A to mám lízingy aj v EURách, kde je potrebné sledovať kurzové rozdiely medzi splátkou a úhradou a ešte kurzový rozdiel na celkovom záväzku voči lízingovke.
Dada
03.03.06,05:24
Poprikladám Vám exportované doklady z Pohody, ako to mám urobené. Vydržte.
Dada
03.03.06,05:40
Takže dúfam, že z toho výjdete.
1.)Prijatá faktúra na 1. zvýšenú splátku je naúčtovaná:
čiastka bez DPH 474/474
DPH 343/474
2.)Interný doklad na zaradenie do užívania - prikladám vzor
3.)Splátka - prikladám vzor
Kája.
03.03.06,10:10
Prečo máš prvú zvýšenú splátku účtovanú ako 474/474.
Dada
03.03.06,10:32
Prečo máš prvú zvýšenú splátku účtovanú ako 474/474.

Lebo zaradenie do užívania mám až na 042 v plnej výške, aby to nebolo kúskované.
alena31
16.03.06,07:09
Prosím poradiť viem že o leasingu je toho tu už veľa mám to prečítané aj tabuľky od Maríny. Ale predsa len keď mám ešte aj zálohovú faktúru ako to mám zaúčtovať. Mám pocit že som sa do toho zamotala. Mám úhradu zál.fa účtovanú 314/211 a pak 474/314 ale neviem či je to dobre. Poraďte mi prosím. Ďakujem
Dada
16.03.06,07:22
Prosím poradiť viem že o leasingu je toho tu už veľa mám to prečítané aj tabuľky od Maríny. Ale predsa len keď mám ešte aj zálohovú faktúru ako to mám zaúčtovať. Mám pocit že som sa do toho zamotala. Mám úhradu zál.fa účtovanú 314/211 a pak 474/314 ale neviem či je to dobre. Poraďte mi prosím. Ďakujem

Dá sa to aj takto, ako si napísala. Ja som rovno účtovala na 474/221.
alena31
16.03.06,07:26
Ďakujem za odpoveď.
mirka17
24.04.06,11:13
neviete mi poradit ako potupovat pri učtovani lizingu na auto, ale v JU v Pohode....ale mam to trosku zlozitejšie...pretoze auto kupovalo Zdruzenie 2 FO a v priebehu splacania sa "rozviedli" ukoncili spolocnú činnost a auto prebral jeden zo zdruzenia....mam fakturu za prevod, fakturu za obstarávaciu cenu....a potom vymeru splatok, ako mam zaučtovat splatky, ktore platilo zdruzenie a ako odpisovat....

Dakujem Vam vopred za pomoc
Dada
24.04.06,11:15
neviete mi poradit ako potupovat pri učtovani lizingu na auto, ale v JU v Pohode....ale mam to trosku zlozitejšie...pretoze auto kupovalo Zdruzenie 2 FO a v priebehu splacania sa "rozviedli" ukoncili spolocnú činnost a auto prebral jeden zo zdruzenia....mam fakturu za prevod, fakturu za obstarávaciu cenu....a potom vymeru splatok, ako mam zaučtovat splatky, ktore platilo zdruzenie a ako odpisovat....

Dakujem Vam vopred za pomoc

Viem ti poradiť, ako to naúčtovať, len ten "rozvod" a účtovanie leasingu po ňom ti už neporadím.
mirka17
24.04.06,11:44
dakujem dada....
zatial to mam nahodene takto...
faktura /po rozvode/ obstaravacia cena....uctovanie Nakup HM
prevod lizingu... zatial som to dala ako službu ale ?
a teraz splatky /zapisala som ich jednotlivo do ostatných závazkov/... tiez som dala ako službu, ale podla toho ako som citala diskusiu ohladom PU, tak by tam malo ist asi Nakup HM a nerozpisala som to..az na istinu a urok....ale dala som tam iba rozpis základ a dph......takze to bude asi tiez blbo.....
...a ohladom toho "rozvodu" neviem akou sumou mam zaradit auto do majetku....lebo lizingovka mi dala vlastne celu sumu lizingu a vyznacila iba ktore splatky uz je treba platit
elena74
07.06.06,08:23
ahojte na porade, je to tu super spracovane ,tato tema mi pomohla pri uctovani leasingu, ale chcem sa k tomu spytat len tolko my sme odstupili od leasingu a zobrali iny a neviem sa dopatrat, vratili nam 202 000 v hotovosti a netusim ako zauctovat

?? / 211

nasledne sa vyplatil leasing 122 870sk
474/ 211 - je to takto spravne ?

a a zvysena splatka na dalsi leasing

314/ 211

este vas poziadam o jednu radu ako sa spravne rusi predcasne leasing..

dakujem
honeyflower
05.01.07,07:56
Milí poraďaci,

mam lízing na nakladný automobil. štvrtá splátka je splatná 4.12.2006 a piata splátka je splatná 4.1.2007. je potrebné piatu splátku časovo rozlišovať? (na obdobie 5.12.-31.12.2006 a 1.1.-4.1.2007)
Ďakujéééééééém
apo
11.01.07,11:44
Milí poraďaci,

mam lízing na nakladný automobil. štvrtá splátka je splatná 4.12.2006 a piata splátka je splatná 4.1.2007. je potrebné piatu splátku časovo rozlišovať? (na obdobie 5.12.-31.12.2006 a 1.1.-4.1.2007)
Ďakujéééééééém

Pri lízingoch na prelome rokov časovo rozlišujeme takto:
1. Musíme mať na zreteli, že úroky platíme pozadu, takže úrok z predpisu v januári 2007 musíme dať do nákladov roku 2006 ako výdavok budúcich období prepočítaný na dni do 31.12.2006.
2. Musíme mať na zreteli, že poistné platíme dopredu, takže v splátke za december 2006 máme poistné ako finančný náklad roku 2006 do 31.12.2006 a časť pripadajúca na január 2007 podľa dátumu ako je uvedený v splátkovom kalendári zaúčtujeme ako náklad budúcich období.

apo
skonline
13.02.07,14:05
Neriešila by som to cez 325, dá sa to aj bez toho a funguje to super. A to mám lízingy aj v EURách, kde je potrebné sledovať kurzové rozdiely medzi splátkou a úhradou a ešte kurzový rozdiel na celkovom záväzku voči lízingovke.
mila dada, co poradu ma rada a ako to robis bez 325, rovno na 474? aj ja by som chcel prejst na tento sposob,doteraz som to robil cez ID,uctoval som DPH a fin.sluzbu a kurz.rozdiely rucne-no hroza. Ja mam ale istinu uz celu na 474, nemozem si urobit novy predpis, lebo ju tam budem mat 2x a bez toho cely predpis nevygenerujem-aby mi spravne pocitalo Kur.rozdiely. Ako to teda robis?
apo
13.02.07,18:55
mila dada, co poradu ma rada a ako to robis bez 325, rovno na 474? aj ja by som chcel prejst na tento sposob,doteraz som to robil cez ID,uctoval som DPH a fin.sluzbu a kurz.rozdiely rucne-no hroza. Ja mam ale istinu uz celu na 474, nemozem si urobit novy predpis, lebo ju tam budem mat 2x a bez toho cely predpis nevygenerujem-aby mi spravne pocitalo Kur.rozdiely. Ako to teda robis?

Dostal som info, že niekto potrebuje radu o lizingu. Kým Dada čo má Poradu rada napíše dám Ti aj ja typ.

Základom účtovania bez 325 je to, že v exel tabuľke spracujem splátkový kalendár vrátane 0-tej splátky, poplatku za vystavenie zmluvy a odkupnej ceny. Takáto základná matica má potom počet riadkov rovnajúci sa počtu mesiacov lízingu+ plus tie čo som uviedol.

V každej takejto matici máš potom všetky informácie k zaúčtovaniu poruke.
Z matice získaš informáciu o celkovej sume na spácanie to je účet 474. Získaš informáciu o istine + polatky a odkupná cena, z tejto sumy vypočítaš odpis.
Získaš informáciu o budúcich úrokoch a poistnom, z tejto sumy máš 381.
Získaš informáciu o DPH v budúcich splátkach, z tejto sumy máš 378.
Keď tieto sumy spočítaš dostaneš opoäť predpis 474.

Po riadkoch máš pre každý mesiac uvedenú sumu úrokov, poistného a DPH. Z každého riadku zaúčtujem každý mesiac interný doklad od odpisoch, DPH, úrokoch a poistnom. Mesačnú splátku účtujem bez párovania na evidenciu záväzko 474 / 221. Ak by si chcel nič nebráni dať aj predpis 474 do evidencie ostatných záväzkov, ale opakovane by si sa musel zapodievať čiastočnou likvidáciou.

A ešte jedna rada, koľko lízingov toľko analitík pre každý účet, aby si vedel ľahko zaúčtovať napríklad predčasné ukončenie lízingu.

Príklady exel tabuliek sú v sekcii rôzne, vyhľadaj príspevky od apo (odomňa je tam balík tabuliek pre lízingy a ďalšie opakujúce sa činnosti v účtovníctve), okrem mojich tabuliek je veľa ďalších k dispozícii, terba dať vyhľadávanie.

Ak si už niečo zaúčtoval nič nebráni tomu, aby si zostávajúce predpisy neupravil podľa novej predstavy, hlavne ak máš istotu, že nový spôsob účtovania bude prehľadnejší a hlavne blbuvzdornejší. Ak mi pošleš svoj Email tak Ti pošlem spomenutú tabuľku v mojej poslednej verzii, lebo vždy je čo vylepšovať, nakoľko tabuľka je ako program, vždy má jednu chybu a keď ju opravíš čaká Ťa ďalšia chyba na opravu. Niekedy to nie je chyba ale moja lenivosť nemá hraníc a tak si prácu stále uľahčujem a tabuľky upravujem, Dada ktorá nechce byť menovaná mi napísala, že niekdy si to aj komplikujem.;) Hahaha nech to nemáme stereotypné.

Veľa trpezlivosti

apo
Dada
14.02.07,05:00
mila dada, co poradu ma rada a ako to robis bez 325, rovno na 474? aj ja by som chcel prejst na tento sposob,doteraz som to robil cez ID,uctoval som DPH a fin.sluzbu a kurz.rozdiely rucne-no hroza. Ja mam ale istinu uz celu na 474, nemozem si urobit novy predpis, lebo ju tam budem mat 2x a bez toho cely predpis nevygenerujem-aby mi spravne pocitalo Kur.rozdiely. Ako to teda robis?

V prílohe máš tabuľku na lízing v EURách.
V Pohode si každý mesiac nahodíš mesačnú splátku do Ostatných záväzkov, vyzerá to tam asi takto:
Istina 474/474
Úrok 562/474
Poistenie 548/474
Samozrejme mi chodí k tomu faktúra z lízingovky, používamkurz, ktorý majú uvedený na faktúre (kurz dňa dodania).
Kurzový rozdiel ti vznikne medzi mesačnou splátkou a jej úhradou (ak je zhodný dátum splátky aj úhrady, tak je jasné, že nie je kurzový rozdiel).
Úhrada 474/221
Na konci roka účtujem aj kurzový rozdiel na 474. Nakoľko pri nákupe toho lízovaného majetku bol použitý iný kurz. Zostatok na 474 prepočítavam kurzom 31.12. každého roka a účtujem cez ID 563/474 alebo 474/663.
Keby niečo nebolo jasné, tak sa ozvi.
apo
14.02.07,07:01
V prílohe máš tabuľku na lízing v EURách.
V Pohode si každý mesiac nahodíš mesačnú splátku do Ostatných záväzkov, vyzerá to tam asi takto:
Istina 474/474
Úrok 562/474
Poistenie 548/474
Samozrejme mi chodí k tomu faktúra z lízingovky, používamkurz, ktorý majú uvedený na faktúre (kurz dňa dodania).
Kurzový rozdiel ti vznikne medzi mesačnou splátkou a jej úhradou (ak je zhodný dátum splátky aj úhrady, tak je jasné, že nie je kurzový rozdiel).
Úhrada 474/221
Na konci roka účtujem aj kurzový rozdiel na 474. Nakoľko pri nákupe toho lízovaného majetku bol použitý iný kurz. Zostatok na 474 prepočítavam kurzom 31.12. každého roka a účtujem cez ID 563/474 alebo 474/663.
Keby niečo nebolo jasné, tak sa ozvi.

Dada, tvoja tabuľka znesie všetky kritériá, ozaj si si dala na prevedení záležať.

Mám otázku.
Účtovné a daňové odpisy dúfam nie sú povinné. Ja pri lízingu účtujem iba o daňových ktoré zodpovedajú splátkovému kalendáru.

Podotázka:
Ako dať prílohu priamo do okna s odpoveďou.

Ďakujem.

apo
Dada
14.02.07,07:08
Dada, tvoja tabuľka znesie všetky kritériá, ozaj si si dala na prevedení záležať.

Mám otázku.
Účtovné a daňové odpisy dúfam nie sú povinné. Ja pri lízingu účtujem iba o daňových ktoré zodpovedajú splátkovému kalendáru.

Podotázka:
Ako dať prílohu priamo do okna s odpoveďou.

Ďakujem.

apo

Pri lízingu rozlišuješ daňové a účtovné odpisy. Všetky návody okolo lízingu, čo som prešla, tak mali zvlášť vyčíslené daňové aj účtovné odpisy.

Pododpoveď:
Rozšírená odpoveď - priložiť súbor.
apo
14.02.07,07:31
Pri lízingu rozlišuješ daňové a účtovné odpisy. Všetky návody okolo lízingu, čo som prešla, tak mali zvlášť vyčíslené daňové aj účtovné odpisy.

Pododpoveď:
Rozšírená odpoveď - priložiť súbor.

Prešiel som tiež niekoľko pojednaní o lízingoch, ale nepamätám si na takúto požiadavku. To nie je podstatné. Použitie účtovných odpisov má prijaznivý dopad na hodnotenie účtovnej jednotky ako subjektu ktorý ma nainvestované a že má majetok ešte neodpísaný. Mňa odraďuje od kombinácie odpisovania neustáale vyhodnocovanie rozdielov pri vypisovaní daňových priznaní. Dúfam, že iný problém zo zjednodušovania nevzniká.

Ďakujem.

apo
Dada
14.02.07,07:35
Prešiel som tiež niekoľko pojednaní o lízingoch, ale nepamätám si na takúto požiadavku. To nie je podstatné. Použitie účtovných odpisov má prijaznivý dopad na hodnotenie účtovnej jednotky ako subjektu ktorý ma nainvestované a že má majetok ešte neodpísaný. Mňa odraďuje od kombinácie odpisovania neustáale vyhodnocovanie rozdielov pri vypisovaní daňových priznaní. Dúfam, že iný problém zo zjednodušovania nevzniká.

Ďakujem.

apo

Tak ako si niektoré veci komplikuješ, tak si zase niektoré veci zjednodušuješ ;) . Pohoda ti vyráta zvlášť účtovné aj daňové odpisy a na základe toho si to aj "sama" dá do toho správneho "chlievika" v podkladoch k vystaveniu daň. priznania. ;)
apo
14.02.07,08:36
Tak ako si niektoré veci komplikuješ, tak si zase niektoré veci zjednodušuješ ;) . Pohoda ti vyráta zvlášť účtovné aj daňové odpisy a na základe toho si to aj "sama" dá do toho správneho "chlievika" v podkladoch k vystaveniu daň. priznania. ;)
Tento rok budem v Pohode robiť uzávierky po prvý krát, takže opäť budem môcť využiť ďalšie prednosti Pohody.

apo
Dada
14.02.07,08:48
Tento rok budem v Pohode robiť uzávierky po prvý krát, takže opäť budem môcť využiť ďalšie prednosti Pohody.

apo

Ak máš všetko dobre ponastavované, tak s uzávierkou nie je problém.
skonline
15.02.07,08:15
hmm 474/474 v tom je ta finta,aby sa predpisala cela splatky (-:, lenze kurzovy rozdiel by sa mal pocitat zvlast k datumu predpisu istiny a k predpisu zvysku splatky, co su rozne datumy - prvy je datum predpisu istiny pri zacati lizingu, resp. 31.12. predchadzajuceho roka a druhy je datum splatky takze ani tento sposob mi asi pocitanie kurzovych rozdielov nezautomatizuje alebo sa mylim?
Ikan
15.02.07,08:53
Prečítala som všetky príspevky a chcem sa spýtať.... ako zaúčtujem resp. dostanem tie budúce náklady z leasingu /úrok+poistné+dph/ na 381/378. Akým účtovným zápisom... učtujem leasing, len akosi zostatok na 474 nie a nie mi sadnúť s celkovým záväzkom voči leasingovej spoločnosti....neporadí mi niekto kde robím chybu?
apo
15.02.07,09:53
hmm 474/474 v tom je ta finta,aby sa predpisala cela splatky (-:, lenze kurzovy rozdiel by sa mal pocitat zvlast k datumu predpisu istiny a k predpisu zvysku splatky, co su rozne datumy - prvy je datum predpisu istiny pri zacati lizingu, resp. 31.12. predchadzajuceho roka a druhy je datum splatky takze ani tento sposob mi asi pocitanie kurzovych rozdielov nezautomatizuje alebo sa mylim?

Postup mať predpis 474 / 474 je racionálne z pohľadu používania programu Pohoda ak je lizing predpísaný v cudzej mene a aj úhrady splátok idú v cudzej mene. Často sú prípady, že lizing je predpísaný v euro, ale úhrady idú z Sk bežného účtu. Tam budem pri uzávierke robiť kurzový rozdiel prepočtom zostatku záväzku v Eurách x kurz a opravením kz účtu 474 ak tak uvažujem mal by som prepočítať nielen 474 ale aj 381 a 378 (budúca DPH), ešte budem zvažovať.

apo
apo
15.02.07,09:59
Odpovedám ikanovi.

Skús pozrieť tabuľky v ktorých som spracoval lízingy. Sú to tabuľky z ktorých robím predpisy interných dokladov, ktoré tlačím tiež z tabuliek.

Skús pochopiť ako som robil tabuľky, žiaľ lízingovú zmluvu Ti nepošlem, ale veď všetky sú v hlavných rysoch podobné.

Príloha tabuľky pre lízingy v Euro aj v Sk s Internými dokladmi pre zaúčtovanie v pohode.
Ikan
15.02.07,12:04
apo, ďakujem, pokúsim sa v tom trochu povrtať a porozumieť....
Ikan
15.02.07,12:27
Ešte jedna prosba, ak s.r.o. previedla leas.auto z jednej spoločnosti do druhej na základe prevodu práv a povinnosti, splátkový kalendár ostal starý ja mám len pokračovať v splácaní..... ako zaevidujem takýto leasing....
apo
20.02.07,22:42
Ešte jedna prosba, ak s.r.o. previedla leas.auto z jednej spoločnosti do druhej na základe prevodu práv a povinnosti, splátkový kalendár ostal starý ja mám len pokračovať v splácaní..... ako zaevidujem takýto leasing....

Som si takmer istý, že to nie je tak jednoduché. V pôvodnej s.r.o. musíš zaúčtovať a dodaniť predčasné ukončenie lízingu a v novej s.r.o. zaúčtuješ nástup do rozbehnutého lízingu.

Príklad takéhoto postupu nájdeš v rôznom, kde sú hotové príklady ako som to v exeli pripravil a aj zaúčtoval. Riešil som tam iba nástup do rozbehnutého lízingu. Ukončenie je účtovne jednoduchšia záležitosť. Je to v podstate privedenie vštkých súvahových účtov o danom lízingu na kz nula a dodanenie rozdielu v odpisoch.

apo

apo
Monika C.
23.02.07,05:13
Tí čo robíte s Pohodou skúste založiť úplne novú s.r.o. a tam kde máte body na prebratie dalšej firmy kliknite na novú s.r.o. a tam je presne uvedené v matetku ako sa má nastaviť lízing, zaradenie majetku atd. sú tam všelijaké príklady od pohody. Za pokus to stojí.
ramarkN
06.03.07,13:02
ahojte, pomozete mi?? prebrala som uctovnictvo k 01.01.2007 a zacala som uctovat v Pohode. UJ uctuje v PU a v roku 2006 kupila uzitkove auto na lizing. mam zauctovat nejake pociatocne stavy, a ako utovat lizingove splatky??
dakujem
apo
06.03.07,17:04
ahojte, pomozete mi?? prebrala som uctovnictvo k 01.01.2007 a zacala som uctovat v Pohode. UJ uctuje v PU a v roku 2006 kupila uzitkove auto na lizing. mam zauctovat nejake pociatocne stavy, a ako utovat lizingove splatky??
dakujem

Pozri niekoľko príspevkov dozadu. Tu je lízing rozobraný zo všetkých strán. V príspevkoch nájdeš návod ako účtovať lízing. Z toho vyplýva, že ak vieš čo je podvojné účtovníctvo tak Ti vyplynie aj to či máš zaúčtovať počiatočné stavy.

Moja odpoveď znie, ak sa správne účtovalo v roku 2006 o lízingu celkom určite budeš mať aj počiatočné stavy účtov v roku 2007.

apo
Betina2
23.06.08,13:01
Musím sa pripojiť, tiež riešim leasing PU. V Pohode je príklad na účtovanie cez 325:

obstaranie 042/474 ID
zaradenie 022/042 ID
popl.za uzatvorenie zmluvy DF: 504/321
343/321
548/321 zaokrúhlenie
No nie je mi jasné prečo 504 - veď základ dane z poplatku ide do vstupnej ceny (ja som za 042)

Akontácia - OZ: 474/325 istina
343/325 DPH
548/325 zaokrúhl.

riadna splátka - OZ: 474/325 splátka istiny
343/325 DPH k spl.istiny
562/325 FÚ
343/325 DPH k FÚ
548/325 zaokrúhlenie

Na účte 325 je konečný stav nulový, ak sú uhradené všetky splátky.
Celkový obrat na 474 MD predstavuje celkovú sumu záväzku do 31.12.(zml.popl., 1.zv.spl., plus všetky bežné splátky splatné do 31.12. daného roku. Celkový obrat na 474 DAL je suma vstupnej ceny pre účely zaradenia do majetku (VC pre odpisy) Na účte 474 je konečný stav vo výške záväzku. Treba ale preúčtovať k 31.12. na inú analytiku 474xxx zostatok záväzkov splatný do 1 roka a v súvahe ich vykázať ako krátkodobé. Celá váha záväzku zo splátok je tak prenesená na účet 325.

Pri Dadinom spôsobe bez použitia 325, je výsledok na 474 presne rovnaký, len obraty na strane MD a DAL sú iné. (vzhľadom na obojstranné účtovanie istiny 474/474). Odskúšala som si to.
Avšak vzhľadom na opatrenie MF SR č.23054/2002-92 a § 30a sa mi vidí Dadin spôsob ako lepší. Obsahová náplň účtu 325 je popísaná práve v § 50 ods5) a tam sú účtované krátkodobé záíväzky z obchodných vzťahov, napríklad odberateľmi uplatnené reklamácie, dobropisy a pod. A napr. aj záväzok z predčasného ukončenia finančného prenájmu. Obsahová náplň 474 je presne zadefinovaná v §61 tohto opatrenia - dlhodobé záväźky z nájmu majetku vrátane finančného prenájmu. A napokon aj v mnou preštudovanej dostupnej literatúre sa účet 325 nepoužíval.

Výsledok pri oboch uvádzaných postupoch by mal byť rovnaký.

Aj ja používam xls tabuľku, kde mám prenesené údaje z LZ a spl.kal. a mám tam aj kontrolné medzisúčty MD a DAl a aj KS po každom roku na použité účty.
apo
23.06.08,17:40
Je možné účtovať v Pohode lízing ešte jednoduchším spôsobom.

Ja zaúčtujem na začiatku lízingu celý splátkový kalendár.
042/474 istina
381/474 úroky a poistné
378/474 DPH zo splátkového kalendára.

Každý mesiac účtujem iba v interných dokladoch
562/381
568/381
343/378
551/08x
K internému dokladu dám ako prílohu faktúru v tom prípade keď je lízing v Eurách a každý mesiac chodí faktúra s vyčíslenou hodnotou DPH v Sk.

Úhradu splátky účtujem proste bez predpisu
474/221
S výhodou k tomu používam šablóny, mám ich vytvorené pre všetkých 20 lízingov.

31.12. počítam kurzové rozdiely na 474, 381 a 378, pričom ak je na účte 474 kurzová strata tak na účte 378 a 381 je kurzový zisk a naopak.

Tento postup vylučuje účtovanie 474/474 čo mi pripadá nezvyčajná súvzťažnosť len z toho dôvodu aby sa docielila matematická hodnota predpisu k úhrade.

apo
osvetka
29.06.08,10:50
Takého účtovanie nie je v súlade s postupmi účtovania. Pohoda by to mala zmeniť.
apo
29.06.08,11:16
Takého účtovanie nie je v súlade s postupmi účtovania. Pohoda by to mala zmeniť.

Príspevok na ktorý reaguješ (predpokladám, že reagujše na môj príspevok) ktorý prezentuje postup účtovania lízingu nie je výsledkom naprogramovaného algoritmu Pohody, ale je to môj účtovný postup a sú tu prezentované ďalšie možné postupy.

Buď prosím konkrétnejšia a uveď ktoré účtovné zápisy sú porušením. Porada je priestor pre diskusiu a navzájom si pripomienkujeme svoje príspevky, ale konkrétne nie všeobecne.

Ďakujem.

apo